Connect with us

34. İFF Günlükleri #2: Meleğin Yüzü, Sarmaşık & Şimdi Herkes

Yayın tarihi:

-

The Face of an Angel (Meleğin Yüzü)

İngiliz sinemasını sevmemin kanlı canlı önemli sebeplerinden biri Michael Winterbottom. Her bağımsız sinemacı gibi onun filmleri de pek çoklarınca inişli çıkışlı olarak görülüyor. Geçtiğimiz senelerde yine festivallerimizde boy gösteren Everyday, The Look of Love gibi farklı klasmanlarda değerlendirilecek eserleri dilde damakta oldukça hoş tatlar bırakmıştı. Son filmi Meleğin Yüzü’nde ise rotasını hafiften gerilim türüne kaydıran Winterbottom’ın bu sefer çok da tatmin ettiğini söyleyemeyeceğim.

Amanda Knox ismini duymayanın olmadığı bir dünyada, hala Hollywood’un bu davayı beyazperdeye uyarlamayışına şaşırdığımız bir evredeyken Meleğin Yüzü konusunda heyecanlanmıştım elbette. Hem de çok sevdiğim bir bağımsız sinemacı tarafından hayata geçirilecekti bu ilgi çekici dava; haliyle gişeye oynayacak basit oyunlar üzerinden seyredecek bir iş olmayacaktı. Aslına bakılırsa Winterbottom, olayın bu açısından bakıldığında kendisinden bekleneni veriyor. Daniel Brühl’ü vahşi bir cinayeti filme çekme hevesiyle İtalya’ya giden azimli bir yönetmen olarak önümüze koyuyor ve Knox davasını bu tema üzerinden şekillendiriyor. Aralara serpiştirdiği gizemli karakterler üzerinden de filmin türünü gizem, polisiyeden tutup çıkarıyor ve gerilime yöneltiyor. Haliyle onun odağında popüler bir davanın beyazperdede yeniden canlandırılması yerine, sinema endüstrisinin böylesi popüler meseleler üzerinde nasıl durduğunu göstermek var. Brühl’ün canlandırdığı karakterin, olaydan çeşitli şekillerde etkilenip senaryosunu bir türlü kaleme alamayışı da bunun basit ama etkili bir göstergesi.

the face of an angel sinematopya

Winterbottom, kamunun ilgilendiği bir meseleyi sinemaya aktarırken bağımsız sinemanın kurallarından kaçınmayarak iyi bir noktaya parmak basıyor basmasına fakat filmin takip edilmesinin çok da kolay olmadığını itiraf etmek gerek. İtalya’nın mekan olarak seçilmesine rağmen yönetmen koltuğuna bir İngiliz oturunca Londra atmosferini dünyanın her yerinde yakalayabileceğini bir kez daha deneyimlemiş olmakla beraber, bu atmosferin altında bir cinayeti çözmeye çalışmanın her zaman çekici gelmeyeceğini de görmüş oluyoruz. Belki de bu tür senaryolara Hollywood’un gösterişi seven yapım şirketleri dışında kimse el atmamalı; eminim gerçek anlamda kalitesiz bir Amanda Knox uyarlamasını seyrederken alacağımız zevk, arada kalmış bir bağımsız filmden alacağımızdan daha tatlı gelebilirdi.

Sayfalar: 1 2 3

Okumaya Devam Edin
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüya gibi filmler Kundura Sinema’da!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama‘nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” yayında! 

New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinescope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin küratörlüğünde hazırlanan seçkide, izleyicinin hafızasını, zihnini ve duygularını harekete geçirmeye hazır ikisi kısa 3 film gösterilecek.

İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar” yalnızca görsel değil işitsel olarak da duyularımızı açmaya davet ederken; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenleri arasında gösterip desteklediği Hindistanlı genç yönetmen Payal Kapadia’nın rüyalardan ve efsanelerden beslenen ödüllü kısa filmleri de izleyiciyi geçmiş zaman masallarını andıran ruhani bir dünyanın içine çekecek.

“Rüyanın Öte Yakası” seçkisi 19 Temmuz’a dek Kundurama‘da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

 

Okumaya Devam Edin

“Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” Desteğinizi Bekliyor

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Prodüksiyonunu Kinema Film’in, senaristliğini ve yönetmenliğini Nihan Belgin’in üstlendiği “Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” adlı dokü-dramanın önümüzdeki aylarda çekimlerine başlanması planlanıyor. Ön hazırlık çalışmaları yaklaşık 2 yıldır devam eden proje, Dünya’da çekilen ilk fotoğrafın izini sürerek fotoğrafın icadı ve günümüzdeki fotoğraf çılgınlığını farklı perspektiflerden anlatacak sinematografik bir anlatı olacak. Tarihteki ilk fotoğrafın çekilme anı gibi sahnelerle tarihi atmosferi yeniden canlandıracak belgesel filmde ayrıca İstanbul ve Doğu’ya dair onlarca arşiv fotoğrafı yer alacak. Filmin dış ses anlatımı ise Türkiye’nin en özel seslerinden aktör Metin Belgin yapacak.

Proje ekibi, Fongogo’da oluşturduğu kampanya sayfasıyla da izleyicilerini projenin bir parçası olmaya davet ediyor. Bütçesinin bir kısmını kitlesel fonlama yöntemiyle elde etmeyi planlayan proje, verilen destekler karşılığında destekçilerine çeşitli ödüller de sunuyor. Bağımsız sinemanın yanında olan sanatseverlerin desteğiyle hayat bulacak projenin kampanya sayfası 60 gün boyunca desteklere açık olacak.

Projeyle ilgili tüm detayların yer aldığı Fongogo kampanya sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://fongogo.com/Project/karanlik-kutunun-dogu-seruveni

KÜNYE
Senarist-Yönetmen: Nihan Belgin
Yapımcı: Umut Beşkırma
Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli
Dış Ses: Metin Belgin

www.kinemafilm.com.tr

Okumaya Devam Edin

53. Siyad Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen 2020 yılı Türkiye Sineması’nın ‘En İyileri’, salgın koşullarında çevrimiçi yapılan ve oyuncu Tuğrul Tülek’in sunuculuğunda gerçekleşen ödül töreninde açıklandı. Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği Nasipse Adayız, En İyi Film Ödülü dahil toplam beş ödül kazandı. Nasipse Adayız’ı dört ödülle Nuh Tepesi, üç ödülle Bina ve bir ödülle Kronoloji izlediler.

Bu yılki SİYAD Onur Ödülleri’nin sahipleri oyuncu Nur Sürer ve belgesel sinemacı Can Candan, Emek Ödülü’nün sahibi ise emektar sinema makinisti Ali Koçoğlu oldu.

 

53. SİYAD Ödülleri’nin sahiplerinin tam listesi:

En İyi Film: Nasipse Adayız

En İyi İlk Film: Nuh Tepesi

En İyi Yönetim: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Senaryo: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Kadın Oyuncu Performansı: Cemre Ebüzziya / Kronoloji

En İyi Erkek Oyuncu Performansı: Ali Atay / Nuh Tepesi

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı: Selin Yeninci / Nasipse Adayız

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı: İnanç Konukçu / Nasipse Adayız 

En İyi Görüntü Yönetimi: Federico Cesca / Nuh Tepesi

En İyi Müzik: Can Demirci / Bina

En İyi Kurgu: Yorgos Mavropsaridis / Nuh Tepesi

En İyi Sanat Yönetimi: Ufuk Bildibay / Bina

En İyi Fantastik Film: Bina

En İyi Orta-Uzun Metraj Belgesel: Mimaroğlu

En İyi Kısa Metraj Belgesel: Silivri’den Mektuplar (Letters from Silivri)

En İyi Kısa Film: Büyük İstanbul Depresyonu

Onur Ödülleri: Nur Sürer, Can Candan

Emek Ödülü: Ali Koçoğlu

En İyi Yabancı Film: Boyalı Kuş-The Painted Bird / Bir Film (ithalatçı)

Çevrimiçi En İyi Film: Mank / Netflix (çevrimiçi platform)

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending