Connect with us

Hollywood

Daha Kanlı, Daha Western: The Hateful Eight

Yayın tarihi:

-

Fellini, bundan yarım asır önce ünlü filmi Otto e mezzo’ya (Sekiz Buçuk) bu ismi verirken yönettiği filmleri -yardımcı da olsa- hesaba katmıştı. Kariyerinin en ünlü eserlerinden birine imza atan Fellini gibi hırslı bir isim Tarantino da. Her ne kadar sekizinci filmim diye avaz avaz bağırdığı The Hateful Eight’in yapım ve yazım aşamasında başına gelmeyen kalmadıysa da, en nihayetinde çok sevilen Django Unchained’in ardından yepyeni bir Western filmi ve yepyeni bir Western anlayışı ile karşımızda kendisi.

The Hateful Eight, yepyeni bir Western, evet. Bunu özellikle vurgulamamın birkaç sebebi var. İlki ve belki de en önemlisi, altın çağını bitireli on yıllar olan bir türün, özüne saygı duruşunda bulunan böylesi bir eser ile tekrar kendine zihinlerimizde yol açıyor oluşu. Üstelik kırk senenin ardından Ennio Morricone’nin tekrar bu türün sahalarında nota vuruşlarıyla boy göstermesi de (bu tabiri kullanacak olmamda bir sakınca yok sanırım) sinema tarihi açısından önemli bir olay. Yepyeni bir Western anlayışı tabirinin gerekçesi ise biraz daha minimal değerlendirilmeli. Çünkü Tarantino’nun The Hateful Eight’te ortaya koyduğu kırmızısı bol, mizahi yönü kendine has yapı, ne zamanında seyrettiğimiz bu türden yapımların çok büyük kısmına ayak uyduruyor ne de bugünden sonra Tarantino dışında bir sinemacının bu izden gideceğinin garantisini veriyor. The Hateful Eight, tam da bu sebeplerden ötürü Django Unchained’in üzerine tuz biber oluyor.

İlk Western denemesinde hemen hemen her türden seyirciyi memnun edecek, sosyal mesajlarıyla da dikkat çeken bir film yapan Quentin Tarantino, bu türü sevdiğinden mi yoksa Django’nun getirdiği paranın kokusundan hoşlandığından mıdır bilinmez, kariyerine yeni bir Western denemesi ile devam ederken bu sefer kendi temellerine daha sıkı bağlanmış gözüküyor. Neredeyse tek mekanda geçtiğini kabul edebileceğimiz The Hateful Eight, yönetmenin kariyerinin ilk yarısındakine benzer şekilde daha zekice senaryo hamleleriyle güçlendirilmiş bir olay örgüsünü barındırıyor. Adından da anlaşılacağı gibi bir şekilde, fırtınanın ortasında bir araya gelen sekiz gizemli insanın birbirleriyle hesaplaşma öyküsünü seyrettiğimiz film, üç saate yakın süresi boyunca seyircisiyle küçük çapta bir oyun oynuyor aslında. Kim kime dum duma bir ilişki ağının içinden çıkmaya çalışırken, bu maceranın sonunda neler olacağını az çok kestirebiliyorsunuz -tabii daha önce Quentin Tarantino sinemasını iyi hatim etmişseniz.

The Hateful Eight’in, Western geleneğini azıcık ucundan bozan önemli detaylarından biri maceracı bir anlatıma sahip olmaması. Django Unchained’de olduğu gibi karakterleri bir yolculuk içinde kabul edebilmek için bana kalırsa biraz zihnimizi yormamız gerekir. Yine aynı şekilde, karakterlerin önemli bir kısmı için bir hedef doğrultusunda gidişatı etkilediklerini söyleyemeyiz. Aslında Tarantino’nun bu klasik dışı Western denemesi için bilindik sanat kaygılı festival filmlerinin(!) biraz daha kanlı ve heyecanlı versiyonu demek daha doğru olacaktır.

the hateful eight sinematopya

Metni her Tarantino filminden hallice, en azından bir önceki denemesinden daha iyi olan The Hateful Eight’in senaryosunda tartışmaya açık noktalar da yok değil. Kimilerince Tarantino’nun eşcinsellik karşıtı ve kadın düşmanı tarafını yansıtan bir film bu. Aslında çerçevenin geneline baktığımızda erilliğin tavan yaptığı bir eser seyrettiğimizi kabul etmek zorundayız. Bu noktada yönetmeni zan altında bırakmamak adına sorulması gereken soru şu olmalı: Bir filmde eril anlayışı eleştirmenin bir yolu da bu olabilir mi? Bana kalırsa evet. The Hateful Eight’in homofobik ve kadın düşmanı bir çizgide ilerlediğini kabullenme konusunda da evet. Fakat Tarantino’nun anlatım şeması ne olursa olsun, önceki filmlerinde sinema tarihinin en güçlü kadın karakterlerinden birkaçını yaratmış bir ismin kendi çizgisine bu denli yakın bir eserinde aslında o çizgiden bu kadar uzaklaşmış olması ne kadar kabul edilmeli?

Biraz da sinema tekniği açısından bakacak olursak, The Hateful Eight’in müzikal anlamdaki başarısından her defasında bahsetmek, aslında Western müziklerinin ustasına saygısızlık olabilir; o konuyu geçelim. Üç Oscar ödüllü görüntü yönetmeni Robert Richardson, kapalı bir alana sıkışık kalmasına rağmen ışığı hayran kalınası incelikte kullanarak ve filmin merak uyandırıcı, gizemli atmosferini yakalayan açıları ve kamera hareketlerini yaratarak belki de The Hateful Eight’in en takdir edilesi elementine imzasını atıyor. Geniş oyuncu kadrosunun, bir tiyatro oyununu andıran abartılı performansı ise hem Western standartlarını rahatlıkla yakalıyor hem de Tarantino sinemasının gösterişli oyunculuk anlayışını karşılamayı başarıyor.

Okumaya Devam Edin

Hollywood

TENET 26 AĞUSTOS’ta Türkçe Altyazılı, Türkçe Dublaj ve IMAX® Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Christopher Nolan imzalı yeni orijinal bilimkurgu-aksiyon “Tenet”ın başrolünde John David Washington yer alıyor.

Kahramanın sahip olduğu tek silah bir kelimedir: Tenet. Tüm dünyanın ayakta kalabilmesi için mücadele eden Kahraman, uluslararası casusluğun alacakaranlık dünyasında seyahat ederken üstlendiği görev onu gerçek zamanın ötesine götürecektir.

Zaman yolculuğu değildir bu. Evirtmedir.

“Tenet”ın uluslararası kadrosunda John David Washington’a Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Dimple Kapadia, Martin Donovan, Fiona Dourif, Yuri Kolokolnikov, Himesh Patel, Clémence Poésy, Aaron Taylor-Johnson’ın yanı sıra, Michael Caine ve Kenneth Branagh eşlik ediyor.

Nolan yazıp yönettiği filmin hikayesini perdeye taşımak için IMAX® ile 70mm tekniklerinden yararlandı. “Tenet”ın yapımcılığını Emma Thomas ve Nolan; yönetici yapımcılığını ise Thomas Hayslip üstlendi.

Nolan’ın kamera arkası ekibini oluşturan isimler şöyle: Görüntü yönetiminde Hoyte van Hoytema, yapım tasarımında Nathan Crowley, kurguda Jennifer Lame ve kostüm tasarımında Jeffrey Kurland. Görsel efektler amirliğini Andrew Jackson’ın, özel efektler amirliğini ise Scott Fisher’ın gerçekleştirdiği filmin müziği Ludwig Göransson imzasını taşıyor.

“Tenet”ın çekimleri yedi ülkeye yayıldı.

Okumaya Devam Edin

Haberler

Jumanji: The Next Level 13 Aralık’ta Türkçe Dublaj, 3D ve IMAX 3D Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Yeni yılın gelmesine sayılı günler kala, Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level filminin 13 Aralık 2019 tarihinde sinemalara gösterilecek olmasıyla oyun yeniden başlıyor.

Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level bir önceki film olan Jumanji: Vahşi Orman/Jumanji:Welcome to the Jungle filminde geçen maceralarının ardından hayatta kalmayı başarmış dört genci bir araya getiriyor. Bu dört genç tatil döneminde üniversitelerinden New Hampshire Brantford’daki evlerine dönerler. Şimdi artık üniversiteli olan bu gençler kendi hayatlarında da yeni bir döneme girmeye çalışırlar. Spencer’in oyuna tekrar girmek zorunda kalmasının ardından Martha, Fridge ve Bethany yeniden bir araya gelirler ve Spencer’ı eve geri döndürebilmek için bir kurtarma görevi için Jumanji dünyasına girmek zorunda kalırlar.

Oyun artık bozulmuştur ve oyunculara karşı savaşmaktadır. Karakterlerin Jumanji hakkında bildikleri her şey değişmek üzeredir. Artık bu oyun sadece bir ormandan ibaret değildir, oyun daha büyük ve daha tehlikeli bir hale gelmiş ve üstesinden gelinmesi gereken korkunç engeller vardır. Bu filmde herşey olabilir yani bu büyük maceranın, inanılmaz görsel efektlerin ve destansı mekanların yanında hiç umulmadık şeylerle karşılaşmayı da bekleyin.

Filmin avatar (karakterlerin oyundaki görüntüleri) takımında, Dr. Smolder Bravestone rolünde Dwayne Johnson, Dr. Shelley Oberon rolünde Jack Black, Mouse Finbar rolünde Kevin Hart, Ruby Roundhouse rolünde Karen Gillan ve Seaplane rolünde Nick Jonas’ı görüyoruz. Ayrıca Filme yeni katılan oyuncularda, Milo rolünde Danny Glover, Büyükbaba Eddie rolünde Danny DeVito ve yeni avatar Ming rolünde Awkwafina’yı izliyoruz. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve kahramanlarımız oyundaki değişiklikler ile baş edebilmek için ve oyundan sağ olarak çıkıp Spencer’ı eve sağ salim getirebilmek için sahip oldukları güçlerinden destek almak zorundadırlar ve bunu da oyun hepsinin sonunu getirmeden önce yapmalıdırlar.

Columbia Pictures bir Matt Tolmach /Seven Bucks /Detective Agency yapımını sunar. Bir Kasdan filmi olan Jumanji: Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level’da başrollerde, Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Nick Jonas ,Awkwafina, Alex Wolff, Morgan Turner, Ser’Darius Blain, Madison Iseman, Danny Glover ve Danny DeVito yer alıyorlar. Muzik düzenlemesinde Manis Ravel ve Tom Wolfe bulunuyor. Film müziği ise Henry Jackman tarafından yapıldı. Kostüm tasarımcısı Louise Mingenbach’tır. Editörler; Mark Helfrich ACE, Steve Edwards,Tara Timpone ACE, tarafından yapıldı. Yapım tasarımcısı Bill Brzeski. Filmin görüntü yönetmenliğini Gyula Pados HDC yaptı. Filmin yönetici yapımcılığını David Householter, Melvin Mar, Scott Rosenberg, Jeff Pinker, William Teitler,Ted Field ve Mike Weber üstlendiler. Film, Chris Van Allsburg’un yazdığı Jumanji adlı kitaptan uyarlanmıştır. Senaryosunu Jake Kasdan, Jeff Pinker ve Scott Resenberg yazdı. Matt Tolmach, Jake Kasdan, Dwayne Johnson, Dany Garcia ve Hiram Garcia filmin yapımcılığını üstlendiler. Filmin yönetmeni Jake Kasdan’dır.

Okumaya Devam Edin

Dosyalar

The Irishman’de İzleyeceğimiz Karakterleri Tanıyalım

Yayın tarihi:

-

Goodfellas (1990), Casino (1995), The Departed (2006) ve The Wolf of Wall Street (2013) gibi gangster/suç filmleri ile bu türün en iyi örneklerini vermiş olan usta yönetmen Martin Scorsese’nin yine bu filmleriyle aynı kulvarda olan son filmi The Irishman (2019) 57. New York Film Festivali’nde ilk kez görücüye çıktı. Film seyirciler ve sinema yazarlarından övgü dolu geri dönüşler aldı. Oyuncu kadrosunda Al Pacino, Robert De Niro, Joe Pesci ve Harvey Keitel gibi usta oyuncuların yer aldığı filmde ABD tarihinin çözülememiş en büyük gizemlerinden biri olan efsanevi sendika başkanı Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolma hikayesini izleyeceğiz. 1 Kasım 2019’da belirli sinemalarda gösterime girecek olan film aynı zamanda 27 Kasım’da da Netflix’te yayınlanacak. The Irishman’i izleyeceğimiz günü iple çekerken gelin filmde izleyeceğimiz karakterlere yakından göz atalım.

Jimmy Hoffa (Al Pacino)

ABD’nin en büyük sendikasının (kamyon şoförleri sendikası) lideri. Mafya ile sıkı ilişki içerisinde ve sendikanın parasal gücünü yasadışı yollarda kullanması ile gündemde olan biri. En son 1975 yılında bir otoparkta mafya liderleri ile buluşma öncesi görülmüş ve sonrasında kendisinden bir daha haber alınamamış.

Frank Sheeran (Robert De Niro)

Lakabı ”İrlandalı”. II. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda, Avrupa’nın pek çok bölgesinde savaşmış bir savaş suçlusu. Ordudan ayrıldıktan sonra Bufalino suç ailesine katılmış ve mafya tetikçisi olmuş. Aynı zamanda da sendika çalışanı. Jimmy Hoffa’nın sendikasındaki piş işlerde başı çekiyor. Jimmy Hoffa cinayetinin (?) de baş aktörü.

Russell Bufalino (Joe Pesci)

Bufalino suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Cosa Nostra’nın içinde önemli bir yere sahip. Frank Sheeran ile yakın ilişkide olması ile birlikte Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının da baş şüphelilerinden.

Angelo Bruno (Harvey Keitel)

Philadelphia suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Frank Sheeran ile yakın ilişkileri bulunan Angelo Bruno uzlaşmacı kişiliğinden dolayı mafya içerisinde “Nazik Don” olarak anılırmış.

Chuckie O’Brien (Jesse Plemons)

Jimmy Hoffa’nın üvey oğlu. Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının şüphelilerinden biri. Chuckie O’Brien aynı zamanda The Godfather (1972) filmindeki Tom Hagen karakterine de ilham olmuş.

Peggy Sheeran (Anna Paquin)

Frank Sheeran’ın kızı. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın tutkun olduğu kadın.

Felix DiTullio (Bobby Cannavale)

Lakabı ”Skinny Razor”. Yeni mafya üyelerini yetiştirmek için kurulan “Friendly Lounge” isimli barın işletmecisi. Aynı zamanda mafya suikastçisi.

Bill Bufalino (Ray Romano)

Lakabı ”Mafya Avukatı”. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın sendikasının da avukatlığını yapmış. Hoffa ile yakın ilişki içerisinde olmasının yanında ayrıca Bufalino suç ailesinin de üyesi.

Anthony Provenzano (Stephen Graham)

Genovese suç ailesinin önemli aktörlerinden. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın başkanı olduğu sendikanın da başkan yardımcısı.

Anthony Salerno (Domenick Lombardozzi)

Genevose suç ailesinin en önemli isimlerinden biri. Lakabı ”Şişko Tony”.

Joseph Gallo (Sebastian Maniscalco)

Colombo suç ailesinin üyesi. Mafya içerisinde ”Çılgın Joe” olarak ünlenmiş.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending