FilmAmed belgesel günleri başlıyor

Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından bu sene 7.’si düzenlenen FilmAmed Belgesel Film Festivali, 8 Mayıs’ta başlıyor. Festival kapsamında 44 yapım Diyarbakırlılarla buluşacak.

Diyarbakır’da bulunan Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından bu sene 7.’si düzenlenen FilmAmed Belgesel Film Festivali, 8-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. 4 gün sürecek festival kapsamında Kuzey Doğu Suriye’den, Türkiye, Avrupa, Latin Amerika, Uzakdoğu ve Ortadoğu’dan 44 belgesel film ÇandAmed Sinema Salonu ve TMMOB Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi’nde izleyiciyle buluşacak. Film gösterimlerinin yanı sıra festivalde forum ve söyleşiler de olacak.

8 Mayıs’ta ÇandAmed Sinema Salonu’nda açılışı yapılacak festival, 12 Mayıs’ta yönetmen Ardin Diren’in “Her Ev Bir Okul” filmi ile sona erecek. Festivalde bütün yapımlar ücretsiz olarak izleyiciyle buluşacak. Bu yıl festival programında dikkat çeken ayrıntı ise güçlü ve özgür kadın karakterinin perdeye yansıtıldığı çok sayıda kadın yönetmenin yapımının yer alması.

Festival ekibinin ‘direniş ve sinema yaşamımızdan eksik olmasın’ diyerek yaptığı açıklama ise şöyle:

“Bu festivalin bizim için en sevindirici yanı bu yıl çok sayıda güçlü özgür kadın karakterin konu edildiği ve yine çok sayıda kadın yönetmenin yer aldığı bir festival olması. Bu kendi özgücüyle erkek egemen zihniyete karşı büyük bir özgürlük mücadelesi veren kadın özgürlük paradigmasının elbette ki değerli bir yansımasıdır. Göçmenlik, kadın direnişi, çok kültürlülük, direniş bu seneki filmlerimizde öne çıkan temalar. Festivalde toplumsal sorunları projekte bir seçki oluşturmaya gayret ettik. Bu amaçla Rojava’dan Avrupa’dan, Latin Amerika’dan Uzakdoğu ve Ortadoğu’dan 44 adet filmi sizlerle buluşturuyoruz. Sizlerden gelecek eleştiri ve önerilerin bizim için çok değerli olduğuna olan inancımızla birlikte üretmenin ve paylaşmanın keyfine ortak olmaya çağırıyoruz.”

Diğer yazıları Güney Birtek

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Kara Mizah mı, Dram mı?

Özellikle In Bruges (2008) filmiyle dilindeki kara-mizahı sinema dünyasına kazandıran İrlandalı oyun...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir