Connect with us

Vizyon

The Elephant Man Üzerine

Yayın tarihi:

-

Fil Adam” 1980 yılında, David Lynch tarafından sahneye aktarılan, ABD ile İngiltere’nin ortak yapımı olan bir filmdir. Ayrıca Türkiye’de devlet tiyatrolarında, Rüştü Asyalı başrolünde sahnelenmiştir. Lynch, yönettiği filmlerde tipik bir özellik olarak, insanların duygularına, ihtiraslarına, şehvetlerine, meraklarına yani kişinin karanlıkta kalan hislerine başarılı bir şekilde odaklanır. Burada da insanın bu tür nitelikleriyle içsel bir sorgulamaya gitmesine, iyilik ve kötülüğün savaşını vermesine ortam hazırlamıştır.

Filme adını veren tabir, John Merrick adındaki bir gencin henüz anne karnındayken, annesinin bir fil tarafından yere yıkılması sonucunda, uğramış olduğu deformasyonu tanımlayan bir benzetme olarak kullanılmıştır. Merrick, adeta bir ucubeyi andıran görüntüsüyle insanların karşısına çıkmaya korkar; çünkü onu gören kişiler korku ve kaygı dolu bir tiksintiyle bakar. Sıradan bir insan gibi olmayan, farklı görüntüsünden dolayı toplum tarafından dışlanan, tecrit edilen bir varlığa ilişkin kibar görünümlü bakışların altında gizli bir aşağılama duygusu yatmaktadır. İnsanlar aslında o hilkat garibesine iğrenerek baktıkça kendi içlerindeki yabancılaştıkları, yüzleşemedikleri benliklerine bakıp, korktukları nesneleri görmektedir. Kişi, karşısında bulunan çirkinlikle kendi içindeki kötü, çirkin ve vahşi duyguları keşfetmektedir. İşte filminde asıl vermek istediği nokta budur!

Filmin takdir gören yanı, içinde bulunduğu dönemi bulunduğu konum ve şartlar itibariyle güzel bir şekilde yansıtmasıdır. Sanayi Devrimi’nin beraberinde getirdiği buhar makineleri ve yoğunlaşan fabrika dumanları, kötü ve pis hava soğuk İngiltere sokaklarında kendisini gösterir. Endüstrileşmenin peşi sıra meydana gelen bir tarafta zenginleşen, medenileşen burjuvazi toplum; diğer tarafta ise yoksullaşan, yozlaşan, bataklıklarda sürünen, sirklerde yaşayan ezik kalmış bir kesim arasındaki ince farklılık bir şerit halinde seyircinin seyrine sunulmuştur.

Yaşı ilerledikçe vücudundaki deforme olan yerleri de gelişimine bağlı olarak büyüyen ve gittikçe daha da çirkinleşen Merrick, film boyunca hep dile getirdiği annesinin güzel ve melek gibi oluşuna karşın kendisinin böyle korkunç yüzlü bir insan olmasını gururuna yediremez ve kendini annesi için bir hayal kırıklığı olduğunu düşünür. Aile, arkadaş ve dost yoksunluğunun vermiş olduğu özlemle, ıstırap dolu bir yalnızlığa bürünür. Yaşamının bir bölümünü sirkte bir adamın yanında geçirir. Ona tamamıyla sahip olmaya çalışan adam, Merrick’i bir meta olarak görür ve onu sirkte izleyiciye sunarak, ticarete soyundurur. Burada eleştirmemiz gereken kısım, böyle kötü görünen bir varlığın insanların merakları noktasında iğrençlikle tatmin edilip, bir pazara sunulmasıdır.

Bir diğer mühim mesele de yine o dönemde bilimin özellikle de tıp ilminin oldukça büyük bir öneme sahip olmasıdır. Tıp dünyasında bir benzeri bulunmayan bu vakayı incelemek isteyen Dr. Treves, Merrick’i görüp ona bir yandan yardımcı olmayı bir yandan da meslek sahasında adını duyurmayı dilemiştir. Herkes onu konuşmayan, düşünemeyen, aptal bir varlık olarak görür. Çünkü toplumdaki insanlar onu dış görünüşünden dolayı ötekileştirdiği, tecrit ettiği için böyle bir yargıya varmıştır. Ama doktorun da keşfiyle öyle olmadığı, onun da normal bir insan gibi bilinçli, zekalı ve konuşma yeteneğinin olduğu anlaşılır. Mesela Merrick, İncil’i ve dua kitabını çok iyi bilmekte ve diğer bireyler gibi okuyabilmektedir. Belki de din, onun için burada bir kılavuz, bir yoldaş, hayata tutunduğu bir dal gibidir. Tolstoy’un da dediği gibi ‘inanç, hayatın kuvvetidir.’

Dua ediyorlar; yerine getir ki inanç dönüşmesin umutsuzluğa…’

Anlaşıldığı üzere, Treves, Merrick’in kendisini keşfetmesi için çabalamasını sağlayarak ona büyük bir babalık etmiştir. Doktor Treves aslında bir baba figüründe olup, onu kırmayarak, incitmeyerek normal bir ilişki kurmaya çalışmıştır.

Merrick, diğer insanlar gibi uyumak istiyor. Ona yardım eden, onu seven, ona arkadaşım diyen, kendi benliğini bulmasını sağlayan, mutluluğuna sebep olan insandan yani doktordan medet umarak ‘beni iyileştirebilir misiniz?’ diyor.

O, bu seferde bakımını üstlendiği doktor tarafından sirk alanının yeri değiştirilerek bir gösteriye maruz kalmakta, Treves bu vakayı meslektaşlarına ders verir gibi anlatmaktadır. Sirkte ona sahip olan adam Merrick’ten para kazanma amacındaydı, şimdi de doktoru ona yardım ederek tıp dünyasında bir saygınlık kazanmak gayesinde. Şüphesiz bunu ahlak kavramı içerisinde ele alabilir, tartışmaya tabi tutabiliriz.

Yine etik kurallarının ihlali konusunda, hastane müdürünün gazeteye Merrick hakkındaki tüm bilgileri bir yazı içerisinde yayınlatması ve bunu devamlı olarak yapıp, insanların merak duygularını iyice kabartması çok yanlış sonuçlar doğurmuştur. Böylelikle Victoria döneminin saygın, ünlü insanları birbirleriyle adeta bir yarış halinde onu görmek için hastanenin yollarını aşındırmışlardır. Aslına bakacak olursak, Merrick’in hayatı izleyiciye sunulmuş bir şovdu.

Çünkü o, onu gören, tanıyan, hususi ziyaretine gelen insanlar tarafından göstermelik bir dünyanın içerisine hapsolmuştu. Gerek bunu yapan insanlar gerekse ünlü tiyatrocu kadının ona boş yere iltifatlar yağdırması, kişilerin kendilerine bir değer katmaları için, merhametlerini bir gösteriş edasıyla sergilemeleri için yaptıkları her şey sahte bir davranıştı. Merrick’e, olduğundan fazla duygu aşılamasında bulundular. Sen Romeo’sun, gibi. Onu hiç olmadığı ve olamayacağı bir karaktere bürüdüler. Böyle yaparak onun hem hayallerini hem de hayatını yıktılar. Ona iyilik süsü verip aslında kötülük yaptılar. İngilizlerin soğukluğunu hissettiren nazik görünümlü halleriyle, kendilerince bir aşağılamaya meydan verdiler. Ondan daha aşağılık olan insanların onu aşağılaması iç sızlatan bir durumdu. Çünkü dışarda fiziksel olarak deformasyona uğramamış olup da yüzlerine sahte bir maske takan insanlar kuşkusuz ki Merrick’ten daha tehlikeli. Belki de onun hiç gün yüzüne çıkmaması ya da o tür insanlara yönelik daha özel alanların inşa edilmesi ve onlara sıradan insanlardan eksik kalmayacak bir şekilde eğitim verilmesi gerekiyordu. O, bu dünyaya alışık değildi, onu bu duruma insanlar itti. Sirkte kendisini bir nevi hayvan gibi hissetmiş, daha sonra farklı bir yaşam alanına girerek insan gibi yaşamaya çalışırken etrafındakiler tarafından neye uğradığını şaşırarak, afallamıştır.

Bunun da sebebi toplumun bizlere dayattığı tekdüze bir estetik algısından kaynaklanmaktadır. Herkeste olan beğenilme kaygısı, iyi bir süzgeçten geçmiyorsa, beğenilmiyorsa toplum tarafından ötekileştirilir. İşte Merrick’te bizim beğenmediğimiz öteki insandı. İçimizdeki şeyleri tüm çıplaklığıyla apaçık gösteren bir aynaydı. O yüzden beğenmiyorduk. ‘Güzellik, çoğu zaman kusurları gizleyen bir örtüdür,’ der Balzac. Üstümüzdeki tozlu örtüyü çekip atan da bizimle aynı olmadığı için dışladığımız Merrick idi. O, başaran bir taraftı. Filmin sonunda ‘başardım!’ diye haykırarak, nice başarılara imza attı. Normal bir insan gibi dışarı çıkmayı, giyinmeyi, insanlarla konuşup iletişimde bulunmayı, aşık olmayı, yüzündeki bozukluğun zekasının ortaya çıkmasına engel olmadığını bilmeyi; çizdiği ve maketini yapmaya çalıştığı Aziz Philip’i bitirmeyi de başardı.

Evet, Merrick başardı; peki ya biz, bu önyargılarımızı kırmayı başarabildik mi?

Betül Uludoğan

 

Okumaya Devam Edin

Vizyon

DUNE: ÇÖL GEZEGENİ 22 Ekim’de Türkçe Dublaj, Türkçe Altyazı, 2D, 3D ve IMAX 3D Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Oscar adayı Denis Villeneuve (“Arrival”, “Blade Runner 2049”), Frank Herbert’ın çığır açan en çok satan romanının, Warner Bros. Pictures ve Legendary Pictures yapımı beyazperde uyarlaması olan “Dune: Çöl Gezegeni”ni yönetiyor.

Efsanevi ve duygu yüklü bir kahraman yolculuğu olan “Dune: Çöl Gezegeni”, kendi ailesi ve halkının geleceğini garanti altına almak için evrendeki en tehlikeli gezegene seyahat etmek zorunda olan, kavrayışının ötesinde büyük bir kaderin içine doğmuş, parlak ve yetenekli genç Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Kötücül güçler, gezegenin var olan en değerli kaynağı için -insanlığın en büyük potansiyelini ortaya çıkarabilecek bir maden- çatışmaya tutuşmuşken, yalnızca korkularını yenebilenler hayatta kalacaktır.

 

Filmin başrollerini Oscar adayı Timothée Chalamet (“Call Me by Your Name”, “Little Women”, “The French Dispatch”), Rebecca Ferguson (“Stephen King’s Doctor Sleep”, “Mission: Impossible – Fallout”), Oscar Isaac (the “Star Wars” serisi) Oscar adayı Josh Brolin (“Milk”, “Avengers: Infinity War”), Stellan Skarsgård (HBO yapımı “Chernobyl”, “Avengers: Age of Ultron”), Dave Bautista (“Guardians of the Galaxy” filmleri, “Avengers: Endgame”), Stephen McKinley Henderson (“Fences”, “Lady Bird”), Zendaya (“Spider-Man: Homecoming”, HBO yapımı “Euphoria”), Chang Chen (“Mr. Long”, “Crouching Tiger, Hidden Dragon”), David Dastmalchian (“Blade Runner 2049”, “The Dark Knight”, “The Suicide Squad”) ve Sharon Duncan-Brewster (“Rogue One: A Star Wars Story”, Netflix yapımı “Sex Education”) paylaşıyor. Filmde, ayrıca, Oscar adayı Charlotte Rampling (“45 Years”, “Assassin’s Creed”), Jason Momoa (“Aquaman”, HBO yapımı “Game of Thrones”), ve Oscar ödüllü Javier Bardem (“No Country for Old Men”, “Skyfall”, “The Little Mermaid”) rol alıyor.

Villeneuve “Dune: Çöl Gezegeni”ni yönetirken kendisinin Jon Spaihts ve Oscar ödüllü Eric Roth’la (“Forrest Gump”) birlikte Frank Herbert’ın aynı adlı romanını esas alarak yazdığı senaryoya dayandı. Villeneuve, Cale Boyter, Joe Caracciolo Jr. ve Oscar adayı Mary Parent (“The Revenant”) filmin yapımcılığını; Tanya Lapointe, Joshua Grode, Herbert W. Gains, Jon Spaihts, Thomas Tull, Brian Herbert, Byron Merritt ve Kim Herbert ise yönetici yapımcılığını üstlendiler.

Villeneuve kamera arkasında Oscar adayı ya da sahibi olan, yıldız isimlerden oluşan bir yaratıcı ekiple çalıştı. Bunlar arasında yer alan şu isimlerle daha önce de birlikte çalışmıştı: Oscar adayı yapım tasarımcısı Patrice Vermette (“Arrival”, “Sicario”, “The Young Victoria”), iki kez Oscar adayı olmuş kurgu ustası Joe Walker (“Blade Runner 2049”, “Arrival”, “12 Years a Slave”), iki Oscar’lı görsel efektler amiri Paul Lambert (“First Man”, “Blade Runner 2049”), Oscar ödüllü özel efektler amiri Gerd Nefzer (“Blade Runner 2049”), makyaj ve saç tasarımı-makyaj departmanı sorumlusu Donald Mowat (“The Little Things”, “Blade Runner 2049”); Oscar ödüllü ses kurgu amiri Mark Mangini (“Mad Max: Fury Road”, “Blade Runner 2049”) ve Oscar adayı ses kurgu amiri Theo Green (“Blade Runner 2049); Oscar ödüllü yeniden kayıt miksçisi Doug Hemphill (“Last of the Mohicans”, “Blade Runner 2049”) ve iki kez Oscar adayı yeniden kayıt miksçisi Ron Bartlett (“Blade Runner 2049”, “Life of Pi”).

Yönetmenin ekibinde, ayrıca, ilk kez çalıştığı şu isimler yer alıyordu: Oscar adayı görüntü yönetmeni Greig Fraser (“Lion”, “Zero Dark Thirty”, “Rogue One: A Star Wars Story”); üç kez Oscar adayı kostüm tasarımcısı Jacqueline West (“The Revenant”, “The Curious Case of Benjamin Button”, “Quills”) ve kostüm tasarımcısı Robert Morgan; ve dublör koordinatörü Tom Struthers (“The Dark Knight” trilogy, “Inception”).  Oscar ödüllü ve birçok kez Oscar adayı olmuş besteci Hans Zimmer (“Blade Runner 2049”, “Inception”, “Gladiator”, “The Lion King”) filmin müziklerine imza attı.

Warner Bros. Pictures ve Legendary Pictures bir Legendary Pictures yapımı olan Denis Villeneuve filmi “Dune:Çöl Gezegeni”ni sunar.

Okumaya Devam Edin

Vizyon

Tenet: Tersine Dünya

Yayın tarihi:

-

Ünlü yönetmen Christopher Nolan bildiğiniz gibi  zamanla oynamayı, teorik fizik kuramlarını kurcalamayı seviyor ve bu uğurda bulduğu karmaşık fikirler, filmlerine zaman üzerinden attığı imza, hala çoğu sinemasever için  çekiciliğini koruyor. Nolan’ın son filmi Tenet yine zamanla ilgili çok parlak bir fikir içeriyor, üstelik bu fikir görsel olarak da özgün sahneler yaratmaya çok uygun. Yani Nolan’ın elinde yeni bir Inception yaratmak için gerekli malzeme var ama bu malzemeyi öyle har vurup harman savuruyor, hikayesini anlatırken öyle telaşa kapılıyor ki ortaya değil bir başyapıt keyifli bir aksiyon filmi bile çıkmıyor maalesef.

Film gelecekte keşfedilen zaman yolculuğu ile günümüzdeki zaman akışını tersine çevirmeye çalışan (ki bu bildiğimiz dünyanın yok olması demek) böylelikle geleceği değiştirebileceğine, gelecekteki dünyayı kurtarabileceklerine  inanan bir grup insana karşı verilen mücadeleyi anlatıyor. Ancak eski dünyayı yok etmek elbette atalarının  yok olacağı anlamına geliyor ve bu söylem aynı Terminatör’de veya Geleceğe Dönüş’te olduğu gibi sonunda büyükbaba paradoksuna bağlanıyor. Geçmişe gidip büyük babanızı öldürecek olsanız var olmaya devam eder misiniz? Var olamayacaksanız büyük babanızı nasıl öldürebilirsiniz? Yani filmin anlattığı zaman kıskacı büyükbaba paradoksu üzerinden en nihayetinde kader, özgür irade ikilemine varıyor. Ne yaparsak yapalım her şey olacağına mı varıyor? Yoksa insan nesli döngüsünü kıracak iradeye sahip mi? Bu soruların yanıtları bilimsel olarak belirsiz olsa da Nolan kendini belli ki kader tarafında görüyor ve ‘olan olmuştur’ diyor. Tüm havalı teorilerine ve karmaşık yapısına rağmen filmin bu kaderci söylemi de doğrusu bir miktar hayal kırıklığı yaratıyor. Hatta son sahnede aileye yaptığı vurgu ve filmin gelecek neslin ebeveynlerini yok etme cüretini kınadığı üzerinden düşünürsek  bu söylem daha da muhafazakar bir çizgiye oturuyor.

Tenet’in en önemli  kusurlarından biri  de kanımca özgün fikrinin üzerine yazıldığı hikayenin son derece klişe olması. Öyküden zaman meselesini çıkardığımızda karşımızdaki bir Mission Impossible, James Bond  veya Jason Bourne  filmi olabilir pekala. Karton, üstelik Rus bir kötü adam, onun elinde cefa çeken güzel bir kadın, dünyayı kurtarmaya çalışan ama aslında neyin içine düştüğünü tam olarak anlayamamış bir ajan, ona yardım eden bir yanı gizemli bir başka ajan. Klişe de olsa bu formülün çalıştığı son derece eğlenceli aksiyon filmler seyretmişliğimiz var. Ancak hem yönetmenin amacı bu değil, hem de bu klişeye yedirilmesi gereken oldukça karmaşık teorik fiziğe dayalı fikirler filmin dengesini bozuyor. Oysa Nolan mesela Inception’daki özgün fikirlerini, bir taraftan akan ana öyküyle duygusal yönlerini de ihmal etmeden birleştirmeyi başarmış, hem kurgusunu hem de senaryosunu dengeleyerek ortaya bir başyapıt çıkartmıştı. Tenet’ta ise öykü ile fikrin doku uyumunun yetersiz oluşu filmin bütünlüğüne zarar veriyor.

Aslında Tenet daha önce sinemada bir aksiyon filminde neredeyse hiç görmediğimiz, algımızı değiştiren sahneler izletiyor bize ama neredeyse tamamı görsel efekt kullanmadan çekilmiş olmasına rağmen ilk kez Nolan’ın yönetmenliğinde bile bir telaş, bir acemilik var gibi. Oldukça eleştirilen Dunkirk bile pek çok açıdan kusurlu bir film olmasına rağmen yönetmenliği ve teknik başarısı ile soluksuz izlenen bir filmdi ve sadece açılış sahnesiyle bile aklımızda yer etmişti.  Doğrusu Tenet’ta algımızla oynayan  aksiyon sahnelerinin bile etkisi altında kalmak mümkün olmuyor. Filmin hızlı kurgusu kalp atışlarınızı hızlandıracağına sizi sanki filmden koparıyor. Pek çok ayrıntı ve gönderme hızlı kurgunun ve bu telaşlı anlatımın kurbanı oluyor. En parlak aksiyon sahneleri olarak tasarlanan savaş sahnesi veya opera baskınında bile bu hız filmin aleyhine işliyor. Hemen ilk sahnelerden birinde karakterin ağzından duyduğumuz ‘düşünme hisset’ cümlesinin aksine film sizden durmadan düşünmenizi, olayları kafanızda sıraya sokmanızı, her ayrıntıyı aklınızda tutmanızı  talep ediyor. Bu meydan okuma çoğumuzun Nolan’dan asıl beklediği  şey olsa da özellikle filmin sonlarına doğru keyif vermek yerine yorucu hale geliyor. Bunda filmin başkarakterini bile derinlikli bir şekilde anlatamamasının, karakterlerin motivasyonlarının bizden kasten saklanmasının  ve senaryo zaaflarının da katkısı büyük. Bilimkurgu kısmını nispeten tutarlı şekilde tamamlamayı başarsa da filmin senaryosu da aynı öyküsü gibi çoğu zaman klişe batağına saplanıyor.  Bu klişeler yumağı ve filmin karakterlerine neredeyse hiç yatırım yapmaması oyuncu performanslarına da yansıyor. Başroldeki John David Washington’ın  performansı  aksiyon sahneleri de dahil vasatı aşamıyor. Elizabeth Debicki ise kendisini benzer rollerde sıklıkla izlediğimiz de düşünüldüğünde filme ekstra bir katkı sağlayamıyor. Hele Kenneth Branagh’ın hayat verdiği kötü adamın kulak tırmalayan aksanı ile attığı nutuklar  dayanılır gibi değil. Aaron Taylor-Johnson’a ise üzülmemek imkansız. Keşke Nolan’la çalışmanın cazibesine kapılıp bu dümdüz rolü  hiç  kabul etmeseymiş. Parlayan tek performans tartışmasız Robert Pattison’a ait ve genç aktör filmin tüm zaaflarına rağmen ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.  Neil filmde ete kemiğe bürünmüş, cazibesi olan tek karakter, filmdeki en iyi şey belki de.

Nolan’ın birkaç filmdir düşüşte olduğu bir gerçek ve ne yazık ki Tenet özgün fikrine, yönetmenin görsel efekt kullanmadan çektiği havalı aksiyon sahnelerine rağmen senaryo zaafları, klişe öyküsü ve kaderci söylemi ile hem Nolan’dan beklentimizin hem de kapasitesinin çok altında kalıyor.

 

Okumaya Devam Edin

Vizyon

Little Women Film Eleştirisi

Yayın tarihi:

-

Louisa May Alcott’un 1868 yılında yazmış olduğu aynı adlı romanından yeniden uyarlananan yedinci film olma özelliği taşıyan Little Women, geçtiğimiz  yılın en iyi film Oscar adayları arasındaydı. Film aday olduğu kategorilerden (en iyi film, en iyi kadın oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi uyarlama senaryo) sadece en iyi kostüm tasarımı ödülünü evine götürmeyi başarsa da böyle bir platformda yedinci uyarlamanın adından söz edilmesi bile büyük başarı aslında. Son yıllarda filmin yönetmeni Greta Gerwig’in kadın yönetmenler arasında öne çıkmış olması, Lady Bird gibi küçük bütçeli bir film ile 2017’de aldığı Oscar adaylığı filmden beklentiyi arttırmıştı. Ancak beklentilerin aksine oyuncu/yönetmen Greta Gerwig’in yapmayı seçtiği filmin romana kadın hikayelerine veya kostümlü dramalara yeni bir şey katabildiğini söylemek güç. Ama bu durum Greta Gerwig’in en iyi yönetmen adayları arasında yer almaması nedeniyle cinsiyet ayrımcılığı çerçevesinde epey konuşulmasına da engel olmadı.

Başlıca rollerini Saoirse Ronan, Emma Watson, Laura Dern, Eliza Scanlen, Florence Pugh, Timothee Chalemet, Chris Cooper ve Meryl Streep’den oluşan güçlü bir kadronun paylaştığı Küçük Kadınlar filmi hepinizin bildiği gibi Amerikan iç savaşı ertesinde March ailesinin dört kızının hikayelerini anlatıyor. Zamanın koşullarında hem samimiyeti hem de başkarakterinin bağımsız ruhunu yansıtması nedeniyle kitabın çok sevilip popülerleşmesi, defalarca sinemaya uyarlanması gayet anlaşılabilir. Tabii eğer 2020 yılında, böyle ünlü bir romanı beyaz perdeye yedinci kez uyarlayacaksanız yeni bir soluk arayışına girmeniz gayet normal, hatta belki de bir şart. Ancak Gerwig tercihini kadın erkek ilişkilerinin, kanunların, hayat koşullarının tamamen değiştiğini görmezden gelerek, bu naftalin kokan hikayenin içeriğini güncellemekten değil, teknik olarak farklı bir anlatım yolu seçmekten yana kullanıyor. Hikayeyi doğrusal zamanda değil de karışık bir zaman kurgusuyla anlatıyor. Bunu en azından bu kadar aldırmazlıkla yapabilmesinin tek nedeni ise hikayenin bilinirliği. Yine de film Amerika’da olayların sırasının tam olarak anlaşılamadığına  dair pek çok eleştiri aldı. Aslında fazla komplike bir hikaye olmadığından, izlerken biraz kafa karışıklığı yaşatsa da, film, bittiğinde hiç bilmeyen birinin bile bu puzzle formatını kafasında yerli yerine oturtması pek zor değil. Fakat bu tercihin kanımca en önemli dezavantajı, duygusal bağlamda ilerleyen hikayeyi sürekli  kesintiye uğratması. Aslında film zaman zaman diyalog bazında keyifli ve akıcı bir çizgi yakalasa da, bu zaman karmaşası ve filmin hızlı, bol kesmeli kurgusu karakterleri tanımayı ve onların ruh haline kapılmayı zorlaştırıyor. Bu durum da, filmin duygusal zirvelerinin  yeterince yükselememesine sebep oluyor. Jo’yu bir Laurie ile bir Friedrich ile görmek kitabın asıl kozu olan samimiyetini, duygusal devamlılık ve derinliğini azaltıyor. Aynı durum Beth ile ilgili trajedi için de, Meg’in ve Amy’nin hikayeleri için de geçerli. Bunun dışında film sahne sahne bakıldığında 1994 yılındaki uyarlama ile epey benzerlik gösteriyor.

O zaman da Gerwig’in neden bu hikayeyi anlatmayı seçtiği kafa kurcalıyor. Çünkü bu kadar ünlü ve sevilen bir romanı hele kostümlü drama ise beyaz perdeye uyarlamak bilinçli bir tercih olsa gerek. Zaten film daha görücüye bile çıkmamışken Oscar adaylığının konuşulması da bunu olumluyor ve tribüne oynandığı hissi yaratıyor. Oysa bu mayanın tutmayacağı Sofia Coppola The Virgin Suicides (1999) ve Lost in Translation (2003) ile parladıktan sonra 2006 yılında yine bir kostümlü drama olan Marie Antoinette ile hüsrana uğradığında (aynı Küçük Kadınlar gibi sadece kostüm dalında Oscar kazanabilmişti) anlaşılmıştı zaten.

Hadi iyi niyetle düşünelim, Gerwig yüz yıl öncesinin bakış açısıyla bugünün kadınlarının sorunlarına varmayı amaçlıyordu diyelim. Ancak uyarlamanın klasikliğini, demode alt metinlerini ve toz pembeliğini bir yana koyalım, karakter bazında da dişe dokunur çatışmalar içerdiğini söylemek zor. Yani film küçük kadınların modası geçmiş dertlerini bile birkaç süslü cümle kursa da gerçek anlamda irdelemiyor. Dört ana karakterini bile yeteri kadar sahicileştiremiyor. Hele finalde Jo’nun kitabı yayınlatmak adına verdiği tavizi  düşünecek olursak tam tersi etki yarattığı bile söylenebilir. Zamanın koşullarında ailesini geçindirmek için iyi bir evlilik yapması gerektiğini bilmesine rağmen ve bunun için şansı da varken, kendine bir kariyer oluşturmak için bilmediği bir şehirde yalnız yaşamayı göze alan Jo’nun kitabının sonunu değiştirerek kadınlara evlilik pazarlamaya razı olması hiç doğru gelmiyor. Aslında Gerwig benzer bir tercihi Lady Bird’de de yapmıştı. Orada da ana karakterinin önündeki engel maddi sorunlar ve aileye karşı yükümlülüklerdi. Özgürlüğünü dişiyle tırnağıyla söküp alan karakterinin mücadelesini anlatırken akıcı ve özgün olan Gerwig, filmin sonunda ne yazık ki onu annesinin bir cümlesi ile kandırmıştı. Bu orta yolu seçme alışkanlığı devam ettiği taktirde Gerwig’in üzerine yapışan feminist imajın altını doldurabilmesi oldukça zor görünüyor.

Filmin kostüm, müzik, makyaj, görüntü yönetimi ve oyunculuklarına gelince, tüm kategorilerde sınıfı zorlanmadan geçtiği söylenebilir. Soirse Ronan oynadığı her karaktere ruh katabilen çok iyi bir oyuncu olduğunu ve  farklı bir aurası olduğunu bir kez daha kanıtlarken, yükselen kariyerine bir taş daha ekleyen Florence Pugh da onu iyi tamamlıyor. Zaten ödülü alamamış olsalar da  iki oyuncu da filmdeki rolleriyle Oscar’a aday gösterildiler.

Sonuç olarak Küçük Kadınlar filmi belki önceki uyarlamaları izlememiş, kitabı okumamışsanız veya klasik bir kostümlü dramaya razıysanız keyifli bir seyirlik sunabilir ancak 2020 yılında anlatılması gereken o kadar çok kadın hikayesi, mücadelesi, büyüme öyküsü varken ve yönetmeninin yakaladığı rüzgar ve yarattığı beklenti düşünüldüğünde kesinlikle izlemeyi beklediğimiz film değil.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending