Connect with us

Hollywood

Sin City: A Dame to Kill For (Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Kadın)

Yayın tarihi:

-

Uğruna öldürülecek kadın mı yoksa uğruna ölünecek kadın mı? Frank Miller’ın kendi çizgi romanından beyazperdeye uyarladığı Günah Şehri, bundan yaklaşık olarak 10 sene önce de bu sorunun cevabını arıyordu. Taze haliyle görücüye çıkan ikinci filmin isminin bazen ‘a dame to kill for/uğruna öldürülecek kadın‘, bazen de ‘a dame to die for/uğruna ölünecek kadın’ şekliyle karşımıza çıkması da aslında Miller ve Rodriguez ikilisinin yönetmen koltuğuna oturarak ortaya koydukları işin iki yönlü olduğunu gösteriyor. En ince detayına kadar, baştan aşağı her şeyiyle daha vizyona girer girmez klasikler arasına giren ve sinemaya daha önce tatmadığımız bir şeyi getiren Günah Şehri’nin devam filmi olan Uğruna Öldürülecek Kadın’ın ilk filmden aşağı kalır bir yönünün olmaması, hatta çıtayı bir basamak yukarıya taşıması da üstünde daha fazla kafa yorulduğu hissinin altında yatan gerekçe oluyor.

Sin-City-2-Comic-Con-Redband-Trailer-still-1

Bu filmde, ilkinde olduğu gibi Quentin Tarantino’nun parmağı olmadığı kendini hissettirmiyor zira Günah Şehri efsanesinin beyazperdedeki esas sahiplerinin Frank Miller ve Robert Rodriguez olduğunu daha ilk saniyelerden anlayabiliyoruz. Hikaye aslında 2005 tarihli filmden pek de farklı değil; suçun içine gömülmüş Basin şehrinde yolları Kadie’s Kulübü’nde kesişen birkaç erkeğin siyah ya da beyaz kanla süslenmiş maceralarını seyrediyoruz. Fakat farklı olarak bu sefer uğruna ölünecek/öldürülecek kadın sayısı ikiye çıkıyor. Jessica Alba, bir kez daha striptizci Nancy’ye hayat verirken ondan çekici, daha hırslı bir başka femme fatale ile tanışıyoruz: Eva Green’in kendinden bekleneni fazlasıyla sunduğu Ava. Dwight isimli Eski Şehir’den çıkma bir adamın eski sevgilisi olan Ava, yıllar sonra bu adamın tekrar karşısına çıkıyor ve onu iç hesaplaşmaların ortasında bırakıyor. Öte yandan Johnny isimli genç ve yakışıklı bir delikanlı (Joseph Gordon-Levitt), ilk filmden de tanıdığımız Senatör Roark’un karşısına çıkma cesareti gösteriyor. Kesişen hikayelerin üçüncüsü ise bu sefer biraz daha pasif bir karakter olarak karşımıza çıkan sempatik Marv’dan geliyor.

trailer-sin-city-a-dame-to-kill-for-01

Miller ve Rodriguez’in film noir havasında geçen bir çizgi romanı, olabilecek en gerçekçi şekliyle perdeye aktarıyor oluşunu, yalnızca filmlerdeki görüntü oyunlarından ve karakterleri dinlediğimiz iç seslerden çıkarmak doğru olmaz. 2005 tarihli ilk filmde hiçbir açılış sekansına yahut logoya gerek duymadan filmlerini, gerçek bir çizgi roman gibi kare kare önümüze düşüren ikili, bu sefer biraz daha sinemanın standartlarına kaçmayı tercih ediyor. İlk filmin yavan havasından uzaklaşıldığını başlar başlamaz anladığımız Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Kadın, olay örgüsüne katılan yeni karakterlerle gittikçe zenginleşerek seyircisini yaklaşık bir buçuk saat süreyle perdenin karşısından alıp saman kağıtlarının dünyasına davet ediyor. Cazibeli kadın karakterler, bir kez daha çekici ve gösterişli kılınmak adına renklerle süsleniyor. Tüm bunların yanında filmin mizah dozu da ilkine kıyasla bir tık arttırılmış gibi duruyor. Günah Şehri’nin kasvetli ve gizemli havası, yerini daha çok aksiyon ve kan içeren bir intikam atmosferine bırakıyor.

Sin-City-A-Dame-To-Kill-For-23-Juno-Temple

Çok büyük kısmı stüdyoda, efektlerle süslenerek çekilmiş olsa da Günah Şehri’nin göz kamaştıran görüntü yönetimi, bir kez daha seyirciye vaat edilen en önemli öge olmayı başarıyor. Özellikle Eva Green’in femme fatale ruhuna büründüğü görkemli sahneler ve filmin hiç konuşmadan en sempatik karakteri haline gelen Miho’nun marifetlerini sergilediği bölümlerde seyirci adeta bir görsel şölen yaşıyor. Siyah ve beyaz ağırlıklı olarak kullanılmasına rağmen ışık oyunları, çoğu renkli filmde olmadığı kadar ustalıkla yerleştirilmiş.

Hiç beklenmedik bir anda, ünlü bir simanın karşınıza çıkmasıyla en büyük sürprizi yapan Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Kadın, ilk filmi sevenler için oldukça kıvamında bir devam filmi. Çizgi roman kültüründen uzak olanlar içinse sinemanın nelere kadir olabileceğini gösterebilir. Fakat en nihayetinde beyazperdeyi yalnızca bir araç olarak kullanan bir çizgi roman denemesinden daha fazla olmadığını hatırlatmakta fayda var. Yirminci yüzyıl ortalarında hayran kaldığınız film noir’lar gibi bir şey bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz; daha azıyla ve daha ciddiyetten uzağıyla ilgileniyorsanız yapacağınız şey belli.

eva-green-in-sin-city-a-dame-to-kill-for-8

Okumaya Devam Edin

Hollywood

TENET 26 AĞUSTOS’ta Türkçe Altyazılı, Türkçe Dublaj ve IMAX® Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Christopher Nolan imzalı yeni orijinal bilimkurgu-aksiyon “Tenet”ın başrolünde John David Washington yer alıyor.

Kahramanın sahip olduğu tek silah bir kelimedir: Tenet. Tüm dünyanın ayakta kalabilmesi için mücadele eden Kahraman, uluslararası casusluğun alacakaranlık dünyasında seyahat ederken üstlendiği görev onu gerçek zamanın ötesine götürecektir.

Zaman yolculuğu değildir bu. Evirtmedir.

“Tenet”ın uluslararası kadrosunda John David Washington’a Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Dimple Kapadia, Martin Donovan, Fiona Dourif, Yuri Kolokolnikov, Himesh Patel, Clémence Poésy, Aaron Taylor-Johnson’ın yanı sıra, Michael Caine ve Kenneth Branagh eşlik ediyor.

Nolan yazıp yönettiği filmin hikayesini perdeye taşımak için IMAX® ile 70mm tekniklerinden yararlandı. “Tenet”ın yapımcılığını Emma Thomas ve Nolan; yönetici yapımcılığını ise Thomas Hayslip üstlendi.

Nolan’ın kamera arkası ekibini oluşturan isimler şöyle: Görüntü yönetiminde Hoyte van Hoytema, yapım tasarımında Nathan Crowley, kurguda Jennifer Lame ve kostüm tasarımında Jeffrey Kurland. Görsel efektler amirliğini Andrew Jackson’ın, özel efektler amirliğini ise Scott Fisher’ın gerçekleştirdiği filmin müziği Ludwig Göransson imzasını taşıyor.

“Tenet”ın çekimleri yedi ülkeye yayıldı.

Okumaya Devam Edin

Haberler

Jumanji: The Next Level 13 Aralık’ta Türkçe Dublaj, 3D ve IMAX 3D Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Yeni yılın gelmesine sayılı günler kala, Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level filminin 13 Aralık 2019 tarihinde sinemalara gösterilecek olmasıyla oyun yeniden başlıyor.

Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level bir önceki film olan Jumanji: Vahşi Orman/Jumanji:Welcome to the Jungle filminde geçen maceralarının ardından hayatta kalmayı başarmış dört genci bir araya getiriyor. Bu dört genç tatil döneminde üniversitelerinden New Hampshire Brantford’daki evlerine dönerler. Şimdi artık üniversiteli olan bu gençler kendi hayatlarında da yeni bir döneme girmeye çalışırlar. Spencer’in oyuna tekrar girmek zorunda kalmasının ardından Martha, Fridge ve Bethany yeniden bir araya gelirler ve Spencer’ı eve geri döndürebilmek için bir kurtarma görevi için Jumanji dünyasına girmek zorunda kalırlar.

Oyun artık bozulmuştur ve oyunculara karşı savaşmaktadır. Karakterlerin Jumanji hakkında bildikleri her şey değişmek üzeredir. Artık bu oyun sadece bir ormandan ibaret değildir, oyun daha büyük ve daha tehlikeli bir hale gelmiş ve üstesinden gelinmesi gereken korkunç engeller vardır. Bu filmde herşey olabilir yani bu büyük maceranın, inanılmaz görsel efektlerin ve destansı mekanların yanında hiç umulmadık şeylerle karşılaşmayı da bekleyin.

Filmin avatar (karakterlerin oyundaki görüntüleri) takımında, Dr. Smolder Bravestone rolünde Dwayne Johnson, Dr. Shelley Oberon rolünde Jack Black, Mouse Finbar rolünde Kevin Hart, Ruby Roundhouse rolünde Karen Gillan ve Seaplane rolünde Nick Jonas’ı görüyoruz. Ayrıca Filme yeni katılan oyuncularda, Milo rolünde Danny Glover, Büyükbaba Eddie rolünde Danny DeVito ve yeni avatar Ming rolünde Awkwafina’yı izliyoruz. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve kahramanlarımız oyundaki değişiklikler ile baş edebilmek için ve oyundan sağ olarak çıkıp Spencer’ı eve sağ salim getirebilmek için sahip oldukları güçlerinden destek almak zorundadırlar ve bunu da oyun hepsinin sonunu getirmeden önce yapmalıdırlar.

Columbia Pictures bir Matt Tolmach /Seven Bucks /Detective Agency yapımını sunar. Bir Kasdan filmi olan Jumanji: Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level’da başrollerde, Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Nick Jonas ,Awkwafina, Alex Wolff, Morgan Turner, Ser’Darius Blain, Madison Iseman, Danny Glover ve Danny DeVito yer alıyorlar. Muzik düzenlemesinde Manis Ravel ve Tom Wolfe bulunuyor. Film müziği ise Henry Jackman tarafından yapıldı. Kostüm tasarımcısı Louise Mingenbach’tır. Editörler; Mark Helfrich ACE, Steve Edwards,Tara Timpone ACE, tarafından yapıldı. Yapım tasarımcısı Bill Brzeski. Filmin görüntü yönetmenliğini Gyula Pados HDC yaptı. Filmin yönetici yapımcılığını David Householter, Melvin Mar, Scott Rosenberg, Jeff Pinker, William Teitler,Ted Field ve Mike Weber üstlendiler. Film, Chris Van Allsburg’un yazdığı Jumanji adlı kitaptan uyarlanmıştır. Senaryosunu Jake Kasdan, Jeff Pinker ve Scott Resenberg yazdı. Matt Tolmach, Jake Kasdan, Dwayne Johnson, Dany Garcia ve Hiram Garcia filmin yapımcılığını üstlendiler. Filmin yönetmeni Jake Kasdan’dır.

Okumaya Devam Edin

Dosyalar

The Irishman’de İzleyeceğimiz Karakterleri Tanıyalım

Yayın tarihi:

-

Goodfellas (1990), Casino (1995), The Departed (2006) ve The Wolf of Wall Street (2013) gibi gangster/suç filmleri ile bu türün en iyi örneklerini vermiş olan usta yönetmen Martin Scorsese’nin yine bu filmleriyle aynı kulvarda olan son filmi The Irishman (2019) 57. New York Film Festivali’nde ilk kez görücüye çıktı. Film seyirciler ve sinema yazarlarından övgü dolu geri dönüşler aldı. Oyuncu kadrosunda Al Pacino, Robert De Niro, Joe Pesci ve Harvey Keitel gibi usta oyuncuların yer aldığı filmde ABD tarihinin çözülememiş en büyük gizemlerinden biri olan efsanevi sendika başkanı Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolma hikayesini izleyeceğiz. 1 Kasım 2019’da belirli sinemalarda gösterime girecek olan film aynı zamanda 27 Kasım’da da Netflix’te yayınlanacak. The Irishman’i izleyeceğimiz günü iple çekerken gelin filmde izleyeceğimiz karakterlere yakından göz atalım.

Jimmy Hoffa (Al Pacino)

ABD’nin en büyük sendikasının (kamyon şoförleri sendikası) lideri. Mafya ile sıkı ilişki içerisinde ve sendikanın parasal gücünü yasadışı yollarda kullanması ile gündemde olan biri. En son 1975 yılında bir otoparkta mafya liderleri ile buluşma öncesi görülmüş ve sonrasında kendisinden bir daha haber alınamamış.

Frank Sheeran (Robert De Niro)

Lakabı ”İrlandalı”. II. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda, Avrupa’nın pek çok bölgesinde savaşmış bir savaş suçlusu. Ordudan ayrıldıktan sonra Bufalino suç ailesine katılmış ve mafya tetikçisi olmuş. Aynı zamanda da sendika çalışanı. Jimmy Hoffa’nın sendikasındaki piş işlerde başı çekiyor. Jimmy Hoffa cinayetinin (?) de baş aktörü.

Russell Bufalino (Joe Pesci)

Bufalino suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Cosa Nostra’nın içinde önemli bir yere sahip. Frank Sheeran ile yakın ilişkide olması ile birlikte Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının da baş şüphelilerinden.

Angelo Bruno (Harvey Keitel)

Philadelphia suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Frank Sheeran ile yakın ilişkileri bulunan Angelo Bruno uzlaşmacı kişiliğinden dolayı mafya içerisinde “Nazik Don” olarak anılırmış.

Chuckie O’Brien (Jesse Plemons)

Jimmy Hoffa’nın üvey oğlu. Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının şüphelilerinden biri. Chuckie O’Brien aynı zamanda The Godfather (1972) filmindeki Tom Hagen karakterine de ilham olmuş.

Peggy Sheeran (Anna Paquin)

Frank Sheeran’ın kızı. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın tutkun olduğu kadın.

Felix DiTullio (Bobby Cannavale)

Lakabı ”Skinny Razor”. Yeni mafya üyelerini yetiştirmek için kurulan “Friendly Lounge” isimli barın işletmecisi. Aynı zamanda mafya suikastçisi.

Bill Bufalino (Ray Romano)

Lakabı ”Mafya Avukatı”. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın sendikasının da avukatlığını yapmış. Hoffa ile yakın ilişki içerisinde olmasının yanında ayrıca Bufalino suç ailesinin de üyesi.

Anthony Provenzano (Stephen Graham)

Genovese suç ailesinin önemli aktörlerinden. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın başkanı olduğu sendikanın da başkan yardımcısı.

Anthony Salerno (Domenick Lombardozzi)

Genevose suç ailesinin en önemli isimlerinden biri. Lakabı ”Şişko Tony”.

Joseph Gallo (Sebastian Maniscalco)

Colombo suç ailesinin üyesi. Mafya içerisinde ”Çılgın Joe” olarak ünlenmiş.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending