Connect with us

Soundtrack

Inherent Vice Soundtrack

Yayın tarihi:

-

Paul Thomas Anderson, Amerikan sinemasının yaşayan en büyük yönetmenlerinden biri ve yaptığı her işle adından söz ettirmeye, kariyerinde basamakları bir bir ilerlemeye devam ediyor. New York Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan son filmi Inherent Vice da gelen eleştiriler ve seyrettiğimiz fragmanı itibariyle Anderson’ın kariyerinde önemli bir noktaya adını yazdıracağa benziyor. Aşağıda filmin soundtrack albümünde yer alan şarkılar mevcut. İyi dinlemeler.

inherent_vice_cover-620x563

inherent_vice_poster

Okumaya Devam Edin

Soundtrack

Mommy Soundtrack

Yayın tarihi:

-

Yazar:

“Filmdeki müziklerin tümü, baba karakterinin ölmeden önce hazırladığı bir kasetten çalıyor ve bu şarkıların büyük bir çoğunluğu 2000’li yılların Top 10 listelerinde yer alıyor” diyor Cannes’da jüri ödülü kazanıp şimdilerde Kanada adına Oscar yarışına giren Mommy’nin genç yönetmeni Xavier Dolan. Filmde duyduğumuz şarkıları seslendiren isimler arasında Dido, Celine Dion, Oasis, Lana Del Ray, Counting Crows, Eiffel 65 yer alıyor.

Fakat ne gariptir ki birazdan dinleyeceğiniz şarkıların tümü, ilk başta planlanmış şekilde filmde yer almamış. Ludovico Einaudi‘den Experience isimli bir şarkı dinlemiştim. O şarkı, filmin sonlarına doğru Diane’in hiçbir zaman sahip olamayacağı yaşamın hayalini kurarken duyduğumuz şarkı. İşte o şarkıyı duyduğumda gözümün önünde o sekans belirdi ve sahneyi yazmaya başladım. Ardından da tüm senaryo bunun etrafında şekillendi.”

Eh, ne diyelim. İyi dinlemeler!

Okumaya Devam Edin

Fragman

45. Yılında Bir Kült: “2001: A Space Odyssey”

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Stanley Kubrick’in bilim kurgu türünü baştan var eden eseri 2001: A Space Oddysey, geçtiğimiz aylarda New York’ta 70 mm versiyonu ile seyirciyle buluşmuştu. Şimdi ise 45. yılı vesilesiyle İngiltere sınırlarında restore edilmiş haliyle vizyona girecek 2001: A Space Odyssey’in yepyeni bir fragmanı yayınlandı. Üstelik Alfonso Cuaron ve Christopher Nolan gibi, bu filmden fazlasıyla etkilenmiş sinemacıların yorumlarıyla derlenmiş bir fragmandan bahsediyoruz!

Güzel haber bununla bitmiyor. Ayrıca, filmin daha önce kullanılmamış müzikleri de yayınlandı. Johann Strauss II imzalı Blue Danube Waltz, Richard Strauss‘dan Also sprach Zarathustra ve György Ligeti‘den Atmosphères gibi halihazırda filmle özdeşleşen müziklerin yanı sıra Kubrick’in aynı zamanda Spartacus ve Dr. Strangelove filmlerinde de birlikte çalıştığı Alex North’a hazırlattığı bir soundtrack albümü mevcut. North’un besteleri, filmin ön gösteriminin ardından kullanılmama kararına maruz kalmıştı fakat şimdi, o merak uyandıran besteleri dinleme fırsatımız var!

Okumaya Devam Edin

Soundtrack

Whiplash Soundtrack

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Dünyanın en büyük bağımsız film festivali olan Sundance’te hem jüriden hem de seyirciden büyük ödülleri kazanıp büyük bir çıkıp yakalayan Damien Chazelle imzalı Whiplash, Miles Teller ve J.K. Simmons’ın başrollerinde oynadığı müzik dolu bir drama olarak dikkat çekiyor. Ülkemizde öncelikle Filmekimi 2014 kapsamında gösterilecek film, şimdiden Oscar’ın bağımsız favorileri arasında gösteriliyor. Filmin, temellerini üzerine kurduğu müziklerini barındıran soundtrack albümü ise hem sinemaseverler hem de müzikseverler için yayınlandı. Dinlemek ve huşu içinde filmi seyretmeyi beklemek için imlecinizi biraz kaydırın.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending