Connect with us

Jeune & Jolie (2013) Genç ve Güzel

Yayın tarihi:

-

Ünlü filmi Swimming Pool ile Cannes Film Festivali tarafından yarışma seçkisine ilk kez kabul edildikten 10 sene sonra aynı başarıyı son filmi Genç ve Güzel ile yakalayan François Ozon, özellikle Hitchcock-vari röntgencilik kurgusuyla kotardığı Dans La Maison‘un (Evde) ardından yine aynı çabayla, biraz da huyu gereği cinselliği ön planda tutarak ergen sorunlarıyla seyircisini sınama yolunda devam ediyor. 17 yaşındaki güzel bir kızın cinsellikle ilk kez tanışmasının ardından dört mevsim boyunca bu yönden nasıl geliştiğini ve seçimlerini ne yönde yaptığını, zaman zaman dramatik fakat çoğu zaman erotik sularda gezinerek anlatan yönetmen ne yazık ki bir önceki filmiyle çektiği yeni çıtanın üzerine çıkmayı başaramıyor.

Ailesiyle birlikte gittiği yaz tatilinde çekici Alman turist Felix ile ilk cinsel deneyimini yaşayan Isabelle, sonbaharın yapraklarını dökmesiyle beraber fahişelik yapmaya başlar. Henüz rüştünü tamamlamamış olmasına rağmen bir internet sitesi aracılığıyla müşterilerini bulan ve bu kişileri özellikle yaşça olgun kesimden seçen genç kız, cinsellikle olan tanışıklığını farklı metotlar kullanarak sürdürmeye devam ederken yaşadığı bir talihsizlikle hayat çizgisini yerinden oynatır: Birlikte olduğu yaşlı bir adam, ilişki sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeder. Ne yapacağını bilemeyen Isabelle, hemen oradan uzaklaşır fakat polisin olayı sahipsiz bırakmayacağını akıl edemez. Ailesiyle birlikte yaşadığı evine gelen iki polis memuru, durumu annesi başta olmak üzere diğer fertlere de anlatınca Isabelle için bazı ritüeller üzerinde oynama yapma vakti gelmiş olur.

5

Genç ve Güzel, her ne kadar öyküsünün çıkış noktası itibariyle tatmin edebilen bir Ozon filmi olmasa da anlatımında ve işleyişinde yönetmenin imzasını fark etmek oldukça basit. Söz konusu basitlik belki de filmin tek olumlu yanı (Isabelle’e hayat veren Marine Watch’un güzelliğini bir kenara koyarsak). Ozon, sansasyon boyutundaki bir ergen fahişelik öyküsünü anlatırken karakterinin dışındaki hiçbir şeye önem vermiyor. Yan karakterler ve yan öyküler üzerine tadımlık malzemeler verse de onları tümüyle kenara itiyor. Isabelle’in yaptıkları ve yaşadıkları filmin ana mekanizması olduğu halde genç bir kızın cinsellik deneyimleri teması dışında senaryoyu zorlayacak her türlü adımdan itinayla kaçınıyor. Meraklı küçük kardeş karakteri üzerinden başlarda seyirciye verdiklerinin devamını getirmiyor, polis mevzusu ile Isabelle’in hayatını karartma yöneliminden uzak duruyor, genç kızın annesinin diğer erkeklerle olan ilişkilerini olabildiğince yüzeysel geçiyor. Hatta ve hatta Isabelle’in zorla edindiği erkek arkadaşıyla olan ilişkisi ve bu ilişkinin gittiği yol üzerinde hiç durmuyor. Yönetmen için odakta fahişelik yaparak kendini tatmin eden bir kız var ve istediği ise tek bir şeyden ibaret: Bu güzel ve genç kızı birilerine gözetletmek. Seyirciye bu görevi vermek için de çok çaba sarf etmiyor; filmi akışına bırakıyor. Hikayesini dallandırıp budaklandırmadan, gereksiz ayrıntılarla donatmadan ve seyircinin daha fazla sansasyon tahminlerinden kaçınarak sonlandırmayı tercih ediyor.

Tüm bu yapısı ve özgün anlatımı itibariyle Genç ve Güzel, herhangi bir Ozon eserinden farksız dursa da filmi seyrederken bir şeylerin eksik olduğunu hissetmek zor olmuyor. Film üzerine düşünürken eksikliğin sebebi olarak oyuncular mı sorusunu sorduğumuzda değerlendirmeye alacağımız tek ismin Marine Watch olması ve kendisinin görevini layığıyla yerine getirmesi ilk elemeyi yapmamızı kolaylaştırıyor. Teknik açıdan Ozon filmlerinde bir farklılık göremediğimiz için de zihni kurcalayan esas olgunun hikayenin (ya da belki senaryonun) kendisi olduğunu anlıyoruz. Her ne kadar yönetmenin sevdiği bir tema işlenmiş olsa da (ki işleniş tarzına olan saygıyı önceki paragrafta uzun uzadıya anlattım) konunun, bir auteur için fazla havada kaldığı gerçeği var. Öyle ki Fransız sinemasının özgün çocuklarından biri değil de Hollywood’un herhangi bir sinemacısı bu konuyu alıp önümüze koysa, hiç mi hiç yadırgamayız. Cesur desek değil (festivalde daha cesurlarını seyrettik), şehvet dolu desek değil (aynı şekilde, şehvetin kelime anlamını değiştiren filmler oldu), tanımlayıcı ve bütünleyici desek o da değil.

Sonuç olarak Genç ve Güzel, François Ozon’un yönetmenliğini hissettirse de senarist kimliği ile pek uyuşmayan bir yapım. Filmekimi seçkisi içinde özel bir yer edinmekte zorlanması bir yana, Cannes’da yarışma bölümüne niçin kabul edildiğini anlamak da hayli güç. Bunlara rağmen yönetmenin sıkı takipçileri için iyi bir seyirlik olduğunu söylemek gerekir -ne demişler, yiğidi öldür ama hakkını yeme.

Okumaya Devam Edin
3 Comments

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüya gibi filmler Kundura Sinema’da!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama‘nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” yayında! 

New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinescope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin küratörlüğünde hazırlanan seçkide, izleyicinin hafızasını, zihnini ve duygularını harekete geçirmeye hazır ikisi kısa 3 film gösterilecek.

İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar” yalnızca görsel değil işitsel olarak da duyularımızı açmaya davet ederken; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenleri arasında gösterip desteklediği Hindistanlı genç yönetmen Payal Kapadia’nın rüyalardan ve efsanelerden beslenen ödüllü kısa filmleri de izleyiciyi geçmiş zaman masallarını andıran ruhani bir dünyanın içine çekecek.

“Rüyanın Öte Yakası” seçkisi 19 Temmuz’a dek Kundurama‘da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

 

Okumaya Devam Edin

“Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” Desteğinizi Bekliyor

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Prodüksiyonunu Kinema Film’in, senaristliğini ve yönetmenliğini Nihan Belgin’in üstlendiği “Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” adlı dokü-dramanın önümüzdeki aylarda çekimlerine başlanması planlanıyor. Ön hazırlık çalışmaları yaklaşık 2 yıldır devam eden proje, Dünya’da çekilen ilk fotoğrafın izini sürerek fotoğrafın icadı ve günümüzdeki fotoğraf çılgınlığını farklı perspektiflerden anlatacak sinematografik bir anlatı olacak. Tarihteki ilk fotoğrafın çekilme anı gibi sahnelerle tarihi atmosferi yeniden canlandıracak belgesel filmde ayrıca İstanbul ve Doğu’ya dair onlarca arşiv fotoğrafı yer alacak. Filmin dış ses anlatımı ise Türkiye’nin en özel seslerinden aktör Metin Belgin yapacak.

Proje ekibi, Fongogo’da oluşturduğu kampanya sayfasıyla da izleyicilerini projenin bir parçası olmaya davet ediyor. Bütçesinin bir kısmını kitlesel fonlama yöntemiyle elde etmeyi planlayan proje, verilen destekler karşılığında destekçilerine çeşitli ödüller de sunuyor. Bağımsız sinemanın yanında olan sanatseverlerin desteğiyle hayat bulacak projenin kampanya sayfası 60 gün boyunca desteklere açık olacak.

Projeyle ilgili tüm detayların yer aldığı Fongogo kampanya sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://fongogo.com/Project/karanlik-kutunun-dogu-seruveni

KÜNYE
Senarist-Yönetmen: Nihan Belgin
Yapımcı: Umut Beşkırma
Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli
Dış Ses: Metin Belgin

www.kinemafilm.com.tr

Okumaya Devam Edin

53. Siyad Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen 2020 yılı Türkiye Sineması’nın ‘En İyileri’, salgın koşullarında çevrimiçi yapılan ve oyuncu Tuğrul Tülek’in sunuculuğunda gerçekleşen ödül töreninde açıklandı. Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği Nasipse Adayız, En İyi Film Ödülü dahil toplam beş ödül kazandı. Nasipse Adayız’ı dört ödülle Nuh Tepesi, üç ödülle Bina ve bir ödülle Kronoloji izlediler.

Bu yılki SİYAD Onur Ödülleri’nin sahipleri oyuncu Nur Sürer ve belgesel sinemacı Can Candan, Emek Ödülü’nün sahibi ise emektar sinema makinisti Ali Koçoğlu oldu.

 

53. SİYAD Ödülleri’nin sahiplerinin tam listesi:

En İyi Film: Nasipse Adayız

En İyi İlk Film: Nuh Tepesi

En İyi Yönetim: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Senaryo: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Kadın Oyuncu Performansı: Cemre Ebüzziya / Kronoloji

En İyi Erkek Oyuncu Performansı: Ali Atay / Nuh Tepesi

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı: Selin Yeninci / Nasipse Adayız

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı: İnanç Konukçu / Nasipse Adayız 

En İyi Görüntü Yönetimi: Federico Cesca / Nuh Tepesi

En İyi Müzik: Can Demirci / Bina

En İyi Kurgu: Yorgos Mavropsaridis / Nuh Tepesi

En İyi Sanat Yönetimi: Ufuk Bildibay / Bina

En İyi Fantastik Film: Bina

En İyi Orta-Uzun Metraj Belgesel: Mimaroğlu

En İyi Kısa Metraj Belgesel: Silivri’den Mektuplar (Letters from Silivri)

En İyi Kısa Film: Büyük İstanbul Depresyonu

Onur Ödülleri: Nur Sürer, Can Candan

Emek Ödülü: Ali Koçoğlu

En İyi Yabancı Film: Boyalı Kuş-The Painted Bird / Bir Film (ithalatçı)

Çevrimiçi En İyi Film: Mank / Netflix (çevrimiçi platform)

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending