Mulan 4 Eylül’de Sinemalarda!

Ünlü yönetmen Niki Caro, Çin’in efsanevi savaşçısının destansı öyküsünü; korkusuz bir genç kadının, ailesine ve ülkesine olan sevgisi uğruna Çin’in gördüğü en büyük savaşçılardan biri olmak için her şeyi riske attığı “Mulan” filminde hayata geçiriyor. Çin İmparatoru, ülkeyi kuzeyli işgalcilerden korumak için her aileden bir kişinin İmparatorluk Ordusu’nda hizmet etmesi gerektiğine dair bir kararını ilan edince, onurlu bir savaşçının en büyük kızı olan Hua Mulan, hasta babasının yerini almak için devreye girer. Erkek kılığına giren Hua Jun, her adımında test edilirken iç gücünü kullanmalı ve gerçek potansiyelini bulmalıdır. Bu, onu onurlu bir savaşçıya dönüştürecek, ona minnettar bir ulusun ve gururlu babasının saygısını kazandıracak destansı bir yolculuk olacaktır. “Mulan” filminin uluslararası oyuncuları ise şöyle: Mulan rolünde Yifei Liu; Komutan Tung rolünde Donnie Yen; Zhou rolünde Tzi Ma, Böri Khan rolünde Jason Scott Lee; Honghui rolünde Yoson An as Honghui; Çavuş Qiang rolünde Ron Yuan; ayrıca Xianniang Gong Li ve İmparator rolünde Jet Li. Filmin “The Ballad of Mulan” şiirinden esinlenilen senaryosunu Rick Jaffa & Amanda Silver ve Lauren Hynek & Elizabeth Martin yazarken, yönetmenliğini Niki Caro üstlendi. Yapımcılığını Chris Bender, Jake Weiner ve Jason Reed yaparken, Bill Kong, Barrie M. Osborne, Tim Coddington ve Mario Iscovich İdari Yapımcılık görevindeydi.

Disney’s MULAN..Mulan (Yifei Liu)..Photo: Film Frame..© 2019 Disney Enterprises, Inc. All Rights Reserved.

Filmde ilginç gerçekler

Olağanüstü savaş sahnelerini çekmek için, film yapımcıları Çin, Kazakistan, Moğolistan, Yeni Zelanda ve Avustralya’dan uzman dublörler getirdi. Savaş sahneleri tipik olarak birkaç başrolü, 100 figürandan oluşan bir orduyu içeriyordu.

Filmdeki karmaşık kılıç çalışması, uzmanlaşmanın çok zor olduğu Wushu stilinin bir
türüydü.

20’ye yakın mekân Çin’deydi. Buna Merkez Çin’deki Hubei bölgesi, kuzeybatıdaki Xinjiang bölgesindeki Mingsha Shan Çölü ya da diğer adıyla Şarkı Söyleyen Kum Tepeleri, Merkez Çin’in kuzeyindeki Zhangye Danxia Milli Jeolojik Parkı, kuzeydeki Alev Dağı, Mazar Köyü ve Gansu bölgesindeki Dunhuang ve Jiuquan, ve ayrıca dopu Çin’deki Zhejiang bölgesindeki stüdyolar da dahildi.

Film için yaklaşık 4000 silah yapıldı. Çeşitli materyallerden oluşuyorlardı: bazılar üretan
saplı alüminyumdan, bazıları da birebir savaş için daha yumuşak versiyonlarından
yapılmıştı.

“Mulan” filminin silahhanesinde piyadeler için kalkanlar, mızraklar, yaylar, oklar, çift taraflı Jian kılıçları, daha geniş Dao kılıcı ve Böri Khan’ın kullandığı Kapinga hançeri ve Xianniang tarafından kullanılan korkutucu hançerler vardı.

Bazı istatistikler kostüm tasarımı hakkında fikir veriyor: 3 ayı aşkım bir süre boyunca kostümler için yaklaşık 40 kişi çalıştı, 1104 miğfer yapıldı, 250 şapka Çin’de üretildi, figüranlar için 1114 takım, İmparatorluk Şehri için 590 takım, köy sahneleri için 100 takım giysi yapıldı, 281 set Çin ordusu zırhı üretildi, 730 parça Cücen zırhı yapıldı ve 50 ana rol için 3 ila 5 kostüm dikildi. Toplamda 1000’in üzerinde kostüm yapıldı!

 

Diğer yazıları Editör

Ankara’nın Belgeselleri Belli Oldu

3 Eylül’de başlayacak 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir