Connect with us

Gelecek Program

Mecid Mecidi’den Hz. Muhammed Üçlemesi

Yayın tarihi:

-

Özellikle Cennetin Rengi ve Cennetin Çocukları filmleri ile uluslararası arenada büyük ses getirmiş İran sinemasının usta anlatıcılarından Mecid Mecidi‘nin 2013 yılında tamamlanan filmi Hz. Muhammed‘in uluslararası prömiyerinin tarihi belli oldu. İslam peygamberi Muhammed’in çocukluk yıllarına odaklanan film, ilk olarak geçtiğimiz şubat ayında İran’da gazeteciler, sinemacılar ve eleştirmenlerden oluşan bir gruba gösterilmiş ve oldukça olumlu eleştiriler almıştı.

Kaynaklara göre yaklaşık 50 milyon Dolarlık bütçesiyle İran tarihinin bugüne kadar en yüksek bütçeli filmi olma sıfatına erişen Hz. Muhammed‘in çekimleri Güney Afrika Cumhuriyeti ile İran’ın Kum şehrinde gerçekleştirildi. Filmin görüntü yönetmenliğini Apocalypse Now, The Last Emperor ve Last Tango in Paris gibi ünlü filmlerin 3 Oscar ödüllü sinematografı Vittorio Storaro yaparken müzikleri ise Slumdog Millionaire filmi için yaptığı müzikler ve şarkı ile 2 Oscar kazanan, dünyanın resmi rakamlara göre en çok albüm satan yapımcılarından A.R. Rahman besteledi. Yapılan açıklamalara göre Rahman, filmin müziklerini yönetmenin istediği tonda besteleyebilmek için tam bir buçuk yıl uğraştı. İslam dünyasınca tanınan müzisyen Sami Yusuf ise film için bir şarkı seslendirdi. Oyuncu kadrosunda ise yine çok ses getiren Oscar ödüllü Bir Ayrılık filminden bildiğimiz Sarah Bayat yer alıyor.

Yapımcılar tarafından getirilen açıklamaya göre üçlemenin ikinci filmi İslam peygamberinin ergenlik yıllarından 40’lı yaşlarına kadar olan hayatını ele alacakken, üçüncü film ise peygamberlik dönemlerine ışık tutacak. İslam gelenekleri gereği hiçbir filmde Muhammed’in sureti gözükmüyor.

Hz. Muhammed, 27 Ağustos-7 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 39. Montreal Film Festivali’nin açılış filmi olarak dünya prömiyerini yapacak.

Okumaya Devam Edin

Gelecek Program

Tüm Zamanların En Uzun Filmi Ambiancé Yolda

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Bundan birkaç yıl önce 10 günlük uzunluğu ile tüm zamanların en uzun filmi Modern Times Forever olmuşken İsveçli sanatçı ve yönetmen Anders Weberg bu rekoru alt üst etmeye hazırlanıyor. Ambiancé ismini taşıyan film tamı tamına 720 saat (yani 30 gün) sürüyor ve 2020’ye kadar da tamamını görme şansımız olmayacak. Fakat filmin 72 dakika süren ilk fragmanı yayınlandıktan sonra sırada 7 saat 20 dakikalık ikinci fragman var!

Filmin yönetmeni Ambiancé için “uzay ve zamanın gerçeküstü hayalsi bir yolculuğu” diyor. Ayrıca Weberg, bu filmin kariyerindeki son film olacağını ve 2020’deki tüm dünyada yapılacak gösterim sonrasında filmin tüm kopyalarının imha edileceğinin de altını çiziyor.

Filmin 72 saatlik üçüncü fragmanının da 2018’de yayınlanacağını ekleyelim. 2020’de ise bir ay sürecek olan gösterim planlanıyor.

TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 10 EROTİK FİLMİ LİSTESİ – SİNEMATOPYA

Okumaya Devam Edin

Gelecek Program

Kubrick’in Senaryosunu Yazdığı The Downslope Geliyor!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Dünya sinemasına kattığı farklı tatlar, ortak temalarla efsanelerin efsanesi haline gelen Stanley Kubrick’in gün yüzü görmemiş, çeşitli sebeplerle filme çekilememiş senaryoları ve projeleri bir zamandır tartışılıyordu. Dört yıl kadar önce mirasına uygun olarak bu senaryolardan birkaçının beyazperdeye yansıyabileceği haberlerini okumuştuk. Şimdilerde öyle gözüküyor ki bu projelerden biri hayata geçiyor!

1956 yılında Kubrick tarafından senaryosu yazılan The Downslope ve filmin devamı niteliğindeki Fear and Desire, o günlerde yerini bir diğer savaş karşıtı drama olan Paths of Glory‘ye bırakmak zorunda kalmış ve bir daha da çekilme fırsatı bulamamıştı. Variety’nin haberine göre söz konusu filmlerden ilki olan The Downslope, World War Z ve Finding Neverland filmleriyle tanıdığımız ünlü yönetmen Marc Forster‘ın önüne düşmüş durumda. Forster, üçleme halinde planlanan filmlerin ilkinin senaryosunu revize edip yönetmen koltuğuna oturacak, diğer iki filmin ise yapımcılığını üstlenecek.

Shenandoah Vadisi’nde Birleşik Devletler generali George Armstrong Custer ile yakalanmasının zorluğu sebebiyle Gri Hayalet olarak bilinen Konferedere Devletler albayı John Singleton Mosby arasında geçen Sivil Savaş çatışmalarını konu edinen film serisi, Mosby’nin süvarilerinin ardı ardına gelen düşman hattı zaferlerini ele alıyor. Custer’da bir intikam ateşi yakan bu yenilgiler silsilesi, iki askeri deha arasında bitmek bilmeyen bir mücadeleyi de fişekliyor.

Filmlerin konusu bu şekilde. Yapımcı Lauren Selig “Daha önce kimsenin fırsatını yakalayamadığı bir şekilde, bize, bir Stanley Kubrick senaryosunu filme çekme ayrılacağı verildi. Üçlemenin planlanan ilk filmi, Amerikan Sivil Savaşı’nın sonlarına doğru yaşanan oldukça kritik bir dönemin düşündürücü ve ilgi çekici hikayesini anlatıyor,” açıklamasını yaptı. Diğer iki film konusunda ise Kubrick’in özgün hikayesine sadık kalacaklarının altını çizdi.

Okumaya Devam Edin

Gelecek Program

Bizim Ev (Full House) Orijinal Kadrosuyla Geri Dönüyor!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Şimdi çıkıp soracaksınız muhtemelen, Bizim Ev’in sinema ile alakası ne diye. Arada bir dizilerle alakalı haber yazıyorum lakin onların her birinin sinema ile güçlü bağları oluyor. Birazdan bahsedeceğim konunun sinemayla tek alakası -ne yazık ki- Mary Kate ve Ashley Olsen kardeşlerin oynadığı çöp filmler. Fakat öte yandan da hepimizin çocukluğu ve gençliği söz konusu!

Başlık her şeyi açığa vuruyor esasında. Evet, ülkemizde Bizim Ev ismiyle yayınlanan Full House, orijinal kadrosuyla 13 bölümlük bir mini dizi olarak geri dönüyor. Fuller House ismini taşıyan projeyi Netflix sipariş etmiş durumda.  Candace Cameron Bure, D.J. karakteri ile projede yerini alırken Andrea Barber ise onun en yakın arkadaşı Kimmy olarak tekrar karşımıza çıkacak. Diğer oyunculardan John Stamos, Bob Saget ve Dave Coulier’nin de dizide konuk oyuncu olarak boy göstermesi bekleniyor. Hepimizin Jesse dayısı Stamos, aynı zamanda yapımcı koltuğunda oturacak isimlerden. Dizinin yaratıcısı Jeff Franklin ise yönetici yapımcı olarak bir kez daha projede yerini almış durumda.

Şimdi hep birlikte “Everywhere you look, everywhere you go, there’s a…” diye eşlik edelim ve bekleyip neler olacak, görelim!

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending