Connect with us

Sezen Sokakta (2019): Sokakta Hayat Var

Yayın tarihi:

-

Yönetmenliğini Bedran Güzel’in yaptığı, senaryosunu müzisyen Erkan Güleryüz’ün yazdığı Sezen Sokakta belgeseli Türkiye prömiyerini geçtiğimiz günlerde Malatya Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Mayart Prodüksiyon Eylül Gözde Toprak’ ın koordinatörlüğünde Türkiye’yi ve dünyanın çeşitli festivallerini gezen film, Sezen Aksu’nun şarkılarını seslendiren 8 grup ile 8 ayrı şehirde çekilmiş. Filmi Malatya Film Festivali sırasında izleme şansı yakaladım. Daha önce Antalya Film Festivali’nde lansmanı yapılan Sezen Sokakta başlı başına, kendi kulvarında mücadele eden farklı bir çalışma. Erkan Güleryüz’ ün arı gibi çalışan ruhu filmin oluşmasında çok büyük etken. Ayrıca film İngiltere The Lift Off Sessions Film Festivali’nde uluslararası ödülü de cebine koyarak Hollywood Film Festivali’nde yarışmaya hazırlanıyor.

Sezen Sokakta, Sezen Aksu şarkılarından seçilen şarkıların belli başlı müzisyenler tarafından sokakta söylenmesinden oluşuyor. Ateşband, Kuan, Alper Kargın Flamenko Dörtlüsü, Vapurdaki Kadın, Metrostring, Elenore Fourniau, Gencer Savaş Bandosu, Ayrık Otu, Demircan Demir ve Sercan Gider projede yer alan sanatçılar. Kimi zaman egzotik doğu mistisizmi eşliğinde, kimiz zaman da darbukanın tınılarında ortaya çıkan Sezen Aksu şarkıları, şimdiye dek duymadığınız ritimlerde beyazperdedeki yerini alıyor. Tüm bu müzisyenler ve şarkıcıların yanında duran Erkan Güleryüz aslında filmdeki ana toparlayıcı konumunda. Çoğu kez mikrofonu eline alan sanatçı, bir gün sokakta yürürken duyduğu Sezen Aksu şarkısından yola çıkarak böyle bir projeye girişmiş. Sanatçının inandığı bir yapım üzerine uğraşını zaten filmin tüm karelerinde hissediyoruz.

Filmin girişinde insan betimlemeleriyle başlayan ince bir felsefe mevcut. İnsan, epeyce geniş yelpazede söylenilen düşünce yoğunluğu karşısında bir an duraksıyor, ‘acaba filmle ilgili bağ nasıl kurulacak?’ sorusu akıllara geliyor. Erkan Güleryüz’ ün ince zekasıyla filmde duyduğumuz cümleler İstanbul sokaklarında gezerken birden Sezen Aksu şarkısının eşliğinde kendimizi Kadıköy rıhtımında buluyoruz. Karşımızda birbirinden muhteşem sesler var. Piyasa müzikleri yapan kişilerin saf dışı bırakıldığı filmde, Türkiye’de gerçek müzik yapan insanlar karşımıza geçiyor.

Popüler kültürün bilinçli biçimde filme dahil edilmemesi ortaya çıkan projenin kalitesini arttırmış. Sezen Aksu şarkılarından özellikle top dediklerimizin gidilen coğrafyaya özgü söylenmesi şarkılara ayrı bir anlam yüklemiş. Antalya, Mardin, İzmir, Ankara, İstanbul, Trabzon, Kapadokya ve Eskişehir şehirlerinde sanatçıların bulundukları şehrin dokusuna uygun seslendirdikleri şarkılar insanları başka rüzgarlara doğru götürüyor. Markalaşmış şarkıların o şehrin kültürel markası haline gelmesi ise Sezen Aksu’ nun büyüsünü farklı biçimlere sokuyor. Filme belgesel demek ne derece doğru, bilemedim? Aslında uzun metraj sinema filmi olarak çekilen yapımda, doğa görüntüleriyle muhteşem şekilde oluşturulan sinematografi var ki, insan beyazperdeye baktıkça bunu net olarak anlıyor. Filmin son sahnesinde Sezen Aksu’ nun çıkagelmesi, sokakta söylenilen şarkıya eşlik etmesi ise büyük sürpriz. Sezen Sokakta festivallerde eleştirmenlerden ve seyircilerden tam not alarak sinema yolculuğunu sürdürüyor. Kesinlikle bu çarpıcı projeyi izlemelisiniz!

yasam.kaya@gmail.com

Okumaya Devam Edin
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüya gibi filmler Kundura Sinema’da!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama‘nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” yayında! 

New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinescope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin küratörlüğünde hazırlanan seçkide, izleyicinin hafızasını, zihnini ve duygularını harekete geçirmeye hazır ikisi kısa 3 film gösterilecek.

İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar” yalnızca görsel değil işitsel olarak da duyularımızı açmaya davet ederken; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenleri arasında gösterip desteklediği Hindistanlı genç yönetmen Payal Kapadia’nın rüyalardan ve efsanelerden beslenen ödüllü kısa filmleri de izleyiciyi geçmiş zaman masallarını andıran ruhani bir dünyanın içine çekecek.

“Rüyanın Öte Yakası” seçkisi 19 Temmuz’a dek Kundurama‘da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

 

Okumaya Devam Edin

“Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” Desteğinizi Bekliyor

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Prodüksiyonunu Kinema Film’in, senaristliğini ve yönetmenliğini Nihan Belgin’in üstlendiği “Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” adlı dokü-dramanın önümüzdeki aylarda çekimlerine başlanması planlanıyor. Ön hazırlık çalışmaları yaklaşık 2 yıldır devam eden proje, Dünya’da çekilen ilk fotoğrafın izini sürerek fotoğrafın icadı ve günümüzdeki fotoğraf çılgınlığını farklı perspektiflerden anlatacak sinematografik bir anlatı olacak. Tarihteki ilk fotoğrafın çekilme anı gibi sahnelerle tarihi atmosferi yeniden canlandıracak belgesel filmde ayrıca İstanbul ve Doğu’ya dair onlarca arşiv fotoğrafı yer alacak. Filmin dış ses anlatımı ise Türkiye’nin en özel seslerinden aktör Metin Belgin yapacak.

Proje ekibi, Fongogo’da oluşturduğu kampanya sayfasıyla da izleyicilerini projenin bir parçası olmaya davet ediyor. Bütçesinin bir kısmını kitlesel fonlama yöntemiyle elde etmeyi planlayan proje, verilen destekler karşılığında destekçilerine çeşitli ödüller de sunuyor. Bağımsız sinemanın yanında olan sanatseverlerin desteğiyle hayat bulacak projenin kampanya sayfası 60 gün boyunca desteklere açık olacak.

Projeyle ilgili tüm detayların yer aldığı Fongogo kampanya sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://fongogo.com/Project/karanlik-kutunun-dogu-seruveni

KÜNYE
Senarist-Yönetmen: Nihan Belgin
Yapımcı: Umut Beşkırma
Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli
Dış Ses: Metin Belgin

www.kinemafilm.com.tr

Okumaya Devam Edin

53. Siyad Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen 2020 yılı Türkiye Sineması’nın ‘En İyileri’, salgın koşullarında çevrimiçi yapılan ve oyuncu Tuğrul Tülek’in sunuculuğunda gerçekleşen ödül töreninde açıklandı. Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği Nasipse Adayız, En İyi Film Ödülü dahil toplam beş ödül kazandı. Nasipse Adayız’ı dört ödülle Nuh Tepesi, üç ödülle Bina ve bir ödülle Kronoloji izlediler.

Bu yılki SİYAD Onur Ödülleri’nin sahipleri oyuncu Nur Sürer ve belgesel sinemacı Can Candan, Emek Ödülü’nün sahibi ise emektar sinema makinisti Ali Koçoğlu oldu.

 

53. SİYAD Ödülleri’nin sahiplerinin tam listesi:

En İyi Film: Nasipse Adayız

En İyi İlk Film: Nuh Tepesi

En İyi Yönetim: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Senaryo: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Kadın Oyuncu Performansı: Cemre Ebüzziya / Kronoloji

En İyi Erkek Oyuncu Performansı: Ali Atay / Nuh Tepesi

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı: Selin Yeninci / Nasipse Adayız

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı: İnanç Konukçu / Nasipse Adayız 

En İyi Görüntü Yönetimi: Federico Cesca / Nuh Tepesi

En İyi Müzik: Can Demirci / Bina

En İyi Kurgu: Yorgos Mavropsaridis / Nuh Tepesi

En İyi Sanat Yönetimi: Ufuk Bildibay / Bina

En İyi Fantastik Film: Bina

En İyi Orta-Uzun Metraj Belgesel: Mimaroğlu

En İyi Kısa Metraj Belgesel: Silivri’den Mektuplar (Letters from Silivri)

En İyi Kısa Film: Büyük İstanbul Depresyonu

Onur Ödülleri: Nur Sürer, Can Candan

Emek Ödülü: Ali Koçoğlu

En İyi Yabancı Film: Boyalı Kuş-The Painted Bird / Bir Film (ithalatçı)

Çevrimiçi En İyi Film: Mank / Netflix (çevrimiçi platform)

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending