Connect with us

Çeviri

Akira Kurosawa: Genç Yönetmenlere Tavsiyeler (1993)

Yayın tarihi:

-

Shichinin no Samurai, Dersu Uzala, Rashomon gibi filmleriyle gerek Japon sinemasında gerek dünya sinemasında tartışılmaz yere ve öneme sahip olan ünlü yönetmen Akira Kurosawa, kendisiyle 1993 yılında Nagisa Oshima‘nın yaptığı ve “Waga Eiga Jinsei” (My Life in Cinema) adıyla yayınlanan 2 saatlik söyleşinin son kısmında gelen soru üzerine film çekmek isteyen genç ve hevesli yönetmenlere tavsiyelerde bulunuyor. Ancak söyledikleri sadece yönetmen olmak isteyenler için değil, yazar olmak isteyenler için de oldukça kayda değer özellikler barındırıyor, çünkü Kurosawa yazmanın ve okumanın öneminden bahsediyor, bir insanın içinde zenginlik olmadıkça hiçbir şey yaratamayacağının altını çiziyor.

Yaklaşık 7 dakika süren videoda Akira Kurosawa’nın söylediklerini hemen aşağıda izleyebileceğiniz gibi, bu sözleri videonun altına da yazmayı uygun görüyorum.

Nagisa Oshima: Röportajı burada sona erdirirken şayet vereceğiniz bir tavsiye varsa Japonya’nın sayıları hakikaten de çok fazla olan hevesli genç nesil yönetmenlerine bir mesajı iletmenizi isterdim.

Akira Kurosawa: Kapımı çalan hevesli yönetmenlere en çok vurguladığım şey şu oluyor.

“Bu günlerde bir film yapmak çok para gerektiriyor ve yönetmen olmak da epey zordur. Yönetmen olmak için çok çeşitli şeyleri öğrenmeli ve deneyimlemelisiniz ve bu da kolaylıkla başarılacak bir şey değildir. Fakat gerçekten film yapmak istiyorsanız, öyleyse senaryo yazın. Bu durumda tüm ihtiyacınız olan şey, kalem ve kağıttır. Sadece senaryo yazarak bir filmin yapısı ve sinemanın ne olduğu hakkındaki incelikleri öğrenebilirsiniz.”

Onlara diyeceğim budur, ama yine de yazmayacaklardır. Yazmanın çok zor olduğunu düşünüyorlar. Öyledir de. Senaryo yazmak zor bir iştir. Yine de… Balzac, roman yazarları dahil tüm yazarlar için en önemli ve gerekli olan meziyetin her seferinde bir kelime yazmanın sıkıcı yükü karşısında sabırlı olmak olduğunu söylemiştir. Tüm yazarlar için ilk gereklilik budur.

Balzac’ın tüm o çalışmalarını aklınıza getirin. Sarsıcıdır bu, çünkü yaşamımız boyunca okuyup bitiremeyeceğimiz sayıda yazılı çalışmayı üretti. Nasıl yazdığını biliyor musunuz? Çok ilginçtir. Bir şeyler karalar ve ardından hemen baskıya gönderirdi. Her bir sayfa şu büyüklükte bir kağıt parçasına basılırdı. Basılı sayfalar ona geri geldiğinde orijinal yazının çok azı geriye kalıncaya dek kenar boşluklarında düzeltmeler yapardı. Daha sonra bu düzenlenmiş halini baskıya gönderirdi. Güzel bir çalışma yöntemidir bu, tabii baskı makinesini biraz yorsa da. Bu yöntem sayesinde bu kadar çok şey üretebildi.

İşin bir boyutu olabilir bu, ama en önemli şey, gerekli uzunluğa ulaşıncaya dek her seferinde bir kelime yazma sabrına sahip olmaktı. Çoğu insan bu sabırdan yoksundur. Ancak bir kere alışırsanız, zahmetsizce yazabileceksinizdir. Bir senaryo yazmak için ihtiyacınız olan şey sadece kağıt ve kalemdir.

Naruse ve ben yazmak için bir handa kalırken, odasına onu ziyarete giderdim. Masasında yazmak için bir kağıdı ve kalemi olurdu. Sohbet ederken, zaman zaman bir şeyler yazardı. O yazdıkları harika metinlerinden birine dönüşecekti.

Komik bir anımız var: Ne yazdığına bakmak istedim bir keresinde, o da kıkırdadı. Falan filan karakterlerin bir odada bir şeyler yaptığını yazmış. Sadece “bir şeyler” yazmış! Ne olduğu belli değil. Naruse için bu açıklama yeterliydi, çünkü işi yönetmekti. Belirtmesine gerek yoktu. Fakat “bir şeyler” yazısını görmek komikti.

Yazmanın sıkıcı bir yük olmasına alışmak zorundasınız. Gün boyunca oturup usul usul yazarsanız zorluk yaşamış olsanız bile en azından iki veya üç sayfa yazmış olursunuz. Ve bunu sürdürürseniz, nihayetinde birkaç yüz sayfa yazmış olursunuz.

Bence günümüz gençleri işin sırrını bilmiyorlar. Başladıkları gibi hemen sonunu getirmek istiyorlar. Bir dağa tırmanmaya gittiğinizde size ilk söylenen şey, tırmanırken zirveye değil, yere bakmanızdır. Her seferinde adım adım sabırla tırmanmayı sürdürürsünüz. Sürekli zirveye bakarsanız, ümitsizliğe düşersiniz. Bence yazmak da buna benziyor. Yazma işine alışmanız gerekiyor. Bunu acı verici değil, rutin bir şey olarak görmeyi öğrenmek için çaba harcamanız gerekiyor. Oysa çoğu insan yarı yolda vazgeçmeye meyillidir. Yanımdaki genç yönetmenlere bir kere vazgeçerseniz, olay bitmiştir derim, çünkü alışkanlık haline gelir bu ve işler zorlaşır zorlaşmaz vazgeçersiniz. Ne olursa olsun ta ki bir çeşit son buluncaya dek sonuna kadar yazmalarını söylüyorum. Diyeceğim şu: “Yarı yoldayken işler zorlaşsa bile, asla bırakmayın.” İşler sarpa sarınca, pes ediyorlar hemen.

Aynı zamanda, günümüzde gençler kitap okumuyorlar. Rus edebiyatını derinlikle okuduklarını düşünmüyorum. En azından belli düzeyde okumaları önemlidir. İçinizde zengin kaynaklarınız olmadıkça bir şeyler yaratamazsınız. Bu yüzden, yaratma bellekten doğar derim sıklıkla. Bellek, yaratıcılığınız için kaynaktır. Hiçlikten bir şeyler yaratamazsınız. İster okuduklarınızdan ister kendi yaşam deneyimlerinizden olsun içinizde bir şeyler yoksa yaratmayı başaramazsınız. Bu bağlamda, her zaman farklı şeyler okumak önemlidir. Günümüz romanları gayet iyiler, ama bence insanlar klasikleri de okumalılar.

Okumaya Devam Edin

Çeviri

Park Chan-Wook: Oldboy ve Sympathy for Mr. Vengeance Üzerine

Yayın tarihi:

-

Güney Kore sinemasının günümüzdeki en büyük ve en bilinen yönetmenlerinden biri olan Park Chan-Wook‘un hiç kuşku yok ki hem Türkiye’de hem de dünyada en çok tanınan ve hatta sevilen filmi Oldboy‘dur. Sinemaseverler Oldboy’un aslında bir üçlemenin (İntikam Üçlemesi) ikinci filmi olduğunu gayet iyi bilirler. Bu üçleme 2002’deki Sympathy for Mr. Vengeance ile başlamıştır ama Chan-Wook’a göre eleştirel anlamda başarısız sayılabilecek bir film olmuştur bu. Gelgelelim Chan-Wook durmamış 2003 yılında Oldboy ile hem Güney Kore’de hem de dünya sinemasında çok önemli bir başarı elde etmiş, daha sonraysa üçlemenin son filmi olan Lady Vengeance‘i 2005 yılında çekmiş ve bu seriye bir son vermiştir.

Aslında bu üç film doğrudan ve organik bir karakter ve konu bağıntısı taşımamaktadır, ancak intikam teması ile birbirleriyle ilintilidir. Ana karakterlerinin intikam alma sürecindeki değişimleri ve her bir filmin intikam meselesi üzerine kafa yorması hasebiyle bir benzerlik taşımaktadır bu üç film. Öte yandan, görsel biçim olarak ortak bir noktaya sahip olmakla öne çıktıkları da söylenebilir.

Park Chan-Wook, 2004 yılında Cannes‘a katılmadan evvel gerçekleştirilen bir söyleşide, işte bu üçlemenin ilk iki filmi hakkında konuşmuş ve gelen soruları cevaplamıştır. Bu söyleşi kaydını çevirmemin iki temel sebebi var: İlki, bu üçlemenin her filmini (elbette ki Oldboy başta olmak üzere) çok seviyor olmam ve bunların beni Güney Kore sinemasıyla tanıştırmış olmasıdır; ikincisi ise, Park Chan-Wook’un haddinden fazla samimi, sevimli ve eğlenceli bir karakter olduğunu görmemdir. Neden bilmiyorum ama çoğu yönetmenin sahip olduğu küstahlığa yakın bir şeye onun da sahip olacağını ve bu şekilde bir şeyler anlatıyor olacağını düşünmüştüm. Oysa izledikçe yönetmenin sadece sanatına değil, kişiliğine karşı da bir sempati beslemeye başladım ve olaylar gelişti.

Söz konusu söyleşi elbette ki bu altı buçuk dakikalık kesitten ibaret değildir, muhakkak fazlası vardır, ancak benim bulabildiğim kayıt anca bu kadar. Video olarak mevcut olan kaydın çevirisini yazılı olarak da altta bulabilir, isterseniz oradan da okuyabilirsiniz.

Filmlerini şiddet içerikli. Siz de öyle misiniz?

Pek öyle bir deneyimim olmadı. Hatta tam tersiyim. Çocukluğum hariç. Sadece bir kere fiziksel olarak kavga ettim. Hayatım boyunca öfkemi ve nefretimi baskı altında tuttum hep. Belki de bu yüzden filmlerde böyle şeyler göstermek istiyorum. Bunun canlılık veren bir yanı var, bilirsiniz.

Bir filmin görsel biçimi ne zaman şekillenir?

Görsel senaryo taslağını yapmadan önce görsel biçime karar verilmişti. Bu biçime dayanarak senaryo yazıldı. Görsel biçime göre bilgileri değiştirdik. Sympathy for Mr. Vengeance için elde çok az bilgi vardı. Bilgiler ayrıntılandırılmamıştı. Kısa cümlelerden ibaretti. Oldboy için daha uzun bilgi vardı. Açıklamalar nispeten daha ayrıntılıydı. Bitmiş filmin görsel biçimi senaryo yazımından önce kararlaştırılmıştı ve bu da yazma biçimini etkiledi.

Yönetmenlik tarzınızda sizi kim etkiledi?

Bilmem fark ettiniz mi, filmlerimde Kafka’dan epey etkilendim. Onun eserlerini çok seviyorum. “Bu sahnede Kafka olsa ne yapardı?” diye düşünmedim elbette ki. Gerçeküstücülük ve absürtlük. Onun eserlerinden sonra böyle şeyler üzerine düşünmeye başladım.

Oldboy, Woo-jin’in Soo-ah’ın elbisesini açmasıyla başlıyor ve kendi kıyafetinin düşmesini kapatmasıyla bitiyor.

Böyle bir niyetim yoktu açıkçası, ama güzel bir yorum olmuş bu. Yarın Cannes’a gideceğim. Röportajlarda böyle şeyler söylemek lazım.

Oldboy’da neden bu kadar el imgesi var?

Woo-jin köprüde Soo-ah’ın elini bırakır. Tüm el imgelerinin kaynağı burasıdır. Kız kardeşini kurtarabilirdi. Ama elini bıraktı. İşte tüm trajedinin başlama noktası burasıdır. El imgelerini bu yüzden kullandım. Joint Security Area’da ayaklar kullanılmıştı. JSA’da çok fazla ayak kullandım. Pek çok bacak vardı. Ellerin kullanıldığı bir film yapmayı düşünüyordum.

Mi-do’nun hafızasını silselerdi baba-kız olarak yaşayabilirlerdi.

Doğru, ama adamın cinsel isteği bundan daha güçlüdür. O şekilde yaşamak istemiyor. Bana katılmıyor, ama ne demek istediğimi anlıyorsunuz, değil mi? Cevabımı anladınız mı? (Seyirci: Hayır, anlamadım.) Ama neden bahsettiğimi anladınız, değil mi? Karakterin düşünceleri, yönetmenin düşüncelerini yansıtmak zorunda değildir.

Bir psikolog, izleyici için çok fazla gerçekçi olduğundan Sympathy for Mr. Vengeance’in bir fiyasko olduğunu söyledi.

Çok gerçekçi hissettiren bir şeyler yapmak istedim. Daha en başından şöyle dedim: “Sadece duygusal olarak değil, fiziksel olarak da hissedilen bir film yapmak istiyorum.” Filmi bitirdiğinde izleyicilerin yorulmuş olmasını istedim. Bedenlerinin bitap düşmesini istedim, insanların bunu seveceğini düşündüm. Böyle bir deneyim hoşuma gitti. Bazı insanlar anlamsız filmleri izlerken nasıl eğleniyor, bilmiyorum. Dingin bir istirahat arıyorsanız, gidip güzel bir duş alın. Neden sinemaya gidiyorsunuz ki? Yorucu bir film istedim. Bence bu açıdan gayet başarılı oldu. Ancak film, çoğu insanı yormadı. Esas sorun buydu.

Oldboy’a ilham olan şey Sympathy’nin başarısızlığı mıydı?

Yönetmen Im Sang-soo mu sordu bunu? (Gülüşmeler…) Elbette ki başarısızlıktan etkilendim. Im Sang-soo, iki erkek arasındaki bir restleşme olduğunu söylemişti. Song Kang-ho ile Shin H-kyun. Choi Min-sik ile Yoo Ji-tae. Ve her filmde de bir kadın vardır. Filmlerin yapısı benzerdir. Osa ki… Sympathy for Mr. Vengeance’da Shin Ha-kyun fakir bir fabrika işçisidir. Yoo Ji-tae ise pahalı giysileriyle zengin bir insandır. Gişede başarı yakalama arzumun bir kanıtı olduğunu söyledi bunun.

İlk başta şöyle düşünmüştüm: “Gerçekten eğlenceli mi bu?” Senaryo daha belirgin hale geldikçe ikrim değişti. Sonra onu daha samimi bir hale getirmeye başladım. Yaparken eğlenmeye başladım.

Hangisini tercih ederdiniz? Sympathy mi, Oldboy mu?

İkisini de seviyorum. Sympathy başarısız olduğu için onu daha çok seviyorum. Bunu defalarca söyledim. Bu film, fakir bir adamla evlenen bir kız çocuğuyla ilgilidir. Kocasından dayak yiyen bir kız çocuğuyla ilgilidir. İnsanlar bu filmden hakikaten nefret ediyor. Bunu anlayışla karşılıyorum. Ancak bu filme daha çok bağlıyım. Şayet bu başarılı olsaydı da Oldboy başarısız olsaydı, durum değişebilirdi.

Okumaya Devam Edin

Çeviri

Alfred Hitchcock: Kuleşov Efekti’ni Anlatıyor (1964)

Yayın tarihi:

-

Kurgu veya montaj, bir filmin hiç kuşkusuz vazgeçilmez bir unsurudur, hatta filmi film yapan başlıca etkendir. Ancak elbette ki sinemaya dair kavramlar kinetografın, lenslerin veya kameraların icadıyla birlikte doğmamış, zaman içinde kuramcılar ve sinemacılar sayesinde literatüre girmiştir. İşte bu bağlamda, 20. yüzyılın başında gelişen film endüstrisi ile birlikte Rus sinema kuramcısı Lev Kuleşov, teknik anlamda ilk defa “montaj” terimini kullanmış ve 1918’de “kuleşov etkisi” diye adlandırılan teorisini göstermek için bir film çekmiştir. Buradaki esas amaç, iki farklı sahne arasında bir bağ olduğunu, kesmeler ile izleyicinin perdedeki karakterler hakkındaki fikirlerinin kolaylıkla değişebileceğini göstermekti.

1964 yılında Fletcher Markle’ın sunduğu Telescope adlı programa takılan gerilim filmlerinin usta yönetmeni Alfred Hitchcock, sinema üzerine pek çok konuya değinirken, yine kendisinin de rol aldığı kısa bir örnek filmle “kuleşov etkisi”ni olabilecek en basit ve anlaşılır şekliyle ifade ediyor. Bir adamın çocuklu bir kadına bakıp gülümsemesi ile, yine aynı adamın ama bu sefer bikinili bir kıza bakıp yine aynı şekilde gülümsemesi arasında çok ciddi bir fark olduğunu, “saf sinema”nın izleyicinin kanısını bu şekilde kesmelerle kökten değiştirebileceğinin altını çiziyor.

Okumaya Devam Edin

Çeviri

Iñárritu ve İlham Kaynağı “Yol”

Yayın tarihi:

-

Amores Perros (2000), Birdman (2014) ve The Revenant (2015) gibi filmleriyle tanıdığımız Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu, Stephen Lowenstein’ın 2008’de çıkan “My First Movie, Take Two” adlı kitabında sinemayla ilgilenmeye başlamasının ilk etkeninin Yılmaz Güney ve Şerif Gören’in 1982 yapımı “Yol” filmi olduğundan söz ediyor.

Kitapta sinemayla ilgilenmeye nasıl başladığıyla ilgili bir soruya Iñárritu şöyle yanıt veriyor:

“Gençliğimde daha çok müzikle ilgileniyordum. Tam bir müzik manyağıydım. Albümler satın alırdım ve sürekli onları çalardım. İlk olarak Yılmaz Güney’in ‘Yol (1982)’ adındaki filmini izlediğim zaman sinemayla ilgilenmek istemiştim. Bu filmin beni gerçekten sarstığını hatırlıyorum. Artık daha olgundum –sanırım 17 yaşındaydım- ve şöyle dedim ‘Bu inanılmaz bir şey, ben de sinemanın bir parçası olmak istiyorum.’ O zamanlar bende etki bırakan üç film vardı. Birincisi Yol, ikincisi babamın da favorilerinden olan  Midnight Cowboy (John Schlesinger, 1969) ve bir diğeri de Sergio Leone’nin Once Upon a Time in America (1984) filmi.  Ayrıca görsellik açısından da Ridley Scott’ın Blade Runner (1982) filminden etkileniyordum. O zamanlar tüm bu filmler ve bu filmlerin müzikleri benim için çok önemliydi. Vangelis’in Blade Runner için bestelediği müzikler inanılmazdı. Ennio Morricone’nin Once Upon a Time in America için yaptığı müzikler ve Midnight Cowboy’da çalan şarkılar harikaydı. Yol’un müzikleri de mükemmeldi. Bu bahsettiğim üç film -Yol, Midnight Cowboy, Once Upon a Time America- çok insancıl, çok gerçekçi ve dramatikti. Benimle bazı duygularla birlikte müzikal olarak iletişime geçiyorlardı. ‘Burada bir şeyler oluyor.’ diyordum kendi kendime.”

Iñárritu’nun Amores Perros (2000), 21 Grams (2003) ve Babel (2006) gibi filmlerindeki karakterlerinin -çok karakterli Yol filminde olduğu gibi- birbirleriyle kesişen hayatlarını düşündüğümüzde de aslında taşlar yerine oturmuş oluyor.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending