Connect with us

Oscar 2010

Oscar Gecesi Programı

Yayın tarihi:

-

Dikkat! Spoiler!

83. Akademi Ödül Töreni’nin gerçekleşmesine artık saatler kala törenin gidişatı hakkındaki bilgiler de sızmaya başladı. Bu sene bazı değişikliklere giden Akademi, sene içinde başarılı olan filmlerin kolajlarını yayınlamama kararı aldı. Ayrıca 2 yıldır uygulanan ve kadın/erkek oyuncu ödüllerinin 5 yıldız oyuncu tarafından sunulması olayı da bu sene yapılmayacak. (Zaman kaybıydı zaten.) 

Oscar gecesinde bunların yerine “Scenic Transition” adını verdikleri bölümleri izleyeceğiz. Bu bölümlerde Hollywood’un geçmişine; ilk Oscar töreninden Gone With The Wind’e, Lord Of The Rings’den çeşitli filmlerin müziklerine ve en büyük galaların yapıldığı ünlü Grauman’s Chinese Theatre’a doğru yolculuğa çıkacağız.
Son dakika değişiklikleri olmadığı sürece 28 Şubat gecesi törende bunlar olacak:
– Gecenin sunucuları James Franco ve Anne Hathaway, Billy Crystal’ın yazdığı ve en iyi film kategorisine aday 10 filmi konu alan bir komedi skeci ile töreni açacak. Ardından sunucular, seyirciyi ilk “Scenic Transition” ile selamlayacak. (İlk filmimiz Gone With The Wind olacak.)
– İlk sunucumuz Tom Hanks. Kendisi “En İyi Sanat Yönetimi” ve “En İyi Görüntü Yönetimi” kategorilerinde Oscar ödülünü sunacak.
– Ardından “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülü verilecek.
– Justin Timberlake ve Mila Kunis “En İyi Animasyon” ve “En İyi Kısa Animasyon” ödüllerini sunacak.
– İkinci “Scenic Transition”ımız yapılan ilk Oscar törenine odaklanacak, 1927-28 sinema sezonu da böylece anılacak. Daha sonra Javier Bardem ve Josh Brolin “En İyi Uyarlama Senaryo” ve “En İyi Özgün Senaryo” ödüllerini sunacak.
– James Franco ve Anne Hathaway tekrar bir komedi şovuyla karşımıza çıkacak.
– Russell Brand ve Helen Mirren “Yabancı Dilde En İyi Film” Oscarını sunacak.
– Ardından Reese Witherspoon sahneye gelecek ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” kategorisindeki kazananı açıklayacak.
– Akademi başkanı Tom Sherak sahneye çıkıp konuşmasını yapacak.
– Nicole Kidman ve Hugh Jackman eski film müziklerinden oluşan bir harmoni için orkestra eşliğinde  “Scenic Transition Sound” için sahnede olacak. Daha sonra ise “En İyi Özgün Müzik” ödülünü sunacaklar.
– Sonra Matthew McConaughey ve Scarlett Johansson sahneye çıkacak ve “En İyi Ses Miksajı” ve “En İyi Ses Kurgusu” ödüllerini takdim edecek.
– Marisa Tomei, Akademi’nin dağıttığı bilim-kurgu ödülleri hakkında bilgilendirmeyi yapacak.
– Daha sonra sahneye Anne Hathaway smokin giymiş şekilde çıkacak. Yeni “Scenic Transition”ımız Lord of the Rings’e ve filmin oyuncusu Cate Blanchett’e yönelik olacak. Blanchett daha sonra “En İyi Makyaj” ve “En İyi Kostüm Tasarımı” ödüllerinin sahiplerini açıklayacak.
– Kevin Spacey tarafından “Movie Music I Remember” isimli bir bölüm sunulacak.
– Randy Newman, aday şarkısı “We Belong Together”ı seslendirdikten sonra Mandy Moore ve Zachary Levi, Tangled’ın aday şarkısı “I See the Light”ı seslendirecek.
– Jake Gyllenhaal ve Amy Adams “En İyi Kısa Belgesel” ve “En İyi Kısa Film” ödüllerini sunacak.
– Anne Hathaway ve James Franco bir başka komedi performansı sergileyecek.
– Oprah Winfrey “En İyi Belgesel” ödülünü takdim edecek. 
– Anne Hathaway, ismi açıklanmayan bir konuk sunucuyu yeni bir “Scenic Transition” için sahneye çağıracak. Bu transition ise siyah-beyaz yayınlanan ilk Oscar törenine odaklanacak.
– Robert Downey Jr. ve Jude Law “En İyi Görsel Efekt” ve “En İyi Kurgu” ödüllerini sunacak.
– Jennifer Hudson, “If I Rise”ı seslendirecek olan Florence Welch ve A.R. Rahman’ı sahneye davet edecek. Ardından son aday şarkı “Coming Home”, Gwuneth Paltrow tarafından seslendirilecek. 
– Jennifer Hudson “En İyi Özgün Şarkı” kategorisinde kazananı açıklayacak.
– Celine Dion’un söyleyeceği “Smile” isimli şarkı eşliğinde “In Memoriam” bölümü başlayacak. 
– Hilary Swank ve Kathryn Bigelow, “En İyi Yönetmen” ödülünü sunacak.
– Annette Bening onur ödüllerini takdim edecek.
– Grauman’s Chinese Theater’la alakalı “Scenic Transition” bölümü ile tören devam edecek.
– Jeff Bridges “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü sunacak.
– Sandra Bullock “En İyi Erkek Oyuncu” kazananını açıklayacak.
– Steven Spielberg, “En İyi Film” kategorisinde zaferi kazanan filmin adını anons edecek.
– Anne Hathaway ve James Franco seyirciye veda ederek töreni sonlandıracak.
(Deadline.com’dan çevirilmiştir.)
Okumaya Devam Edin

Oscar 2010

Oscar 2011 ve Twitter

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Oscar ödülleri sırasında pek çok insan bir yandan töreni izlerken diğer yandan internette, olanları tartışıyordu ve yorumlarını dile getiriyorlardı. 
Aşağıdaki iki görsel, Oscar töreni sırasında atılan tweet’lere dair istatistikler içermekte. Buna göre tören boyunca en çok tweet’in atıldığı an Oprah Winfrey’nin en iyi belgesel ödülünü sunduğu an, ikinci ise Melissa Leo’nun en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kucakladığı an:

Diğer görselde ise tören boyunca Twitter’da bahsedilen ünlülere dair: En çok bahsedilen ünlü hem sunucu hem aday olan James Franco olurken, Franco’nun peşinden Natalie Portman geliyor.

Son görselimizde ise Oscar kazanan isimlerin yaptıkları konuşma sürelerine bakıyoruz. En uzun iki konuşmayı Colin Firth ve Melissa Leo yaparken bazı kazananlara konuşma sürelerinde getirilen kısıtlamalar da gözden kaçmıyor: 

Okumaya Devam Edin

Oscar 2010

83. Oscar Ödülleri İstatistikleri

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Oscar ödülleri dağıtılalı 1 hafta kadar oldu ama hala tören ve kazananlar hakkındaki muhabbetler bitmedi. Kim neyi hak etti, kim ne kazandı vb. bunlar bir kenarda dursun, şimdi 83. Akademi Ödülleri’nde göze çarpan 10 ilgi çekici (ve gereksiz) istatistiğe bakalım:
1. The King’s Speech, 1975 yılından beri teknik kategorilerde tek bir ödül dahi almadan en iyi film Oscarını kazanan 11. film oldu. Diğer 10 film ise One Flew Over the Cuckoo’s Nest, Annie Hall, Kramer vs. Kramer, Ordinary People, Terms of Endearment, Rain Man, The Silence of the Lambs, A Beautiful Mind, Million Dollar Baby ve No Country for Old Men.
2. True Grit, 10 dalda Oscar adayı olup hiçbirini kazanamayan filmler kervanına katıldı. Kervandaki diğer filmler ise 11 adaylıkla The Turning Point ve The Color Purple ile Martin Scorsese’nin 10 Oscar adayı filmi Gangs of New York. Ayrıca son iki yılda 10 en iyi film ödülü aday filmlerden dördü törenden hiçbir ödül alamadan geri döndü.

3. Inception, 33 yıldır dağıtılan en iyi görsel efekt, en iyi ses kurgusu ve en iyi ses miksajı ödüllerini kazanan 8. film oldu. Diğer filmler ise Raiders of the Lost Ark, E.T., Terminator 2, Jurassic Park, Titanic, The Matrix ve Peter Jackson’ın filmi King Kong.
4. Christian Bale ilk adaylığında Oscar kazandı. Colin Firth, Natalie Portman ve Melissa Leo ise ikinci adaylıklarında zafere ulaştı. Bu sene aday olan diğer iki önemli isim Amy Adams 3. adaylığında da sıfır çekerken Annette Bening 4. adaylığında da eve eli boş döndü. Dördüncü kez Oscar’a aday olan müzisyen Alexandre Desplat yine ödülü kazanamazken sinematograf Roger Deakins 9 kez Oscar adayı olup hiçbirini kazanamayarak yaşayan “en çok ve en az” onurlandırılan görüntü yönetmeni ünvanını aldı.
5. Oscar tarihinde 8. kez yardımcı oyuncu kategorilerindeki ödüller aynı filmden oyunculara gitti. Diğer filmler ise: A Streetcar Named Desire, From Here to Eternity, Sayonara, West Side Story, The Last Picture Show, Julia, Hannah & Her Sisters.
6. 1967 yılından beri iki ayrı kategori şeklinde verilen kostüm tasarımı ve sanat yönetimi ödülleri, 44 yılda 24 kez aynı filme gitti. Her iki ödülü de kazanan en son film 2005 yapımı Memoirs of a Geisha idi. Alice in Wonderland ile 3. kez Oscar kazanan Colleen Atwood‘un çalıştığı üç film de hem kostüm tasarımı hem de sanat yönetimi ödüllerini kazandı: Alice in Wonderland, Memoirs of a Geisha, Chicago.
7. 7 Oscar ödüllü Rick Baker, ilk Oscar zaferinin ardından 30. yılında The Wolfman ile en iyi makyaj ödülünü kazandı. Baker, ilk Oscar’ını ise An American Werewolf in London filmi ile almıştı.
8. The Social Network, en iyi kurgu ve en iyi senaryo ödüllerini alıp en iyi film ödülünü almayan 4. film olarak tarihe geçti. Diğer filmler A Place in the Sun, Witness ve Traffic idi.
9. Melissa Leo, aynı filmden aday olan başka bir oyuncuya karşı Oscar kazanan 16. isim oldu. En son Catherine Zeta-Jones’un Queen Latifah’yı alt ettiği yarış 2002 yılında yaşanmıştı.
10. 3 saat 15 dakika ile 83. Akademi Ödülleri, 1986 yılından beri en kısa süren 2. tören oldu. Tören, 2005 yılındaki Oscar ödüllerinden sadece 1 dakika daha uzun sürdü.
Okumaya Devam Edin

Oscar 2010

Oscar’ın Ardından: Kırmızı Halı ve Tören

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Ödül töreninden 2,5 saat önce başlayan ve bazı ünlülerin cidden 2,5 saat boyunca milim milim yürüdüğü kırmızı halı töreni bu sene ödül töreni gibi biraz soluk geçti. Aday olmayan Hollywood ünlülerinin bu halıdan neden geçirilmediğini hala anlayamamış olsam da orada bir Angelina Jolie, bir Jennifer Lopez, bir Meryl Streep, bir Brad Pitt eksikliği vardı. Aslında bu dört ismin kırmızı halıda olması pek çok adayı gölgede bırakacağından böyle bir seçim yapılıyor olabilir misal ama şu da bir gerçek ki kırmızı halının görkemli olmasının sebeplerinden biri bu yıldızların oraya ayak basmasıdır.
Annette Bening
Herkesin aksine Nicole Kidman’ın kıyafet seçimini ben oldukça beğendim. Modadan anlamayan biri olarak bunu düşünmem olağan karşılanabilir belki. Halının diğer ilgimi çeken isimleri Hailee Steinfeld, Jennifer Lawrence, Melissa Leo (yine pek çok kişi beğenmedi kendisini), Natalie Portman ve Cate Blanchett oldu. Annette Bening’in yaşına uygun, Oscarı kucaklamaya gelmişçesine giydiği kıyafeti göz kamaştırsa da Portman’ın kıyafetinin gölgesinde kaldığı aşikar idi.
Erkekler konusunda pek yorum yapmaya gerek yok sanırım zira kırmızı halıda gördüğüm en farklı erkek 2 sene önce Mickey Rourke idi. Haklılar tabii, giyecek pek fazla seçenekleri yok. Rengi de değiştiremiyorlar çünkü en resmi ve şık renk siyah. Bunlara rağmen kırmızı halıda görünce dikkatimi çeken isimler olmadı değil: Zachary Levi (saçları çok iyi olmuş böyle, uzatmasın), Colin Firth ve Gareth Unwin (soyadına rağmen ödülü kucakladı, eheh).
Yukarıda da belirttiğim gibi törenin kendisi de kırmızı halı kadar sıkıcıydı lakin bu yine de en çok güldüğüm Oscar törenlerinden biri olmadığı anlamına gelmiyordu. Aday filmlere göz kırpan muhteşem bir parodi ile açılan şov, Anne Hathaway ve James Franco’nun hafif komik şovuyla devam etti: Büyükanneler, akrabalar, çoluk çocuk… En çok The King’s Speech’e yapılan göndermeye bayıldığım parodiye tekrar göz atıp gülmek isteyenler için:
Franco ve Hathaway tören sırasında pek gözükmese de Franco’nun “bitse de gitsek” modundan bir türlü çıkamayışı, Hathaway fazla sevimli konuşmaları ve seyirciyi eğlendirmeye yönelik hareketlerinin yeterli miktarda olmayışı tarafımdan eksi not aldı. Kendilerine rağmen ödül sunan isimler oldukça başarılı bir seçimle ortaya çıkmış olacak ki Kirk Dougles, Steven Spielberg, Sandra Bullock gibi isimler beni fazlasıyla mutlu etti. 
Oyuncu kategorilerinde adayları geçmiş yıllardan seçilen 5 farklı yıldız oyuncunun tanıtması eyleminin son bulması ve sene içindeki farklı türlerden filmlerin kolaj halinde sunulması olaylarının çıkarılması törenin sıkıcılığını az da olsa gidermeye yetti. Scenic transition dedikleri Gone With the Wind, The Lord of the Rings, Chinese Theatre, ilk yayınlanan Oscar töreni gibi Hollywood tarihindeki önemli noktalara ayak basan görseller oldukça başarılıydı. Bunlardan en görkemlisi ise şüphesiz Cate Blanchett’ın en iyi kostüm tasarımı ödülünü vermek üzere sahneye çıkarken onlarca ekrandan Lord of the Rings parlaması ve arkada filmin jenerik müziği oldu. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 ve The Social Network’ü de içeren rap/dance/club müzikali de izleyenleri memnun eden bir diğer ögeydi.
Teması scenic transition’lardan oluşan 83. Oscar Ödülleri, görsel anlamda şu ana kadar izlediğim en muhteşem tören oldu, umarım bu scenic transition olayını abartmadan arada bir önümüze koyarlar. 3’ü Oscar olmak üzere toplam 7 ödül töreninde bana eşlik eden sevgili Emre Eminoğlu ve Tom Hooper’ın yönetmen ödülünü kazanması durumunda kendisine yemek ısmarlayacağımı söyleyip şu an doyurmam gereken bir karna sahip olan Onur Adıgüzel’e gecemi ayrı bir koldan güzel kıldıkları için teşekkür ediyorum. 
84. Oscar Ödülleri’nde daha iyi sunucular ve görsellikle istikrar görmek umuduyla…
Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending