Connect with us

Les garçons et Guillaume, à table! (2013) Ben, Kendim ve Annem

Yayın tarihi:

-

Fransız aktör Guillaume Gallienne’in beyazperdedeki ilk yönetmenlik denemesi olan Ben, Kendim ve Annem, bundan birkaç ay önce Fransa’nın Oscarları sayılan Cesar Ödülleri’nde yılın güçlü yapımlarından Mavi En Sıcak Renktir, Kürklü Venüs, Göldeki Yabancı, Geçmiş gibi filmleri alt ederek en iyi film, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu dahil toplamda beş ödül kazanarak bir anda sinemaseverlerin ilgisini çekmişti. 33. İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale uluslararası yarışma bölümünde yer alan Ben, Kendim ve Annemfilmin yönetmeni, senaristi, birden fazla rolde karşımıza çıkan oyuncusu Gallienne’in çocukluğunda yaşadığı cinsel kimlik bunalımlarını mizahi bir bakış açısıyla sunuyor.

Gallienne’in hazırlanıp sahneye çıkması ve seyirciye hikayesini anlatmaya başlaması ile hikayenin içine daldığımız filmin anlatıcı rolünü bazen sahnedeki Gallienne, bazen onun çocukluğu, bazen de yine kendisinin canlandırdığı annesi üstleniyor. Filmin özgün isminden de anlayabileceğimiz gibi anne karakterin Gallienne dışında iki oğlu daha var fakat o ikisi, kadın için “oğul” iken Gallienne yalnızca Guillaume olmaktan ibaret. Küçük çocuğun diğer kardeşlerinden ayrı tutulmasının bir sebebi yok aslında zira kimse onun “ayrı” tutulduğunun farkında değil. Gallienne kendisinin bir kız olduğuna inanıyor, annesi buna karşı çıkacak bir davranışta bulunmuyor; babası onun maskülen bir forma ulaşması için elinden geleni yapıyor, kardeşlerin görevi ise beklendiği üzere Gallienne üzerinden espri malzemesi çıkarmak. Cinsel yönelimlerini sorgulamaktan uzak, tamamen karşı cinse ait olduğunu kabullenen küçük çocuğun annesi, teyzeleri ve büyükannesi onun bu halini normalize etme yönünde adımlar atarken babası sayesinde çeşitli yatılı okullara gidiyor, istemediği sporları yapmak zorunda kalıyor; tüm bunlar esnasında ise kendi benliğinin son şeklini alması için çeşitli deneyimler yaşıyor. Lakin küçük Guillaume’ın bu deneyimlerden gerekli sinyalleri aldığını söylemek pek mümkün değil. Artık genç bir erişkin haline gelse de saflığını koruyor; işin ilginç yanı bu saflığın ucu bucağı yok. İnsanların ona karşı tutumları umurunda değil, içinden geldiği gibi davranma konusunda fazlasıyla ısrarcı. Onun yaşadıkları esasında trajikomik deneyimlerken yönetmenin bunu seyirciye anlatırken kullandığı dil ve yarattığı atmosfer, Ben, Kendim ve Annem’in komedinin farklı sularında gezinen başarılı bir otobiyografik eser olduğu sonucunu doğuruyor.

les-garcons-et-guillaume-a-table

Orta Çağ Avrupası’nın kraliyet döneminden tutun varoş İspanyol ailelerinin fakirhanelerine, İngiltere’nin en saygın okullarına kadar birbirinden farklı setlerde birbirinden farklı tasarımlarda gezindiğimiz filmin bu yönü de oldukça kayda değer. Saygın okul demişken, Queen’in We Are The Champions eserini kızlardan (ve elbette Guillaume’dan) oluşan bir korodan dinlemek, bir Fransız komedisinde karşınıza çıkabilecek en tuhaf (bir o kadar da komik) sahnelerden biri. Filmin neredeyse tamamını kendi performanslarıyla domine eden Guillaume Gallienne’in özellikle anne tiplemesinde, makyaj ve o kostümler altında hayranlık uyandırıcı bir performansa imza attığını söyleyebiliriz.

Evet. Ben, Kendim ve Annem Cesar Ödülleri’ni silip süpüren film olmayı başardı fakat rakiplerinden daha iyi olduğunu söylemek çok da olası değil. Yine de tek kişilik bir gösteri olarak görüp görebileceğiniz en başarılı oto-hicivlerden biri olduğunun altını çizmek gerekir. Tiyatro ile sinemanın buluşmasına daha önce defalarca tanıklık ettik, hakeza bir anlatıcının filmi yönlendirmesine de… Ama tek bir ismin kendi hikayesini, iplerin tümünü eline alarak, mizahi boyutu bu denli yüksek şekilde resmettiğine her zaman tanık olamazsınız.

Okumaya Devam Edin
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüya gibi filmler Kundura Sinema’da!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama‘nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” yayında! 

New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinescope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin küratörlüğünde hazırlanan seçkide, izleyicinin hafızasını, zihnini ve duygularını harekete geçirmeye hazır ikisi kısa 3 film gösterilecek.

İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar” yalnızca görsel değil işitsel olarak da duyularımızı açmaya davet ederken; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenleri arasında gösterip desteklediği Hindistanlı genç yönetmen Payal Kapadia’nın rüyalardan ve efsanelerden beslenen ödüllü kısa filmleri de izleyiciyi geçmiş zaman masallarını andıran ruhani bir dünyanın içine çekecek.

“Rüyanın Öte Yakası” seçkisi 19 Temmuz’a dek Kundurama‘da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

 

Okumaya Devam Edin

“Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” Desteğinizi Bekliyor

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Prodüksiyonunu Kinema Film’in, senaristliğini ve yönetmenliğini Nihan Belgin’in üstlendiği “Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” adlı dokü-dramanın önümüzdeki aylarda çekimlerine başlanması planlanıyor. Ön hazırlık çalışmaları yaklaşık 2 yıldır devam eden proje, Dünya’da çekilen ilk fotoğrafın izini sürerek fotoğrafın icadı ve günümüzdeki fotoğraf çılgınlığını farklı perspektiflerden anlatacak sinematografik bir anlatı olacak. Tarihteki ilk fotoğrafın çekilme anı gibi sahnelerle tarihi atmosferi yeniden canlandıracak belgesel filmde ayrıca İstanbul ve Doğu’ya dair onlarca arşiv fotoğrafı yer alacak. Filmin dış ses anlatımı ise Türkiye’nin en özel seslerinden aktör Metin Belgin yapacak.

Proje ekibi, Fongogo’da oluşturduğu kampanya sayfasıyla da izleyicilerini projenin bir parçası olmaya davet ediyor. Bütçesinin bir kısmını kitlesel fonlama yöntemiyle elde etmeyi planlayan proje, verilen destekler karşılığında destekçilerine çeşitli ödüller de sunuyor. Bağımsız sinemanın yanında olan sanatseverlerin desteğiyle hayat bulacak projenin kampanya sayfası 60 gün boyunca desteklere açık olacak.

Projeyle ilgili tüm detayların yer aldığı Fongogo kampanya sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://fongogo.com/Project/karanlik-kutunun-dogu-seruveni

KÜNYE
Senarist-Yönetmen: Nihan Belgin
Yapımcı: Umut Beşkırma
Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli
Dış Ses: Metin Belgin

www.kinemafilm.com.tr

Okumaya Devam Edin

53. Siyad Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen 2020 yılı Türkiye Sineması’nın ‘En İyileri’, salgın koşullarında çevrimiçi yapılan ve oyuncu Tuğrul Tülek’in sunuculuğunda gerçekleşen ödül töreninde açıklandı. Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği Nasipse Adayız, En İyi Film Ödülü dahil toplam beş ödül kazandı. Nasipse Adayız’ı dört ödülle Nuh Tepesi, üç ödülle Bina ve bir ödülle Kronoloji izlediler.

Bu yılki SİYAD Onur Ödülleri’nin sahipleri oyuncu Nur Sürer ve belgesel sinemacı Can Candan, Emek Ödülü’nün sahibi ise emektar sinema makinisti Ali Koçoğlu oldu.

 

53. SİYAD Ödülleri’nin sahiplerinin tam listesi:

En İyi Film: Nasipse Adayız

En İyi İlk Film: Nuh Tepesi

En İyi Yönetim: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Senaryo: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Kadın Oyuncu Performansı: Cemre Ebüzziya / Kronoloji

En İyi Erkek Oyuncu Performansı: Ali Atay / Nuh Tepesi

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı: Selin Yeninci / Nasipse Adayız

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı: İnanç Konukçu / Nasipse Adayız 

En İyi Görüntü Yönetimi: Federico Cesca / Nuh Tepesi

En İyi Müzik: Can Demirci / Bina

En İyi Kurgu: Yorgos Mavropsaridis / Nuh Tepesi

En İyi Sanat Yönetimi: Ufuk Bildibay / Bina

En İyi Fantastik Film: Bina

En İyi Orta-Uzun Metraj Belgesel: Mimaroğlu

En İyi Kısa Metraj Belgesel: Silivri’den Mektuplar (Letters from Silivri)

En İyi Kısa Film: Büyük İstanbul Depresyonu

Onur Ödülleri: Nur Sürer, Can Candan

Emek Ödülü: Ali Koçoğlu

En İyi Yabancı Film: Boyalı Kuş-The Painted Bird / Bir Film (ithalatçı)

Çevrimiçi En İyi Film: Mank / Netflix (çevrimiçi platform)

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending