Connect with us

Hollywood

Paranormal Activity: İşaretliler (The Marked Ones)

Yayın tarihi:

-

Sinema tarihinde insanları heyecanlandıran çok sayıda başarı hikayesi bulunur. Hiç yoktan var olan isimler, söz konusu hikayelerin zirvesinde yer alan baş karakterlerin ta kendileridir. Korku ve gerilim türünden bahsedecek olduğumuzda Blair Witch Project’in ve Testere’nin bu başarı hikayeleri arasında en bilinenleri olduğunu söyleyebiliriz. 2007 tarihinde pek çok teknik işini kendi yaptığı ve yalnızca 15 bin Dolar bütçeyle çektiği Paranormal Activity filmiyle büyük çıkış yakalayan Oren Peli de baş karakter deyince akla gelen bir diğer ünlü isim oldu. Peli’ın filmi bir anda patladı ve dilden dile dolaşan bir korku fenomeni haline geldi. Dünya çapında elde ettiği 200 milyon Dolar gibi dehşet verici miktardaki hasılatı ise yapımcıların gözlerinde yanıp sönen Dolar işaretini alevlendirmeye yetti. İlk filmin altı sene önce vizyona girdiğini düşünürsek serinin beşinci filmi olan Paranormal Activity: İşaretliler’in, yapımcılar tarafından yeni bir Testere faciası yaratmaya çalışmasının son ürünü olduğunu söylemek mümkün. 13 Aralık 2013 Cuma günü, yani korku kültürünün 13. cuması olarak bilinen lanetli günün gecesinde sinemalar.com‘un düzenlediği özel gösterimine katıldığım Paranormal Activity: İşaretliler hakkında iyi şeyler söyleyeceğime inanıyorsanız sayfayı kapatmak için bir saniyeniz var.

Serinin ilk dört filminden çok ayrı bir noktada duran, işlenişi ve anlatımı başta olmak üzere her şeyi farklı olan Paranormal Activity: İşaretliler, başta seyirci için bir parodi gibi gözükse de Oren Peli’ın yapımcılığını üstlendiği ve önceki üç filmin senaristliğini yapan Christopher Landon imzası taşıyarak kendi ayakları üstünde durmaya çalışa(maya)n bir eser. Latin karakterlerle dolu filmin esas erkeği Jesse, oturdukları evin alt katında yaşayan ve çevredekiler tarafından cadı olmakla suçlanan Anna’nın sırrını çözmeye çalışırken doğaüstü güçler tarafından işaretlenir. Bu şekilde süper güçler kazanan genç adam, başta bunu bir eğlence olarak görse de zamanla benliğini yok etmeye çalışan bir lanet olduğunu anlayacaktır. Hem Jesse hem de arkadaşları, tüm bunlara son vermek için ellerinden geleni yapmaya hazırdır.

444034-paranormal-activity-the-marked-ones-paranormal-activity-the-marked-ones-wallpaper

İyi filmler ve kötü filmler vardır. İzlenebilir ve izlenmesi güç filmler vardır. Gayet objektif olarak kıyasa sokulabilecek kaliteli ve kalitesiz filmler vardır. Paranormal Activity: İşaretliler ise tüm bu karşılaştırmaların ikinci kısmındaki nitelendirmelerle uyumlu ilerleyen bir film. Christopher Landon’ın ikinci yönetmenlik deneyimi olmasının yanı sıra korku sinemasına hizmet etmesi, filmin birden fazla büyük risk faktörü taşımasına; haliyle en baştan şüpheyle yaklaşılmasına olanak sağlayacak bir yapıya bürünmesine sebep oluyor. Landon’ın kamera ve oyuncu yönetme işi hakkındaki serzenişler bir kenarda dursun, serinin yaratıcısı Oren Peli’ın izinden gidip üç filmin senaryosunu yazıp dördüncüde rota değiştirmesi kabul edilebilir bir durum olmamakla birlikte İşaretliler’in de en büyük handikabını meydana getiriyor. Bildiğimiz Paranormal Activity yapısından çıkan film için, Türk korku sinemasının her daim alay konusu olmaya hazır, neresinden tutsanız elde kalacağı bilinen ama gündelik seyirci için vazgeçilmez bir sinema deneyimi(!) sunan Dabbe serisinin Latin Amerika versiyonu demek en doğru tanımlama olacaktır. Halbuki inler cinler fenomenine Hollywood’dan taze bir bakış geleceğini bilsek Hasan Karacadağ’ı oraya göndermeye hazırdık biz.

Ülkemizde de dünyayla birlikte 2014 Ocak ayının ilk haftalarında vizyon şansı bulacak olan Paranormal Activity: İşaretliler, aslında üzerinde bir şeyler karalamanın bile ikilemde bıraktığı vasatın altında bir yapım. Merakınıza yenik düşüp sinemanın yolunu tutmak bile kabul edilemeyeceği gibi korku sinemasının efendileri tarafından lanetlenme ihtimaliniz de var. 2013 listesine girmeyecek olan filmin 2014’ün en kötülerine şimdiden aday olması ise durumu kafanızda netleştirmenize yardımcı olacaktır.

Okumaya Devam Edin

Hollywood

TENET 26 AĞUSTOS’ta Türkçe Altyazılı, Türkçe Dublaj ve IMAX® Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Christopher Nolan imzalı yeni orijinal bilimkurgu-aksiyon “Tenet”ın başrolünde John David Washington yer alıyor.

Kahramanın sahip olduğu tek silah bir kelimedir: Tenet. Tüm dünyanın ayakta kalabilmesi için mücadele eden Kahraman, uluslararası casusluğun alacakaranlık dünyasında seyahat ederken üstlendiği görev onu gerçek zamanın ötesine götürecektir.

Zaman yolculuğu değildir bu. Evirtmedir.

“Tenet”ın uluslararası kadrosunda John David Washington’a Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Dimple Kapadia, Martin Donovan, Fiona Dourif, Yuri Kolokolnikov, Himesh Patel, Clémence Poésy, Aaron Taylor-Johnson’ın yanı sıra, Michael Caine ve Kenneth Branagh eşlik ediyor.

Nolan yazıp yönettiği filmin hikayesini perdeye taşımak için IMAX® ile 70mm tekniklerinden yararlandı. “Tenet”ın yapımcılığını Emma Thomas ve Nolan; yönetici yapımcılığını ise Thomas Hayslip üstlendi.

Nolan’ın kamera arkası ekibini oluşturan isimler şöyle: Görüntü yönetiminde Hoyte van Hoytema, yapım tasarımında Nathan Crowley, kurguda Jennifer Lame ve kostüm tasarımında Jeffrey Kurland. Görsel efektler amirliğini Andrew Jackson’ın, özel efektler amirliğini ise Scott Fisher’ın gerçekleştirdiği filmin müziği Ludwig Göransson imzasını taşıyor.

“Tenet”ın çekimleri yedi ülkeye yayıldı.

Okumaya Devam Edin

Haberler

Jumanji: The Next Level 13 Aralık’ta Türkçe Dublaj, 3D ve IMAX 3D Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Yeni yılın gelmesine sayılı günler kala, Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level filminin 13 Aralık 2019 tarihinde sinemalara gösterilecek olmasıyla oyun yeniden başlıyor.

Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level bir önceki film olan Jumanji: Vahşi Orman/Jumanji:Welcome to the Jungle filminde geçen maceralarının ardından hayatta kalmayı başarmış dört genci bir araya getiriyor. Bu dört genç tatil döneminde üniversitelerinden New Hampshire Brantford’daki evlerine dönerler. Şimdi artık üniversiteli olan bu gençler kendi hayatlarında da yeni bir döneme girmeye çalışırlar. Spencer’in oyuna tekrar girmek zorunda kalmasının ardından Martha, Fridge ve Bethany yeniden bir araya gelirler ve Spencer’ı eve geri döndürebilmek için bir kurtarma görevi için Jumanji dünyasına girmek zorunda kalırlar.

Oyun artık bozulmuştur ve oyunculara karşı savaşmaktadır. Karakterlerin Jumanji hakkında bildikleri her şey değişmek üzeredir. Artık bu oyun sadece bir ormandan ibaret değildir, oyun daha büyük ve daha tehlikeli bir hale gelmiş ve üstesinden gelinmesi gereken korkunç engeller vardır. Bu filmde herşey olabilir yani bu büyük maceranın, inanılmaz görsel efektlerin ve destansı mekanların yanında hiç umulmadık şeylerle karşılaşmayı da bekleyin.

Filmin avatar (karakterlerin oyundaki görüntüleri) takımında, Dr. Smolder Bravestone rolünde Dwayne Johnson, Dr. Shelley Oberon rolünde Jack Black, Mouse Finbar rolünde Kevin Hart, Ruby Roundhouse rolünde Karen Gillan ve Seaplane rolünde Nick Jonas’ı görüyoruz. Ayrıca Filme yeni katılan oyuncularda, Milo rolünde Danny Glover, Büyükbaba Eddie rolünde Danny DeVito ve yeni avatar Ming rolünde Awkwafina’yı izliyoruz. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve kahramanlarımız oyundaki değişiklikler ile baş edebilmek için ve oyundan sağ olarak çıkıp Spencer’ı eve sağ salim getirebilmek için sahip oldukları güçlerinden destek almak zorundadırlar ve bunu da oyun hepsinin sonunu getirmeden önce yapmalıdırlar.

Columbia Pictures bir Matt Tolmach /Seven Bucks /Detective Agency yapımını sunar. Bir Kasdan filmi olan Jumanji: Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level’da başrollerde, Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Nick Jonas ,Awkwafina, Alex Wolff, Morgan Turner, Ser’Darius Blain, Madison Iseman, Danny Glover ve Danny DeVito yer alıyorlar. Muzik düzenlemesinde Manis Ravel ve Tom Wolfe bulunuyor. Film müziği ise Henry Jackman tarafından yapıldı. Kostüm tasarımcısı Louise Mingenbach’tır. Editörler; Mark Helfrich ACE, Steve Edwards,Tara Timpone ACE, tarafından yapıldı. Yapım tasarımcısı Bill Brzeski. Filmin görüntü yönetmenliğini Gyula Pados HDC yaptı. Filmin yönetici yapımcılığını David Householter, Melvin Mar, Scott Rosenberg, Jeff Pinker, William Teitler,Ted Field ve Mike Weber üstlendiler. Film, Chris Van Allsburg’un yazdığı Jumanji adlı kitaptan uyarlanmıştır. Senaryosunu Jake Kasdan, Jeff Pinker ve Scott Resenberg yazdı. Matt Tolmach, Jake Kasdan, Dwayne Johnson, Dany Garcia ve Hiram Garcia filmin yapımcılığını üstlendiler. Filmin yönetmeni Jake Kasdan’dır.

Okumaya Devam Edin

Dosyalar

The Irishman’de İzleyeceğimiz Karakterleri Tanıyalım

Yayın tarihi:

-

Goodfellas (1990), Casino (1995), The Departed (2006) ve The Wolf of Wall Street (2013) gibi gangster/suç filmleri ile bu türün en iyi örneklerini vermiş olan usta yönetmen Martin Scorsese’nin yine bu filmleriyle aynı kulvarda olan son filmi The Irishman (2019) 57. New York Film Festivali’nde ilk kez görücüye çıktı. Film seyirciler ve sinema yazarlarından övgü dolu geri dönüşler aldı. Oyuncu kadrosunda Al Pacino, Robert De Niro, Joe Pesci ve Harvey Keitel gibi usta oyuncuların yer aldığı filmde ABD tarihinin çözülememiş en büyük gizemlerinden biri olan efsanevi sendika başkanı Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolma hikayesini izleyeceğiz. 1 Kasım 2019’da belirli sinemalarda gösterime girecek olan film aynı zamanda 27 Kasım’da da Netflix’te yayınlanacak. The Irishman’i izleyeceğimiz günü iple çekerken gelin filmde izleyeceğimiz karakterlere yakından göz atalım.

Jimmy Hoffa (Al Pacino)

ABD’nin en büyük sendikasının (kamyon şoförleri sendikası) lideri. Mafya ile sıkı ilişki içerisinde ve sendikanın parasal gücünü yasadışı yollarda kullanması ile gündemde olan biri. En son 1975 yılında bir otoparkta mafya liderleri ile buluşma öncesi görülmüş ve sonrasında kendisinden bir daha haber alınamamış.

Frank Sheeran (Robert De Niro)

Lakabı ”İrlandalı”. II. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda, Avrupa’nın pek çok bölgesinde savaşmış bir savaş suçlusu. Ordudan ayrıldıktan sonra Bufalino suç ailesine katılmış ve mafya tetikçisi olmuş. Aynı zamanda da sendika çalışanı. Jimmy Hoffa’nın sendikasındaki piş işlerde başı çekiyor. Jimmy Hoffa cinayetinin (?) de baş aktörü.

Russell Bufalino (Joe Pesci)

Bufalino suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Cosa Nostra’nın içinde önemli bir yere sahip. Frank Sheeran ile yakın ilişkide olması ile birlikte Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının da baş şüphelilerinden.

Angelo Bruno (Harvey Keitel)

Philadelphia suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Frank Sheeran ile yakın ilişkileri bulunan Angelo Bruno uzlaşmacı kişiliğinden dolayı mafya içerisinde “Nazik Don” olarak anılırmış.

Chuckie O’Brien (Jesse Plemons)

Jimmy Hoffa’nın üvey oğlu. Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının şüphelilerinden biri. Chuckie O’Brien aynı zamanda The Godfather (1972) filmindeki Tom Hagen karakterine de ilham olmuş.

Peggy Sheeran (Anna Paquin)

Frank Sheeran’ın kızı. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın tutkun olduğu kadın.

Felix DiTullio (Bobby Cannavale)

Lakabı ”Skinny Razor”. Yeni mafya üyelerini yetiştirmek için kurulan “Friendly Lounge” isimli barın işletmecisi. Aynı zamanda mafya suikastçisi.

Bill Bufalino (Ray Romano)

Lakabı ”Mafya Avukatı”. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın sendikasının da avukatlığını yapmış. Hoffa ile yakın ilişki içerisinde olmasının yanında ayrıca Bufalino suç ailesinin de üyesi.

Anthony Provenzano (Stephen Graham)

Genovese suç ailesinin önemli aktörlerinden. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın başkanı olduğu sendikanın da başkan yardımcısı.

Anthony Salerno (Domenick Lombardozzi)

Genevose suç ailesinin en önemli isimlerinden biri. Lakabı ”Şişko Tony”.

Joseph Gallo (Sebastian Maniscalco)

Colombo suç ailesinin üyesi. Mafya içerisinde ”Çılgın Joe” olarak ünlenmiş.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending