Connect with us

Suriye Savaşı’nın Realist Yüzü: “Ruh İşgali”

Yayın tarihi:

-

Liwaa Yazji’nin ilk filmi özelliği olan Ruh İşgali, burnumuzun dibinde cereyan eden Suriye Savaşı’nın gerçek yüzünü duygusal girdaplara girmeden anlatan bir yapım. Yazji’nin ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu filmde senaryo ve yapım da aynı isme ait. Belgesel sinemasının seçkin örneklerinden diye bahsedebileceğimiz Ruh İşgali, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da seyircisi karşısına geçti. Filmi !f İstanbul’un İzmir ayağında izleme şansını elde ettim. Festivalin buradaki versiyonunun açılış filmi olarak belirlenen çarpıcı eser, günümüz insanlarına keskin politik eleştiriler sunuyor. 2012 yılına gidiyoruz Ruh İşgali’nde. Beşar Esad’a karşı savaşan ‘Özgür Suriye Ordusu’ ile yaşanılan iç savaş Suriye’yi kana bularken kaosun içinde kalan insanlar çıkıyor karşımıza.

Ruh İşgali aslında bir metafor. Yazji, savaşta mağdur olan insanların ‘özgür yaşam’ için nerelere sürüklendiklerini anlatıp ortaya ‘şu haklı’, ‘bu haklı’ gibi yargılar koymamış. Ama kapitalizmin Suriye’de oynadığı oyunu cesurca anlatmaktan da kaçınmamış. Bir adam ailesiyle savaştan kaçıp çadır hayatının içinde hayatta kalma mücadelesi veriyor. Her yer pislik içinde ve toz duman! Diğer karede ‘skype’ üzerinden yakınlarıyla görüşen bir karı-koca ekranda. Bulundukları şehir iç savaşın en yoğun yaşandığı yer. Bu iki insan evlerini inatla terk etmiyor. Ama bulundukları mahalle uçaklardan atılan bombalar yüzünden yerle bir olmuş, her yer toz duman! Şam’dan kaçıp Lübnan’da sokaklarda kalan Suriyelileri görüyoruz. Tozun toprağın içinde süren hayatlara tanık oluyoruz. Suriye’den savaş mağduru olarak göç eden insanların Lübnan’da köle gibi inşaat işlerinde çalıştırılmaları, yine tozun içinde nefes almaya çalışanları karşımıza dikmiş.

ruh işhali sinematopya

Yönetmen 117 dakika süren belgeselinde duygusal çatışmalara girmekten inatla kaçınıyor. Didaktik hiçbir ögenin bulunmadığı konu, birbirinden bağımsız gibi görünen görüntülerin ortak amacına yönelmiş. Bazen ‘Özgür Suriye Ordusu’nu haklı bulanlar konuşurken bazen rejim yanlılarının savunmalarını dinliyoruz. Her iki tarafı haklı görmeyip, sadece insan gibi yaşamak isteyen genç bir ismin haykırışı kulaklarımızı delip geçiyor. Ortada uzun uzun olanı anlatıp bir yargı peşine düşmeyen yönetmen var. Ruh İşgali olaylarının anlatımına bakarak, konunun IŞİD terörünün henüz Suriye’de güçlü olmadığı döneme denk geldiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında iç savaşın sonucunda insanların sadece evlerini terk etmediklerini, bir dünyayı sonlandırıp yeni bir dünyaya doğru amaçsız şekilde yelken açtıklarını anlıyoruz. Belgesel boyunca ister rejim yanlısı olsun ister karşıtı, hiç kimse bulunduğu hayatı terk edip gitmek istemiyor.

Küresel güçlerin Ortadoğu coğrafyasında yarattığı trajedi hep batılı güçlerin gözünden bizlere aktarıldı. Fransa, Suriye, Lübnan ortak yapımı Ruh İşgali ise Liwaa Yazji sayesinde savaşın gerçeklerini, gerçekten o bölgede yaşayan insanların gözünden aktarıyor. Realist yapısıyla film günümüz dünyasını acımasızca eleştirmiş. Görüntü kalitesinin arka plana itildiği, daha çok olay örgüsü üzerinden işlenen konu yapısı filmin önemli ayrıcalığı! Ayrıca filmi izlerken insanların tek damla gözyaşı dökmediklerini görüp şaşıracaksınız. Yönetmen gerçekliğin içinde öylesine güzel mantıklı bağlantılar bulmuş ki, ekrandaki karakterler size olanı görünen şekliyle, tamamen doğal boyutta aktarıyor.

Okumaya Devam Edin
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüya gibi filmler Kundura Sinema’da!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama‘nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” yayında! 

New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinescope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin küratörlüğünde hazırlanan seçkide, izleyicinin hafızasını, zihnini ve duygularını harekete geçirmeye hazır ikisi kısa 3 film gösterilecek.

İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar” yalnızca görsel değil işitsel olarak da duyularımızı açmaya davet ederken; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenleri arasında gösterip desteklediği Hindistanlı genç yönetmen Payal Kapadia’nın rüyalardan ve efsanelerden beslenen ödüllü kısa filmleri de izleyiciyi geçmiş zaman masallarını andıran ruhani bir dünyanın içine çekecek.

“Rüyanın Öte Yakası” seçkisi 19 Temmuz’a dek Kundurama‘da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

 

Okumaya Devam Edin

“Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” Desteğinizi Bekliyor

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Prodüksiyonunu Kinema Film’in, senaristliğini ve yönetmenliğini Nihan Belgin’in üstlendiği “Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” adlı dokü-dramanın önümüzdeki aylarda çekimlerine başlanması planlanıyor. Ön hazırlık çalışmaları yaklaşık 2 yıldır devam eden proje, Dünya’da çekilen ilk fotoğrafın izini sürerek fotoğrafın icadı ve günümüzdeki fotoğraf çılgınlığını farklı perspektiflerden anlatacak sinematografik bir anlatı olacak. Tarihteki ilk fotoğrafın çekilme anı gibi sahnelerle tarihi atmosferi yeniden canlandıracak belgesel filmde ayrıca İstanbul ve Doğu’ya dair onlarca arşiv fotoğrafı yer alacak. Filmin dış ses anlatımı ise Türkiye’nin en özel seslerinden aktör Metin Belgin yapacak.

Proje ekibi, Fongogo’da oluşturduğu kampanya sayfasıyla da izleyicilerini projenin bir parçası olmaya davet ediyor. Bütçesinin bir kısmını kitlesel fonlama yöntemiyle elde etmeyi planlayan proje, verilen destekler karşılığında destekçilerine çeşitli ödüller de sunuyor. Bağımsız sinemanın yanında olan sanatseverlerin desteğiyle hayat bulacak projenin kampanya sayfası 60 gün boyunca desteklere açık olacak.

Projeyle ilgili tüm detayların yer aldığı Fongogo kampanya sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://fongogo.com/Project/karanlik-kutunun-dogu-seruveni

KÜNYE
Senarist-Yönetmen: Nihan Belgin
Yapımcı: Umut Beşkırma
Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli
Dış Ses: Metin Belgin

www.kinemafilm.com.tr

Okumaya Devam Edin

53. Siyad Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen 2020 yılı Türkiye Sineması’nın ‘En İyileri’, salgın koşullarında çevrimiçi yapılan ve oyuncu Tuğrul Tülek’in sunuculuğunda gerçekleşen ödül töreninde açıklandı. Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği Nasipse Adayız, En İyi Film Ödülü dahil toplam beş ödül kazandı. Nasipse Adayız’ı dört ödülle Nuh Tepesi, üç ödülle Bina ve bir ödülle Kronoloji izlediler.

Bu yılki SİYAD Onur Ödülleri’nin sahipleri oyuncu Nur Sürer ve belgesel sinemacı Can Candan, Emek Ödülü’nün sahibi ise emektar sinema makinisti Ali Koçoğlu oldu.

 

53. SİYAD Ödülleri’nin sahiplerinin tam listesi:

En İyi Film: Nasipse Adayız

En İyi İlk Film: Nuh Tepesi

En İyi Yönetim: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Senaryo: Ercan Kesal / Nasipse Adayız

En İyi Kadın Oyuncu Performansı: Cemre Ebüzziya / Kronoloji

En İyi Erkek Oyuncu Performansı: Ali Atay / Nuh Tepesi

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı: Selin Yeninci / Nasipse Adayız

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı: İnanç Konukçu / Nasipse Adayız 

En İyi Görüntü Yönetimi: Federico Cesca / Nuh Tepesi

En İyi Müzik: Can Demirci / Bina

En İyi Kurgu: Yorgos Mavropsaridis / Nuh Tepesi

En İyi Sanat Yönetimi: Ufuk Bildibay / Bina

En İyi Fantastik Film: Bina

En İyi Orta-Uzun Metraj Belgesel: Mimaroğlu

En İyi Kısa Metraj Belgesel: Silivri’den Mektuplar (Letters from Silivri)

En İyi Kısa Film: Büyük İstanbul Depresyonu

Onur Ödülleri: Nur Sürer, Can Candan

Emek Ödülü: Ali Koçoğlu

En İyi Yabancı Film: Boyalı Kuş-The Painted Bird / Bir Film (ithalatçı)

Çevrimiçi En İyi Film: Mank / Netflix (çevrimiçi platform)

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending