Connect with us

Hollywood

Gone Girl (2014) Kayıp Kız

Yayın tarihi:

-

The Curious Case of Benjamin Button gibi Oscar’a oynadığı bir film yapmış olsa bile David Fincher deyince seyircinin aklına gerilim alt türünün başarılı işler ortaya koyan yönetmeni geliyor. Kariyerinin başından beri tür filmlerinde çizgisini bozmayan Fincher, en son Avrupa’dan uyarladığı The Girl With the Dragon Tattoo ile başarılı bir aksiyon gerilim örneğine imza atmıştı. Şimdiyse karşımıza yılın en iddialı gerilim filmlerinden biri ile çıkıyor: Kayıp Kız, tam da Fincher’dan bekleyeceğimiz kıvamda, onun Se7en gibi bir filmde yarattığı, o özlem duyduğumuz tüyler ürperten atmosferde bir yapım olmuş.

Ben Affleck’in hayat verdiği Nick Dunne, bir gün eve gittiği sırada dört senelik eşi Amy’yi (Rosemund Pike) bulamaz. Üstelik evin salonunda boğuşma izleri vardır. Hemen polisi arayan Nick, yaşanan olayların ertesinde medyanın da fazlasıyla ilgi göstereceği bir sır perdesinin baş aktörü olur. Amy ortada yoktur ve polisin esas şüphelisi Nick’ten başkası değildir.

gone girl sinematopya

Yönetmen David Fincher, sağ gösterip sol vurmayı seven bir isim ve bunu belli başlı filmlerinde görmek hali hazırda mümkün. Onun başında yer aldığı filmlerde seyirci adeta diken üstünde oturuyor ve bir sonraki sahnede neler olacağının heyecanıyla o an perdeye yansıyanları hızlı bir şekilde tüketmek zorunda kalıyor. Kayıp Kız’da seyircinin yaşadıkları da bundan farklı değil. Ortada çözülmesi hayli güç bir sır perdesi var. Üç bölümden meydana geldiğini söyleyebileceğimiz filmin her kısmı, akıllıca kurgulanmış bir oyunun hayret verici parçalarını oluşturuyor. Tüm bu heyecanın olumsuz yönü ise Fincher’ın Hollywood geleneklerine uyarak gizemi çözmede seyirciye hiçbir şey bırakmıyor oluşu. 150 dakika boyunca hemen hemen her sahnede merak unsuru baş gösterse de seyirci bir an olsun neler olacağına dair fikir yürütmüyor. Bunun iki sebebi var: İlki filmin oldukça hızlı akması, haliyle düşünme mekanizmasına gerekli vaktin ayrılamaması. İkincisi ise gizemin yüksek dozda tutulması ve ardından gelen ters köşe olaylar. Dediğim gibi bir Hollywood geleneği haline dönüşen bu hazırcı yönetmenlik anlayışı, artık belli başlı filmlerde eleştiriye açık kalan bir olgu değil. Fincher’ın son filmi için de bu geçerli. Esas eleştiri, bu yönetmenlik anlayışının yanına eklenen unsurlara yönelik olmalı. Fincher da usta bir isim olmasından mütevellit dikkatli seyircinin daha çok nelerden besleneceğini biliyor ve Kayıp Kız’da oralara önem veriyor.

Bu unsurlardan ilki, aslında biraz önce bahsedilen hız olgusunun esas kaynağı olan kurgu. Önceki filmlerinde olduğu gibi,  hatta bu filmlerden ikisiyle iki sene üst üste Oscar kazanan Kirk Baxter’la bir kez daha bir araya gelen yönetmen, seyirciye pek malzeme bırakmıyor olsa da uzun sayılabilecek filmine olan ilgiyi kaybettirmeyecek montajı kimin yapabildiğini bir süre önce anlamışa benziyor. Her gerilim filminde benzer bir akışın yakalanmadığını bildiğimizden mütevellit, Baxter ve Fincher ikilisinin kesme kırpma işinde modern sinemanın ustalarından biri haline geldiğini söylemek hatalı olmaz. Kayıp Kız’ın en ilgi çekici yönü olan müzikleri de yine David Fincher’ı daha önce yalnız bırakmayan Trent Reznor ve Atticus Ross ikilisinden geliyor. En baştan filmin nihai sonuna dek kulağımıza çalınan besteler, Rosemund Pike’tan sonra Kayıp Kız’da seyircinin ikinci duyusunu meşgul eden öge olarak karşımıza çıkıyor. Reznor ve Ross’un ikinci kez Oscar’ı kucaklama ihtimalinin çok yüksek olduğunu önemle belirtelim.

gone girl 2 sinematopya

Rosemund Pike demişken… Filmin odak noktası olmasına rağmen başrolde yer alan Ben Affleck’in sempatik sayılabilecek performansını tek bir bakışıyla silip atan yetenekli oyuncu, böylesi bir gerilim filminde çok da kolay olmayacak şekilde oyunculuk çıtasını yüksekte tutmayı başarıyor. Hem gözleriyle hem de sesiyle adeta büyüleyen ve performansını bu ikisi vesilesiyle yapan Pike, Kayıp Kız’ın ve senenin unutulmaz karakterleri listesine adını yazdırıyor. Filminin oyuncu kadrosunu kalabalık tutmamaya çalışan yönetmen, belli ki Pike’ın yeteneğine güvenmiş ve filmi bu anlamda onun sırtlamasına izin vermiş. Rosemund Pike da onun güvenini ve beklentisini hiç de boşa çıkarmamış.

En nihayetinde Kayıp Kız görülmesi gereken bir film. David Fincher filmografisinde üst sıralarda yer almasını beklemeyin fakat sinema açısından çok da parlak geçtiğine tatmin olamadığımız bir yılda böylesi başarılı bir gerilim filmiyle ödüllendirildiğimiz için kendinizi şanslı hissedebilirsiniz.

Okumaya Devam Edin

Hollywood

TENET 26 AĞUSTOS’ta Türkçe Altyazılı, Türkçe Dublaj ve IMAX® Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Christopher Nolan imzalı yeni orijinal bilimkurgu-aksiyon “Tenet”ın başrolünde John David Washington yer alıyor.

Kahramanın sahip olduğu tek silah bir kelimedir: Tenet. Tüm dünyanın ayakta kalabilmesi için mücadele eden Kahraman, uluslararası casusluğun alacakaranlık dünyasında seyahat ederken üstlendiği görev onu gerçek zamanın ötesine götürecektir.

Zaman yolculuğu değildir bu. Evirtmedir.

“Tenet”ın uluslararası kadrosunda John David Washington’a Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Dimple Kapadia, Martin Donovan, Fiona Dourif, Yuri Kolokolnikov, Himesh Patel, Clémence Poésy, Aaron Taylor-Johnson’ın yanı sıra, Michael Caine ve Kenneth Branagh eşlik ediyor.

Nolan yazıp yönettiği filmin hikayesini perdeye taşımak için IMAX® ile 70mm tekniklerinden yararlandı. “Tenet”ın yapımcılığını Emma Thomas ve Nolan; yönetici yapımcılığını ise Thomas Hayslip üstlendi.

Nolan’ın kamera arkası ekibini oluşturan isimler şöyle: Görüntü yönetiminde Hoyte van Hoytema, yapım tasarımında Nathan Crowley, kurguda Jennifer Lame ve kostüm tasarımında Jeffrey Kurland. Görsel efektler amirliğini Andrew Jackson’ın, özel efektler amirliğini ise Scott Fisher’ın gerçekleştirdiği filmin müziği Ludwig Göransson imzasını taşıyor.

“Tenet”ın çekimleri yedi ülkeye yayıldı.

Okumaya Devam Edin

Haberler

Jumanji: The Next Level 13 Aralık’ta Türkçe Dublaj, 3D ve IMAX 3D Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Yeni yılın gelmesine sayılı günler kala, Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level filminin 13 Aralık 2019 tarihinde sinemalara gösterilecek olmasıyla oyun yeniden başlıyor.

Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level bir önceki film olan Jumanji: Vahşi Orman/Jumanji:Welcome to the Jungle filminde geçen maceralarının ardından hayatta kalmayı başarmış dört genci bir araya getiriyor. Bu dört genç tatil döneminde üniversitelerinden New Hampshire Brantford’daki evlerine dönerler. Şimdi artık üniversiteli olan bu gençler kendi hayatlarında da yeni bir döneme girmeye çalışırlar. Spencer’in oyuna tekrar girmek zorunda kalmasının ardından Martha, Fridge ve Bethany yeniden bir araya gelirler ve Spencer’ı eve geri döndürebilmek için bir kurtarma görevi için Jumanji dünyasına girmek zorunda kalırlar.

Oyun artık bozulmuştur ve oyunculara karşı savaşmaktadır. Karakterlerin Jumanji hakkında bildikleri her şey değişmek üzeredir. Artık bu oyun sadece bir ormandan ibaret değildir, oyun daha büyük ve daha tehlikeli bir hale gelmiş ve üstesinden gelinmesi gereken korkunç engeller vardır. Bu filmde herşey olabilir yani bu büyük maceranın, inanılmaz görsel efektlerin ve destansı mekanların yanında hiç umulmadık şeylerle karşılaşmayı da bekleyin.

Filmin avatar (karakterlerin oyundaki görüntüleri) takımında, Dr. Smolder Bravestone rolünde Dwayne Johnson, Dr. Shelley Oberon rolünde Jack Black, Mouse Finbar rolünde Kevin Hart, Ruby Roundhouse rolünde Karen Gillan ve Seaplane rolünde Nick Jonas’ı görüyoruz. Ayrıca Filme yeni katılan oyuncularda, Milo rolünde Danny Glover, Büyükbaba Eddie rolünde Danny DeVito ve yeni avatar Ming rolünde Awkwafina’yı izliyoruz. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve kahramanlarımız oyundaki değişiklikler ile baş edebilmek için ve oyundan sağ olarak çıkıp Spencer’ı eve sağ salim getirebilmek için sahip oldukları güçlerinden destek almak zorundadırlar ve bunu da oyun hepsinin sonunu getirmeden önce yapmalıdırlar.

Columbia Pictures bir Matt Tolmach /Seven Bucks /Detective Agency yapımını sunar. Bir Kasdan filmi olan Jumanji: Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level’da başrollerde, Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Nick Jonas ,Awkwafina, Alex Wolff, Morgan Turner, Ser’Darius Blain, Madison Iseman, Danny Glover ve Danny DeVito yer alıyorlar. Muzik düzenlemesinde Manis Ravel ve Tom Wolfe bulunuyor. Film müziği ise Henry Jackman tarafından yapıldı. Kostüm tasarımcısı Louise Mingenbach’tır. Editörler; Mark Helfrich ACE, Steve Edwards,Tara Timpone ACE, tarafından yapıldı. Yapım tasarımcısı Bill Brzeski. Filmin görüntü yönetmenliğini Gyula Pados HDC yaptı. Filmin yönetici yapımcılığını David Householter, Melvin Mar, Scott Rosenberg, Jeff Pinker, William Teitler,Ted Field ve Mike Weber üstlendiler. Film, Chris Van Allsburg’un yazdığı Jumanji adlı kitaptan uyarlanmıştır. Senaryosunu Jake Kasdan, Jeff Pinker ve Scott Resenberg yazdı. Matt Tolmach, Jake Kasdan, Dwayne Johnson, Dany Garcia ve Hiram Garcia filmin yapımcılığını üstlendiler. Filmin yönetmeni Jake Kasdan’dır.

Okumaya Devam Edin

Dosyalar

The Irishman’de İzleyeceğimiz Karakterleri Tanıyalım

Yayın tarihi:

-

Goodfellas (1990), Casino (1995), The Departed (2006) ve The Wolf of Wall Street (2013) gibi gangster/suç filmleri ile bu türün en iyi örneklerini vermiş olan usta yönetmen Martin Scorsese’nin yine bu filmleriyle aynı kulvarda olan son filmi The Irishman (2019) 57. New York Film Festivali’nde ilk kez görücüye çıktı. Film seyirciler ve sinema yazarlarından övgü dolu geri dönüşler aldı. Oyuncu kadrosunda Al Pacino, Robert De Niro, Joe Pesci ve Harvey Keitel gibi usta oyuncuların yer aldığı filmde ABD tarihinin çözülememiş en büyük gizemlerinden biri olan efsanevi sendika başkanı Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolma hikayesini izleyeceğiz. 1 Kasım 2019’da belirli sinemalarda gösterime girecek olan film aynı zamanda 27 Kasım’da da Netflix’te yayınlanacak. The Irishman’i izleyeceğimiz günü iple çekerken gelin filmde izleyeceğimiz karakterlere yakından göz atalım.

Jimmy Hoffa (Al Pacino)

ABD’nin en büyük sendikasının (kamyon şoförleri sendikası) lideri. Mafya ile sıkı ilişki içerisinde ve sendikanın parasal gücünü yasadışı yollarda kullanması ile gündemde olan biri. En son 1975 yılında bir otoparkta mafya liderleri ile buluşma öncesi görülmüş ve sonrasında kendisinden bir daha haber alınamamış.

Frank Sheeran (Robert De Niro)

Lakabı ”İrlandalı”. II. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda, Avrupa’nın pek çok bölgesinde savaşmış bir savaş suçlusu. Ordudan ayrıldıktan sonra Bufalino suç ailesine katılmış ve mafya tetikçisi olmuş. Aynı zamanda da sendika çalışanı. Jimmy Hoffa’nın sendikasındaki piş işlerde başı çekiyor. Jimmy Hoffa cinayetinin (?) de baş aktörü.

Russell Bufalino (Joe Pesci)

Bufalino suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Cosa Nostra’nın içinde önemli bir yere sahip. Frank Sheeran ile yakın ilişkide olması ile birlikte Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının da baş şüphelilerinden.

Angelo Bruno (Harvey Keitel)

Philadelphia suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Frank Sheeran ile yakın ilişkileri bulunan Angelo Bruno uzlaşmacı kişiliğinden dolayı mafya içerisinde “Nazik Don” olarak anılırmış.

Chuckie O’Brien (Jesse Plemons)

Jimmy Hoffa’nın üvey oğlu. Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının şüphelilerinden biri. Chuckie O’Brien aynı zamanda The Godfather (1972) filmindeki Tom Hagen karakterine de ilham olmuş.

Peggy Sheeran (Anna Paquin)

Frank Sheeran’ın kızı. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın tutkun olduğu kadın.

Felix DiTullio (Bobby Cannavale)

Lakabı ”Skinny Razor”. Yeni mafya üyelerini yetiştirmek için kurulan “Friendly Lounge” isimli barın işletmecisi. Aynı zamanda mafya suikastçisi.

Bill Bufalino (Ray Romano)

Lakabı ”Mafya Avukatı”. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın sendikasının da avukatlığını yapmış. Hoffa ile yakın ilişki içerisinde olmasının yanında ayrıca Bufalino suç ailesinin de üyesi.

Anthony Provenzano (Stephen Graham)

Genovese suç ailesinin önemli aktörlerinden. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın başkanı olduğu sendikanın da başkan yardımcısı.

Anthony Salerno (Domenick Lombardozzi)

Genevose suç ailesinin en önemli isimlerinden biri. Lakabı ”Şişko Tony”.

Joseph Gallo (Sebastian Maniscalco)

Colombo suç ailesinin üyesi. Mafya içerisinde ”Çılgın Joe” olarak ünlenmiş.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending