Connect with us

Etkinlikler

Moda Kitap’ta Film Analizi Atölyesi Başlıyor!

Yayın tarihi:

-

22 Nisan 2015 – 20 Mayıs 2015 tarihleri arasında Ercan Dalkılıç eğitmenliğinde,  Moda Kitap’ta yapılacak olan Film Analizi Seminerleri’nde dünya sinemasından çeşitli örnekler eşliğinde “bir filmi analiz edebilmek için” izlenmesi gereken yolun ilk adımlarının atılması hedefleniyor. Temel film analizi yöntemlerinden başlanarak Sanat Sineması ve Endüstriyel Sinema arasındaki farklılıklar, Sinemada Godard Devrimi, Kült Sinema, Holywoood’da liberalizm vb. birçok başlık altında tartışmalar yürütülecek olan seminer 5 hafta sürecek…

Yer: Moda Kitap (Kazasker Sk. No: 12/2 Kadıköy – İstanbul)

Plan:

  1. Hafta (Tarih: 22 Nisan / Saat: 19:00-21:00): Film Analizine Giriş ya da Sinemada Anlam

Biçim/Öz (İçerik/Dışavurum), Temelanlam/Yananlam, Gösteren/Gösterilen, Yabancılaştırma, Gerçek-dışılaştırma, Arındırma, Psikolojik Gerçeklik, Soyutlama

  1. Hafta (Tarih: 29 Nisan 2015 / Saat: 19:00-21:00): Sinemada “Godard” Devrimi / Örnek Film: Serseri Aşıklar (À bout de souffle)
  • İlk Bölüm: 68 ruhu, Godard’ın kadınları, Godard sinemasında Brecht, Yeni Dalga’da Varoluşçuluk, Yalnız Adam
  • İkinci Bölüm: Godard’ın politik-estetiği, Dziga-Vertov Dönemi, İşçilerin sesleri, Holywood’a Karşı
  1. Hafta (Tarih: 6 Mayıs 2015 / Saat: 19:00-21:00): Hollywood’daki Anti-Liberal : Kubrick / Örnek Film: The Shinning (1980)

Hollywood’da Okült, Liberal toplum tiyatrosu, Uygarlığın çöküşü, Bastırılanın geri dönüşü, renk şifrelemeleri

  1. Hafta (Tarih: 13 Mayıs 2015 / Saat: 19:00-21:00): Liberal, Ataerkil, Beyaz: Steven Spielberg / Örnek Film: Üçüncü Türden Yakınlaşmalar Close Encounters of the Third Kind

Ailenin restorasyonu, Evdeki Yabancı, Konformizme övgü, Mutlu banliyö manzaraları, Spielberg sinemasında nostalji

  1. Hafta (20 Mayıs): Kült Sinema / Örnek Film: The Rocky Horror Picture Show

Kült nedir? Kült film nedir? Kült film ile klasik film arasındaki farklar, alt-kültürler, fetişleştirme, camp, trash  ve kitch

İletişim ve Başvuru:

Tel: 0216 349 48 46 Mail: hkntunc@gmail.com, ercandalkilic111@gmail.com

Okumaya Devam Edin

Etkinlikler

Safdie Kardeşler’den Uncut Gems İKSV Galalarında!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen İKSV Galaları’nda Josh ve Benny Safdie’nin yönettiği Netflix orijinal filmi “Uncut Gems” 8 Ocak Çarşamba 21.30’da Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda gösterilecek.

Başrolünü muhteşem bir performansla Adam Sandler’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Lakeith Stanfield, Julia Fox, Kevin Garnett, Idina Menzel, Eric Bogosian ve Judd Hirsch yer alıyor.

Saygın sinemacılar Josh ve Benny Safdie’nin yönettiği heyecan dolu, hareketli suç filmi “Uncut Gems”, durmaksızın kazanç peşinde koşan New Yorklu karizmatik kuyumcu Howard Ratner’ı (Adam Sandler) izliyor. Müthiş para getirecek bir dizi yüksek bahis oynayan Howard, hayatının en büyük kazancını garantilemek uğruna hem işini, hem ailesini hem de her yandan üzerine gelen rakiplerini idare etmek zorunda kalacaktır.

Toronto Film Festivali’nde uluslararası prömiyerini yapan Netflix orijinal filmi Uncut Gems”, ABD Ulusal Eleştirmenler Kurulu’nun 2019 İlk On Film listesine girdi, aynı kuruldan En İyi Özgün Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerini, New York Eleştirmenler Birliği ve San Diego Film Eleştirmenleri Birliği’nden En İyi Yönetmen ödüllerini kazandı.

Okumaya Devam Edin

Etkinlikler

7. Boğaziçi Film Festivali’nde bugün neler olacak?

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Harika Uygur, Zeynep Berkiş Koşar, Songül Karaarslan’ın konuşmacı olacağı “Bir filmin oyuncu seçimleri nasıl yapılır? Ünlü oyuncular nasıl ikna edilir?” başlıklı söyleşi 19 Ekim Cumartesi günü Akademi Beyoğlu’nda gerçekleşecek. 15.00’de başlayacak söyleşide bir filmin oyuncu seçimleri nasıl yapılır ve ünlü oyuncular nasıl ikna edilir? Sorularının cevaplarını deneyimli isimler aktaracak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Kurumsal İş Ortağı TRT, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı ve Kurumsal İletişim Ortağı Türk Medya’nın destekleriyle gerçekleşen 7. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması filmlerinden Olgun Özdemir’in yönettiği Kızım Gibi Kokuyorsun, 19 Ekim Cumartesi saat 19:30’da yönetmen ve oyuncuların katılımıyla Atlas Sineması’nda gösterilecek. Mor Ufuklar ve Vicdan Ağacı filmleriyle beğeni toplayan yönetmen Olgun Özdemir’in imzasını taşıyan Kızım Gibi Kokuyorsun, 2016’daki Nice terör saldırısıyla hayatı değişen bir kadını odağına alıyor. Başrollerini Clemence Verniau, Çağlar Ertuğrul ve Yılşen Özdemir’in üstlendiği film, yalın ve dokunaklı bir insan hikayesi.

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Yarışması fimlerinden Kırım Yarımadası’ndan çıkma genç sinemacı Nariman Aliev’in, Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde Dünya Prömiyerini yapan ilk uzun metrajlı filmi “Homeward”, 19 Ekim Cumartesi 16:30’da filmin yönetmeni Nariman Aliyev katılımıyla Beyoğlu Sineması’nda gösterilecek.

19 Ekim Cumartesi günü Atlas Sineması’nda ayrıca Uluslararası Uzun Metraj Yarışma filmlerinden Parviz Shahbazi’nin Talla, Uzun Yürüyüş seçkisinde yer alan Filistin kökenli Ürdünlü yönetmen Dina Naser’in Ürdün’deki üç Suriyeli mültecinin dört yılını takip ettiği Küçük Canlar,festivalden Onur Ödülü alacak olan Kim-Ki Duk’un retrospektifinde yer alan, Türkiye’de ilk defa gösterilecek olan “Human, Space, Time Human”, Dünya Sineması seçkisinden Werner Herzog’un dünya prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nde yapan Aile Saadeti LTD. seyirciyle buluşacak.

Beyoğlu Sineması’nda seyirci ile buluşacak filmler ise şöyle sıralanıyor;

Bi’ Dünya Belgesel seçkisinden Aboozar Amini imzalı Kabil, Rüzgarın Şehri, Dünya Sineması’ndan Juris Kursietis’in çektiği, genç Letonyalı bir kasabın daha iyi bir hayat için gittiği Brüksel’de, Polonyalı bir suçlunun etkisi altına girmesini anlatan ve Cannes Film Festivali’nde “Director’s Fortnight” kategorisinde ses getiren Oleg, Usta oyuncu Gérard Depardieu ve kışkırtıcı Fransız yazar Michel Houellebecq’in, deniz suyu terapi merkezindeki buluşmalarını temel alan Su Terapisi ve “Kınatay” filmiyle Cannes’dan En İyi Yönetmen ödülünü kazanan festivalin Uluslararası Uzun Metraj Yarışma Jüri Başkanı Brillante Mendoza’nın Alfa, Öldürme Hakkı.

Kült yönetmeni temel alan Andrey Tarkovsky: Sinemanın İzinde, Sam de Jong’un, dansçı olma hayallerini sürdürürken kız kardeşlerini bir arada tutmak için sisteme karşı savaş yürüten bir genç kızı anlatan filmi Goldie, İranlı usta yönetmen Mohsen Makhmalbaf’ın dünya prömiyerini Busan Film Festivali’nde yapan filmi “Marghe And Her Mother”, dünyanın yavaş yavaş yıkıma sürüklendiğine inanan genç bir adama odaklanan Parçacıklar ile hemofili hastası bir çocuğa aşık olan genç Fernanda’nın hikayesini anlatan Ölümün Pençesinde yapımları Kadıköy Sineması’nda seyircilerin karşısına çıkacak.

bilgi@bogazicifilmfestivali.com
facebook.com/BogaziciFilmFestivali
twitter.com/BogaziciFF​
instagram.com/BogaziciFF​

Okumaya Devam Edin

Etkinlikler

7. Boğaziçi Film Festivali’nin Etkinlikleri Heyecan Verici!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

18 Ekim Cuma günü açılış töreni ile başlayacak ve bir hafta boyunca Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında izleyiciyle buluşacak 7. Boğaziçi Film Festivali’nin endüstri bölümü Bosphorus Film Lab kapsamında gerçekleştirecek etkinlikler heyecan uyandırıyor.

Dünya sinemasının önemli isimlerinden Güney Koreli yönetmen Kim Ki Duk ve Filipinli yönetmen Brillante Ma Mendoza’nın gerçekleştireceği masterclass’ların yanı sıra; aralarında TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, oyuncu Beren Saat, yönetmen Hilal Saral ile uluslararası festivallerden gelecek konukların bulunduğu etkinlikler sinemaseverlerin ilgisini çekecek.

Oyuncu seçiminden, ortak yapımlara, festivallerin film seçimlerinden projelerin marketing ihtiyacına kadar geniş bir etkinlik programı sunan festivalin 24 Ekim’de Feriye Sineması’nda gerçekleşecek tüm etkinliklerine festivalin Kurumsal İş Ortağı TRT ev sahipliği yapacak.

Boğaziçi Film Festivali’nde Söz Kadınların

Sinema ve televizyonda, cinsiyet ve fırsat eşitliği ile kadınların sinemada temsil sorununun sektördeki isimlerle tartışılacağı iki ayrı etkinlik söyleşi programında yerini aldı.

Akademi Beyoğlu ve Feriye Sineması’nda gerçekleşecek olan etkinliklere katılım sınırlı sayıda ve ücretsiz olarak gerçekleşecek. Başvurular www.bogazicifilmfestivali.com üzerinden özel etkinlikler bölümünde yer alan kayıt formu doldurularak yapılabilecek

Festivalin bu yılki etkinlikleri ise şöyle:

Fantastik Oyuncular Kimlerdir Nerelerde Bulunurlar?

19 Ekim Cumartesi

Yer: Akademi Beyoğlu

Saat: 15:00-16:30

Katılımcılar; Harika Uygur, Zeynep Berkiş Koşar, Songül Karaarslan

Moderatör: İrem Şentürk

Bir filmin oyuncu seçimleri nasıl yapılır? Ünlü oyuncular nasıl ikna edilir? Projeye ya da oyuncuya uygun ve doğru casting nasıl yapılır? sorularının cevaplarını deneyimli isimler aktaracak.

Türkiye’de Sinema-TV Sektöründe Kadın Dayanışması 

21 Ekim Pazartesi

Yer: Feriye Sineması

Saat: 13:30-14:30

Katılımcılar; Burçak Üzen, Kibar Dağlayan Yiğit, Rabia Demiroğlu Moderatör: Sezen Kayhan

Türkiye’deki kadın sinemacıları bir araya getiren, üretimlerine ve üretimlerinin izleyici ile buluşmasına destek olan ve alan açan sivil inisiyatiflerin kendi faaliyetlerini dinleyerek; dayanışmayı geliştirmenin olası yöntemleri konuşulacak.

Sinema ve TV’de Kadın: Seyirlik Nesneden Etkin Bir Özne Olmaya Giden Yol 

21 Ekim Pazartesi
Yer: Feriye Sineması

Saat: 15.00-16:30

Katılımcılar; Beren Saat, Hilal Saral, Ece Yörenç
Moderatör: Gülay Afşar
Geçmişten günümüze kadının seyirlik bir nesne olarak algılanışını konuşarak; rol model kalıplarının sebepleri ile sinema ve televizyonda cinsiyet eşitliği tartışılacak.

 

MASTERCLASS: BRILLANTE MA MENDOZA

22 Ekim Salı

Yer: Akademi Beyoğlu

Saat: 17:00 – 18:30

Moderatör: Murat Tırpan

Bağımsız Filmler İçin Ortak Yapım Süreçleri

23 Ekim Çarşamba

Yer: Akademi Beyoğlu

Saat: 18:00 – 19:00

Katılımcılar: Cemil Yavuz (TRT), Konstantinos Kontovrakis (Yapımcı – Heretic), Halil Kardaş (Yapımcı – Film Code)

Moderatör: Jozef Erçevik Amado

Ortak yapım üzerine temel ve detaylı bilgileri örnekler üzerinden, tecrübeli isimler anlatacak.

Proje Geliştirmenin Yapısı ve İşlevi

24 Ekim Perşembe
Feriye Sineması
Saat: 13.00-14.00
Katılımcılar: Faruk Güven (TRT 12 Punto), Hugo Rosak (KVIFF, Head of Industry) Wim Vanacker (First Cut Lab)
Moderatör: Suzan Güverte
Film marketlerine neden ihtiyaç vardır? Bir proje neden geliştirme platformlarına katılır? Platformların festival stratejilerine katkıları nelerdir? sorularının ışığında, ortak yapım ve film market süreçlerini alanında uzman isimlerle konuşacağız.

Festivaller Filmleri Nasıl Seçer?

24 Ekim Perşembe
Yer: Feriye Sineması
Saat: 15:00 – 16:30
Katılımcılar: Anna Purkrabkova (KVIFF Program Coordinator) Emma Boa (Edinburgh IFF Senior Programmer), Bianca Taal (IFFR Rotterdam Programmer) Chipo Zhou (Durban IFF Artistic Director), Evgenia Tirdatova (Moscow IFF Programmer)

Moderatör: İpek Tugay
Festivaller her başvuran filmi gerçekten izliyor mu? Önemli festivalcilerin programcıları ve temsilcileriyle tanışacağımız söyleşi de konuşulmayanları konuşacağız.

Uluslararası Arthouse Stratejisine Doğru: Filmler, Sektör ve TRT 

24 Ekim Perşembe
Yer: Feriye Sineması
Saat: 17:00 – 18:00
Konuşmacı: TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren
Türk ve dünya sinemasındaki fon problemi ile buna yönelik olarak TRT’nin bu sene uygulamaya koyduğu TRT 12 Punto projesi ve sinema alanındaki gelecek vizyonunu TRT Genel Müdürü İbrahim Eren anlatacak.

MASTERCLASS: KIM KI DUK
Yer: Feriye Sineması
Saat: 18:00 – 19:30
Moderatör: Emrah Kılıç

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending