Connect with us

Haberler

Filmmor’un 20. yılını kutlayacağı Filmmor Şenliği başlıyor

Yayın tarihi:

-

Filmmor 20. yaşını, 20 yıl önce ilk festivali yaptığı 2-9 Şubat’ta, 20 yılda ürettiği onlarca film arasından derlediği 20 filmlik bir seçkiyle kutluyor. Filmmor Şenliği, 20 yıldan 20 kadının katılacağı söyleşiyle başlayacak, Filmmor filmografisinden 18 filmin yanı sıra Filmmor’un 2021 filmleri Hazirandan Sonra ve 7/24 Sokağı’nın filmmoronline.org’da ücretsiz gösterimiyle devam edecek. Filmleri izlemek için www.filmmoronline.org’a kayıt olmak yeterli.

20 Yıllık Yolculuk

2001 yılında feminist sinema yapmak için bir araya gelen beş kadın Klitoris Nedir? adlı bir film yapmaya başlar. Filmin sadece sokak röportajlarını çekmişken, birlikte izlemek için kurgular. Filmin kurgulanan 7 dakikalık halinden bir kopya alan her kadın heyecanla filmi başka kadınlara, hatta Türkiye dışında göstermeye, yaymaya başlar. Klitoris Nedir?’in yönetmeni ekip için kurguladığı kopyanın sonuna (hazırlıkları süren ama henüz kurulmayan) Filmmor Kadınların Sinema Atölyesi imzasını eklediği için dünyanın her yerinden Filmmor’un kuruluşunu ve filmini kutlayan, tanışmak, buluşmak isteyen e-postalar gelir. Film Amerika kıtasında dolaşırken, feminist film üretim-dağıtım ağı Women Make Movies (WMM) de izler. WMM de karşısında bir örgüt olduğunu düşünür, 30. yılı vesilesiyle, Klitoris Nedir? gibi “cesur bir feminist film yapan” Filmmor ile işbirliği yapmak ister. Böylece Filmmor’un, WMM filmlerini gösterim hakkı da olacaktır. Değil Türkiye ortağı olmak, WMM filmlerini izlemek için yollar arayan kurulma aşamasındaki Filmmor’un şimdi 20. yılına varan yolculuğu böylece başlar.

Bir avuç kadının emeği, kaynaklarıyla 2 festival, 1 atölye yapılır, 2003 yılında kooperatif de resmen kurulur. 2-9 Şubat 2002’de 1. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ni yapan bir grup kadın (Gülşen Duran, Günsel Sipahi, Melek Özman, Suzan Akkaya, Ülkü Songül) ile yola çıkan Filmmor, 20 yılda; 65 şehirde 19 festival, 937 film gösterimi, 955 yönetmen, 159 konuk-yönetmen, yüzbinlerce izleyici, 30 uzun 90 spot-kısa film, yüzlerce video, afiş, audio-visual ürün, 4 konferans, 100 söyleşi, 467 sunum-konuk, 12 atölye, 240 atölye katılımcısı,  4 kitap, 2 kılavuz-kitap, onlarca kampanya, 2 dijital platform, yüzlerce dijital eylem-ürün üretti, eyledi, yazdı, söyledi, ağırladı, dolaştı, çekti, var etti…

Ortaçağın cadılarından 21. yüzyılın cadılarına ilham veren bir feminist tarihten beslenen, bazen de yolunu el yordamıyla bulan, bol düş, nadir düş kırıklığı, çoğunlukla amansız bir umutluluk, bazen gelip geçici bir umutsuzluk, sürekli bir direnç, bazen yorgunlukla geçen, kadın dayanışmasının yaşattığı Filmmor’u, 20 yılının hikayesini 20 kadının anlatması imkansız olsa da Filmmor Şenliği 1 Şubat 21.00’de 20 kadının katılacağı söyleşi ile başlayacak. 2-9 Şubat arası 20 filmmor yapımı film çevrimiçi-ücretsiz gösterilecek.

Hikayesini Anlatmaya Cüret Edenlere

Yeryüzünün her yerinde, eline kamera almaya, derdini düşünü, kendi hikayesini anlatmaya cüret eden, sinemayı “erkeklerin kadınları filme alma tarihi” olmaktan çıkaran, erkek egemen sahneleri yeniden yazan, kadınlara ait setler kuran, Diyarbakır’da Cegerxwin’in kolonları arkasından 45 derecelik boyun açısıyla film izleyen, Batman’da patiskadan sinema perdesi diken, Sinop’ta festival ekibinin etrafında koruma duvarı ören, Ağrı’da 24 saat ağırlayan, Samsun’da festival horonu kuran, Mersin’de festival halayı çeken, Mardin’de soğuk salonu evden getirdiği battaniyelerle ısıtan, Denizli’de festival şiiri yazan, Urfa’da altından geçip erkek olmayı umduğu ağacı anlatan, İzmir’de rutin billboard kontrolu yapan, Adana’da projektör yelpazeleyen, Bodrum’da sırtında asmaya hazır afiş kolileri taşıyan, Van’da mülteci kadınlara çeviri fısıldayan, Dersim’de yer kalmamasına özgün çözümler bulan, Trabzon’da festivale mıhlama enerjisi katan, festival Giresun’a gitmeyince otobüslerle en yakın şehirdeki festivale gelen… Filmmor Şenliği, bu yolculuğun öznesi olan tüm kadınlara armağan. Ve bu yolculuğun nadiren destek, çoğunlukla köstek gücü olan erk-ek-lere.

Filmmor Şenliği Filmleri

Hazirandan Sonra
“Hayatımız Olağanüstü Hal”
Filmmor-Kahidep, 2020, Renkli, 100’, Türkçe, İngilizce Altyazılı
Filmmor Kadın Kooperatifi’nin Filmmor Şenliği ile ilk kez gösterime çıkacak filmlerinden biri olan Hazirandan Sonra, bir Filmmor- Kahidep (Kadın Hakları-Savunucuları Dijital Platformu) yapımı. Türkiye’de, 20 Temmuz 2016’da ilan edildiği tarihten başlayarak iki yıl süren ve yasaları askıya alan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) hayatı derinden etkileyen Olağanüstü Hal (OHAL) sürecini, gündelik hayata sirayet eden haliyle anlatıyor.

 

Film, 2019 yılında kurulan Kahidep’in ilk görüntülü-sözlü tarih çalışması. Çekimleri 2019 yılında başlayan film, Türkiye ve Almanya’nın 9 şehrinde 1 yıl süren çekimlerin; onlarca kadının tanıklığı katkısının; 2 yıllıkbir çalışmanın ürünü.

 

Filmde olağanüstü halin belleğini, 5 Haziran Amed İnisiyatifi’nden Lisa Çalan, Aramızda’dan Özlem Şendeniz, Barış İçin Akademisyenler’den Melda Yaman, Melek Göregenli, Belgesel Sinemacılar Birliği’nden Şehbal Şenyurt, Birarada’dan Emine Sevim, Ferda Fahrioğlu Akın, Cumartesi Anneleri’nden Maside Ocak, Fındıklı Kadın İnisiyatifi’nden Refika Kadıoğlu, Gönül Özmetin, İhraç edilen KESK’li öğretmen Ebru Dinçel, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Yasemin Öz, kapatılan Diyarbakır Şehir Tiyatrosu’ndan Berfin Emektar, kapatılan Van Kadın Derneği’nden Zozan Özgökçe, Songül Özünver, kayyım atanan Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu, Meclis Üyesi Canan Yüce, Evin Jiyan Kışanak, kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Serra Bucak, kayyım atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Leyla İmret, Buse Kılıçkaya, Rosa Kadın Derneği’nden Adalet Kaya, Meral Ekin, Ruken Ergüneş, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nden Aslı Odman tutuyor.

 

Gündelik hayata sirayet eden olağanüstü halin, olağanüstü hale gelen hak savunmanın, dayanışmayı örgütlemenin, yası direnişe dönüştürmenin hikayesini, hakikati yastık altına atmayanlar, yaşam deneyimiyle süreci örenler, dayanışmayı ete kemiğe büründürenler, her koşulda direnişe cüret edenler; kadınlar anlatıyor. Gündelik olağanüstü hali başka kim anlatabilir ki!

 

7/24 Sokağı

 

“Yerel Siyaset, Yerinden Sinema”

 

Filmmor-Kahidep, 2021, Renkli, 75’, Türkçe, İngilizce Altyazılı

 

7 kadın: Hacer Foggo, Halime Bayram, Hülya Bozkurt, Nurcan Yalçın, Nurgül Uçar, Sibel Suiçmez, Türkan Eşli;
7 şehirde: İstanbul, Diyarbakır, Antalya, Ankara, İzmir, Trabzon ve Adana’da,
yerel siyasette makam dışı yollar arıyor. 7 şehirden 14 kadın bu yolculuğa kamerasıyla eşlik etmek için buluşuyor, çalışıyor ve 7 kamera ile mahalleden belediyeye, atölyeden pazara hayatı değiştirmeye yaşadığı yerden başlayan bu 7 kadını izliyor.

 

7/24 Sokağı Kahidep: Kadın Hakları-Savunucuları Dijital Platformu’nun ikinci sözlü-görüntülü tarih çalışması, Filmmor ve Kadın Koalisyonu’ndan pandemide Yerel Siyaset, Yerinden Sinema deneyimi Filmmor Şenliği ile gösterimde.

 

70-80-90 Masum Küstah Fettan

 

Filmmor, 2010, Renkli, 40’, Türkçe, İngilizce Altyazılı

 

Yeşilçam’ın kadınlara yapıp ettiklerinin, “masum kadınların’ hıçkırıkları arasında nadiren duyulan ‘fettan kadınların’ kahkahalarının izi sürülüyor…

 

İsyan-ı Nisvan

 

Filmmor, 2008, Renkli, 58’, Türkçe

 

1970’lerdeki ikinci dalga feminist hareket, 1975’in dünya kadın yılı ilan edilmesi, Türkiye’deki çeşitli örgütlerde kadınların birer ikişer kaynattığı kazanlar sonrası bir grup kadın, bir dizi kitabı Türkçeye çevirmek için YAZKO’da buluşur. Juliet Mitchell’in Kadınlık Durumu kitabını çevirirken feminist bir dil arar, deneyimlerini konuşmaya başlarlar. O konuşmalar ‘bilinç yükseltme’ gruplarına, kendi kadınlık durumlarını keşfetmeleri isyana, toplantılar büyüyerek feminist bir harekete dönüşür.
Klitoris Nedir?

 

Filmmor, 2002, Renkli, 7’, Türkçe

 

“Klitoris ya da bızır nedir” sorusuna; ne olduğunu bilip de muhatabına öğretememekten muzdarip olanlar, bilip de bilmezlikten gelenler, bilmeyip de bilmiş gibi yapanların cevaplarıyla Filmmor’un ve dört ülkede versiyonları çekilen Klitoris Nedir? serisinin ilk filmi.

 

Namus Nedir?

 

2008, DV, Renkli, 15’, Türkçe

 

Namus Nedir sorusuna 4 şehirde verilen cevaplarla hazırlanan film, “namus”un nasıl kadınlarla özdeş, muğlak ve mutlak olduğunun çarpıcı özeti…

 

Morgündem 2005

 

Filmmor, 2006, Renkli, 60’, Türkçe

 

Kampanyalardan sokak etkinliklerine Türkiye’nin her yerinden kadın grupları ve kurumlarının mücadele deneyimlerinin/pratiklerinin bir yılını derleyen ilk Morgündem, 2005’in görsel feminist ajandası.

 

İç Etek

 

Filmmor, 2010, Renkli, 30’, Türkçe

 

Evin işi, şehrin hengamesi, hayat gailesi içinde bir araya gelen kadınların İstanbul’a çıkalım sergisi için fotoğraf, tasarım, film üretme sürecinin kamera arkası.

 

Üç Etek

 

Filmmor, 2010, Renkli, 25’, Türkçe

 

Erguvan, Lila, Mor filmlerinden oluşan, İstanbul’a çıkmak için uyulması gereken ‘’kılık kıyafet’’, ‘’etek boyu’’ kaidelerinin dünü, bugünü, geleceğine dair bir üçleme.

 

Hani Meral

 

Filmmor, 2012, Renkli, 37’, Türkçe-Kürtçe, İngilizce Altyazılı

 

Meral 22 yaşındadır. Şiddet gördüğü evliliğini bitirdikten sonra kızı ile yeni bir hayata başlamıştır. Kuaförlük yapar, yarım bıraktığı okula geri döner. Kızıyla birlikte kurmayı düşlediği hayat için umutla çabalar. 22 Haziran 2011 günü bir yıl önce boşandığı erkek kuaför dükkanını basıp Meral’i öldürür. Meral’i, annesi, kız kardeşi ve komşuları anlatıyor. Aynur Doğan, Feryal Öney, Fulya Özlem, Neslihan Engin, Rojin, Sezen Aksu şarkılarını Meral için söylüyor.
Jinen Dengbej

 

Filmmor – Atölyemor, 2007, Renkli, 30’, Kürtçe, Türkçe-İngilizce Altyazılı

 

Hem kadınların şarkı söylemesini hem de Kürtçe şarkı söylemeyi yasaklayan herkese rağmen avaz klamlarını söyleyen, klamlarıyla kolektif belleği aktaran Kürt kadın dengbejler…

 

Ve Kısalar: Bedeniyle Barışık Filmler, Orda Olan Kadınlar, Hayatı Film Yapan Kadınlar, Namus, Ters Yazı, Kadın Cinayetleri Önlenebilir, Umut Kadınlarda, Kendine Ait Bir Cüzdan, Bir İsyandır

 

Tüm filmler 2-9 Şubat 2022 tarihleri arası filmmoronline.org’da çevrimiçi

 

Kadınların kendi hikayesini yazma, filme alma yolculuğu sürdüğü sürece dayanışarak, üreterek, düşleyerek sette, atölyede, sinemada buluşmak dileğiyle…
Okumaya Devam Edin

Haberler

Yasaklı bir tiyatro serüveni Rojbash’ın çekimleri tamamlandı!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Belgesel ve kısa filmlerinden tanıdığımız Özkan Küçük ilk uzun metrajlı filmi Rojbash’ın çekimlerini tamamladı. Çekimleri İstanbul’da yapılan film ulusal ve uluslararası festival yolculuğuna hazırlanıyor.

Rojbash, 25 yıl önce sahneledikleri oyunu bir kez daha sahnelemek üzere bir araya gelen Kürt tiyatrocuların oyun, hayaller ve gerçek arasında gidip gelen hikayesini anlatıyor. Yıllarını Kürtçe tiyatroya adamış olan Kemal’e göre bugün, 25 yıl sonra, Kürtçenin durumu o yasaklı günlere geri dönmüştür. Buna karşı bir tavır olarak, eski oyunları Rojbaş’ı yeniden sahnelemek amacıyla, her biri dünyanın başka bir köşesine dağılmış olan eski ekip arkadaşlarını İstanbul’da bir araya getirir. Ama ‘aksilikler’ peşlerini bırakmaz!

Bu bir bodrum katında başlayan ve yasaklamalar sonucu tekrar bir bodrum katına dönmek zorunda kalan yasaklı tiyatroyla dayanışma, onları tekrar görünür kılma çabasıdır. 2016 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından işten çıkarılan Kürt tiyatrocuların yola devam etmek için özel bir tiyatro kurma çabalarına kadar uzanıyor filmin yapım hikayesi.

Yönetmen Küçük, kamerasıyla onların bu çabasını çekmeye başlar. Önce belgesel olarak düşünülen proje sonrasında karakterlerin kendilerini oynadıkları bir kurmaca filme dönüşür. Filmde Kemal Ulusoy, Erdal Ceviz, Yıldız Gültekin, Cabbar Barış ve Nihat Öz’e eşlik eden oyuncular arasında Nazmi Kırık, Rugeş Kırıcı ve Murat Batgi de yer alıyor. Ayrıca Azad Tunç, Yavuz Akkuzu, Ömer Şahin ve Rêzan Kaya da kendi karakterlerini oynayarak filmde yer alıyorlar.

Film eski kuşak tiyatrocularla yeni kuşak oyuncuları, bir oyunu oynama çabaları etrafında bir araya getiriyor. Daha önceki kuşaktan bir oyuncu olan Hilmi Demirer, Mamoste rolüyle bu buluşmaya renk katıyor. Filmin oyuncu kadrosunda efsane müzik grubu Koma Amed’in solisti Serap Sönmez ile Güneşe Yolculuk’un oyuncularından Mizgin Kapazan da yer alıyor.

Yönetmen Özkan Küçük filmle ilgili şunları söylüyor; ‘Rojbash, 2017 yılı başlarından itibaren çekimlerine başladığım bir belgesel olarak hayatıma girdi. Ancak karakterlerle ilişkim çok daha eskiye, doksanlı yıllara dayanıyor. Zaman içerisinde gelişerek bir kurmaca filme dönüşse de filmde belgesel bir yanı hep korumaya çalıştım. Sahnelemede ve kamera tekniğinde bu çabamı hissettirecek şekilde spontane izler bıraktım. Filmin tüm aşamalarına oyuncuların da katılımını sağlamaya çalıştım. Bu nedenle çekimler boyunca her sahneden önce uzun tartışmalar ve hazırlıklar yapıyorduk. Bazen bıktırıcı da olsa ve bazen umutsuzluğa kapılsam da bu tartışmaların filme çok katkısı oldu. Filmi birlikte omuzlamış olduk böylece. Oyuncuların yanı sıra başta reji olmak üzere küçük film ekibimizin çok özel çabalarıyla filmi kısa bir zaman dilimi içinde çekmeyi başardık. Uzun ve zor planları çekmek için sabırla çalışan görüntü yönetmenimiz Koray Kesik de özgün bir dil yaratmamıza eşsiz bir katkıda bulundu.’

Küçük, oyuncuları ilk bir araya getirdiğinde ortaya çıkan enerjiden etkilendiğini ve kurmaca senaryosunu bu enerjiyle yazdığını söylüyor. Toplamda beş yılı bulan bu süreçte dünyanın dört bir yanında olan oyuncuları aynı takvimin içinde buluşturmak için çok çaba sarf ettiğini söyleyen Küçük, bu zorluğun neticesinde ekibe katılamayan oyuncuların yerine genç kuşaktan oyuncuların oynaması fikrinin olgunlaştığını ekliyor.

Yeni Film Fonu ve Sivil Düşün desteklerinin yanı sıra kitlesel fonlama yoluyla finanse edilen Rojbash’ın çekimleri oldukça düşük bir bütçeyle yapıldı.

Post prodüksiyon aşaması için de aynı yöntem izlenerek önümüzdeki aylarda filmin tamamlanması planlanıyor.

Oyuncular:

Kemal Ulusoy, Erdal Ceviz, Yıldız Gültekin, Nihat Öz, Nazmi Kırık, Cabbar Barış, Rêzan Kaya, Yavuz Akkuzu, Azad Tunç, Serap Sönmez, Rugeş Kırıcı, Hilmi Demirer, Ömer Şahin, Murat Batgi, Mizgin Kapazan, Alişan Önlü, Zelal Gündüz, Welat Akdağ

Ekip:

Senaryo-Yönetmen: Özkan Küçük

Görüntü Yönetmeni: Koray Kesik

Sanat Yönetmeni: Sedat Barış

Yardımcı Yönetmen: Funda Karakaya

Sosyal medya:

Twitter: rojbashfilm
instagram: rojbashfilm

Okumaya Devam Edin

Haberler

54. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Ümit Ünal’ın “Aşk, Büyü vs.” En İyi Film Ödülü’nü aldı.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen 2021 yılı Türkiye Sineması’nın ‘En İyileri’, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde yapılan törenle sahiplerini buldu. Törende En İyi Film Ödülü’nü Ümit Ünal’ın yazıp yönettiği “Aşk, Büyü vs.” kazanırken, Erdem Tepegöz de yazıp yönettiği “Gölgeler İçinde” ile En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görüldü.

Şebnem Yiğit sunuculuğunda gerçekleşen ödül töreni KRT TV’den canlı yayınlandı. Toplamda dört ödül kazanan “Gölgeler İçinde” ve üç ödül kazanan “Aşk, Büyü vs”yi üç ödülle “Bir Nefes Daha”, iki ödülle “Hayaletler” ve bir ödülle “İnsanlar İkiye Ayrılır” izledi. Ayrıca “Çatlak”, yalnızca çevrimiçi platformlarda gösterilmiş filmler arasından Çevrimiçi En İyi Film seçildi.

Bu yılki SİYAD Onur Ödülleri’nin sahipleri oyuncu Tilbe Saran ve yönetmen Engin Ayça, Emek Ödülü’nün sahibi ise Sinematek / Sinema Evi çalışanları oldu.

54. SİYAD Ödülleri’ni kazananlar şöyle:

EN İYİ FİLM

Aşk, Büyü vs.

EN İYİ İLK FİLM

Hayaletler

EN İYİ YÖNETİM

Erdem Tepegöz / Gölgeler İçinde

EN İYİ SENARYO

Ümit Ünal / Aşk, Büyü vs.

EN İYİ KADIN OYUNCU PERFORMANSI

Selen Uçer / Aşk, Büyü vs.

EN İYİ ERKEK OYUNCU PERFORMANSI

Oktay Çubuk / Bir Nefes Daha

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU PERFORMANSI

Nezaket Erden / İnsanlar İkiye Ayrılır

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU PERFORMANSI

Eren Çiğdem / Bir Nefes Daha

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

Hayk Kirakosyan / Gölgeler İçinde

EN İYİ MÜZİK

Angus Macrae, Timo Rositzky, Da Poet / Bir Nefes Daha

EN İYİ KURGU

Ayris Alptekin / Hayaletler

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ

Armen Ghazaryan / Gölgeler İçinde

EN İYİ FANTASTİK FİLM

Gölgeler İçinde

EN İYİ KISA FİLM

Suçlular

EN İYİ KISA METRAJ BELGESEL

Ankebût

EN İYİ UZUN METRAJ BELGESEL

Yaramaz Çocuklar

ONUR ÖDÜLLERİ

Tilbe Saran, Engin Ayça

EMEK ÖDÜLÜ

Sinematek / Sinema Evi çalışanları

EN İYİ YABANCI FİLM

Baba (The Father) / Bir Film (ithalatçı)

ÇEVRİMİÇİ EN İYİ FİLM

Çatlak

Okumaya Devam Edin

Haberler

94. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu

Yayın tarihi:

-

Yazar:

94. Oscar (Akademi) Ödülleri sahiplerini buldu. Dram filmi CODA, gecede En İyi Film ödülünü kazandı. En İyi Yönetmen Ödülü’nü, The Power of the Dog filmiyle Jane Campion kazanırken, CODA filminde balıkçı bir babayı canlandıran Troy Kotsur, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Böylece Oscar kazanan ilk işitme engelli aktör oldu. Ödül törenine sahnede yaşanan tokat damgasını vurdu. Oyuncu Will Smith, törenin sunuculuğunu yapan komedyen Chris Rock’a tokat attı.

94. Oscar Ödüllerinin kazananları:

En İyi Film: “CODA”

En İyi Yönetmen: Jane Campion, “The Power of the Dog”

En İyi Kadın Oyuncu: Jessica Chastain, “The Eyes of Tammy Faye”

En İyi Erkek Oyuncu: Will Smith, “King Richard”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ariana DeBose, “West Side Story”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Troy Kotsur, “CODA”

Yabancı Dilde En İyi Film: “Drive My Car”

En İyi Özgün Senaryo: “Belfast”

En İyi Uyarlama Senaryo: “CODA”

En İyi Belgesel: “Summer of Soul”

En İyi Kısa Belgesel: “The Queen of Basketball”

En İyi Animasyon Filmi: “Encanto”

En İyi Sinematografi: “Dune”

En İyi Görsel Efekt: “Dune”

En İyi Film Montajı: “Dune”

En İyi Film Müziği: “Dune”

En İyi Özgün Şarkı: “No Time to Die”

En İyi Yapım Tasarımı: “Dune”

En İyi Kısa Film: “The Long Goodbye”

En İyi Kısa Animasyon: “The Windshield Wiper”

En İyi Kostüm Tasarımı: “Cruella”

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: “The Eyes of Tammy Faye”

En İyi Kurgu: Dune- Joe Walker

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending