Connect with us

Hollywood

Harikulade Bir Mitolojik Öykü : Batman v Superman: Adaletin Şafağı

Yayın tarihi:

-

Chris Terrio ve David ikilisinin elinden çıkan Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmini Zack Snyder yönetirken, şimdiye dek alışık olmadığımız biçimde iki süper kahramanın aynı şehir içinde karşılaşmasını farklı bir konseptle izliyoruz. Gotham’ın efsanelere bürünen sıra dışı süper iki ismi fantastik kurgu içinde başka bir eylemin ögesi olup sinemada eski öyküden çıkıp yanımıza fırlamıyor. Çizgi romandan başlayıp yıllardır bilindik olayların gölgesinde ‘dünyayı kurtaran’ Batman ve Superman bu sefer Yunan mitolojisinden esintilerle beyazperdedeki yerini almış. Bundan önce Hollywood sektörünün insanlık mitlerinden esinlenerek ürettiği başarısız filmlere tanık olduk, hatta bu filmlerin mitoloji ruhunu anlamadığını, insanın kendi gücünün farkına varması gerçeğini kavrayamadığını detaylarıyla anlatmıştım. Bu kez hepimizi ters köşeye yatıran, tarihsel anlamda bir üst çıtaya çıkan ve gerçek dünyayla bütünleşen öykü çıkıyor karşımıza

Zack Snyder zeki bir adam. ‘300 Spartalı’ filmini 2006 yılında hem yazmış hem de yönetmişti. O deneyimden kazandığı mitolojik ruhu Batman v Superman üzerinde kurgulayarak çarpıcı bir işe imza attığını cümle aleme duyurdu. Peki nasıl oldu bu iş? Gotham şehrinin koruyucusu olan Batman, dünyayı uzaylı istilasından kurtaran Superman’in günden güne insanlığın gözünde Tanrı’ya dönüşmesini tehlikeli olay olarak görmektedir. Superman Tanrı olmak gibi bir niyeti olmadığını söylese de, insanlığın elde edemeyeceği güçlere sahip olduğu düşüncesi dünyevi inançlara sahip toplumu derinden sarsar, o artık insanlığın yeni Zeus’udur. Gökyüzünden uçarak gelir, tüm kötülükleri defeder, çaresizlere elini uzatır. Batman bu durumun insanları umutsuzluğa sevk edeceğini düşündüğü için ‘üstün insan’ kavramını araştırmaya başlar. Karşısına “Diana Prince / Wonder Woman” adında bir kadın çıkınca, dünyada gerçekten ‘üstün yetenekli’ insanlar olup olmadığını belgelerle görmek için uğraş içine girer. Amacına ulaşır da. Yunan mitolojisinde adı geçen ‘Poseidon’ aslında bir insandır, elindeki üç başlı mızrakla denizde hayatına devam etmektedr. Diana Prince ise Zeus’un eşi olarak bahsi geçen Hera’dır, ama bu Hera kötülüklerin karşısında yer alır, insanlığın barış içinde devamı için çabalar. Batman birçok farklı özelliklere sahip ‘üstün’ insanların video çekimlerine ulaşır. Superman’i insanları kullanmakla suçlayarak onunla savaş noktasında bir çekişmeye girer, fakat genç, zengin, teknoloji patronu Lex Luthor adındaki Alman asıllı Amerikalı ikilinin arasını bozup, uzaylılardan elde ettiği gücü kötü amaçları için kullanacaktır.

batman v superman 2 sinematopya

Konuyla ilgili daha fazla detay vermemem gerekli, yoksa tüm olayın esprisi kaçacak. Film öylesine çarpıcı karelerle başlıyor ki, oturduğunuz koltuğa çivilenip kalıyorsunuz. Snyder, Batman’in hayat öyküsüyle derin bir şok yaratıp, nefessiz biçimde izleyeceğimiz öyküyü, yan unsurları çok olmasına rağmen harikulade işlemiş. Konu içinde konu, olay içinde olay karmaşasını çözmeye çalışırken iki süper kahramanın mitolojik olgularla tanışması son sahnedeki savaş bölümlerinde tüm bilinmezliği ortadan kaldırıyor. İnsanlık tarihinin başlangıç noktasını oluşturan Yunan mitolojisini bilmeyenler kesinlikle filmi izlememeli. Öyle bazı Türk eleştirmenlerin yazdığı gibi filmin anlaşılırlığında asla problem yok. Koltuğuna oturup ‘beğendim-beğenmedim’ ölçütünde kritiği normal sinema seyircisi de yazar. Önemli olan burada filmin senaristlerinin ve yönetmenin ne anlatmak istediğini kavrayabilmek, alt metni okuyabilmek!

Batman V Superman: Adaletin Şafağı filminde görüntü yönetmeni Larry Fong kusursuz bir şaheserle bizlere göz ziyafeti sunuyor. Yönetmenin anlatmak istediğini kavrayan Fong, üstüne basa basa söylüyorum, son savaş sahnesindeki bıçak sırtı gibi değişen görüntüleri olağanüstü yakalamış. Ben Affleck ‘Batman’ rolünde yılların getirdiği birikimi, karakter canlandırmadaki ustalıkla birleştiriyor. Tempo anlamında, duygusal geçişlerden aksiyon bölümlerine kadar Affleck’in elinde sürüklenen öyküyle savruluyorsunuz. Henry Cavill ‘Superman/Clark Kent’ rolünde ‘işte bu gerçek Superman’ dedirtiyor kendisine. Bu iki oyuncunun kusursuz rol analizleri yönetmenin anlatmak istediğini kolaylaştırmış. İçinde yaşadığımız dünyayla yüzleşen süper kahramanlar, terörizmle, Rus dolandırıcılarla uğraşıp Gotham’ın kurtarıcısı rolüne bürünüyor.

Filmin savaş sahnesinde gelip olaylara yapışan Gal Gadot, ‘Diana Prince / Wonder Woman’ yorumuyla bir sonraki filmin habercisi olmuş. Superman’in son karedeki mezarlık sahnesini anlatmayacağım, çünkü bundan sonra gelecek olan serinin bu çizgiden ilerleyeceği artık kesin. Unutmadan söyleyeyim, Kevin Costner’ın kısacık görünüp kaybolduğu sahne herkeste derin şaşkınlık oluşturuyor.

Batman V Superman: Adaletin Şafağı filmine puan verecek olsaydım, 10 üzerinden 9 puanı kesinlikle filmin hanesine yapıştırırdım. Her açıdan eksiksiz biçimde oluşturulan bu mitolojik masalı ajandanıza not edin, mutlaka izleyin!

Okumaya Devam Edin

Hollywood

TENET 26 AĞUSTOS’ta Türkçe Altyazılı, Türkçe Dublaj ve IMAX® Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Christopher Nolan imzalı yeni orijinal bilimkurgu-aksiyon “Tenet”ın başrolünde John David Washington yer alıyor.

Kahramanın sahip olduğu tek silah bir kelimedir: Tenet. Tüm dünyanın ayakta kalabilmesi için mücadele eden Kahraman, uluslararası casusluğun alacakaranlık dünyasında seyahat ederken üstlendiği görev onu gerçek zamanın ötesine götürecektir.

Zaman yolculuğu değildir bu. Evirtmedir.

“Tenet”ın uluslararası kadrosunda John David Washington’a Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Dimple Kapadia, Martin Donovan, Fiona Dourif, Yuri Kolokolnikov, Himesh Patel, Clémence Poésy, Aaron Taylor-Johnson’ın yanı sıra, Michael Caine ve Kenneth Branagh eşlik ediyor.

Nolan yazıp yönettiği filmin hikayesini perdeye taşımak için IMAX® ile 70mm tekniklerinden yararlandı. “Tenet”ın yapımcılığını Emma Thomas ve Nolan; yönetici yapımcılığını ise Thomas Hayslip üstlendi.

Nolan’ın kamera arkası ekibini oluşturan isimler şöyle: Görüntü yönetiminde Hoyte van Hoytema, yapım tasarımında Nathan Crowley, kurguda Jennifer Lame ve kostüm tasarımında Jeffrey Kurland. Görsel efektler amirliğini Andrew Jackson’ın, özel efektler amirliğini ise Scott Fisher’ın gerçekleştirdiği filmin müziği Ludwig Göransson imzasını taşıyor.

“Tenet”ın çekimleri yedi ülkeye yayıldı.

Okumaya Devam Edin

Haberler

Jumanji: The Next Level 13 Aralık’ta Türkçe Dublaj, 3D ve IMAX 3D Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Yeni yılın gelmesine sayılı günler kala, Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level filminin 13 Aralık 2019 tarihinde sinemalara gösterilecek olmasıyla oyun yeniden başlıyor.

Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level bir önceki film olan Jumanji: Vahşi Orman/Jumanji:Welcome to the Jungle filminde geçen maceralarının ardından hayatta kalmayı başarmış dört genci bir araya getiriyor. Bu dört genç tatil döneminde üniversitelerinden New Hampshire Brantford’daki evlerine dönerler. Şimdi artık üniversiteli olan bu gençler kendi hayatlarında da yeni bir döneme girmeye çalışırlar. Spencer’in oyuna tekrar girmek zorunda kalmasının ardından Martha, Fridge ve Bethany yeniden bir araya gelirler ve Spencer’ı eve geri döndürebilmek için bir kurtarma görevi için Jumanji dünyasına girmek zorunda kalırlar.

Oyun artık bozulmuştur ve oyunculara karşı savaşmaktadır. Karakterlerin Jumanji hakkında bildikleri her şey değişmek üzeredir. Artık bu oyun sadece bir ormandan ibaret değildir, oyun daha büyük ve daha tehlikeli bir hale gelmiş ve üstesinden gelinmesi gereken korkunç engeller vardır. Bu filmde herşey olabilir yani bu büyük maceranın, inanılmaz görsel efektlerin ve destansı mekanların yanında hiç umulmadık şeylerle karşılaşmayı da bekleyin.

Filmin avatar (karakterlerin oyundaki görüntüleri) takımında, Dr. Smolder Bravestone rolünde Dwayne Johnson, Dr. Shelley Oberon rolünde Jack Black, Mouse Finbar rolünde Kevin Hart, Ruby Roundhouse rolünde Karen Gillan ve Seaplane rolünde Nick Jonas’ı görüyoruz. Ayrıca Filme yeni katılan oyuncularda, Milo rolünde Danny Glover, Büyükbaba Eddie rolünde Danny DeVito ve yeni avatar Ming rolünde Awkwafina’yı izliyoruz. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve kahramanlarımız oyundaki değişiklikler ile baş edebilmek için ve oyundan sağ olarak çıkıp Spencer’ı eve sağ salim getirebilmek için sahip oldukları güçlerinden destek almak zorundadırlar ve bunu da oyun hepsinin sonunu getirmeden önce yapmalıdırlar.

Columbia Pictures bir Matt Tolmach /Seven Bucks /Detective Agency yapımını sunar. Bir Kasdan filmi olan Jumanji: Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level’da başrollerde, Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Nick Jonas ,Awkwafina, Alex Wolff, Morgan Turner, Ser’Darius Blain, Madison Iseman, Danny Glover ve Danny DeVito yer alıyorlar. Muzik düzenlemesinde Manis Ravel ve Tom Wolfe bulunuyor. Film müziği ise Henry Jackman tarafından yapıldı. Kostüm tasarımcısı Louise Mingenbach’tır. Editörler; Mark Helfrich ACE, Steve Edwards,Tara Timpone ACE, tarafından yapıldı. Yapım tasarımcısı Bill Brzeski. Filmin görüntü yönetmenliğini Gyula Pados HDC yaptı. Filmin yönetici yapımcılığını David Householter, Melvin Mar, Scott Rosenberg, Jeff Pinker, William Teitler,Ted Field ve Mike Weber üstlendiler. Film, Chris Van Allsburg’un yazdığı Jumanji adlı kitaptan uyarlanmıştır. Senaryosunu Jake Kasdan, Jeff Pinker ve Scott Resenberg yazdı. Matt Tolmach, Jake Kasdan, Dwayne Johnson, Dany Garcia ve Hiram Garcia filmin yapımcılığını üstlendiler. Filmin yönetmeni Jake Kasdan’dır.

Okumaya Devam Edin

Dosyalar

The Irishman’de İzleyeceğimiz Karakterleri Tanıyalım

Yayın tarihi:

-

Goodfellas (1990), Casino (1995), The Departed (2006) ve The Wolf of Wall Street (2013) gibi gangster/suç filmleri ile bu türün en iyi örneklerini vermiş olan usta yönetmen Martin Scorsese’nin yine bu filmleriyle aynı kulvarda olan son filmi The Irishman (2019) 57. New York Film Festivali’nde ilk kez görücüye çıktı. Film seyirciler ve sinema yazarlarından övgü dolu geri dönüşler aldı. Oyuncu kadrosunda Al Pacino, Robert De Niro, Joe Pesci ve Harvey Keitel gibi usta oyuncuların yer aldığı filmde ABD tarihinin çözülememiş en büyük gizemlerinden biri olan efsanevi sendika başkanı Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolma hikayesini izleyeceğiz. 1 Kasım 2019’da belirli sinemalarda gösterime girecek olan film aynı zamanda 27 Kasım’da da Netflix’te yayınlanacak. The Irishman’i izleyeceğimiz günü iple çekerken gelin filmde izleyeceğimiz karakterlere yakından göz atalım.

Jimmy Hoffa (Al Pacino)

ABD’nin en büyük sendikasının (kamyon şoförleri sendikası) lideri. Mafya ile sıkı ilişki içerisinde ve sendikanın parasal gücünü yasadışı yollarda kullanması ile gündemde olan biri. En son 1975 yılında bir otoparkta mafya liderleri ile buluşma öncesi görülmüş ve sonrasında kendisinden bir daha haber alınamamış.

Frank Sheeran (Robert De Niro)

Lakabı ”İrlandalı”. II. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda, Avrupa’nın pek çok bölgesinde savaşmış bir savaş suçlusu. Ordudan ayrıldıktan sonra Bufalino suç ailesine katılmış ve mafya tetikçisi olmuş. Aynı zamanda da sendika çalışanı. Jimmy Hoffa’nın sendikasındaki piş işlerde başı çekiyor. Jimmy Hoffa cinayetinin (?) de baş aktörü.

Russell Bufalino (Joe Pesci)

Bufalino suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Cosa Nostra’nın içinde önemli bir yere sahip. Frank Sheeran ile yakın ilişkide olması ile birlikte Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının da baş şüphelilerinden.

Angelo Bruno (Harvey Keitel)

Philadelphia suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Frank Sheeran ile yakın ilişkileri bulunan Angelo Bruno uzlaşmacı kişiliğinden dolayı mafya içerisinde “Nazik Don” olarak anılırmış.

Chuckie O’Brien (Jesse Plemons)

Jimmy Hoffa’nın üvey oğlu. Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının şüphelilerinden biri. Chuckie O’Brien aynı zamanda The Godfather (1972) filmindeki Tom Hagen karakterine de ilham olmuş.

Peggy Sheeran (Anna Paquin)

Frank Sheeran’ın kızı. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın tutkun olduğu kadın.

Felix DiTullio (Bobby Cannavale)

Lakabı ”Skinny Razor”. Yeni mafya üyelerini yetiştirmek için kurulan “Friendly Lounge” isimli barın işletmecisi. Aynı zamanda mafya suikastçisi.

Bill Bufalino (Ray Romano)

Lakabı ”Mafya Avukatı”. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın sendikasının da avukatlığını yapmış. Hoffa ile yakın ilişki içerisinde olmasının yanında ayrıca Bufalino suç ailesinin de üyesi.

Anthony Provenzano (Stephen Graham)

Genovese suç ailesinin önemli aktörlerinden. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın başkanı olduğu sendikanın da başkan yardımcısı.

Anthony Salerno (Domenick Lombardozzi)

Genevose suç ailesinin en önemli isimlerinden biri. Lakabı ”Şişko Tony”.

Joseph Gallo (Sebastian Maniscalco)

Colombo suç ailesinin üyesi. Mafya içerisinde ”Çılgın Joe” olarak ünlenmiş.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending