Connect with us

Actress: Brandy Burre’nin Oyunculuğa Dönüşü

Yayın tarihi:

-

Brandy Burre, Perfect Poison filmiyle başladığı ve The Wire dizisiyle bir çıkış yakaladığı kariyerine hamileliği dolayısıyla ara vermişti. Genişleyen ailesi ve sorumlulukları, oyunculuğa geri dönmesini engellemişti. Fakat oyunculuğa olan özlemi ve tutkusu onu öncelikleri konusunda bir seçim yapmaya zorladı. Oyunculuğa geri dönme tercihi ise hayatındaki tüm dengeleri altüst eder. Yönetmen Robert Greene’nin dördüncü belgesel deneyimi olan Actress, Brandy Burre’nin oyunculuğa olan özlemi, dönüş kararı ve sonrasında hayatında meydana gelen değişimlerin kameraya yansıdığı kesitlerden oluşuyor.

Brandy Burre eski bir oyuncu, şimdilerde ise bir ev kadınıdır. Sabah kalkar, çocuklarını uyandırır, kahvaltılarını hazırlar, dağınıklıklarını toparlar, evin alışverişini yapar. Tüm rutini bu olmuş, hareketli oyunculuk yaşantısı geçmişte kalmıştır. Bu sorumluluklardan fazlasıyla sıkılan Burre, çocuğunun doğum gününü kaçırmaktan mutluluk duyacak raddeye bile gelmiştir. Fakat yine de bir anne olarak mutludur, çocuklarını mutlu etmekten keyif alır. Zaten oyunculuk ve annelik arasındaki tercih süreci de böyle başlar. İki farklı kişiliğin tek bir bedende buluşması gibi görür kendini. Aynı durumdan hem zevk alır, o durumun devamlılığı arzular hem de üzülür ve bir an önce bitmesini ister. Fakat Burre, evliliğinden memnun değildir. Tanıştığı adamdan kısa sürede hamile kalmış ve oyunculuk kariyerini de bir anlamda feda etmiştir. İçten içe yaşadığı merak ve pişmanlık, dayanılamaz boyutlara ulaşmıştır. Zaten mutsuz bir evliliği vardır, bu yüzden de anneliğin verdiği, hele ki babanın ortalarda pek görünmediği bir anneliğin sorumluluğu onu boğar. İçini kemiren bu merak ise bu sıralarda nükseder. Hayatında yapması gereken bazı değişiklikler olduğunun farkına varır. Bunlardan ilki ise, kocasının evden gitmesiyle yaşadığı hafiflemedir. Kocasının gidişine rağmen çocuklarla daha fazla vakit geçirmeye başlaması Burre için inanılmaz bir değişikliktir. Bu değişiklik sonucu ortaya çıkan zamansal boşluk ise, merakını gidermek adına bir fırsattır. Oyunculuğa dönüş sinyalleri verir, iş aramaya başlar, ajanslarla görüşür. Fakat oyunculuk artık boş zamanları doldurmaktan öteye geçmiş, sorumluluklarına ayırdığı vakitten çalmaya başlamıştır. Araştırmaları, denemeli ve başvuruları günlerinin büyük bölümünü kaplamaya başlar. Çocuklarıyla daha az ilgilenir, eşiyle olan ilişkisi daha da zayıflar. Listen Up Phillip filminde bulduğu rolün ardından ise hayatı büyük bir değişim geçirmek üzeredir.

Belgesel, Burre’nin “sakarım” cümlesiyle başlar. Aslında bir replik olan bu cümle, Burre’nin gerçek karakteri için de geçerlidir. Kendisi bir sakardır, belki eşyalara çok zarar vermez fakat kendi hayatına ve ona bağlı hayatlara zarar verebilir. Kocasıyla yaşadığı sorunlar, onu aldatmış olması, çocukların zaman ayıramaması, oyunculuk adına çalışmaları… Hepsi de Burre’nin sakarlığı sonucudur. Hiçbirine gereken dikkati verememiş, yanlış zamanlarda yanlış tercihler yapmıştır. Fazla hevesli bir kadındır, radikal kararlar almaktan çekinmez, pek düşünmez. Aldığı kararlar da hayatını paramparça eder. Bu bozulma, hayatındaki bölünmeler ise kesitlerin karmaşıklığıyla izleyiciye yansıyor. Fakat belgeselde Burre’nin kendine asla soramadığı bir soru vardır, o da bu belgesele neden başladığıdır. Tekrar oyuncu olma hayaline ilişkin kararı belgesel esnasında verir, fakat bu belgeseli çekme isteği de oyunculuk arzusunu bastırmak değil midir? Yeniden mikrafonlarla donanmak, kameralar karşındaki yerini almak için yapmamış mıdır bunu? Bu dünyayla yeniden tanışınca ise etkisinden kurtulamamıştır, oyunculuğa olan özlemi daha da artmıştır ve kararını vermesinde etkili olmuştur.

Actress belgeseli, oyunculuğa geri dönmek isteyen bir kadını, hayatındaki değişimleri anlatan bir belgesel. Fakat belgeselin asıl boyutu, birçok belgeselden farklı olarak ise, aslında yalnızca bir oyunculuk denemesi olması.

Okumaya Devam Edin
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüya gibi filmler Kundura Sinema’da!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama‘nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” yayında! 

New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinescope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin küratörlüğünde hazırlanan seçkide, izleyicinin hafızasını, zihnini ve duygularını harekete geçirmeye hazır ikisi kısa 3 film gösterilecek.

İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar” yalnızca görsel değil işitsel olarak da duyularımızı açmaya davet ederken; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenleri arasında gösterip desteklediği Hindistanlı genç yönetmen Payal Kapadia’nın rüyalardan ve efsanelerden beslenen ödüllü kısa filmleri de izleyiciyi geçmiş zaman masallarını andıran ruhani bir dünyanın içine çekecek.

“Rüyanın Öte Yakası” seçkisi 19 Temmuz’a dek Kundurama‘da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

 

Okumaya Devam Edin

“Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” Desteğinizi Bekliyor

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Prodüksiyonunu Kinema Film’in, senaristliğini ve yönetmenliğini Nihan Belgin’in üstlendiği “Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” adlı dokü-dramanın önümüzdeki aylarda çekimlerine başlanması planlanıyor. Ön hazırlık çalışmaları yaklaşık 2 yıldır devam eden proje, Dünya’da çekilen ilk fotoğrafın izini sürerek fotoğrafın icadı ve günümüzdeki fotoğraf çılgınlığını farklı perspektiflerden anlatacak sinematografik bir anlatı olacak. Tarihteki ilk fotoğrafın çekilme anı gibi sahnelerle tarihi atmosferi yeniden canlandıracak belgesel filmde ayrıca İstanbul ve Doğu’ya dair onlarca arşiv fotoğrafı yer alacak. Filmin dış ses anlatımı ise Türkiye’nin en özel seslerinden aktör Metin Belgin yapacak.

Proje ekibi, Fongogo’da oluşturduğu kampanya sayfasıyla da izleyicilerini projenin bir parçası olmaya davet ediyor. Bütçesinin bir kısmını kitlesel fonlama yöntemiyle elde etmeyi planlayan proje, verilen destekler karşılığında destekçilerine çeşitli ödüller de sunuyor. Bağımsız sinemanın yanında olan sanatseverlerin desteğiyle hayat bulacak projenin kampanya sayfası 60 gün boyunca desteklere açık olacak.

Projeyle ilgili tüm detayların yer aldığı Fongogo kampanya sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://fongogo.com/Project/karanlik-kutunun-dogu-seruveni

KÜNYE
Senarist-Yönetmen: Nihan Belgin
Yapımcı: Umut Beşkırma
Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli
Dış Ses: Metin Belgin

www.kinemafilm.com.tr

Okumaya Devam Edin

53. Siyad Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen 2020 yılı Türkiye Sineması’nın ‘En İyileri’, salgın koşullarında çevrimiçi yapılan ve oyuncu Tuğrul Tülek’in sunuculuğunda gerçekleşen ödül töreninde açıklandı. Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği Nasipse Adayız, En İyi Film Ödülü dahil toplam beş ödül kazandı. Nasipse Adayız’ı dört ödülle Nuh Tepesi, üç ödülle Bina ve bir ödülle Kronoloji izlediler.

Bu yılki SİYAD Onur Ödülleri’nin sahipleri oyuncu Nur Sürer ve belgesel sinemacı Can Candan, Emek Ödülü’nün sahibi ise emektar sinema makinisti Ali Koçoğlu oldu.

 

53. SİYAD Ödülleri’nin sahiplerinin tam listesi:

En İyi Film: Nasipse Adayız

En İyi İlk Film: Nuh Tepesi

En İyi Yönetim: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Senaryo: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Kadın Oyuncu Performansı: Cemre Ebüzziya / Kronoloji

En İyi Erkek Oyuncu Performansı: Ali Atay / Nuh Tepesi

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı: Selin Yeninci / Nasipse Adayız

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı: İnanç Konukçu / Nasipse Adayız 

En İyi Görüntü Yönetimi: Federico Cesca / Nuh Tepesi

En İyi Müzik: Can Demirci / Bina

En İyi Kurgu: Yorgos Mavropsaridis / Nuh Tepesi

En İyi Sanat Yönetimi: Ufuk Bildibay / Bina

En İyi Fantastik Film: Bina

En İyi Orta-Uzun Metraj Belgesel: Mimaroğlu

En İyi Kısa Metraj Belgesel: Silivri’den Mektuplar (Letters from Silivri)

En İyi Kısa Film: Büyük İstanbul Depresyonu

Onur Ödülleri: Nur Sürer, Can Candan

Emek Ödülü: Ali Koçoğlu

En İyi Yabancı Film: Boyalı Kuş-The Painted Bird / Bir Film (ithalatçı)

Çevrimiçi En İyi Film: Mank / Netflix (çevrimiçi platform)

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending