Connect with us

Sesime Gel (2014) Were Dengê Min

Yayın tarihi:

-

En son F Tipi Film ile dikkatleri üzerine çeken Hüseyin Karabey’in son filmi Sesime Gel, ülkemizin gündemini on yıllardır meşgul eden ve adı artık Kürt Meselesi olarak dillendirilen olgunun üzerine kurulu cesurca bir yapım. Özellikle son yıllarda Türkiye sinemasında fazlasıyla karşımıza çıkan Kürt Meselesi temalı filmlere bir yenisini ekleyen Karabey, Sesime Gel’de 60 yaşındaki bir kadın ve 8 yaşındaki torununun Van’ın kırsallarında geçen umuda dayalı yolculuğunu konu ediniyor.

Berfe Nine, asker tarafından köyden toplanan erkeklerin arasındaki oğlunu kurtarmak için yoktan silah var etmek zorundadır çünkü bölge komutanı bir köstebekten o köydeki her evde silah bulundurulduğuna dair ihbar almıştır. Bunun karşılığında köyün erkeklerini karakolda esir etmiş, onları evine teslim edebilmek içinse her evden bir silah getirilmesini şart koşar. Fakat Berfe Nine’nin evinde ölen babasının antika tüfeğinden başka silah yoktur. Oğlunu kurtarmak içinse ne yapıp edip bir yerlerden silah bulmalıdır ve bunun için de sekiz yaşındaki torunu Jiyan’ı yanına alıp uzun ve meşakkatli bir yolculuğa çıkar. Koruculara, Irak ve İran’la illegal ticaret yapanlara, kendi yeğenine güvenmek zorunda kalacağı sınavlardan geçer, silahı bulduktan sonra ise görme engelli üç köy ozanı ile kilometrelerce yol kat edeceği bir maceraya başlar.

20142489_2

Yönetmen Karabey, Kürt milletinin doğuda ve güneydoğuda gördüğü muameleyi ele alırken elinden geldiğince ılımlı bir yol izliyor. Her ne kadar verdiği demeçte uzun yıllardır iki milletin birbirine düşman kesilmesinin sebeplerinden biri de sorunların anlatılırken abartılıyor olmasından, haliyle tebessüm ettiren bir film yapmaya özen göstermeye çalıştığından bahsetse de Türk askeri konusunda dürüst ama antipatik bir çerçeve çiziyor. Haliyle filmde seyirci için sempati ve antipati duyulan iki kutup oluşuyor. Berfe Nine ve torunu Jiyan’a, onların bu uzun yolculuğunda ikiliye eşlik eden, onların karşısına çıkan pek çok masum karaktere sempati beslememek elde değil. Sebebi ise tamamen masumiyetlerinden kaynaklanıyor. Bir annenin oğlunu askerin elinden kurtarmak için gece gündüz demeden, o yaşta, sıcağın altında, kilometrelerce yol kat etmesi belki kültürümüzde çok da olağandışı değerlendirmeye açık değil fakat Karabey’in anlatımıyla çok daha farklı bir boyuta ulaştığı aşikar. Üstelik performans sergileyen kişilerin profesyonel oyuncular olmadığı, bölgenin yerlileri olduğu düşünüldüğünde bu boyutun bir tık daha değiştiğini söyleyebiliriz.

Berfe Nine’ye eşlik eden üç ozanın kalabalık bir köy ahalisine anlattığı hikaye şeklinde seyreden Sesime Gel, seyircinin zihninde yer edinmeye fazlasıyla müsait güzel bir eser. Mekanların havası kadar sıcak müzikleri, doğanın her türlü mucizesinden yararlanan görüntüleri ile daha da zenginleşen filmin 33. İstanbul Film Festivali Altın Lale ulusal yarışmasının unutulmayacak yapımlarından olacağı kesin.

Okumaya Devam Edin
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüya gibi filmler Kundura Sinema’da!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama‘nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” yayında! 

New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinescope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin küratörlüğünde hazırlanan seçkide, izleyicinin hafızasını, zihnini ve duygularını harekete geçirmeye hazır ikisi kısa 3 film gösterilecek.

İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar” yalnızca görsel değil işitsel olarak da duyularımızı açmaya davet ederken; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenleri arasında gösterip desteklediği Hindistanlı genç yönetmen Payal Kapadia’nın rüyalardan ve efsanelerden beslenen ödüllü kısa filmleri de izleyiciyi geçmiş zaman masallarını andıran ruhani bir dünyanın içine çekecek.

“Rüyanın Öte Yakası” seçkisi 19 Temmuz’a dek Kundurama‘da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

 

Okumaya Devam Edin

“Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” Desteğinizi Bekliyor

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Prodüksiyonunu Kinema Film’in, senaristliğini ve yönetmenliğini Nihan Belgin’in üstlendiği “Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” adlı dokü-dramanın önümüzdeki aylarda çekimlerine başlanması planlanıyor. Ön hazırlık çalışmaları yaklaşık 2 yıldır devam eden proje, Dünya’da çekilen ilk fotoğrafın izini sürerek fotoğrafın icadı ve günümüzdeki fotoğraf çılgınlığını farklı perspektiflerden anlatacak sinematografik bir anlatı olacak. Tarihteki ilk fotoğrafın çekilme anı gibi sahnelerle tarihi atmosferi yeniden canlandıracak belgesel filmde ayrıca İstanbul ve Doğu’ya dair onlarca arşiv fotoğrafı yer alacak. Filmin dış ses anlatımı ise Türkiye’nin en özel seslerinden aktör Metin Belgin yapacak.

Proje ekibi, Fongogo’da oluşturduğu kampanya sayfasıyla da izleyicilerini projenin bir parçası olmaya davet ediyor. Bütçesinin bir kısmını kitlesel fonlama yöntemiyle elde etmeyi planlayan proje, verilen destekler karşılığında destekçilerine çeşitli ödüller de sunuyor. Bağımsız sinemanın yanında olan sanatseverlerin desteğiyle hayat bulacak projenin kampanya sayfası 60 gün boyunca desteklere açık olacak.

Projeyle ilgili tüm detayların yer aldığı Fongogo kampanya sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://fongogo.com/Project/karanlik-kutunun-dogu-seruveni

KÜNYE
Senarist-Yönetmen: Nihan Belgin
Yapımcı: Umut Beşkırma
Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli
Dış Ses: Metin Belgin

www.kinemafilm.com.tr

Okumaya Devam Edin

53. Siyad Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen 2020 yılı Türkiye Sineması’nın ‘En İyileri’, salgın koşullarında çevrimiçi yapılan ve oyuncu Tuğrul Tülek’in sunuculuğunda gerçekleşen ödül töreninde açıklandı. Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği Nasipse Adayız, En İyi Film Ödülü dahil toplam beş ödül kazandı. Nasipse Adayız’ı dört ödülle Nuh Tepesi, üç ödülle Bina ve bir ödülle Kronoloji izlediler.

Bu yılki SİYAD Onur Ödülleri’nin sahipleri oyuncu Nur Sürer ve belgesel sinemacı Can Candan, Emek Ödülü’nün sahibi ise emektar sinema makinisti Ali Koçoğlu oldu.

 

53. SİYAD Ödülleri’nin sahiplerinin tam listesi:

En İyi Film: Nasipse Adayız

En İyi İlk Film: Nuh Tepesi

En İyi Yönetim: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Senaryo: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Kadın Oyuncu Performansı: Cemre Ebüzziya / Kronoloji

En İyi Erkek Oyuncu Performansı: Ali Atay / Nuh Tepesi

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı: Selin Yeninci / Nasipse Adayız

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı: İnanç Konukçu / Nasipse Adayız 

En İyi Görüntü Yönetimi: Federico Cesca / Nuh Tepesi

En İyi Müzik: Can Demirci / Bina

En İyi Kurgu: Yorgos Mavropsaridis / Nuh Tepesi

En İyi Sanat Yönetimi: Ufuk Bildibay / Bina

En İyi Fantastik Film: Bina

En İyi Orta-Uzun Metraj Belgesel: Mimaroğlu

En İyi Kısa Metraj Belgesel: Silivri’den Mektuplar (Letters from Silivri)

En İyi Kısa Film: Büyük İstanbul Depresyonu

Onur Ödülleri: Nur Sürer, Can Candan

Emek Ödülü: Ali Koçoğlu

En İyi Yabancı Film: Boyalı Kuş-The Painted Bird / Bir Film (ithalatçı)

Çevrimiçi En İyi Film: Mank / Netflix (çevrimiçi platform)

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending