Connect with us

7. Boğaziçi Film Festivali

İstanbul’un Festivali Başladı

Yayın tarihi:

-

Bu yıl 7.’si düzenlenen Boğaziçi Film Festivali, dün akşam (18 Ekim, 2019) Grand Pera Emek Sahnesi’nde düzenlenen açılış gecesi ile başladı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Kurumsal İş Ortağı TRT, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı ve Kurumsal İletişim Ortağı Türk Medya’nın destekleriyle gerçekleşen 7. Boğaziçi Film Festivali’nin açılış konuşmasını Boğaziçi Film Festivali Başkanı Ogün Şanlıer yaptı.

Şanlıer konuşmasına festival olarak kısa zamanda önemli mesafeler kat ettiklerini ve güven veren bir festival haline geldiklerini dile getirerek başladı.

Boğaziçi Film Festivalini daha da yukarılara taşımak ve ülkemizin kültür sanat dünyasına farklı açılardan da katkı sunabilmek adına Boğaziçi Kültür Sanat Vakfını kurduklarını dile getiren Şanlıer, Türkiye’nin kültür ve sanat alanında yapacağı çok şeyin olduğunu, vakfın kültür ve sanat yaşamına faydalı olması çalışacaklarını ifade etti.

Festivalin Artistik Direktörü Emrah Kılıç ise konuşmasına festivalin 7. yılında 7 yunus ikonuyla, boğazın hem denizini hem de gün batarken ortaya çıkan renklerini bir araya getirdikleri bir afiş hazırladıklarını dile getirerek başladı.

Bu yıl İstanbul’un festivali sloganı ile yola çıktıklarını ve bu sloganının İstanbul ile özdeşleştirmek istediklerini ifade eden Kılıç, Boğaziçi Film Festivali’nin İstanbul’un festivali olduğunu ve İstanbul’dan ilham aldıklarının altını çizdi.

7. yıla özel hazırladıkları “7” seçkisinden de bahseden Kılıç, festivalin 7. yaşını David Fincher’in bir seri katilin 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmesini anlattığı kült filmi “Se7en”, Ingmar Bergman’ın sinema tarihinin en önemli filmlerinden kabul edilen 1957 yılı yapımı “Yedinci Mühür” ve Akira Kurosawa’nın kariyerinin doruk noktası olarak görülen 1954 yapımı “Yedi Samuray” ile kutlayacaklarını anlattı.

Brillante Mendoza’ya Onur Ödülü

Konuşmaların ardından Uluslararası Jüri Başkanı Yönetmen Brillante Mendoza’ya “Onur Ödülü” verildi.

Aldığı ödülden dolayı onur duyduğunu dile getiren unutulmaz filmlerin yönetmeni Mendoza Türkiye Sinemasından ve film yapımcılarından övgüyle bahsetti. Filistinli Yönetmen Brillante Mendoza’ya ödülünü Festival Başkanı Ogün Şanlıer takdim etti.

Açılış Filmi “The Specials”

Konuşmaların ve ödül töreninin ardından gece 72. Cannes Film Festivali’nin kapanış filmi olarak da gösterilen Eric Toledano ve Olivier Nakache ikilisinin yönettiği, başrolde ünlü oyuncu Vincent Cassel’in yer aldığı “The Specials” filmi ile devam etti.

Çok sayıda oyuncu, yönetmen ve yapımcının katılımıyla gerçekleşen açılış gecesinin sunuculuğunu ise festivalin genel koordinatörü İrem Şentürk üstlendi.

bilgi@bogazicifilmfestivali.com

facebook.com/BogaziciFilmFestivali

twitter.com/BogaziciFF

instagram.com/BogaziciFF

7. Boğaziçi Film Festivali

7. Boğaziçi Film Festivali’nde Her Yelpazeden Film Var!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

7. Boğaziçi Film Festivali, dopdolu geliyor! Yılın beklenen filmlerinin Türkiye galalarına ev sahipliği yapacak olan Dünya Sineması bölümünde seyircileri birbirinden güzel filmler bekliyor.

Hepsi Türkiye Galası!

1994 İskoçya’sındaki iki arkadaşın, sıkıcı yaşamlarının en iyi gecesini yaşamak, yasadışı bir çılgınlığa katılmak için her şeyi riske attıkları, Brian Welsh imzalı Beats, gençliğin coşkusunu seyircilerle buluşturuyor. Belirsiz bir zamanda yaşayan bir adam limonata satmaya çalışırken bildiği dünyayı değiştirdiği, José Luis Cuerda’nın Bir Zaman Sonra/Some Time Later, Çin’in en büyük bestecilerinden Xian Xinghai’nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanan, Xierzati Yahefu’nun Besteci/The Composer, Juris Kursietis’in çektiği, genç Letonyalı bir kasabın daha iyi bir hayat için gittiği Brüksel’de, Polonyalı bir suçlunun etkisi altına girmesini anlatan ve Cannes Film Festivali’nde “Director’s Fortnight” kategorisinde ses getiren Oleg’in yanı sıra Sam de Jong’un, dansçı olma hayallerini sürdürürken kız kardeşlerini bir arada tutmak için sisteme karşı savaş yürüten bir genç kızı anlatan filmi Goldie de engelleri aşmanın ve ruhunu kaybetmemenin altını çiziyor. Film, Berlin Film Festivali’nde Kristal Ayı Ödülü’ne layık görülmüştü.

Bart Freundlich’in Kalküta’daki bir yetimhane müdürü ile bağışçısının farklı hayatlarını harmanlayan, Sundance Film Festivali’nde beğeni toplayan filmi Geçmişin Sırları/After The Wedding, tıbbi nakliye sürücüsü Vic, bir grup kabadayı, Rus bir boksör ve ALS’li genç bir kadını bir komedide toplayan Give Me Liberty / Bana Özgürlüğümü Ver, hemofili hastası bir çocuğa aşık olan genç Fernanda’nın hikayesini anlatan Ölümün Pençesinde / Sick, Sick, Sick, otizmli çocuk ve ergenlik çağındaki gençlerin eğitimciliğini üstlenen iki adamı temel alan, aynı zamanda festivalin açılış filmi olan The Specials, ve dünyanın yavaş yavaş yıkıma sürüklendiğine inanan genç bir adama odaklanan Parçacıklar / Particles da  Dünya Sineması seçkisi kapsamında seyircilerini bekliyor.

Usta oyuncu Gérard Depardieu ve kışkırtıcı Fransız yazar Michel Houellebecq, deniz suyu terapi merkezindeki buluşmalarını temel alan Su Terapisi / Thalasso filmi, kuruluş tarafından uygulanan sağlık rejimini sürdürmeye çalışırken, olayların hızla rutinlerini bozuşunu gözler önüne seriyor. Usta yönetmen Werner Herzog’un dünya prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nde yapan filmi Aile Saadeti LTD./Family Romance, LLC filmi ise genç bir kızın babasıymış gibi davranmak için işe alınan bir adamın hikayesini takip ediyor.

Bu Belgeseller Çok Konuşulacak!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Kurumsal İş Ortağı TRT, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı ve Kurumsal İletişim Ortağı Türk Medya’nın destekleriyle gerçekleşen 7. Boğaziçi Film Festivali’nde yılın önemli belgesellerinden bir seçki sunan Bi’ Dünya Belgesel bölümünde ise kült yönetmeni temel alan Andrey Tarkovsky: A Cinema Prayer / Andrey Tarkovsky: Sinemanın İzinde,Sundance Film Festivali’nde jüri özel ödül kazanan ve Makedonya’nın Oscar adayı olarak seçilen Bal Ülkesi / Honeyland, dünya prömiyerini Karlovy Vary Film Festivali’nde yapan Ölümsüz/Immortal, çok satan yazar Jordan Peterson’un hayatını anlatan Susturun Şu Adamı: Jordan Peterson’un Yükselişi / Shut Him Down: The Rise Of Jordan Peterson, Aboozar Amini imzalı Kabil, Rüzgarın Şehri/Kabul City in the Wind ve Oscar ödüllü Ron Howard’ın efsanevi opera sanatçısı Luciano Pavarotti’nin hayatını anlattığı biyografisi Pavarotti yapımları seyircilerin karşısına çıkacak.

21. Yüzyılın Kanayan Yarası bu seçkide!

Mülteci hikayelerinin, göç ve yurtsuzluk temalarının konu edildiği Uzun Yürüyüş bölümünde ise ünlü sanatçı ve aktivist Ai Weiwei’nin Geride Kalanlar/The Rest, prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan Kalpler ve Kemikler/Hearts and Bones ile Filistin kökenli Ürdünlü yönetmen Dina Naser’in Ürdün’deki üç Suriyeli mültecinin dört yılını takip ettiği Küçük Canlar/Tiny Souls yapımları seyircilerin beğenisine sunulacak.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 7. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 18 – 25 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Kısa Film gösterimleri için tüm biletler 5 TL, uzun metraj filmler içinse tam biletler 12:00, 14:00 ve 16:30 seansları için 10 TL, 19:30 ve 21:30 seansları için ise 15 TL olarak satışa sunulacak. Öğrenciler için uzun metraj filmlerin biletleri tüm seanslarda 5 TL!

bilgi@bogazicifilmfestivali.com
facebook.com/BogaziciFilmFestivali
twitter.com/BogaziciFF
instagram.com/BogaziciFF

Okumaya Devam Edin

7. Boğaziçi Film Festivali

7. Boğaziçi Film Festivali Bu Yıl da Kısa Film Yarışması’nda İddialı!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

18-25 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek 7. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl da kısa film severlerin yüzünü güldürüyor. Ulusal ve Uluslararası Kurmaca kategorilerinde toplam 20 kurmaca kısa filmin yer aldığı yarışmada, farklı sinema kültürlerine ait, içinde bolca çeşitlilik bulunduran, geniş bir yelpaze bulunuyor.

Kısa Ulusal Kurmaca Yarışmasında; Gökalp Gönen’in imzasını taşıyan Avarya, Ozan Yoleri’nin imza attığı Aylin, Elif Eda Karagöz’ün yönetmenliğini üstlendiği Boşluk, Benhür Bolhava imzalı Finiş, İnan Erbil tarafından çekilen G.K., Umut Evirgen’in kamera arkasında yer aldığı İyi Yemek Öldürür, Zeynep Köprülü imzalı Orada, Arda Çiltepe’nin yönettiği Siyah Güneş, Alican Yücesoy’un imzasını attığı Taş ve Ragıp Türk tarafından yönetilen Tor filmlerini izleyeceğiz.

Kısa Uluslararası Kurmaca Yarışmasında da çeşitliliğin oranı azalmıyor. Ukraynalı yönetmen Dekel Berenson’ın Anna’sı, Yunan yönetmen Konstantinos Antonopoulos’un Dünyanın Sonundan Mektuplar / Postcards From The End Of The World’ü, Fransa doğumlu Louise Courvoisier’in El Ele / Mano a Mano’su, Hollandalı Stefanie Kolk’un Gözlerim Yolda / Eyes On The Road’u,  yarışmada Gürcistan Sinemasını Temsil eden George Sikharulidze’nin Hayalet Yoldaş / Fatherland’i, Portekiz sinemacı Leonor Teles’in Kuşlara Havlayan Köpekler / Dogs Barking at Birds’ü, Tunuslu Yves Piat’ın Nefta Futbol Kulübü / Nefta Football Club’ı, İtalyan yönetmen Salvattore Alloca’nın Okul Gezisi / The School Trip’i, Azerbaycan sinemasına göz atmamızı sağlayacak Teymur Hajiyev’in Tuz, Biber: Zevke Göre / Salt And Pepper To Taste’i ve Çinli yönetmen Qiu Yang’in Yu’nun Kaçışı / She Runs’ı Kısa Uluslararası Kurmaca Yarışması kapsamında seyircilerle buluşacak.

Bu yıl filmler  Agron Domi, Emre Oskay ve Nazlı Eda Noyan’dan oluşan Kısa Kurmaca Jürisi tarafından değerlendirelecek. Festivalin tüm kategorilerinde yarışan kısa filmler içerisinden kısa kurmaca ve kısa belgesel jürisinin değerlendirmeleriyle seçilecek olan en iyi filme 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Kısa Film Büyük Ödülü verilecek. Kısıtlı imkanlarla yaratıcı kısa filmlere imza atan Ahmet Uluçay anısına verilen ve gelenekselleşen ödül bu yıl yedinci defa sahibini bulacak. Her kategorinin en iyi filmine 10.000 TL ödül verilirken, Ulusal Kısa Kurmaca Yarışmasındaki bir filme 5.000 TL değerinde İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü de verilecek.

  1. Boğaziçi Film Festivali bu yıl 25 ülkeden toplam 83 filme ev sahipliği yapacak. Kısa Film gösterimleri için tüm biletler 5 TL, uzun metraj filmler içinse tam biletler 12:00, 14:00 ve 16:30 seansları için 10 TL, 19:30 ve 21:30 seansları için ise 15 TL olarak satışa sunulacak. Öğrenciler için uzun metraj filmlerin biletleri tüm seanslarda 5 TL olacak. 7 Ekim’de satışa sunulacak festival biletleri biletinial.com’dan alınabilecek.

Festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Kurumsal İş Ortağı TRT, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı ve Kurumsal İletişim Ortağı Türk Medya’nın destekleriyle düzenleniyor.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending