Connect with us

Oscar 2010

Bu Sonuçlara Hazır Olun! – Bölüm 2

Yayın tarihi:

-

83. Oscar Ödülleri’nde yaşanabilecek muhtemel tahmin dışı sonuçlara devam ediyoruz. Oyunculuk kategorilerinin değerlendirildiği ilk gönderi için buraya tıklamanız yeterli. Aşağıda ise animasyon, sanat yönetimi ve kostüm tasarımı konusundaki ayrımlar yer alıyor. Akademi söz konusu olduğunda tahmin etmek her zaman zordur…
4 – En İyi Animasyon
En iyi film dahil 4 dalda aday Toy Story 3, yıllardır süregelen bir hikayenin son halkası olma özelliğini taşıyor bildiğiniz üzere. İlk iki filminin Oscar kazanamayışı (o zamanlar en iyi animasyon diye bir kategori yoktu), üstüne üçüncü filmin pek çok Akademi üyesince senenin en iyi animasyonu olması yanında en iyi filmi olarak görülmesi, Toy Story 3’nin bu kategoride kesin zafer sahibi olarak gözükmesini sağlıyor.
Diğer yandan DreamWorks’ün kendini bir hayli aşıp How to Train Your Dragon gibi müzikleri ve efektleri başta olmak üzere her şeyiyle mükemmele yakın bir animasyon üretmesi söz konusu. Annie Ödülleri’nde 10 ödül birden kazanarak büyük bir başarıya imza atması da film için bir artı. (Gerçi Pixar’ın protestosu sebebiyle Toy Story 3 sadece 3 dalda Annie’ye aday olabilmişti.) 
Bir yanda son 3 senedir Oscar’ı kucaklayan Pixar, diğer yanda bu sene büyük başarı sağlamış DreamWorks. Bir yanda 3 filmin de ödüllendirileceği bir seri, diğer yanda devamı gelecek bir serinin ilk filmi. 2006 yılında herkesi şoka uğratarak zarftan Cars yerine Happy Feet’in çıkması gibi mucizelere tanık olan biz, bu sene Toy Story 3 yerine How to Train Your Dragon ismini duyarsak garipsemeyeceğiz.
5- En İyi Sanat Yönetimi
Dönem filmlerinin kazanma ihtimalinin her daim daha yüksek olduğu bir kategori olan sanat yönetimi konusunda bu sene biraz kaos durumu söz konusu olabilir. Sanat Yönetmenleri Topluluğu, nam-ı diğer Art Directors Guild, Akademi gibi birbirinden alakasız filmleri tek bir kategoride değerlendirmek yerine 3 farklı kategoride değerlendiriyor: Çağdaş film, dönem filmi, fantastik film. Çok da iyi yapıyor çünkü bir Black Swan ile Inception’ı, True Grit’i karşılaştırmak açıkçası “ahmaklık.” Akademi, senelerdir bu ahmaklığını bize yediredursun ADG ödülleri bu sene çağdaş film kategorisinde Black Swan’a, fantastik film kategorisinde Inception’a, dönem filmi kategorisinde de The King’s Speech’e gitti.
Black Swan gibi sanat odaklı bir filmi aday göstermeyerek ahmaklığına ahmaklık katan Akademi’nin tercihlerinin çok da kötü olduğu söylenemez aslında. 12 dalda Oscar adayı olup bir de üstüne İngiliz monarşisini konu alan bir filmin bu kategoride lider olduğunu tahmin etmek güç olmasa gerek. Ama gözlerden kaçması muhtemel bir gerçek var: Alice in Wonderland, Inception ve True Grit de aday. True Grit bir dönem filmi olduğu için, başarısına rağmen The King’s Speech’e yenik düşecektir. (Her ne kadar Amerikan tarihi vs. İngiliz tarihi gibi bir yarış söz konusu olsa da. Akademi o kadar milliyetçi değil ama.) ADG ödüllerinden birini alan senenin fantastik-bilim/kurgu filmi Inception’ın şansının da bir hayli yüksek olduğunu belirtmek gerek. Ama bana göre The King’s Speech’in karşısındaki asıl tehlike Alice in Wonderland. Filmi izleyenler, izlemeyip sadece afişine bakanlar bile bu kanıya rahatça varabilir. Makyaj kategorisine aday olamayarak hepimize dumura uğratan Alice in Wonderland’in hem kostüm tasarımı ödülünü hem de sanat yönetimi ödülünü The King’s Speech’e kaptırması haksızlık olabilir. 
Sözüm odur ki The King’s Speech zaferi bekleyenler zarftan Inception veya Alice in Wonderland çıktığında sakin olmalı, sonraki ödüllere bakmalıdır. 
6 – En İyi Kostüm Tasarımı
ADG’de olduğu gibi verdikleri ödülleri 3 ayrı kategoride değerlendiren Kostüm Tasarımcıları Birliği (CDG), bu senenin en iyilerini 22 Şubat’ta açıklayacak olsa da kazananları tahmin etmek zor değil: Çağdaş film kategorisinde Burlesque ya da Black Swan, dönem filmi kategorisinde The King’s Speech, fantastik film kategorisinde Alice in Wonderland ödülü alır. Inception’ın çağdaş film kategorisinde değerlendirilmesi başta garip gelse de “kostüm” söz konusu olduğunda fantastik film deyince akla daha mistik, öcülü böcülü, sihirli şeyler geldiği de bir gerçek.
Burlesque kültürünü yansıtan(!) Burlesque’in kostüm dalında Oscar’a aday olmamasını haklı karşılasam da Black Swan’ın aday gösterilmemesine üzülenleri anlamış değilim. Filmde iki çeşit kostüm görüyoruz: Balerin kıyafeti ve Natalie Portman’ın eşofmanları. Akademi Swan’ı aday göstermeyerek doğru bir tercih yaptı kısaca. Diğer yanda CDG’ye de aday olan The Tempest’ın adaylığı da şaşırtıcı değil; sadece kostümden meydana gelen bir film olduğu düşünülürse çok doğru verilmiş bir karar bile denebilir. Fragmanı bile kostümlerin ne kadar başarılı olduğunu gösteren The Tempest’a ödülün gitmesini garip karşılamamak gerek. 
Sanat yönetiminde olduğu gibi dönem filmi+monarşi formülünün neredeyse her sene işe yaradığı bir kategori olan kostüm ödülünün sahibi bu sene Alice in Wonderland olabilir. Artık bu konuda tarihi filmlerin yanında diğer filmleri de görmesi gereken Akademi The King’s Speech yerine Alice’i onurlandırırsa herkesin gözünde bir artı kazanmış olacaktır. 

Sırada: Bu Sonuçlara Hazır Olun! – Bölüm 3 (En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Kurgu, Yabancı Dilde En İyi Film)
Okumaya Devam Edin

Oscar 2010

Oscar 2011 ve Twitter

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Oscar ödülleri sırasında pek çok insan bir yandan töreni izlerken diğer yandan internette, olanları tartışıyordu ve yorumlarını dile getiriyorlardı. 
Aşağıdaki iki görsel, Oscar töreni sırasında atılan tweet’lere dair istatistikler içermekte. Buna göre tören boyunca en çok tweet’in atıldığı an Oprah Winfrey’nin en iyi belgesel ödülünü sunduğu an, ikinci ise Melissa Leo’nun en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kucakladığı an:

Diğer görselde ise tören boyunca Twitter’da bahsedilen ünlülere dair: En çok bahsedilen ünlü hem sunucu hem aday olan James Franco olurken, Franco’nun peşinden Natalie Portman geliyor.

Son görselimizde ise Oscar kazanan isimlerin yaptıkları konuşma sürelerine bakıyoruz. En uzun iki konuşmayı Colin Firth ve Melissa Leo yaparken bazı kazananlara konuşma sürelerinde getirilen kısıtlamalar da gözden kaçmıyor: 

Okumaya Devam Edin

Oscar 2010

83. Oscar Ödülleri İstatistikleri

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Oscar ödülleri dağıtılalı 1 hafta kadar oldu ama hala tören ve kazananlar hakkındaki muhabbetler bitmedi. Kim neyi hak etti, kim ne kazandı vb. bunlar bir kenarda dursun, şimdi 83. Akademi Ödülleri’nde göze çarpan 10 ilgi çekici (ve gereksiz) istatistiğe bakalım:
1. The King’s Speech, 1975 yılından beri teknik kategorilerde tek bir ödül dahi almadan en iyi film Oscarını kazanan 11. film oldu. Diğer 10 film ise One Flew Over the Cuckoo’s Nest, Annie Hall, Kramer vs. Kramer, Ordinary People, Terms of Endearment, Rain Man, The Silence of the Lambs, A Beautiful Mind, Million Dollar Baby ve No Country for Old Men.
2. True Grit, 10 dalda Oscar adayı olup hiçbirini kazanamayan filmler kervanına katıldı. Kervandaki diğer filmler ise 11 adaylıkla The Turning Point ve The Color Purple ile Martin Scorsese’nin 10 Oscar adayı filmi Gangs of New York. Ayrıca son iki yılda 10 en iyi film ödülü aday filmlerden dördü törenden hiçbir ödül alamadan geri döndü.

3. Inception, 33 yıldır dağıtılan en iyi görsel efekt, en iyi ses kurgusu ve en iyi ses miksajı ödüllerini kazanan 8. film oldu. Diğer filmler ise Raiders of the Lost Ark, E.T., Terminator 2, Jurassic Park, Titanic, The Matrix ve Peter Jackson’ın filmi King Kong.
4. Christian Bale ilk adaylığında Oscar kazandı. Colin Firth, Natalie Portman ve Melissa Leo ise ikinci adaylıklarında zafere ulaştı. Bu sene aday olan diğer iki önemli isim Amy Adams 3. adaylığında da sıfır çekerken Annette Bening 4. adaylığında da eve eli boş döndü. Dördüncü kez Oscar’a aday olan müzisyen Alexandre Desplat yine ödülü kazanamazken sinematograf Roger Deakins 9 kez Oscar adayı olup hiçbirini kazanamayarak yaşayan “en çok ve en az” onurlandırılan görüntü yönetmeni ünvanını aldı.
5. Oscar tarihinde 8. kez yardımcı oyuncu kategorilerindeki ödüller aynı filmden oyunculara gitti. Diğer filmler ise: A Streetcar Named Desire, From Here to Eternity, Sayonara, West Side Story, The Last Picture Show, Julia, Hannah & Her Sisters.
6. 1967 yılından beri iki ayrı kategori şeklinde verilen kostüm tasarımı ve sanat yönetimi ödülleri, 44 yılda 24 kez aynı filme gitti. Her iki ödülü de kazanan en son film 2005 yapımı Memoirs of a Geisha idi. Alice in Wonderland ile 3. kez Oscar kazanan Colleen Atwood‘un çalıştığı üç film de hem kostüm tasarımı hem de sanat yönetimi ödüllerini kazandı: Alice in Wonderland, Memoirs of a Geisha, Chicago.
7. 7 Oscar ödüllü Rick Baker, ilk Oscar zaferinin ardından 30. yılında The Wolfman ile en iyi makyaj ödülünü kazandı. Baker, ilk Oscar’ını ise An American Werewolf in London filmi ile almıştı.
8. The Social Network, en iyi kurgu ve en iyi senaryo ödüllerini alıp en iyi film ödülünü almayan 4. film olarak tarihe geçti. Diğer filmler A Place in the Sun, Witness ve Traffic idi.
9. Melissa Leo, aynı filmden aday olan başka bir oyuncuya karşı Oscar kazanan 16. isim oldu. En son Catherine Zeta-Jones’un Queen Latifah’yı alt ettiği yarış 2002 yılında yaşanmıştı.
10. 3 saat 15 dakika ile 83. Akademi Ödülleri, 1986 yılından beri en kısa süren 2. tören oldu. Tören, 2005 yılındaki Oscar ödüllerinden sadece 1 dakika daha uzun sürdü.
Okumaya Devam Edin

Oscar 2010

Oscar’ın Ardından: Kırmızı Halı ve Tören

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Ödül töreninden 2,5 saat önce başlayan ve bazı ünlülerin cidden 2,5 saat boyunca milim milim yürüdüğü kırmızı halı töreni bu sene ödül töreni gibi biraz soluk geçti. Aday olmayan Hollywood ünlülerinin bu halıdan neden geçirilmediğini hala anlayamamış olsam da orada bir Angelina Jolie, bir Jennifer Lopez, bir Meryl Streep, bir Brad Pitt eksikliği vardı. Aslında bu dört ismin kırmızı halıda olması pek çok adayı gölgede bırakacağından böyle bir seçim yapılıyor olabilir misal ama şu da bir gerçek ki kırmızı halının görkemli olmasının sebeplerinden biri bu yıldızların oraya ayak basmasıdır.
Annette Bening
Herkesin aksine Nicole Kidman’ın kıyafet seçimini ben oldukça beğendim. Modadan anlamayan biri olarak bunu düşünmem olağan karşılanabilir belki. Halının diğer ilgimi çeken isimleri Hailee Steinfeld, Jennifer Lawrence, Melissa Leo (yine pek çok kişi beğenmedi kendisini), Natalie Portman ve Cate Blanchett oldu. Annette Bening’in yaşına uygun, Oscarı kucaklamaya gelmişçesine giydiği kıyafeti göz kamaştırsa da Portman’ın kıyafetinin gölgesinde kaldığı aşikar idi.
Erkekler konusunda pek yorum yapmaya gerek yok sanırım zira kırmızı halıda gördüğüm en farklı erkek 2 sene önce Mickey Rourke idi. Haklılar tabii, giyecek pek fazla seçenekleri yok. Rengi de değiştiremiyorlar çünkü en resmi ve şık renk siyah. Bunlara rağmen kırmızı halıda görünce dikkatimi çeken isimler olmadı değil: Zachary Levi (saçları çok iyi olmuş böyle, uzatmasın), Colin Firth ve Gareth Unwin (soyadına rağmen ödülü kucakladı, eheh).
Yukarıda da belirttiğim gibi törenin kendisi de kırmızı halı kadar sıkıcıydı lakin bu yine de en çok güldüğüm Oscar törenlerinden biri olmadığı anlamına gelmiyordu. Aday filmlere göz kırpan muhteşem bir parodi ile açılan şov, Anne Hathaway ve James Franco’nun hafif komik şovuyla devam etti: Büyükanneler, akrabalar, çoluk çocuk… En çok The King’s Speech’e yapılan göndermeye bayıldığım parodiye tekrar göz atıp gülmek isteyenler için:
Franco ve Hathaway tören sırasında pek gözükmese de Franco’nun “bitse de gitsek” modundan bir türlü çıkamayışı, Hathaway fazla sevimli konuşmaları ve seyirciyi eğlendirmeye yönelik hareketlerinin yeterli miktarda olmayışı tarafımdan eksi not aldı. Kendilerine rağmen ödül sunan isimler oldukça başarılı bir seçimle ortaya çıkmış olacak ki Kirk Dougles, Steven Spielberg, Sandra Bullock gibi isimler beni fazlasıyla mutlu etti. 
Oyuncu kategorilerinde adayları geçmiş yıllardan seçilen 5 farklı yıldız oyuncunun tanıtması eyleminin son bulması ve sene içindeki farklı türlerden filmlerin kolaj halinde sunulması olaylarının çıkarılması törenin sıkıcılığını az da olsa gidermeye yetti. Scenic transition dedikleri Gone With the Wind, The Lord of the Rings, Chinese Theatre, ilk yayınlanan Oscar töreni gibi Hollywood tarihindeki önemli noktalara ayak basan görseller oldukça başarılıydı. Bunlardan en görkemlisi ise şüphesiz Cate Blanchett’ın en iyi kostüm tasarımı ödülünü vermek üzere sahneye çıkarken onlarca ekrandan Lord of the Rings parlaması ve arkada filmin jenerik müziği oldu. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 ve The Social Network’ü de içeren rap/dance/club müzikali de izleyenleri memnun eden bir diğer ögeydi.
Teması scenic transition’lardan oluşan 83. Oscar Ödülleri, görsel anlamda şu ana kadar izlediğim en muhteşem tören oldu, umarım bu scenic transition olayını abartmadan arada bir önümüze koyarlar. 3’ü Oscar olmak üzere toplam 7 ödül töreninde bana eşlik eden sevgili Emre Eminoğlu ve Tom Hooper’ın yönetmen ödülünü kazanması durumunda kendisine yemek ısmarlayacağımı söyleyip şu an doyurmam gereken bir karna sahip olan Onur Adıgüzel’e gecemi ayrı bir koldan güzel kıldıkları için teşekkür ediyorum. 
84. Oscar Ödülleri’nde daha iyi sunucular ve görsellikle istikrar görmek umuduyla…
Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending