Connect with us

Oscar 2011

Belgesel Oscar Aday Adayları

Yayın tarihi:

-

84. Oscar Ödülleri’nde animasyon kategorisi sonrasında en iyi belgesel film kategorisinde de aday adayları açıklandı. 15 filmden oluşan listeden 5 film adaylık statüsüne kavuşacak ve altın heykelcik için yarışacak.


“Battle for Brooklyn” 

“Bill Cunningham New York”

“Buck”

“Hell and Back Again” 

“If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front”

“Jane’s Journey” 

“The Loving Story” 

“Paradise Lost 3: Purgatory” 

“Pina”

“Project Nim”

“Semper Fi: Always Faithful”

“Sing Your Song” 

“Undefeated”

“Under Fire: Journalists in Combat” 

“We Were Here”

Okumaya Devam Edin

Oscar

Oscar Rehberi: Bölüm II

Yayın tarihi:

-

Yazar:

87. Akademi Ödülleri ya da 2015 Oscar Ödülleri öncesinde (kısa metrajlar hariç) her kategoriden tarihsel bir inceleme yapıp, bir takım teknik ve akademik bilgilerle süslediğimiz Oscar Rehberi’nin 2. bölümü aşağıda. Sanatsal ve teknik kategorilere göz attığımız ilk bölümü buradan okuyabilirsiniz.

En İyi Film

En iyi film kategorisi, her bir Akademi üyesinin oylayabildiği ve aday olabildiği tek kategori olma özelliğini taşıyor. Yıllardır yalnızca beş adayın yarıştığı en iyi film kategorisi kurallarında üç sene önce yapılan değişiklikler sonucunda 10 filmin aday gösterilmesi karar alınmıştı. Bu kararda o sene pek çok insanın favorisi olan Wall-E ve The Dark Knight’ın en iyi film kategorisine aday gösterilmemesinin büyük etkisi olduğu kabul ediliyor. Sonraki iki senede ise özellikle The Blind Side gibi niçin aday olduğu anlaşılmayan filmler ilk 10’a girince bu sene Akademi kurallarda bir değişikliğe daha gitti. Yeni kurala göre bu kategoride 5 ila 10 arasında aday olabilirdi. Bir filmin aday olması içinse tüm Akademi üyelerinin (yaklaşık 6000 kişi) en az yüzde 5’inin (yaklaşık 300 kişi) kişisel sıralamasında birinci sırada olması gerekiyor.

Akademi tarihine baktığımızda en iyi film kategorisiyle ilgili pek çok önemli veri görebiliyoruz. Bunlardan ilgi çekici olan birkaçını sizler için sıralamış olalım:

* Lord of the Rings: The Return of the King, herhangi bir oyunculuk kategorisinde aday gösterilmeden 10’un üzerinde Oscar kazanmış tek film.
* 2006 tarihli Martin Scorsese filmi The Departed, yabancı bir filmin tekrar sinemaya uyarlanması özelliğini taşıyan tek Oscar kazananı.
* 1938 yılında aday olan Grand Illusion, İngilizce dışında bir dilde bu ödüle aday gösterilen ilk film olma özelliğinde taşıyor.
* Argo (2012), yönetmen kategorisinde adaylığı olmadan bu ödülü kazanan son yapım.
* Titanic, aynı isim (James Cameron) tarafından yapımcılığı üstlenen, yönetilen, senaryosu yazılan ve kurgulanan tek film.
* Shakespeare in Love (1998), yönetmen ödülünü kazanmaksızın en iyi film dahil en çok Oscar kazanan (7 Oscar) tek film.
* 1934 tarihli It Happened One Night, bu ödülü kazanan ilk komedi filmi olma özelliğini taşıyor.
* En iyi film Oscar’ını kazanan tek korku filmi The Silence of the Lambs olurken The Return of the King ise bu ödülü kucaklayan tek fantastik film.
* Tarihte yalnızca üç yapım en büyük beş ödülü (film, yönetmen, senaryo, aktör, aktris) kucakladı: It Happened One Night (1934), One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) ve The Silence of the Lambs (1991)
* 11 Oscar kazanarak rekoru elinde tutan üç film: Ben Hur, Titanic ve The Return of the King
* Hem Altın Palmiye, hem de Oscar’ı kucaklayan tek film 1955 yapımı Marty.
* The Godfather Part II, bu ödülü kazanan ilk ve tek devam filmi.
* En uzun süreli en iyi film 3 saat 54 dakika ile Gone with the Wind, en kısa süreli en iyi film ise 1 saat 31 dakika ile Marty.

En İyi Yönetmen

Birden fazla kez ödül alan ve ödülün iki kişiye birden verilmesi durumlarından ötürü en iyi yönetmen kategorisindeki Oscar ödülü geçtiğimiz 87 sene boyunca toplamda 89 tane heykelcik olmak üzere 68 farklı yönetmene verildi. 1’inci Akademi Ödülleri’nde drama ve komedi dallarında ayrı ayrı verilen yönetmen Oscar’ı, sonraki sene drama kategorisinin kapatılmasıyla o günden beri genelde drama filmlerine verilir oldu. 34’üncü ve 70’inci Oscar Törenleri’nde ise ödül, tek bir isimden ziyade yardımcı yönetmenlere de verildi.

steven-soderberghAslında kategorinin isminin dilimize çevrildiği şekli yanlış zira ödülün adı “directing”, açıklaması ise “excellence in cinematic direction achievement.” Yani “en iyi yönetmen” değil, “en iyi yönetim” şeklinde çevrilmesi daha doğru oluyor. Bunun nasıl bir önemi var diyebilirsiniz. Hemen açıklık getirelim. Önceleri “best director” yani direkt çeviri ile en iyi yönetmen ödülünü veren Akademi, bu ismin getirdiği açıklıkla bir yönetmeni o sene içinde yaptığı tüm filmlerle değerlendiriyordu. Bunun gibi çeşitli kafa karışıklıklarını gidermek istedikleri için koydukları yeni kurallar çerçevesinde bir yönetmenin adaylığını tek bir filmle sınırlandıran düzenlemeyi kabul ettiler. Fakat bu yine de başarılı yönetmenlere etki etmedi. Yine yakın zamandan örnek vermemiz gerekirse 2001 yılında hem Traffic hem de Erin Brockovich ile aday olan Steven Soderbergh, kategorideki 5 boş yerden ikisine birden oturmayı başarmıştı. Aslında bu kendisi bir dezavantaj olarak da görülebilirdi çünkü oyların bölünme ihtimali vardı. Fakat sonuç ne oldu? Soderbergh, Traffic filmindeki yönetmenlik başarısı sonucu Oscar’ı kucakladı!

Tarihe biraz daha bakacak olursak, en iyi yönetmen Oscar’ını kucaklayan en genç isim 32 yaşında ödülü kazanan Norman Taurog (Skippy – 1931); en yaşlı isim ise 74 yaşında ödülü kazanan Clint Eastwood (Million Dollar Baby – 2005) oldu. Bu kategoride en çok aday gösterilen isim 12 adaylıkla William Wyler iken ödülü en çok kazanan isim ise 4 zaferle John Ford. Üçer kez Oscar’ı kucaklayan yönetmenler ise Frank Capra ve William Wyler. Ödüle beşer kez aday gösterilip hiçbirini kazanamayan isimler arasında ünlü yönetmen Alfred Hitchcock bulunuyor. Yaşayan en büyük yönetmenlerden kabul edilen ve geçtiğimiz sene 8’inci ve 9’uncu Oscar adaylıklarını kazanan Martin Scorsese ise 2007 yılında The Departed ile Oscar’ı kucaklamadan önce 6 kez bu kategoride aday gösterilmişti. İlginç bir bilgi de verelim: West Side Story’nin yönetmenlerinden Jerome Robbins, bu filmden önce ya da sonra başka hiçbir filmin yönetmenliğini yapmadı. Asya’dan gelip de Oscar’ı kazanan tek yönetmen Ang Lee (Brokeback Mountain – 2005) iken bugüne kadar hiçbir siyahi isim ödüle kavuşamadı. Oscar kazanan tek kadın yönetmen ise dört sene önce The Hurt Locker ile tarihe geçen Kathryn Bigelow oldu.

Senaryo

Bir filmin yaratılması için atılan ilk adım olan senaryo, Akademi tarafından 1940 yılına kadar tek bir kategori halinde ödüllendiriliyordu. O yıldan sonra ise uyarlama ve özgün senaryo olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilmeye başlandı. Daha sonra 1957 yılında tekrar birleştirilen bu iki kategorideki en son değişiklik 2002 yılında yapıldı. On yıllardır çok çeşitli senaryolara verilen bu ödül, bazı zamanlar en iyi film Oscar ödülüne layık görülen yapımın senaristine gidiyor. Söz konusu kategoride en çok adaylığı bulunan senarist ise 16 adaylıkla Woody Allen. Öykü, diyalog ve storyboard üçlemesinden oluşan senaryoların ödüllendirilmesi hem bir filmin o konudaki iddiasını arttırırken hem de diğer kategorilerdeki Oscar şansına göz kırpan bir belirteç niteliği taşıyor.

En İyi Kadın Oyuncu

Akademi tarafından 84 yılda verilen toplam 85 en iyi kadın oyuncu Oscar’ı, bugüne kadar 70 farklı isime gitti. İlk senelerde bir oyuncu birden fazla performansla aday gösterilebilirken, 1931 yılından itibaren her bir kadın oyuncunun spesifik bir performansla listede adının yer almasına karar verildi. Ayrıca bir kişinin aynı oyunculuk kategorisinde isminin ikinci kez geçmesi de kural dışı kabul edildi. 1937 yılından itibaren de yalnızca filmde belli bir süre kamera karşısında gözüken, yani başrol diyebileceğimiz, isimlerin aday gösterilebildiği best actress in a leading role ismini aldı. Meryl Streep bugüne kadar bu kategoride 19 kez aday gösterilerek rekoru elinde tutarken ödülü en fazla kazanan isim ise 4 Oscarlı Kathrine Hepburn oldu. Kategorinin bugüne kadarki en yaşlı adayı Emmanuelle Riva (85), en genç adayı ise Quvenzhane Wallis (9).

En İyi Erkek Oyuncu

Geçtiğimiz 87 yıl boyunca Akademi, aynı anda iki ismin birden ödüllendirilmesi ve aynı isimlerin birden fazla kez ödüle layık görülmeleri sebebiyle toplamda 78 aktöre 88 ödül dağıttı. Kadın oyuncu kategorisinde olduğu gibi Oscar Ödülleri’nin 4’üncü yılında başrol ve yardımcı olmak üzere ikiye ayrılan kategoride bugüne kadar 9 farklı oyuncu 2’şer kez ödüllendirildi. Spencer Tracy ve Laurence Olivier ise 9’ar kez bu kategoride aday gösterilerek bir rekora imza attılar. Hepimizin bildiği gibi usta oyuncu Peter O’Toole ise 8 kez aday gösterilmesine rağmen hiçbir zaman ödüle layık görülmedi. Ödülü alan en genç oyuncu ise 29 yaşında The Pianist’te sergilediği performans ile Adrien Brody.

piyanist

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

İki adayın kazanması ve aynı isimlerin birden fazla kez ödüle kavuşması gerekçeleriyle geçtiğimiz 79 yılda, 76 farklı kadın oyuncuya takdim edilen en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar ödülü, 16. Oscar Ödül Töreni’ne kadar hepimizin tanıdığı altın heykelcik yerine bir plak şeklindeydi. Bugüne kadar toplamda 6 kez bu ödüle aday gösterilen Thelma Ritter, bu adaylıkların hiçbirini ödüle çeviremeyerek iki rekoru birden elinde barındırıyor. Yardımcı kadın oyuncu kategorisinde ikişer kez ödül kazanan Dianne Wiest ve Shelley Winters da ilgili rekora sahip isimler. 1963 yılı İngiliz yapımı Tom Jones isimli film de üç kadın oyuncusunu birden bu kategoride aday gösterebilme başarısını gösterdi.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Bugüne kadar dağıtılan 79 yardımcı erkek oyuncu ödülü, 72 farklı aktöre gitti. Aynı yardımcı kadın oyuncu kategorisinde olduğu gibi kazananlar 16. Oscar Ödül Töreni’ne kadar heykelcik yerine bir plaket ile ödüllendiriliyordu. Walter Brennan kazandığı üç Oscar ödülünü de bu kategoride alarak aynı zamanda Akademi tarihinin rekorunu da elinde barındırıyor. The Godfather serisinin ilk iki filmi de üç oyuncusunu birden bu kategoride aday yapma başarısına sahip oldu. Geçtiğimiz sene Beginners ile ödülü kucaklayan Christopher Plummer (86) bu ödülü kazanan en yaşlı isim olurken 8 yaşında onurlandırılan Justin Henry de en genç kazanan olma sıfatını taşıyor.

Yabancı Dilde En İyi Film

Bu kategoride yarışan filmler, diyaloglarının büyük kısmı İngilizce dışı olmasının yanında aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri dışında bir ülkede yapılma zorunluluğu aranan filmlerden oluşuyor. Geçmişe baktığımızda ilk Akademi Ödül Töreni’nde, yabancı dildeki filmlerle Hollywood yapımlarının değerlendirme bakımından ayrılmadığını; 1947 ve 1955 yılları arasında ise yabancı dildeki bu filmlerin, özel bir onur ödülü ile ödüllendirildiği görüyoruz. 1956 yılından sonra ise Akademi, İngilizce dili dışındaki bu filmler için tamamen farklı bir kategori açarak bugünkü yabancı dilde en iyi film kategorisinin temellerini attı.

HANEKE_2012_Amour_official_posterDiğer Oscar ödüllerinin aksine, yabancı dilde en iyi film ödülü belli bir kişiye atfedilmez. Kazanan filmin yönetmeni, filmin yapım ülkesi adına ödülü kabul eder. Yıllar geçtikçe bu kategorinin kazananlarında Avrupa hakimiyeti görülmeye başlandı. Bugüne kadar verilen 66 ödülden 52’si Avrupa ülkelerine giderken 6’sı Asya, 3’ü Afrika, 3’ü de Amerika kıtası dahilindeki ABD dışı ülkelere gitti. İtalyan yönetmen Federico Fellini, bugüne kadar ödüllendirilen 4 yabancı dilde filmin yönetmenliğini yaparak bu alandaki rekoru elinde tutuyor. En çok ödül kazanan ülke 11 zafer, 3 özel ödül ve 27 adaylıkla İtalya. İsrail ise 10 kez aday olmasına rağmen hiçbir zaman ödülü evine götüremedi.

En İyi Animasyon Film

Akademi, Oscar ödüllerinde animasyon filmler için ayrı bir kategori açalı tam 13 yıl oldu. 2002 yılında Dreamworks yapımı Shrek’in bu kategorideki ilk heykelciği kucaklamasıyla birlikte başlayan maraton, her sene başvuran animasyon film sayısına oranla çoğu zaman üç, bazen de beş adayla devam etti.

Daha önce 1991 yılında Beauty and the Beast’in en iyi film kategorisinde Oscar’a aday gösterilmesinden sonra ilk defa 2009 yılında Up ve 2010 yılında Toy Story 3 bu kategoride yarışan animasyon filmler oldu. Up ve Toy Story 3 gibi bir diğer Pixar animasyonu olan Wall-E ise vizyona girdiği sene sadece 5 filmin en iyi film yarışında yer alması sebebiyle listede kendine yer bulamamıştı –onun yerine en iyi animasyon film heykelciği ile yetinmişti.

En İyi Belgesel

Bugüne kadar eleştirel anlamda oldukça olumlu karşılanan The Thin Blue Line, Roger & Me, Touching the Void, Hoop Dreams, The Interrupters, Fahrenheit 9/11 ve Waiting For Superman gibi pek çok belgesel, Akademi’nin belgesel branş üyeleri tarafından adaylık statüsüne layık görülmedi. Bu filmlerden Hoop Dreams’in aday olamaması sonrasında çıkan kargaşa, Akademi’nin belgesel kategorisindeki oylama sisteminde değişikliğe gitmesine yetti. Kural değişikliklerinden etkilenen bir diğer film de Michael Moore’un, tüm zamanların en yüksek hasılat yapan belgesel filmi sıfatlı yapıtı Fahrenheit 9/11 oldu. 2004 seçimlerinden önce televizyonda gösterilen film, bu sebepten ötürü aday gösterilmedi. En iyi film kategorisinde de aday gösterilme izni olan belgesel filmlerden bugüne kadar hiçbiri bu kategoride aday olabilmeyi başaramadı.

Okumaya Devam Edin

Oscar

Oscar Rehberi: Bölüm I

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Şubat ayında 87’ncisi düzenlenecek olan 2015 Oscar Ödülleri’ne kısa bir süre kaldı. Neil Patrick Harris’in sunumuyla gerçekleşecek 87. Akademi Ödül Töreni öncesinde sinemaseverler için bir rehber niteliğindeki yazı dizimizi yeniden kurguladık. Şu an okuduğunuz ilk bölümde teknik kategoriler hakkında hem sinema tarihi açısından hem de Akademi tarihi açısından önemli bilgiler yer alıyor. İkinci bölümde ise senaryo, oyunculuk, yönetmen, animasyon film, belgesel, yabancı dilde film ve en iyi film kategorileri hakkında tarihsel ve teknik bilgilere göz atacağız. İyi okumalar.

En İyi Kurgu

Pek çok film anlatı sırası takip edilerek çekilmez. Çekim süresince parçaların filmin en son izleneceği şekilde birleştirilmesi görevi kurgucunun işidir. Kurgucu bir önceki gün kaydedilmiş görüntüleri yönetmen ile tartışır. Çekilen görüntüler video bandına aktarılır ya da düzenleme ve seçme sırasında kolayca çalışılabilmek için dijital formata çevrilir. Bu noktada yapılan düzenlemeye montaj denir. Kurgunun geri kalan kısmı post-prodüksiyon sırasında yapılır.

editing_roomÇekimlerin düzenlenmesi ve son halini alması için film kurgucusu çeşitli kurgu aşamalarını yürütür. Öncelikle tüm farklı bölümlerin montajını temizleyerek, filmin tamamının kurgulandığı ilk baskı olan kaba kurguyu elde etmek için yönetmenle birlikte çalışır. Bu çalışma filmin müziklerini de içerir. Ancak tek tek çekimlerin nasıl olacağı kesin olarak belirlenmez. Filmde yönetmenin bakışının hakim olduğu bu versiyona yönetmenin kurgusu denir. Post-prodüksiyon süresince görüntü yönetmeni ve yönetmen ilk baskının zamanlamasını denetlemek için beraber çalışırlar. Yoğunluk ve renk dengesinin düzenlenmesi bu aşamada yapılır. Kurgusu sürekli yönetmene danışarak görsel efektlerin de aktarıldığı ince kurguyu yapar. Böylece film yönetmen, kurgucu ve yapımcının önceden kararlaştırdığı uzunluğa getirilir.

Film yapımının ilk yüzyılında kurgu fiziksel olarak filmlerin kesilmesi ve film makarasının kurgu sırasına uyularak yeniden bir araya getirilmesi demekti. Bugün ise kurgu video ve dijital teknoloji ile elektronik olarak yapılıyor. Filmler video bandına ve dijital formatlara transfer ediliyor ve bilgisayar tarafından kodlanıyor; böylece kurgucu filmi ekranda kurgulayabiliyor. İnce kurgunun rehberliğinde orijinal negatifler kesiliyor.

En iyi film Oscar ödülünün en büyük destekçisi olan en iyi kurgu ödülü, bu özelliği bakımından senelerdir Akademi Ödülleri’nde önemli bir yer edinmiş durumda. 1981 yılından beri en iyi film Oscar ödülünü kazanan her yapım aynı zamanda en iyi kurgu kategorisinde de adaylık sahibiydi. Ayrıca o günden bu güne en iyi film ödülünü kazanan filmlerin yaklaşık üçte ikisi en iyi kurgu ödülünü de kucakladı. Bu kategorideki adaylar Akademi’nin kurgu dalındaki üyeleri tarafından belirleniyor (2008 yılında bu branşta toplam 233 üye vardı). Her bir üye, en fazla 5 tane olmak üzere seçimlerini bildiriyor ve en fazla oy alan toplamda 5 film aday olarak açıklanıyor. BAFTA’nın aksine Akademi Ödülleri’nde kurgu kategorisindeki kazananı sadece editörlerin değil, tüm üyelerin oyları belirliyor.

Bu kategoride Oscar ödülü rekoru 7 adaylık ve 3 zafer ile Michael Kahn ve Thelma Schoonmaker’a ait. Daniel Mandell ve Ralph Dawson’ın da üçer Oscar’ı bulunuyor ama adaylık sayıları Schoonmaker ve Kahn’ınki kadar değil. 7 adaylığı bulunan diğer editörler ise Barbara McLean ve William H. Reynolds. Gerry Hambling ve Frederic Knudtson ise altı kez aday olduğu halde Oscar heykelciğini hiçbir zaman kucaklayamamış isimler olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz üç senenin ikisinde ise Angus Wall ve Kirk Baxter, David Fincher filmleri olan The Social Network ve The Girl with the Dragon Tattoo ile üst üste bu ödüle layık görüldü.

En İyi Görüntü Yönetimi

Sinemada bir filmin ışıklandırılması ve fotoğraflanmasına sinematografi yani görüntü yönetmenliği denir ve bu iş, sinematograf olarak da bilinen görüntü yönetmeninin (DP) görevidir. Bu yönetmenler ışığın nasıl olacağından ve kameraların nereden çekim yapacağından sorumlu olsalar bile kamera kullanmazlar ya da ışığı ayarlamazlar. Onun yerine tüm bu işler onların denetimi altındaki sinematografi ekibi tarafından yapılır. Kamera operatörü kamerayı kullanır, elektrik ekibi ise “gaffer”in ya da baş elektrikçinin denetimi altındadır. Filmin tüm aşamalarında, prodüksiyon yönetmeni hem bir işçi hem de bir sanatçıdır. Ham filmler ve baskı süreci, kameralar, lensler, filtreler üzerine birçok farklı teknolojik bilgiyi kullanır; sanatsal duyarlılığından da kameranın yerini ayarlama ve karenin görüntüsünü oluşturmada faydalanır.

cinematographyProdüksiyon yönetmeni, hemen hemen her gün, bir gün önce ya da o gün yapılmış çekimlerdeki görüntüleri yönetmenle gözden geçirip tartışarak yönetmenin filmde arzuladığı yaklaşımı garantilemeye çalışır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir takım prodüksiyon yönetmenleri profesyonel bir topluluk olan Amerikalı Sinematograflar Derneği üyeliğine davet edilirler. Bu topluluğa üye olan prodüksiyon yönetmenleri jenerikte isimlerinden sonra gelen “ASC” ibaresi ile anılırlar.

1931 yılından bu yana her bir görüntü yönetmeninin tek bir filmle aday olmaya başladığı en iyi görüntü yönetimi Oscar ödülü, 1939 ve 1967 yılları arasında (1957 hariç) siyah beyaz ve renkli filmlere ayrı ayrı verilmek kaydıyla Akademi Ödülleri’ne dahil oldu. 1967 sonrası bütün filmler tek bir kategori altında değerlendirilmeye başladı. O günden bu yana bu ödülü kazanan tek siyah beyaz film Schindler’s List (1993) oldu. George Folsey, yaşamı boyunca toplamda 13 kez bu ödüle aday olsa da hiçbirini kazanamadan hayata gözlerini yumdu. Yaşayan görüntü yönetmenleri arasında en çok ödüle aday gösterilip de hiçbirini kazanamayan isim bu sene 12. adaylığını elde eden Roger Deakins. Şimdiye kadar 18 adaylık elde ederek adaylık rekorunu elinde barındıran isimler Leon Shamroy ve Charles B. Lang, Jr. olurken bu ödülü en çok kazanan isimler ise 4 zafer ile –yine- Leon Shamroy ve Joseph Ruttenberg.

En İyi Yapım Tasarımı (Sanat Yönetimi)

İlk defa 1928 yılında iç dizayn için verilen sanat yönetimi Oscar ödülü, o seneden beri bir takım eksik yıllar olması kaydıyla günümüze kadar verilmiş bir ödül olma özelliğini taşıyor. Bugüne kadar 39 adaylık ve 11 zafer ile Cedric Gibbons’ın rekorlara sahip olduğu kategoride Roland Anderson tam 15 kez aday olduğu halde heykelciği kucaklayamadı.

En İyi Makyaj & Saç

1981 yılından bu yana Akademi Ödülleri’ne makyaj kategorisi de dahil edildi. Kategorinin dahil edilme sebebi 1980 yılında The Elephant Man’deki bu tekniğin Akademi tarafından onurlandırılmaması olarak biliniyor. Her ne kadar The Elephant Man’e bu kategoride bir ödül verilmemiş olsa da o yıldan itibaren en iyi makyaj adı altında Oscar ödülü verilmeye başlandı –öncesinde sadece özel teknik başarı ödülü adı altında bazen veriliyordu. Şimdilerde bu kategoriye bir film için en fazla iki isim aday olabiliyor, ikiden fazla ismin aday listesinde gözükebilmesi için Akademi tarafından kabul edilebilir bir özel durum olması gerekiyor. En iyi makyaj kategorisinde ödül ve adaylık rekoru ise Rick Baker’a ait. Baker, toplamda 11 kez aday olduğu Oscar heykelciğini tam yedi kez kucaklamayı başardı. Kategorinin ismi geçen sene makyaj ve saç tasarımı olarak değiştirildi.

En İyi Kostüm Tasarımı

Costume Designer-Colleen Atwood-Sketch-Illustration-Snow White-fabulous doodlesİlk olarak 1949 yılında düzenlenen 21. Akademi Ödülleri’nde siyah beyaz ve renkli filmlere ayrı olarak verilen en iyi kostüm tasarımı Oscar’ı, 1967 yılından itibaren tek bir kategoride verilen; önceki sene vizyona girmiş filmlerde yer alan kostüm tasarımlarını ve kostüm tasarımcılarını onurlandırmak için her sene ödül törenine dahil edilen bir kategori. Bugüne kadar 8 ödül ve 25 adaylıkla Edith Head’in elinde bulunan rekor, gerçek anlamda kırılması zor bir limit zira Head’e en yakın isim olan Jean Louis’nin yalnızca 15 adaylığı bulunuyor. Sandy Powell, Colleen Atwood ve James Acheson ise bu kategoride üçer Oscar ödülü kazanmış isimler.

En İyi Özgün Müzik

Filmin son halinden önce düzenlemeye tabi tutulan ses öğelerinden tam manasıyla sanat olan film müziği, bir filmi izlenebilir kılan en önemli etkenlerden biri. 2005 yılında Amerikan Film Enstitüsü tarafından John Williams’ın 1977 tarihli Star Wars Episode IV: A New Hope filmi için yaptığı besteler, tüm zamanların en iyi film müziği seçildi.

85 yıllık Akademi Ödülleri tarihinde en iyi özgün müzik kategorisine 48 sefer ile en çok aday olan besteci John Williams, bu adaylıklarından 5’ini zafere dönüştürmeyi başardı. Büyük üstat aynı zamanda 23 kez Altın Küre’ye aday olup bunların dördünü kazanırken 59 kez de Grammy’ye aday gösterilip bu adaylıkların tam 20’sini ödüle dönüştürdü. Geçtiğimiz sene de 12 dalda Oscar adayı olan Lincoln için yaptığı bestelerle Oscar’a aday gösterilen Williams, bu sayısız başarısı sebebiyle yaşayan en büyük besteci olarak kabul ediliyor. Fakat Williams, ne tuhaftır ki Oscar’ı en çok kucaklayan isim değil. En iyi özgün müzik kategorisinde altın heykelciği kucaklama rekoru 9 ödülle Alfred Newman’a ait. Ayrıca 14 kez aday olan Alex North ise ödülü hiç kazanamayarak tarihe geçti.

En İyi Özgün Şarkı

1934 yılında düzenlenen 7. Akademi Ödülleri’nden bu yana her yıl verilen en iyi özgün şarkı Oscar ödülü; bir film için özel olarak yazılmış, söz ve beste zorunluluğu olan ve film dâhilinde yahut filmin bitiminde en az 30 saniye süreyle çalan şarkılara veriliyor.

Bugüne kadar elde ettiği 26 adaylıktan 4’ünü zafere dönüştüren söz yazarı Sammy Cahn, en iyi özgün şarkı kategorisinde Oscar rekorunu elinde tutuyor. Onun arkasından gelen Randy Newman ise şimdiye kadar 20 kez ödüle aday olmuş ama sadece 2 kez kavuşmuştu. 1976 yılında A Star Is Born filmi için bestelediği Evergreen isimli şarkı ile Barbra Streisand, bu kategoride Oscar kazanan ilk kadın besteci unvanını kazandı.

En İyi Ses Kurgusu

Sinemada ses, örneğin Jaws’ta olduğu gibi, filmde istenilen atmosferi oluşturmak konusunda büyük önem taşır. Üç ayrı yetenek (mixer –ya da ses düzenleyicisi-, ses editörü ve kompozitör) tarafından yaratılıp uygulanan filmdeki ses üç unsurun birleşiminden oluşur (konuşmalar, ses efekti ve müzik). Bu unsurlar farklı bantlardadır, ayrı ayrı kaydedilirler ancak filmde hepsi bir arada çalıştırılırlar. Ses ekibi filmin hem yapım hem de yapım sonrası, yani post-prodüksiyon denen aşamasında çalışır.

200487531-001Bir film sesinin yaratılmasındaki ilk iki aşama yapım sürecinde başlar. Bu, konuşmaların hemen hemen hepsinin ve bazı ses efektlerinin sette kaydedildiği aşamadır. Bu noktada görevli olan, kaydın temiz ve düzenli olmasını sağlayan zemin ses düzenleyicisidir. Arka plan sesi daha sonradan da kaydedilebileceği için öncelik konuşmalardadır. Gerektiğinde konuşma ve arka plan sesini kaydetmek için kılavuz kanal kullanılır. Ses karışımını elde etmek için gerekli tüm işler ses ekibi tarafından yürütülür: sesçi (kayıtçı) setteki ses kayıtlarından sorumludur ve ekibin geri kalanını idare eder. Ses ekibinin diğer elemanları ses kayıtçısı, mikrofon (boom) operatörü, kablocu ve geri oynatım (playback) operatörüdür.

2000 yılından bugüne en iyi ses kurgusu adı altında verilen, daha öncelerde en iyi ses efekti, en iyi ses efekti kurgusu gibi isimlerle verilen ödüle bu zamana kadar genelde aksiyon, macera, savaş, suç filmleri layık görüldü. Milenyum sonrasında animasyon filmlerindeki ses kurgusunun başarısı da anlaşılmaya başlandı ve bu kategoride ödül alan ilk ve tek animasyon film 2004 yılında The Incredibles oldu. Fakat gariptir ki son dört senedir animasyon filmleri gördüğümüz bu kategoride geçtiğimiz sene hiçbir animasyon film kendine yer edinemedi. Pixar Stüdyoları’nın sene içindeki başarısızlığı da buna bir işaret olsa gerek çünkü aday olan tüm animasyonlar onların elinden çıkma filmlerden oluşuyor. Bu kategoride Ben Burtt, hem elde ettiği 8 adaylık hem de kazandığı 4 Oscar (Star Wars, Raiders of the Lost Ark, E.T. ve Indiana Jones and the Last Crusade) ile rekoru elinde bulunduruyor.

En İyi Ses Miksajı

Aynı ses kurgusu kısmında bahsettiğimiz gibi bir filme ait tüm ses ögelerini seyirciye en anlaşılır biçimde vermeye çalışmakla yükümlü ses düzenleyicilerinin işi bir hayli zor. Bir yandan arka planda çalan müziği kendi planında tutmayı, bir yandan çevre seslerini banda eklemeyi, diğer yandan da karakterlerin konuşmalarını gerektiği zaman ön plana almayı başararak büyük işlere imza atan ses düzenleyicileri, Oscar ödüllerinde uzun yıllardır onurlandırılıyorlar. Bu kategorideki kazananlara baktığımızda ise, en iyi film kategorisinde adaylık elde etmiş ya da müzikal türünde olan filmlerin ödüle ulaşma şansının diğerlerine göre çok daha yüksek olduğunu görüyoruz.

En İyi Görsel Efekt

Dram, epik ve korku gibi birçok film türünde özel efektler, hayal ürünü olan illüzyonların yaratılmasını sağlar ancak hile yapmadan çekilmeleri imkansızdır. Çoğu kez özel efektler masrafı azaltmak için kullanılır. Donuk bir resmi kullanmak, devasa bir ulusal anıtı canlı oyuncularla çekmekten daha ucuz olabilir –aynı Gizli Teşkilat’taki Rushmore Dağı çekiminde olduğu gibi. Ayrıca özel efektler çekim yapılmak istenen yerin uygun olmadığı durumlarda bile çekim sanki orada yapılmış hissi verir. İki çeşit özel efekt vardır. Bunlar film görsellerinin manipülasyonuyla yaratılan görsel ya da fotografik efektler ve setteki mekanik aletlerle elde edilen mekanik ya da fiziksek efektlerdir.Görsel efekt teknikleri bilgisayar ortamında üretilmiş görüntüler (CGI), dijital karışımlar, dijital mat resimler, yeşil ekran teknolojisi, minyatürler, morfing (bilgisayar grafiği), hareket yakalama, rotoskop ve hareketli mat teknolojileri içerir. Mekanik efektler ise animatronik kuklalar, patlamalar, özgün ölçülerdeki mankenler, yağmur ve kar makineleri, kanlı kurşun saplanmalarını tekrarlayan fişekler ve oyunculara bağlanan kablolardan oluşur. Komplike bir efekt sekansı çeşitli görsel ve mekanik efektlerden oluşur.Özel efekt teknolojisi o kadar hızlı gelişme gösteriyor ki, fırça ile tuval üzerine resim boyama, geriden projeksiyon gibi uzun süredir kullanılan yöntemler artık rafa kalkmış durumda. Jaws’taki (1975) köpekbalığı için (zor koşullarda) kullanılan animatroniks teknolojisi, 1980’li ve 1990’lı yıllarda çekilen filmlerde daha da gelişmesine rağmen artık çok daha az kullanılıyor. Ancak morphing (bir imajın başka bir imaja dönüştürüldüğü bilgisayar ürünü efekt) gibi dijital efektler eski moda sayılmayacak kadar uzun süredir ortalıkta dolanıyor. Günümüz teknolojileri, bir oyuncunun hareketlerini bilgisayar-grafik modeline dönüştürebilen hareket yakalama gibi yöntemleri de içeriyor. Hareket yakalama dijital animasyonla birleştiğinde King Kong’ta (2005) olduğu gibi devasa goriller yaratılabiliyor. Yeşil ekran ise bilgisayar ürünü görüntülerin çekilen sahneyle bütünleştirilebilmesi için oyuncuların arkasına konulan yeşil bir paneldir. Daha önce kullanılan mavi ekranın yerini, hatları daha ince yansıttığı için büyük oranda yeşil ekran aldı.

visual

Akademi ise filmlerde kullanılan bu özel efektlerin varlığını ilk defa, 1928 yılında en iyi film Oscar’ının ilk sahibi olan Wings ile keşfetmişti. Fakat 10 yıl süreyle hiçbir filme bu kategoride ödül verilmedi. 1938 yılında Spawn of the North filmine verilen özel ödülün ardından sonraki sene özel efektler, tamamen ayrı bir kategoride ödüllendirilmeye başladı. 1964’ten 71 yılına kadar en iyi özel görsel efekt adıyla verilen ödüller, 1977’den sonra en iyi görsel efekt adıyla dağıtılmaya başladı.Genelde bu kategoride üç film yarışmaktadır. 2007’de alınan bir kararla önce 15 film seçilecek, daha sonra bu 15 film arasından 7’si seçilip kısa liste oluşturulacak şeklinde kurallar değişti. 2010 yılına kadar maksimum üç filmin aday gösterilebildiği listede, üç sene öncesinden itibaren 5 film aday gösterilmeye başladı. Bu kategoride Oscar rekoru ise 15 adaylık ve 8 zaferle Dennis Muren’e ait. Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in onca başarılı filmine rağmen kazandığı tek Oscar ödülünün bu kategoride olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Okumaya Devam Edin

Oscar 2011

84. Akademi Ödülleri Kazananları

Yayın tarihi:

-

Yazar:

En iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini kazanan The Artist ve Hugo beşer ödülle geceyi sonlandırırken görsel efekt ve görüntü yönetimi ödüllerinin Hugo’ya gitmesi sürpriz oldu. En büyük sürpriz ise hiç şüphesiz en iyi kurgu ödülünü The Girl with the Dragon Tatto editörleri Kirk Baxter ve Angus Wall’un iki sene üst üste kucaklamasıydı. 

24 kategoride yaptığım tahminlerin 17’si doğru çıkarken yanlış yaptığım 7 kategoriden 5’inde “sürpriz yapabilir” dediğim yapımlar ödülü kucakladı. En iyi kurgu ve en iyi görsel efekt kategorilerinde ise tamamen tahminlerim dışındaki adaylar ödülü kucakladı.
Gecenin tüm kazananları şu şekilde:

En İyi Film: The Artist

En İyi Yönetmen: Michel Hazanavicius, The Artist

En İyi Kadın Oyuncu: Meryl Streep, The Iron Lady

En İyi Erkek Oyuncu: Jean Dujardin, The Artist

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Octavia Spencer, The Help

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christopher Plummer, Beginners

En İyi Özgün Senaryo: Midnight in Paris, Woody Allen

En İyi Uyarlama Senaryo: The Descendants; Alexander Payne ve Nat Faxon & Jim Rash

En İyi Kurgu: The Girl with the Dragon Tattoo, Kirk Baxter ve Angus Wall

En İyi Görüntü Yönetimi: Hugo, Robert Richardson

Yabancı Dilde En İyi Film: A Separation, İran

En İyi Animasyon: Rango, Gore Verbinski

En İyi Sanat Yönetimi: Hugo, Yapım Tasarımı: Dante Ferretti; Set Dekorasyonu: Francesca Lo Schiavo

En İyi Kostüm Tasarımı: The Artist, Mark Bridges

En İyi Makyaj: The Iron Lady, Mark Coulier ve J. Roy Hellve

En İyi Özgün Müzik: The Artist, Ludovic Bource

En İyi Özgün Şarkı: Man or Muppet, The Muppets filminden

En İyi Ses Kurgusu: Hugo, Philip Stockton ve Eugene Gearty

En İyi Ses Miksajı: Hugo, Tom Fleischman ve John Midgley

En İyi Görsel Efekt: Hugo; Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman ve Alex Henning

En İyi Belgesel: Undefeated; TJ Martin, Dan Lindsay ve Richard Middlemas

En İyi Kısa Metraj Film: The Shore, Terry George ve Oorlagh George

En İyi Kısa Animasyon: “The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore” William Joyce ve Brveon Oldenburg

En İyi Kısa Belgesel: Saving Face, Daniel Junge ve Sharmeen Obaid-Chinoy

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending