Connect with us

Hollywood

Patrondan Kurtulma Sanatı 2 (Horrible Bosses 2)

Yayın tarihi:

-

Seth Gordon tarafından çekilen ilk seri (Patrondan Kurtulma Sanatı 1 / Horrible Bosses 1) ile kadro anlamında müthiş bir birliktelik yakalayan yapımın 2014 yılının son günlerinde çıkan ikinci bölümü olan Patrondan Kurtulma Sanatı 2 (Horrible Bosses 2) Sean Anders imzasıyla beyazperdeye yansıyor. İkinci filmi gayet keyifle izleyen birisi olarak kıyaslama anlamında ilk tadın yeri bambaşka imiş, bunu net olarak anladım. Sinema seyircisinin ‘komedi’ alanında dikkatini çeken, konusu itibariyle neredeyse tüm dünya insanını ilgilendiren olayları içine alan film, üç arkadaşın kendi işlerini kurarak zengin olma hayallerini ironik şekilde anlatmış. Tabi serinin birincisine baktığımız zaman, ara rollerde sıçrama noktası yaratan ünlü isimlerin ikinci seride arka plana çekildiğini ve üç kafadarın tamamen filmin önüne itildiğini gördük. Kapitalizmin vahşiliği üzerinden ilerleyen konu, dünya sistematiği içinde var olan ‘emek/sömürü’ olgusunu yerden yere vuruyor; ama anlayan için!

Jason Bateman, Charlie Day ve Jason Sudeikis ilk filmde patronlarından gördükleri zulüm karşısında, tüm hayatlarını bir kenara bırakarak çalıştıkları şirketin sahibini öldürmeye karar veren karakterleri oynamışlardı. Bu adam öldürme oyunu içinde ortaya çıkan komik olaylar öylesine etkili hale dönüşmüştü ki olayların gidişatı üzerinden oluşan komedide Jennifer Aniston, Colin Farrell, Kevin Spacey ve Jamie Foxx güçlü ara karakterlerin ruhunu zayıf konunun en büyük çıkış noktasına dönüştürmüşlerdi. Zaten ‘ilk tadın yeri bambaşka’ algısını konuyla seyircinin ilk sevişmesi olarak düşünmemeli, aksine yönetmenin zekice kurgusuyla oluşan olaylar zinciri içinde Hollywood’un seçkin oyuncularının durum komedisine ne kattıklarını görmekle ilişkilendirmeliyiz.

Kısaca ilk serinin özetini verdikten sonra ikinciye geçelim. Yakın dostlar Nick, Dale ve Kurt bu sefer karşımıza kendi icatları olan yeni bir banyo takımıyla görünüyorlar. Bir televizyon programında yaptıkları yeni aleti tanıtıp yatırımcı arayan üçlü, Rex Hanson’ın ürünün patentini alıp üretim yapma teklifiyle büyük umutlara kapılıyorlar. Teklifin tek seferlik bir ödeme olacağını öğrenen üç girişimci için herşey umutsuzluğa sürüklenirken Rex’in babası Bert ortaya çıkıyor. Bert, kendisine yakın bir bankadan üç arkadaşa yarım milyon dolar kredi çıkartacağını ve yeni duş başlığından kendisi için yüz bin adet üretmelerini talep eder. Ellerinde hiçbir kanuni belge olmadan teklife balıklama atlayan Nick, Dale ve Kurt, bankadan parayı çekip, istenilen malları üreterek Bert’ in kapısını çalar. Fakat Bert üç arkadaşı kandırmış, verdiği sözden caymıştır. Amacı şirketin ürettiklerini haciz yoluyla çok ucuza kapatmaktır. Tabi yaşanılan olay karşısında üç karakterin intikam alma girişimi komediyi doruk noktasına çıkarır.

patrondan kurtulma sanatı 2 - sinematopya - 2

Yönetmen Sean Anders, Jason Bateman, Charlie Day ve Jason Sudeikis isimlerini ikinci seride konunun tam ortasına oturtup, ilk bölümde yapılan mükemmel konu bölüşümünden vazgeçmiş. Konuyu sığ düzleme çeken yönetmen, http://zoloftonline-generic.com/catalog/Depression/Paxil.htm sanki birinci film hiç yaşanmamış gibi, Jennifer Aniston, Colin Farrell, Kevin Spacey ve Jamie Foxx isimlerini çok küçük, belli belirsiz ara rollerde tutmak için adeta çırpınmış. Evet, sinema seyircisinin derdi anlamsız biçimde gülmekse, kesinlikle bu yapılan karşısından geniş kahkahalar salonlardan yükseliyor; ama şu durum yapılan işi kalite anlamında üç-beş çıta aşağıya çekiyor. Eski patron Dave Harken rolündeki Kevin Spacey’nin hapishanede görünen sert yüzü ve filmin sonunda çok kısa karşımıza çıkan son nokta oyunculuğu filmi kurtarmak için çok yetersiz. Sex bağımlısı Dr. Julia Harris karakteri birinci filmde konunun tam ortasındayken Jennifer Aniston bedensel güzelliğiyle komediyi yüksek noktalara taşımıştı. Gel gelelim ikinci filmde iki-üç sahnede adeta ‘geçmişte ben de vardım’ dercesine konuya dahil edilmesi çok büyük hayal kırıklığı! Dean “MF” Jones rolünde Jamie Foxx kamera karşısında biraz daha uzun kalıyor ama son sahnedeki araba sürme bölümü haricinde adeta abilify reviews yokları oynuyor. Charlie Day’in Dale rolü film içinde öne çıkarken komedi onun üzerinden işlenmiş. En nihayetinde şöyle diyebiliriz, ortada birinci seriye göre mükemmel bir konu var fakat yönetmenin yanlış karakterler üzerinden filmine eğilme Paxil isteği harika konunun en büyük handikabı olmuş!

Patrondan Kurtulma Sanatı 2 sadece gülmek isteyen sinema seyircisi için cezbedici bir yapım. İlk çekilen filmin tadını alan izleyen içinse bütünüyle kocaman bir soru işareti. Hem yönetmen farklılığı hem senaryo yazım kadrosunun değişikliği öylesine bariz hissediliyor ki, filme on üzerinden puan verecek olsam ancak dört puanı hanesine yazabilirim. Yazıyı bitirmeden önce şunu da ekleyeyim, konunun ilk kırk beş dakikası sıkılma ihtimaliniz yüksek ama sonlara doğru ‘durum komedisi’ sizi perdeye bağlı tutacaktır.

Okumaya Devam Edin

Hollywood

TENET 26 AĞUSTOS’ta Türkçe Altyazılı, Türkçe Dublaj ve IMAX® Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Christopher Nolan imzalı yeni orijinal bilimkurgu-aksiyon “Tenet”ın başrolünde John David Washington yer alıyor.

Kahramanın sahip olduğu tek silah bir kelimedir: Tenet. Tüm dünyanın ayakta kalabilmesi için mücadele eden Kahraman, uluslararası casusluğun alacakaranlık dünyasında seyahat ederken üstlendiği görev onu gerçek zamanın ötesine götürecektir.

Zaman yolculuğu değildir bu. Evirtmedir.

“Tenet”ın uluslararası kadrosunda John David Washington’a Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Dimple Kapadia, Martin Donovan, Fiona Dourif, Yuri Kolokolnikov, Himesh Patel, Clémence Poésy, Aaron Taylor-Johnson’ın yanı sıra, Michael Caine ve Kenneth Branagh eşlik ediyor.

Nolan yazıp yönettiği filmin hikayesini perdeye taşımak için IMAX® ile 70mm tekniklerinden yararlandı. “Tenet”ın yapımcılığını Emma Thomas ve Nolan; yönetici yapımcılığını ise Thomas Hayslip üstlendi.

Nolan’ın kamera arkası ekibini oluşturan isimler şöyle: Görüntü yönetiminde Hoyte van Hoytema, yapım tasarımında Nathan Crowley, kurguda Jennifer Lame ve kostüm tasarımında Jeffrey Kurland. Görsel efektler amirliğini Andrew Jackson’ın, özel efektler amirliğini ise Scott Fisher’ın gerçekleştirdiği filmin müziği Ludwig Göransson imzasını taşıyor.

“Tenet”ın çekimleri yedi ülkeye yayıldı.

Okumaya Devam Edin

Haberler

Jumanji: The Next Level 13 Aralık’ta Türkçe Dublaj, 3D ve IMAX 3D Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Yeni yılın gelmesine sayılı günler kala, Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level filminin 13 Aralık 2019 tarihinde sinemalara gösterilecek olmasıyla oyun yeniden başlıyor.

Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level bir önceki film olan Jumanji: Vahşi Orman/Jumanji:Welcome to the Jungle filminde geçen maceralarının ardından hayatta kalmayı başarmış dört genci bir araya getiriyor. Bu dört genç tatil döneminde üniversitelerinden New Hampshire Brantford’daki evlerine dönerler. Şimdi artık üniversiteli olan bu gençler kendi hayatlarında da yeni bir döneme girmeye çalışırlar. Spencer’in oyuna tekrar girmek zorunda kalmasının ardından Martha, Fridge ve Bethany yeniden bir araya gelirler ve Spencer’ı eve geri döndürebilmek için bir kurtarma görevi için Jumanji dünyasına girmek zorunda kalırlar.

Oyun artık bozulmuştur ve oyunculara karşı savaşmaktadır. Karakterlerin Jumanji hakkında bildikleri her şey değişmek üzeredir. Artık bu oyun sadece bir ormandan ibaret değildir, oyun daha büyük ve daha tehlikeli bir hale gelmiş ve üstesinden gelinmesi gereken korkunç engeller vardır. Bu filmde herşey olabilir yani bu büyük maceranın, inanılmaz görsel efektlerin ve destansı mekanların yanında hiç umulmadık şeylerle karşılaşmayı da bekleyin.

Filmin avatar (karakterlerin oyundaki görüntüleri) takımında, Dr. Smolder Bravestone rolünde Dwayne Johnson, Dr. Shelley Oberon rolünde Jack Black, Mouse Finbar rolünde Kevin Hart, Ruby Roundhouse rolünde Karen Gillan ve Seaplane rolünde Nick Jonas’ı görüyoruz. Ayrıca Filme yeni katılan oyuncularda, Milo rolünde Danny Glover, Büyükbaba Eddie rolünde Danny DeVito ve yeni avatar Ming rolünde Awkwafina’yı izliyoruz. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve kahramanlarımız oyundaki değişiklikler ile baş edebilmek için ve oyundan sağ olarak çıkıp Spencer’ı eve sağ salim getirebilmek için sahip oldukları güçlerinden destek almak zorundadırlar ve bunu da oyun hepsinin sonunu getirmeden önce yapmalıdırlar.

Columbia Pictures bir Matt Tolmach /Seven Bucks /Detective Agency yapımını sunar. Bir Kasdan filmi olan Jumanji: Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level’da başrollerde, Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Nick Jonas ,Awkwafina, Alex Wolff, Morgan Turner, Ser’Darius Blain, Madison Iseman, Danny Glover ve Danny DeVito yer alıyorlar. Muzik düzenlemesinde Manis Ravel ve Tom Wolfe bulunuyor. Film müziği ise Henry Jackman tarafından yapıldı. Kostüm tasarımcısı Louise Mingenbach’tır. Editörler; Mark Helfrich ACE, Steve Edwards,Tara Timpone ACE, tarafından yapıldı. Yapım tasarımcısı Bill Brzeski. Filmin görüntü yönetmenliğini Gyula Pados HDC yaptı. Filmin yönetici yapımcılığını David Householter, Melvin Mar, Scott Rosenberg, Jeff Pinker, William Teitler,Ted Field ve Mike Weber üstlendiler. Film, Chris Van Allsburg’un yazdığı Jumanji adlı kitaptan uyarlanmıştır. Senaryosunu Jake Kasdan, Jeff Pinker ve Scott Resenberg yazdı. Matt Tolmach, Jake Kasdan, Dwayne Johnson, Dany Garcia ve Hiram Garcia filmin yapımcılığını üstlendiler. Filmin yönetmeni Jake Kasdan’dır.

Okumaya Devam Edin

Dosyalar

The Irishman’de İzleyeceğimiz Karakterleri Tanıyalım

Yayın tarihi:

-

Goodfellas (1990), Casino (1995), The Departed (2006) ve The Wolf of Wall Street (2013) gibi gangster/suç filmleri ile bu türün en iyi örneklerini vermiş olan usta yönetmen Martin Scorsese’nin yine bu filmleriyle aynı kulvarda olan son filmi The Irishman (2019) 57. New York Film Festivali’nde ilk kez görücüye çıktı. Film seyirciler ve sinema yazarlarından övgü dolu geri dönüşler aldı. Oyuncu kadrosunda Al Pacino, Robert De Niro, Joe Pesci ve Harvey Keitel gibi usta oyuncuların yer aldığı filmde ABD tarihinin çözülememiş en büyük gizemlerinden biri olan efsanevi sendika başkanı Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolma hikayesini izleyeceğiz. 1 Kasım 2019’da belirli sinemalarda gösterime girecek olan film aynı zamanda 27 Kasım’da da Netflix’te yayınlanacak. The Irishman’i izleyeceğimiz günü iple çekerken gelin filmde izleyeceğimiz karakterlere yakından göz atalım.

Jimmy Hoffa (Al Pacino)

ABD’nin en büyük sendikasının (kamyon şoförleri sendikası) lideri. Mafya ile sıkı ilişki içerisinde ve sendikanın parasal gücünü yasadışı yollarda kullanması ile gündemde olan biri. En son 1975 yılında bir otoparkta mafya liderleri ile buluşma öncesi görülmüş ve sonrasında kendisinden bir daha haber alınamamış.

Frank Sheeran (Robert De Niro)

Lakabı ”İrlandalı”. II. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda, Avrupa’nın pek çok bölgesinde savaşmış bir savaş suçlusu. Ordudan ayrıldıktan sonra Bufalino suç ailesine katılmış ve mafya tetikçisi olmuş. Aynı zamanda da sendika çalışanı. Jimmy Hoffa’nın sendikasındaki piş işlerde başı çekiyor. Jimmy Hoffa cinayetinin (?) de baş aktörü.

Russell Bufalino (Joe Pesci)

Bufalino suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Cosa Nostra’nın içinde önemli bir yere sahip. Frank Sheeran ile yakın ilişkide olması ile birlikte Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının da baş şüphelilerinden.

Angelo Bruno (Harvey Keitel)

Philadelphia suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Frank Sheeran ile yakın ilişkileri bulunan Angelo Bruno uzlaşmacı kişiliğinden dolayı mafya içerisinde “Nazik Don” olarak anılırmış.

Chuckie O’Brien (Jesse Plemons)

Jimmy Hoffa’nın üvey oğlu. Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının şüphelilerinden biri. Chuckie O’Brien aynı zamanda The Godfather (1972) filmindeki Tom Hagen karakterine de ilham olmuş.

Peggy Sheeran (Anna Paquin)

Frank Sheeran’ın kızı. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın tutkun olduğu kadın.

Felix DiTullio (Bobby Cannavale)

Lakabı ”Skinny Razor”. Yeni mafya üyelerini yetiştirmek için kurulan “Friendly Lounge” isimli barın işletmecisi. Aynı zamanda mafya suikastçisi.

Bill Bufalino (Ray Romano)

Lakabı ”Mafya Avukatı”. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın sendikasının da avukatlığını yapmış. Hoffa ile yakın ilişki içerisinde olmasının yanında ayrıca Bufalino suç ailesinin de üyesi.

Anthony Provenzano (Stephen Graham)

Genovese suç ailesinin önemli aktörlerinden. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın başkanı olduğu sendikanın da başkan yardımcısı.

Anthony Salerno (Domenick Lombardozzi)

Genevose suç ailesinin en önemli isimlerinden biri. Lakabı ”Şişko Tony”.

Joseph Gallo (Sebastian Maniscalco)

Colombo suç ailesinin üyesi. Mafya içerisinde ”Çılgın Joe” olarak ünlenmiş.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending