Antalya Film Forum’dan sinemamıza büyük destek!

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 6.sı gerçekleşecek Antalya Film Forum’un jüri üyeleri belli oldu. Türkiye’den yönetmen ve yapımcıları uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturarak Antalya’yı sinemamızın en önemli ulusal endüstri merkezine dönüştüren Antalya Film Forum’a bu yıl 160 başvuru gerçekleşti. Ön jüri tarafından seçilen 29 proje, Kirsten Niehuus, Remi Burah, Mustafa Kara, Frederic Boyer, Nicolai Korsgaard, Michele Halberstadt, Emmanuel Chicon, İlksen Başarır, Thorsten Ritter, Ömür Atay gibi alanında uzman isimler tarafından değerlendirilecek. Toplam 530 bin TL tutarında para ve yan ödül desteğinin verileceği Antalya Film Forum, bu yıl Olena Yershova Yıldız direktörlüğünde 28-30 Ekim tarihleri arasında Antalya’da yapılacak.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 6 yıl önce başlattığı ve genç ve bağımsız sinemacılara destek sağlayarak Antalya’yı sinemamızın en önemli ulusal endüstri merkezine dönüştüren Antalya Film Forum’un jüri üyeleri de belli oldu. 28-30 Ekim 2019 tarihlerinde Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında yapılacak ve “Blind Date” (2013), “Sev Beni” (2013), “Ana Yurdu”nun (2015) da aralarında olduğu birçoğu ortak yapım olan 10 filmin yapımcılığını yapmış Olena Yershova Yıldız’ın direktörlüğünde gerçekleşecek olan Antalya Film Forum’a bu yıl 160 proje başvuru yaptı. Türkiye’den proje aşamasındaki kurmaca, canlandırma, belgesel ve deneysel film projelerinin yarışacağı Antalya Film Forum’un ön jürisi, Uzun Metraj Kurmaca Pitching, Kurmaca Work in Progress, Belgesel Work in Progress ve Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu kategorilerinde toplam 29 projeyi seçti.

Cannes’a davet fırsatı

10 projenin yarışacağı Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu’nun jüri üyeliğini; Eurimages’ın eski Almanya temsilcisi ve Berlin Medienboard Film Fonu Başkanı Kirsten Niehuus, Türkiye’nin Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı olan “Kalandar Soğuğu” (2015) ile Antalya’da Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ve Tokyo’da En İyi Yönetmen dahil olmak üzere, birçok festivalden ödül kazanan yönetmen Mustafa Kara, “Emret Komutanım”, “Gece Gündüz”, “Kızlar Yurdu, “1 Kadın 1 Erkek”in de aralarında olduğu birçok televizyon dizisinin yanı sıra, “Beyza’nın Kadınları”, “Banyo”, “Başımın Belası” filmlerinin yapımcısı Mehmet Altıoklar, Fransa’nın bağımsız film alanında en büyük dağıtımcısı ARP Selection’ın CEO’su, yapımcı, gazeteci ve yazar Michèle Halberstadt ve Avrupa’nın en büyük satış temsilcilerinden biri olan ve dünya çapında İskandinav uzun metrajlı filmler ve TV dizileri konusunda lider TrustNordisk’in satış danışmanı Nicolai Korsgaard yürütecek. Jürinin kararıyla; on filmden üçüne toplam 90 bin TL tutarında para ödülü, bir filme de Color Up – Renk Düzenleme Ödülü verilecek; ayrıca bir filmin yapımcısına da Cannes Film Festivali kapsamında düzenlenen Producer Network etkinliğine katılma imkânı sağlanacak.

Uzun metraja 120 bin TL destek

Çekimleri tamamlanmak üzere olan ya da post prodüksiyon aşamasındaki projelerin desteklendiği Kurmaca Work in Progress’te 7 proje jüri önüne çıkacak. Les Arcs Avrupa Film Festivali’nin ve Tribeca Film Festivalinin sanat yönetmenliğini yürüten Frédéric Boyer, ARTE’nin ortak yapımcılık departmanı CEO’su Remi Burah, “Başka Dilde Aşk” (2010), Antalya’da En İyi Senaryo Ödülü’nü aldığı “Atlıkarınca” (2010) ve “Bir Varmış Bir Yokmuş” (2015) filmlerinin senaristi ve yönetmeni İlksen Başarır, Polonya’da bağımsız filmlerin dağıtımını yapan Aurora Film’in satın alma müdürü ve Varşova’da düzenlenen Yaz Filmleri Festivali’nin sanat yönetmeni Michal Myslinski ve Münih merkezli satış şirketi Beta Sinema’nın dünya çapındaki satın almalar, satışlar ve pazarlamasından sorumlu Thorsten Ritter’den oluşan Kurmaca Work in Progress Jürisi; iki projeye toplam 120 bin TL tutarında ödül verecek. Ayrıca bir film Mojo FX Görsel Efekt Ödülü’nü, bir film de Creative Production Renk Düzenleme Ödülü’nü kazanacak.

Belgesel sinemaya 90 bin TL destek

Belgesel sinemaya desteğini de sürdüren Antalya Film Forum’un Belgesel Work in Progress kategorisinde 7 proje yarışacak. Cannes’ın Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün yanı sıra, Locarno ve Venedik film festivallerinin de seçiciler kurulunda yer alan film küratörü Paolo Bertolin, en önemli belgesel festivallerinden Vision du Reel’in küratörü, gazeteci ve L’Humanité’in belgesel sinema yazarı Emmanuel Chicon ve deneysel videoları ve kısa filmlerinin yanı sıra, Mehmet Can Mertoğlu’nun 2016’da Cannes’da Yenilikçilik Ödülü’nü alan filmi “Albüm”ün yapımcısı olarak da tanıdığımız Eytan İpeker’den oluşan Belgesel Work in Progress Jürisi tarafından değerlendirilecek olan projelerden üçü 90.000 TL para ödülü kazanırken; bir belgesele de Post Bıyık Ses ve Renk Düzenleme Ödülü verilecek.

TRT’den 80 bin TL ödül

1964’ten beri bir çok ödüllü filmin yaratıcısı olmuş Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) da bağımsız sinemaya destek oluyor ve bu yıl Antalya Film Forum’da yer alan iki projeye toplam 80 bin TL değerindeki TRT Ödülü’nü veriyor. Kurmaca Works In Progress kategorisinde bir film 50 bin TL değerindeki TRT Ödülü’nü alırken, Belgesel Work in Progress kategorisinde de bir projeye 30 bin TL maddi destek sunulacak.

Sümer Tilmaç anısına 150 bin TL

Antalya’da film çekmeyi teşvik eden ve üç yıl önce kaybettiğimiz usta oyuncu Sümer Tilmaç’ın anısına verilen Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu için bu yıl 5 proje seçildi. “Bu İşte Bir Yalnızlık Var” (2013), Beni Unutma (2011) ve “Gece 11:45” filmlerinin senaristi ve sinema yazarı Burak Göral, yönetmenliğini yaptığı “Seni Seviyorum Rosa”nın (1992) yanı sıra “At” (1981), “Su Da Yanar” (1987), “Balalayka” (2000) filmlerinin senaristi olarak da tanıdığımız yazar ve gazeteci Işıl Özgentürk ve “Bir İstanbul Masalı”, “Güldünya”, “Kapalı Çarşı’” gibi televizyon dizilerinin ve “Anlat İstanbul” (2004), “Kardeşler” (2018) filmlerinin yönetmeni Ömür Atay’dan oluşan Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu jürisi, bir filme 150 bin TL tutarındaki ödülü verecek, bir filmi de Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü ile destekleyecek.

Antalya Film Forum buluşturacak

Antalya Film Forum, Türkiye’den yönetmen ve yapımcıların yeni projelerini uluslararası alandan usta isimlere sunma fırsatının yanı sıra, program kapsamında yapılacak masterclass’lar, sohbet ve atölyeler ile de, sinema alanında çalışan herkes için önemli bir buluşma alanı yaratacak. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde düzenlenen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Çevikol Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmenliğini Başak Emre üstleniyor.

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali
26 Ekim – 1 Kasım 2019
antalyaff.com

ÖDÜLLER / JÜRİ ÜYELERİ / ADAYLAR

UZUN METRAJ KURMACA PITCHING PLATFORMU
(3×30.000 TL) 90.000 TL
Color Up – Renk Düzenleme Ödülü Ödülü (1 proje)
Cannes Film Festivali kapsamında düzenlenen
Producer’s Network Etkinliğine katılma hakkı
ANA JÜRİ: Kirsten Niehuus (Eurimages Almanya Temsilcisi, Berlin Film Fonu Başkanı), Mehmet Altıoklar
(Yapımcı), Michèle Halberstadt (ARP Selection CEO’su, Yapımcı, Gazeteci, Yazar), Mustafa Kara (Yönetmen,
Senarist, Yapımcı), Nicolai Korsgaard (Film Satış Uzmanı)
ÖN JÜRİ: Derya Yanmış (Senarist ve senaryo editörü), Katriel Schory (İsrailli yapımcı
ve İsrail Film Fonu direktörü), Manfred Schmidt (Senarist ve senaryo danışmanı),
Şebnem Vitrinel (Yönetmen, senarist, yapımcı)

95 Yazı Yönetmen: İnan Temelkuran | Yapımcı: Kerem Özerdoğan
Buhar Yönetmen: Ramin Matin | Yapımcı: Emine Yıldırım, Asli Erdem, Oguz Kaynak
Buradayım, İyiyim Yönetmen: Emine Emel Balcı | Yapımcı: Sevil Demirci
Cemal Yönetmen: Mehmet Emin Timur | Yapımcı: Faruk Korkmaz
Karanlıkta Islık Çalanlar Yönetmen: Pınar Yorgancıoğlu | Yapımcı: Bekir Yusuf Açıksöz
Kız Kardeşlerin Masalı Yönetmen: Nazlı Eda Noyan | Yapımcı: Alihan Karagül, Dağhan Celayir, Köpekle Kurt Arasında Yönetmen: Murat Düzgünoğlu | Yapımcı: Evren Yıldırım, Murat Yıldırım

Kumbara Yönetmen: Ferit Karol | Yapımcı: Nefes Polat
Papaz Büyüsü Yönetmen: Kenan Kavut | Yapımcı: Barış Yıldırım
Son Celse Yönetmen: Ümran Safter | Yapımcı: Suraj Sharma, Ümran Safter

KURMACA WORKS IN PROGRESS PLATFORMU

Kurmaca Work in Progress Ödülü 80.000 TL
Kurmaca Work in Progress Jüri Özel Ödülü 40.000 TL
Mojo FX Görsel Efekt Ödülü
TRT Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Ödülü 50.000 TL

Creative Production Renk Düzenleme Ödülü

ANA JÜRİ: Frédéric Boyer (Festival Programcısı), İlksen Başarır (Yönetmen, Senarist, Yapımcı), Michal
Myslinski (Film Satın Alma Müdürü, Festival Sanat Yönetmeni), Remi Burah (Arte’nin Ortak Yapımcılık
Departmanı Ceo’su), Thorsten Ritter (Beta Sinema Pazarlama Sorumlusu)
ÖN JÜRİ: Marie Pierre Duhamel (Film Küratörü), Ivo Felt (Yapımcı, Ses Tasarımcısı),
Tunç Şahin (Senarist, Yönetmen, Yapımcı)
• Beni Sevenler Listesi Yönetmen: Emre Erdoğdu | Yapımcı: Tanay Abbasoğlu,
Hazar Ergüçlü, Beste Yamalıoğlu
• Beriya Şevê/Geceden Önce Yönetmen: Ali Kemal Çınar | Yapımcı: Ali Kemal
Çınar, Nesra Gürbüz
• Bir Nefes Daha Yönetmen: Nisan Dağ | Yapımcı: Müge Özen, Jessica Caldwell,
Yağmur Ünal
• Cemil Show Yönetmen: Barış Sarhan | Yapımcı: Umut Eğitimci
• Çatlak Yönetmen: Fikret Reyhan | Yapımcı: Nizamettin Reyhan
• İki Şafak Arasında Yönetmen: Selman Nacar | Yapımcı: Burak Çevik, Diloy
Gülün
• Okul Tıraşı Yönetmen: Ferit Karahan | Yapımcı: M. Kanat Doğramacı

BELGESEL WORKS IN PROGRESS PLATFORMU
(3×30.000 TL) 90.000 TL
TRT Belgesel Works in Progress Ödülü 30.000 TL
Post Bıyık Ses ve Renk Düzenleme Ödülü

ANA JÜRİ: Paolo Bertolin (Film Küratörü), Emmanuel Chicon (Film Küratörü, Gazeteci, Belgesel Sinema
Yazarı), Eytan İpeker (Yönetmen, Senarist, Yapımcı)
ÖN JÜRİ: Audrius Stonys (Senarist, Yönetmen), Selin Murat (Film Ve Endüstri
Programcısı, Sigal Yehuda (Yapımcı)
• Ali Arif Ersen: Mr Wink Yönetmen: Selin Şenköken | Yapımcı: İpek Tugay
• Acı Tatlı Yönetmen ve Yapımcı: Didem Şahin
• Ertil, Komplikasyonlar Mütehassısı Yönetmen: Yasemin Akıncı | Yapımcı:
Aslıhan Altuğ, Kıvılcım Akay
• Bekleyiş Yönetmen: Aslı Akdağ | Yapımcı: Aslı Akdağ
• Anne: Sınırı Geçtin Yönetmen ve Yapımcı: İlham Bakır
• Kim Mihri Yönetmen: Berna Gençalp | Yapımcı: Yonca Ertürk, Berat İlk
• Rüzgar Tayı Yönetmen ve Yapımcı: Sidar İnan Erçelik

SÜMER TİLMAÇ ANTALYA FİLM DESTEK FONU ÖDÜLÜ
150.000 TL
Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü
ANA JÜRİ: Burak Göral (Sinema Yazarı), Işıl Özgentürk (Senarist, Senaryo Danışmanı, Yönetmen,
Gazeteci), Ömür Atay (Yönetmen, Senarist, Yapımcı)
ÖN JÜRİ: Tevfik Başer (Senarist, Yönetmen), Yeşim Gökçe (Dramaturg,
Akademisyen), Burak Göral (Sinema Yazarı)
• Babalar ve Jale Yönetmen: Mustafa Haktanır | Yapımcı: Berna Akpınar
• Gönül Yönetmen: Soner Caner | Yapımcı: Bilal Bağcı
• Kara Yönetmen: Ragıp Ergün | Yapımcı: Müge Büyüktalaş
• Karanlık Gece Yönetmen: Özcan Alper | Yapımcı: Soner Alper
• Muhtaç Yönetmen: Uluç Orhan Durmaçalış | Yapımcı: Şevket Pamir

Diğer yazıları Editör

8. Boğaziçi Film Festivali Salonlara Çağırıyor!

Sinemaseverlerle buluşmaya gün sayan Boğaziçi Film Festivali’nin sekizinci senesi için hazırlanan afiş...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir