Connect with us

Hollywood

Oscar’a Doğru #2: Inception

Yayın tarihi:

-

Yönetmen: Christopher Nolan

Senaryo: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Marion Cotillard, Tom Hardy, Michael Caine

2008 yılında, çektiği ikinci Batman filmi olan Dark Knight ile adından hiç olmadığı kadar söz ettiren  Christopher Nolan’ın aslında kariyeri oldukça başarılı: Memento, Insomnia, Batman Begins, The Prestige, The Dark Knigt, Inception.

Şahsi kanımca kariyerindeki en iyi filme geçtiğimiz sene Inception’la imza atan Nolan, Akademi’nin pek de sevmediği bir sinemacı. 10 yıl önce Memento ile sadece senaryo dalında aday gösterilmiş, 2009’da ise pek çok kişiye göre senenin en iyisi olan The Dark Knight ile senaryo, yönetmen, film kategorilerinde -şaşılası bir şekilde- görmezden gelinmişti. Bunların yanında 8 dalda Oscar adayı The Dark Knight, geceden sadece 2 ödülle döndüğünde Akademi’ye duyulan saygı biraz daha azalmıştı. (2010 yılında Akademi bunun farkına varmış olacak ki En İyi Film kategorisinde yarışan film sayısını 5’ten 10’a çıkardı.)

Daha Inception vizyona girmeden, senenin en iddialı yapımlarından biri olmuştu. Vizyona girdikten sonra da –beklendiği üzere- ABD’de 300 milyon dolara yakın hâsılat yaptı.

Dream within a dream. Rüya içinde rüya. Gerçi Inception için rüyanın içindeki rüyanın içindeki rüya demek daha doğru olur. Film, oyuncularından senaryosuna, kurgusundan görüntüsüne, sesinden müziklerine her şeyi ile oldukça ihtişamlı. Ellen Page’in ukala kız rolü, kendisine kazara hamile kalan küçük kız rolünden sonra pek bir yakışsa da Marion Cotillard’ın Page’den daha çok parladığı kesin bu filmde. Yardımcı kadın oyuncu kategorisinde Oscar’a aday gösterilmesini beklemiştim filmi izledikten sonra ama ne yazık ki liste dışı kaldı Marion.

Filmin senaryosu bilindiği üzere Nolan’a ait. Yönettiği filmlerin senaryosuna el atmadan duramayan Nolan, bu sefer ipleri tek başına göğüsledi.

Senaryoyu ise kurgu ve görüntü tamamlıyor. Rüyalar arası geçişler, Mal’un ortaya çıktığı her an, filmin sonu ile başı karmaşası ve başlı başına filmin finali; bir editörün yapabileceğinden fazlasını içeriyor. Doğru kamera açısı, görüntünün alındığı nokta ve efektlerin alımı ise sinematografisi oldukça güçlü bir filmle baş başa bırakıyor bizi.

Filmin müziklerini ünlü besteci Hans Zimmer yaptı. 9 kez Oscar’a aday gösterilen Zimmer, sadece The Lion King ile heykelciğe kavuşmuştu.

Oscar adaylıkları (8): En iyi film, en iyi özgün senaryo, en iyi sanat yönetimi, en iyi görüntü yönetimi, en iyi film müziği, en iyi ses kurgusu, en iyi ses miksajı, en iyi görsel efekt

Oscar yorumları ve tahminleri: Şüphesiz Nolan’ın “bir kez daha” en iyi yönetmen kategorisinde Oscar’a aday gösterilmemesi bu senenin en büyük Oscar şokuydu. The Dark Knight Rises nasıl olur bilmem ama eğer ki -Nolan’ın her filmi gibi- iyi olursa Akademi’nin bir kez daha aynı hataya düşeceğini sanmıyorum.

En güçlü rakibi The King’s Speech’i özgün senaryo kategorisinde alt ederse sebebi Akademi’nin Nolan’a bir özrü diye nitelendiririm; lakin PGA, DGA ve SAG’ı alan The King’s Speech WGA’yı da alırsa Inception’ın hiç şansı yok.

Görüntü yönetimi kategorisinde en güçlü rakibi True Grit’in ödülü kucaklayacağını düşünmekle beraber en iyi ses kurgusu, en iyi ses miksajı ve en iyi görsel efekt heykelciklerini tartışmasız kazanacağını öngörüyorum. En iyi kurgu kategorisinde aday gösterilmemesi, en iyi film ödülünü almayacağını işaret ederken pek çok kişi için ciddi anlamda hayal kırıklığı oldu.

Sanat yönetimi kategorisi bir hayli karışık: True Grit, The King’s Speech, Alice in Wonderland, Harry Potter. True Grit ya da The King’s Speech’in alacağını düşündüğümden bu kategoride de şans tanımıyorum Inception’a. Film müziği kategorisinde Hans Zimmer’nın The Social Network’e yenik düşeceği aşikar gibi bir şey.

Oscar’ı alır: En iyi ses kurgusu, en iyi ses miksajı, en iyi görsel efekt

Şansı var: En iyi sanat yönetimi, en iyi özgün senaryo, en iyi özgün müzik, en iyi görüntü yönetimi

Hiç şansı yok: En iyi film

Şimdiye kadar ne kazandı: 2 film, 7 yönetmen, 9 senaryo, 2 film müziği, 4 görüntü yönetimi, 2 görsel efekt, 3 kurgu, 2 sanat yönetimi ödülü

2010 Kişisel Oscar Listem: #2 (9.4/10)

Okumaya Devam Edin

Hollywood

TENET 26 AĞUSTOS’ta Türkçe Altyazılı, Türkçe Dublaj ve IMAX® Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Christopher Nolan imzalı yeni orijinal bilimkurgu-aksiyon “Tenet”ın başrolünde John David Washington yer alıyor.

Kahramanın sahip olduğu tek silah bir kelimedir: Tenet. Tüm dünyanın ayakta kalabilmesi için mücadele eden Kahraman, uluslararası casusluğun alacakaranlık dünyasında seyahat ederken üstlendiği görev onu gerçek zamanın ötesine götürecektir.

Zaman yolculuğu değildir bu. Evirtmedir.

“Tenet”ın uluslararası kadrosunda John David Washington’a Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Dimple Kapadia, Martin Donovan, Fiona Dourif, Yuri Kolokolnikov, Himesh Patel, Clémence Poésy, Aaron Taylor-Johnson’ın yanı sıra, Michael Caine ve Kenneth Branagh eşlik ediyor.

Nolan yazıp yönettiği filmin hikayesini perdeye taşımak için IMAX® ile 70mm tekniklerinden yararlandı. “Tenet”ın yapımcılığını Emma Thomas ve Nolan; yönetici yapımcılığını ise Thomas Hayslip üstlendi.

Nolan’ın kamera arkası ekibini oluşturan isimler şöyle: Görüntü yönetiminde Hoyte van Hoytema, yapım tasarımında Nathan Crowley, kurguda Jennifer Lame ve kostüm tasarımında Jeffrey Kurland. Görsel efektler amirliğini Andrew Jackson’ın, özel efektler amirliğini ise Scott Fisher’ın gerçekleştirdiği filmin müziği Ludwig Göransson imzasını taşıyor.

“Tenet”ın çekimleri yedi ülkeye yayıldı.

Okumaya Devam Edin

Haberler

Jumanji: The Next Level 13 Aralık’ta Türkçe Dublaj, 3D ve IMAX 3D Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Yeni yılın gelmesine sayılı günler kala, Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level filminin 13 Aralık 2019 tarihinde sinemalara gösterilecek olmasıyla oyun yeniden başlıyor.

Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level bir önceki film olan Jumanji: Vahşi Orman/Jumanji:Welcome to the Jungle filminde geçen maceralarının ardından hayatta kalmayı başarmış dört genci bir araya getiriyor. Bu dört genç tatil döneminde üniversitelerinden New Hampshire Brantford’daki evlerine dönerler. Şimdi artık üniversiteli olan bu gençler kendi hayatlarında da yeni bir döneme girmeye çalışırlar. Spencer’in oyuna tekrar girmek zorunda kalmasının ardından Martha, Fridge ve Bethany yeniden bir araya gelirler ve Spencer’ı eve geri döndürebilmek için bir kurtarma görevi için Jumanji dünyasına girmek zorunda kalırlar.

Oyun artık bozulmuştur ve oyunculara karşı savaşmaktadır. Karakterlerin Jumanji hakkında bildikleri her şey değişmek üzeredir. Artık bu oyun sadece bir ormandan ibaret değildir, oyun daha büyük ve daha tehlikeli bir hale gelmiş ve üstesinden gelinmesi gereken korkunç engeller vardır. Bu filmde herşey olabilir yani bu büyük maceranın, inanılmaz görsel efektlerin ve destansı mekanların yanında hiç umulmadık şeylerle karşılaşmayı da bekleyin.

Filmin avatar (karakterlerin oyundaki görüntüleri) takımında, Dr. Smolder Bravestone rolünde Dwayne Johnson, Dr. Shelley Oberon rolünde Jack Black, Mouse Finbar rolünde Kevin Hart, Ruby Roundhouse rolünde Karen Gillan ve Seaplane rolünde Nick Jonas’ı görüyoruz. Ayrıca Filme yeni katılan oyuncularda, Milo rolünde Danny Glover, Büyükbaba Eddie rolünde Danny DeVito ve yeni avatar Ming rolünde Awkwafina’yı izliyoruz. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve kahramanlarımız oyundaki değişiklikler ile baş edebilmek için ve oyundan sağ olarak çıkıp Spencer’ı eve sağ salim getirebilmek için sahip oldukları güçlerinden destek almak zorundadırlar ve bunu da oyun hepsinin sonunu getirmeden önce yapmalıdırlar.

Columbia Pictures bir Matt Tolmach /Seven Bucks /Detective Agency yapımını sunar. Bir Kasdan filmi olan Jumanji: Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level’da başrollerde, Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Nick Jonas ,Awkwafina, Alex Wolff, Morgan Turner, Ser’Darius Blain, Madison Iseman, Danny Glover ve Danny DeVito yer alıyorlar. Muzik düzenlemesinde Manis Ravel ve Tom Wolfe bulunuyor. Film müziği ise Henry Jackman tarafından yapıldı. Kostüm tasarımcısı Louise Mingenbach’tır. Editörler; Mark Helfrich ACE, Steve Edwards,Tara Timpone ACE, tarafından yapıldı. Yapım tasarımcısı Bill Brzeski. Filmin görüntü yönetmenliğini Gyula Pados HDC yaptı. Filmin yönetici yapımcılığını David Householter, Melvin Mar, Scott Rosenberg, Jeff Pinker, William Teitler,Ted Field ve Mike Weber üstlendiler. Film, Chris Van Allsburg’un yazdığı Jumanji adlı kitaptan uyarlanmıştır. Senaryosunu Jake Kasdan, Jeff Pinker ve Scott Resenberg yazdı. Matt Tolmach, Jake Kasdan, Dwayne Johnson, Dany Garcia ve Hiram Garcia filmin yapımcılığını üstlendiler. Filmin yönetmeni Jake Kasdan’dır.

Okumaya Devam Edin

Dosyalar

The Irishman’de İzleyeceğimiz Karakterleri Tanıyalım

Yayın tarihi:

-

Goodfellas (1990), Casino (1995), The Departed (2006) ve The Wolf of Wall Street (2013) gibi gangster/suç filmleri ile bu türün en iyi örneklerini vermiş olan usta yönetmen Martin Scorsese’nin yine bu filmleriyle aynı kulvarda olan son filmi The Irishman (2019) 57. New York Film Festivali’nde ilk kez görücüye çıktı. Film seyirciler ve sinema yazarlarından övgü dolu geri dönüşler aldı. Oyuncu kadrosunda Al Pacino, Robert De Niro, Joe Pesci ve Harvey Keitel gibi usta oyuncuların yer aldığı filmde ABD tarihinin çözülememiş en büyük gizemlerinden biri olan efsanevi sendika başkanı Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolma hikayesini izleyeceğiz. 1 Kasım 2019’da belirli sinemalarda gösterime girecek olan film aynı zamanda 27 Kasım’da da Netflix’te yayınlanacak. The Irishman’i izleyeceğimiz günü iple çekerken gelin filmde izleyeceğimiz karakterlere yakından göz atalım.

Jimmy Hoffa (Al Pacino)

ABD’nin en büyük sendikasının (kamyon şoförleri sendikası) lideri. Mafya ile sıkı ilişki içerisinde ve sendikanın parasal gücünü yasadışı yollarda kullanması ile gündemde olan biri. En son 1975 yılında bir otoparkta mafya liderleri ile buluşma öncesi görülmüş ve sonrasında kendisinden bir daha haber alınamamış.

Frank Sheeran (Robert De Niro)

Lakabı ”İrlandalı”. II. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda, Avrupa’nın pek çok bölgesinde savaşmış bir savaş suçlusu. Ordudan ayrıldıktan sonra Bufalino suç ailesine katılmış ve mafya tetikçisi olmuş. Aynı zamanda da sendika çalışanı. Jimmy Hoffa’nın sendikasındaki piş işlerde başı çekiyor. Jimmy Hoffa cinayetinin (?) de baş aktörü.

Russell Bufalino (Joe Pesci)

Bufalino suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Cosa Nostra’nın içinde önemli bir yere sahip. Frank Sheeran ile yakın ilişkide olması ile birlikte Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının da baş şüphelilerinden.

Angelo Bruno (Harvey Keitel)

Philadelphia suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Frank Sheeran ile yakın ilişkileri bulunan Angelo Bruno uzlaşmacı kişiliğinden dolayı mafya içerisinde “Nazik Don” olarak anılırmış.

Chuckie O’Brien (Jesse Plemons)

Jimmy Hoffa’nın üvey oğlu. Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının şüphelilerinden biri. Chuckie O’Brien aynı zamanda The Godfather (1972) filmindeki Tom Hagen karakterine de ilham olmuş.

Peggy Sheeran (Anna Paquin)

Frank Sheeran’ın kızı. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın tutkun olduğu kadın.

Felix DiTullio (Bobby Cannavale)

Lakabı ”Skinny Razor”. Yeni mafya üyelerini yetiştirmek için kurulan “Friendly Lounge” isimli barın işletmecisi. Aynı zamanda mafya suikastçisi.

Bill Bufalino (Ray Romano)

Lakabı ”Mafya Avukatı”. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın sendikasının da avukatlığını yapmış. Hoffa ile yakın ilişki içerisinde olmasının yanında ayrıca Bufalino suç ailesinin de üyesi.

Anthony Provenzano (Stephen Graham)

Genovese suç ailesinin önemli aktörlerinden. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın başkanı olduğu sendikanın da başkan yardımcısı.

Anthony Salerno (Domenick Lombardozzi)

Genevose suç ailesinin en önemli isimlerinden biri. Lakabı ”Şişko Tony”.

Joseph Gallo (Sebastian Maniscalco)

Colombo suç ailesinin üyesi. Mafya içerisinde ”Çılgın Joe” olarak ünlenmiş.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending