Connect with us

Hollywood

Jason Bourne (2016)

Yayın tarihi:

-

Senaryosunu yönetmen Paul Greengrass, Matt Damon ve serinin önceki filmlerinde çalışan Christoper Rouse’un yazdığı Jason Bourne, Matt Damon’ı dördüncü kez aynı serinin cazibeli konusuyla birleştiriyor. Geçmiş yıllarda izlediğimiz filmlerde oradan oraya kaçan ajanımız, devlet içindeki gizli ya da derin diyebileceğimiz örgütün pisliğini ortaya çıkarmak için epeyce olayla cebelleşmişti. Zamanında yaşadıklarından pişman olup artık iyi insan olma yolunda ilerleyen gizemli karakterimiz, özellikle suç pisliğine bulaşan devlet aygıtlarına karşı inanılmaz bir mücadeleye girişmiş, her serinin sonunda ise sonuca giden ve de yarım kalan konu örgüsüyle herkesi şaşırtmayı başarmıştı. 2016 temmuz ayı sonunda vizyona giren Jason Bourne bu algıda karşımıza devrilmiş serinin en iyi yapımı.

Nicky (Julia Stiles) CIA’in gizli dosyalarını ele geçirip dosyaları Jason Bourne’a ulaştırmak istiyor. CIA direktörü Robert Dewey (Tommy Lee Jones) kiralık katil tetikçi Vincent Cassel’i bu olayın gerçekleşmemesi için tutuyor ve aksiyon bu olayla beraber filmin içine yerleşiyor. Bourne ise hayatını dövüşlerden kazandığı parayla geçirmeye çalışıp, Yunanistan’da kendi halinde yaşamına devam ediyor. Fakat ortaya çıkan tetikçi ile beraber CIA tarafından hedefe konulan Bourne, Heather Lee’nin (Alicia Vikander) adım adım kendisini takip etmesiyle yine “av-avcı” konumunda maceraya sürükleniyor. Derin devletin Bourne’u tekrar CIA’in içine çekmek için hamle yapması ise filmdeki önemli ayrıntı. Diğer filmlerin aksine öldürme amaçlı yapılmayan operasyon ile dikkatleri çeken Jason Bourne daha gerçekçi yapısıyla bu serideki en iyi kurgu diyebilirim. Aaron Kalloor (Riz Ahmed) karakterinin sosyal medya hesaplarıyla ilgili olayı da, güncel bir film oluşması açısından dikkat çekmiş.

jason bourne sinematopya 2

Bourne’un aile öyküsüyle gizli servis olayını birleştirmesi konuda bir geri dönüş yaratırken, diğer serilerin birleşme noktası ise Yunanistan’da protesto grubunun içinde başlayan kovalamaca. CIA vatansever bir ajanı silah zoruyla tekrar teşkilatın içine çekmek için hamle yaparken yönetmen Poul Greengrass yakın çekim aksiyon sahneleriyle bu durumu fevkalade iyi sunuyor izleyiciye. Kaçışın içinde iki ayrı nokta var. Birinci nokta; bu adam işimize yarayabilir, ne yapıp edip tekrar içimize almalıyız. İkinci adım; bu adamın elde edeceği bilgiler bizi tamamen yok edebilir, ikna edilmez ise öldürülmesi şart. İkircikli duyguların etrafında doğal sirkülasyon yakalayan olay zinciri Matt Damon’ın bana kalırsa en iyi aksiyon filmini beyazperdeye yansıtmış. Oyuncuların mimikleri üstüne kurgulanan görüntü çekimleri bizleri olayın içine anbean çekip, kovalamaca içinde derin savrulmaların önüne geçiyor. Her patlamadan, her sıkılan kurşundan bıçak sırtında kaçan Bourne, diğer serilerde yaşadığımız olağanüstü sahnelere set çekip, oyuncunun karakter yaratmadaki ustalığıyla ışık saçıyor.

Jason Bourne bir karşılaştırma filmi değil. Genel konseptte diğer seri yapımlarıyla ‘kesinlikle aynı değil, heyecanı az’ diye yargı oluşturmak çok saçma ve de gereksiz. Bu filmde sosyal medya ile kesişen yollar bizleri hemen her gün elinden düşürmediğiz akıllı telefonlarla başbaşa bırakmış. Öyle ki CIA sosyal medya üzerinden topladığı bilgileri depolayıp günü geldiğinde hepimizin önüne beklenmedik deliller koyabilir. Zaten yönetmenin yaratıcılığı günümüz olaylarıyla paralellik kurmasını kolaylaştırmış. The Bourne Legacy (2012)’de görmediğimiz Matt Damon bu seriyle öylesine keskin dönüş yapıyor ki, insan geride bıraktıklarını değil, anın içindeki yapıyı analiz ediyor. Greengrass’ın eğri çekimleri içinde derin nefes alan seyircinin geri bildirimlerle desteklenen öyküye hızlı biçimde girişi bile filmin kalitesini gözler önüne sermiş. Kurgudan senaryoya; yönetim başarısından oyunculuk yeteneğine kadar kusursuz biçimde sinemalarda yer alan Jason Bourne bizlere doyumsuz iki saat yaşatıyor. Filmin sonundaki olaydan anladığım kadarıyla seri Matt Damon olmadan yoluna devam edemeyecek. Son sahnede düğümler çözülürken mutlaka ‘evet, şimdi bunun devamı gelecek’ diye eminim içinizden geçireceksiniz. Barry Ackroyd görüntü yönetmeni olarak filmi adeta sırtında sürükleyip, özellikle kaçış sahnelerinde John Powell’ın algıda derinlik yaratan müzikleriyle kusursuz ikili oluşturmuş. Filmi her açıdan bir solukta izleyeceksiniz.

Okumaya Devam Edin

Hollywood

TENET 26 AĞUSTOS’ta Türkçe Altyazılı, Türkçe Dublaj ve IMAX® Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Christopher Nolan imzalı yeni orijinal bilimkurgu-aksiyon “Tenet”ın başrolünde John David Washington yer alıyor.

Kahramanın sahip olduğu tek silah bir kelimedir: Tenet. Tüm dünyanın ayakta kalabilmesi için mücadele eden Kahraman, uluslararası casusluğun alacakaranlık dünyasında seyahat ederken üstlendiği görev onu gerçek zamanın ötesine götürecektir.

Zaman yolculuğu değildir bu. Evirtmedir.

“Tenet”ın uluslararası kadrosunda John David Washington’a Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Dimple Kapadia, Martin Donovan, Fiona Dourif, Yuri Kolokolnikov, Himesh Patel, Clémence Poésy, Aaron Taylor-Johnson’ın yanı sıra, Michael Caine ve Kenneth Branagh eşlik ediyor.

Nolan yazıp yönettiği filmin hikayesini perdeye taşımak için IMAX® ile 70mm tekniklerinden yararlandı. “Tenet”ın yapımcılığını Emma Thomas ve Nolan; yönetici yapımcılığını ise Thomas Hayslip üstlendi.

Nolan’ın kamera arkası ekibini oluşturan isimler şöyle: Görüntü yönetiminde Hoyte van Hoytema, yapım tasarımında Nathan Crowley, kurguda Jennifer Lame ve kostüm tasarımında Jeffrey Kurland. Görsel efektler amirliğini Andrew Jackson’ın, özel efektler amirliğini ise Scott Fisher’ın gerçekleştirdiği filmin müziği Ludwig Göransson imzasını taşıyor.

“Tenet”ın çekimleri yedi ülkeye yayıldı.

Okumaya Devam Edin

Haberler

Jumanji: The Next Level 13 Aralık’ta Türkçe Dublaj, 3D ve IMAX 3D Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Yeni yılın gelmesine sayılı günler kala, Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level filminin 13 Aralık 2019 tarihinde sinemalara gösterilecek olmasıyla oyun yeniden başlıyor.

Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level bir önceki film olan Jumanji: Vahşi Orman/Jumanji:Welcome to the Jungle filminde geçen maceralarının ardından hayatta kalmayı başarmış dört genci bir araya getiriyor. Bu dört genç tatil döneminde üniversitelerinden New Hampshire Brantford’daki evlerine dönerler. Şimdi artık üniversiteli olan bu gençler kendi hayatlarında da yeni bir döneme girmeye çalışırlar. Spencer’in oyuna tekrar girmek zorunda kalmasının ardından Martha, Fridge ve Bethany yeniden bir araya gelirler ve Spencer’ı eve geri döndürebilmek için bir kurtarma görevi için Jumanji dünyasına girmek zorunda kalırlar.

Oyun artık bozulmuştur ve oyunculara karşı savaşmaktadır. Karakterlerin Jumanji hakkında bildikleri her şey değişmek üzeredir. Artık bu oyun sadece bir ormandan ibaret değildir, oyun daha büyük ve daha tehlikeli bir hale gelmiş ve üstesinden gelinmesi gereken korkunç engeller vardır. Bu filmde herşey olabilir yani bu büyük maceranın, inanılmaz görsel efektlerin ve destansı mekanların yanında hiç umulmadık şeylerle karşılaşmayı da bekleyin.

Filmin avatar (karakterlerin oyundaki görüntüleri) takımında, Dr. Smolder Bravestone rolünde Dwayne Johnson, Dr. Shelley Oberon rolünde Jack Black, Mouse Finbar rolünde Kevin Hart, Ruby Roundhouse rolünde Karen Gillan ve Seaplane rolünde Nick Jonas’ı görüyoruz. Ayrıca Filme yeni katılan oyuncularda, Milo rolünde Danny Glover, Büyükbaba Eddie rolünde Danny DeVito ve yeni avatar Ming rolünde Awkwafina’yı izliyoruz. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve kahramanlarımız oyundaki değişiklikler ile baş edebilmek için ve oyundan sağ olarak çıkıp Spencer’ı eve sağ salim getirebilmek için sahip oldukları güçlerinden destek almak zorundadırlar ve bunu da oyun hepsinin sonunu getirmeden önce yapmalıdırlar.

Columbia Pictures bir Matt Tolmach /Seven Bucks /Detective Agency yapımını sunar. Bir Kasdan filmi olan Jumanji: Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level’da başrollerde, Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Nick Jonas ,Awkwafina, Alex Wolff, Morgan Turner, Ser’Darius Blain, Madison Iseman, Danny Glover ve Danny DeVito yer alıyorlar. Muzik düzenlemesinde Manis Ravel ve Tom Wolfe bulunuyor. Film müziği ise Henry Jackman tarafından yapıldı. Kostüm tasarımcısı Louise Mingenbach’tır. Editörler; Mark Helfrich ACE, Steve Edwards,Tara Timpone ACE, tarafından yapıldı. Yapım tasarımcısı Bill Brzeski. Filmin görüntü yönetmenliğini Gyula Pados HDC yaptı. Filmin yönetici yapımcılığını David Householter, Melvin Mar, Scott Rosenberg, Jeff Pinker, William Teitler,Ted Field ve Mike Weber üstlendiler. Film, Chris Van Allsburg’un yazdığı Jumanji adlı kitaptan uyarlanmıştır. Senaryosunu Jake Kasdan, Jeff Pinker ve Scott Resenberg yazdı. Matt Tolmach, Jake Kasdan, Dwayne Johnson, Dany Garcia ve Hiram Garcia filmin yapımcılığını üstlendiler. Filmin yönetmeni Jake Kasdan’dır.

Okumaya Devam Edin

Dosyalar

The Irishman’de İzleyeceğimiz Karakterleri Tanıyalım

Yayın tarihi:

-

Goodfellas (1990), Casino (1995), The Departed (2006) ve The Wolf of Wall Street (2013) gibi gangster/suç filmleri ile bu türün en iyi örneklerini vermiş olan usta yönetmen Martin Scorsese’nin yine bu filmleriyle aynı kulvarda olan son filmi The Irishman (2019) 57. New York Film Festivali’nde ilk kez görücüye çıktı. Film seyirciler ve sinema yazarlarından övgü dolu geri dönüşler aldı. Oyuncu kadrosunda Al Pacino, Robert De Niro, Joe Pesci ve Harvey Keitel gibi usta oyuncuların yer aldığı filmde ABD tarihinin çözülememiş en büyük gizemlerinden biri olan efsanevi sendika başkanı Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolma hikayesini izleyeceğiz. 1 Kasım 2019’da belirli sinemalarda gösterime girecek olan film aynı zamanda 27 Kasım’da da Netflix’te yayınlanacak. The Irishman’i izleyeceğimiz günü iple çekerken gelin filmde izleyeceğimiz karakterlere yakından göz atalım.

Jimmy Hoffa (Al Pacino)

ABD’nin en büyük sendikasının (kamyon şoförleri sendikası) lideri. Mafya ile sıkı ilişki içerisinde ve sendikanın parasal gücünü yasadışı yollarda kullanması ile gündemde olan biri. En son 1975 yılında bir otoparkta mafya liderleri ile buluşma öncesi görülmüş ve sonrasında kendisinden bir daha haber alınamamış.

Frank Sheeran (Robert De Niro)

Lakabı ”İrlandalı”. II. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda, Avrupa’nın pek çok bölgesinde savaşmış bir savaş suçlusu. Ordudan ayrıldıktan sonra Bufalino suç ailesine katılmış ve mafya tetikçisi olmuş. Aynı zamanda da sendika çalışanı. Jimmy Hoffa’nın sendikasındaki piş işlerde başı çekiyor. Jimmy Hoffa cinayetinin (?) de baş aktörü.

Russell Bufalino (Joe Pesci)

Bufalino suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Cosa Nostra’nın içinde önemli bir yere sahip. Frank Sheeran ile yakın ilişkide olması ile birlikte Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının da baş şüphelilerinden.

Angelo Bruno (Harvey Keitel)

Philadelphia suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Frank Sheeran ile yakın ilişkileri bulunan Angelo Bruno uzlaşmacı kişiliğinden dolayı mafya içerisinde “Nazik Don” olarak anılırmış.

Chuckie O’Brien (Jesse Plemons)

Jimmy Hoffa’nın üvey oğlu. Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının şüphelilerinden biri. Chuckie O’Brien aynı zamanda The Godfather (1972) filmindeki Tom Hagen karakterine de ilham olmuş.

Peggy Sheeran (Anna Paquin)

Frank Sheeran’ın kızı. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın tutkun olduğu kadın.

Felix DiTullio (Bobby Cannavale)

Lakabı ”Skinny Razor”. Yeni mafya üyelerini yetiştirmek için kurulan “Friendly Lounge” isimli barın işletmecisi. Aynı zamanda mafya suikastçisi.

Bill Bufalino (Ray Romano)

Lakabı ”Mafya Avukatı”. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın sendikasının da avukatlığını yapmış. Hoffa ile yakın ilişki içerisinde olmasının yanında ayrıca Bufalino suç ailesinin de üyesi.

Anthony Provenzano (Stephen Graham)

Genovese suç ailesinin önemli aktörlerinden. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın başkanı olduğu sendikanın da başkan yardımcısı.

Anthony Salerno (Domenick Lombardozzi)

Genevose suç ailesinin en önemli isimlerinden biri. Lakabı ”Şişko Tony”.

Joseph Gallo (Sebastian Maniscalco)

Colombo suç ailesinin üyesi. Mafya içerisinde ”Çılgın Joe” olarak ünlenmiş.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending