Connect with us

Hollywood

Tomorrowland: Spekülatif Kurgu, Birinci Sınıf Eser

Yayın tarihi:

-

Aktörler geniş anlamda onlarca kez hırçın ya da sevimli roller oynamış olabilir. Son yıllardaki ‘bilimkurgu’ alanında artış gösteren film sayılarını analiz ettiğimiz zaman ortaya çıkan tablo, rolleri oynayan oyuncuların şaşırtıcı şekilde simülatif kurgularla hareket eden karakter tanımlamalarında boğulduğu gerçeğini bizlere gösteriyor. Ki bu örneğimizin ete kemiğe bürünmüş halini ‘Jüpiter Yükseliyor’ filmine bakarak anlarız. Eddie Redmayne, Oscar kazandığı ‘The Theory of Everyting‘ (Her Şeyin Teorisi) filminde nasıl durağan oyunculuk algısı oluşturmuşsa, ‘bilim kurgu’ alanında da aynı algıyı devam ettirdi. Yarının Dünyası – Tomorrowland ise George Clooney’in kendi içsel saplantılarına dönüşen ‘sakin’ tipteki karakter yorumunun az biraz dirilişi olarak görülebilir. Brad Bird’ün ikinci canlı aksiyon filmini irdelerken ‘distopik’ olay zincirinin izlerine bakmakta yarar var. Sonuçta yönetmenin bundan önce yaptığı animasyon filmleri Hollywood camiasında epeyce ses getirmişti. Bird yumuşak geçiş yaparak kendi kabuğunu kırmanın peşine düşünce oturmuş Damon Lindelof ile Tomorrowland’i yazmış. Akılları fazlaca zorlayan konuyu enine boyuna masaya yatırmak seyirciyi emimin sıkacaktır; ama oyuncuların kurguya kattıklarına bakarak edilgen yapıyı irdeleyebiliriz.

İnanılmaz Aile ve Ratatuy filmelerinin yönetmeni bu sefer distopik öyküyle takipçilerini selamlıyor. Tomorrowland adlı uzay-zaman mekanından sıyrılmış yeri keşfeden Frank ve Casey, peşlerinden öyküyü epeyce sürükleyen iki isim. Casey bilime aşık ve meraklı genç birisidir, Frank Walker ise sıra dışı bir hayalperest. İki arkadaşın zaman yolculuğu merakları uğruna yaptıkları araçla gerçeğin arka planında görünen Tomorrowland adını verdikleri yere ulaşmaları konuyu başlatır. “Lost” yazarları ve yaratıcıları olan Damon Lindelof ve Brad Bird, rüyaların ötesine doğru seyirciyi sürüklerken yeni boyutlara ulaşan insanların maceralarını ‘yaşamı koruma’ duygusuyla birleştirip, fazlaca olay sululuğu oluşturan bir eser ortaya çıkarmışlar. Belli kalıpların dışına çıkmış robotlar, gökyüzüne yükselen inanılmaz kuleler, görsel hologramlar, uçan arabalarla süslü gökyüzü atmosferi yeni keşfedilen yerin çarpıcı estetik zarafetini oluşturur. Peki bu yeni bölgenin fazlaca uçuk masalımsı gösterimi etkileyici mi? İşte burası muallakta kalan bir durum. George Clooney’in oynadığı ve küçükken bilime meraklı çocuk Frank’ın icat ettiği, insanı uçurabilen sırt jetiyle 1964 New York Dünya Festivali görüntüleriyle başlayan film, düşünsel gerçekliği zorlayan birinci sınıf bir eser.

Disney's TOMORROWLAND..Casey (Britt Robertson) ..Ph: Film Frame..©Disney 2015

Lindelof & Bird & Jeff Jensen’in Tomorrowland adındaki hikayesinden uyarlanan filmle ilgili şunu söylemekte bir beis görmüyorum: Bu filmin bilim kurgu alanında yeni bir çığır açacağı kesin. Özellikle Walt Disney’in çizgi filmleri de dahil, hayal ötesi bilim kurgu yaratmaktaki usatlığını düşündüğümüzde Tomorrowland, herkesi içine çekebilen bir girdap oluşturmuş. ‘Casey’ rolüyle karşımıza geçen Britt Robertson, hızlı akan öykünün sessiz karakterlerini geri plana itip kendisini ön plana çıkarmış. İki saati geçen olaylar sırasında görüntü kalitesinin muhteşemliği karşısında kendisini büyülü atmosfere kaptıran seyirci, senaryonun yapaylığını pek önemsemiyor. George Clooney ise giriş cümlesinde yazdığımız gibi, karakterinin psikolojik ruh halini kavrayamadan yine kendi bilindik oyunculuğunun peşine düşmüş. İnsanın aklını oynatması gereken, inanılmazların gösterildiği görsel şölen içinde Frank, karşısına çıkanları öylesine doğal karşılıyor ki, insan buna gerçekten hayret ediyor.

Zamanın dönüşümsel kurguları, uzay-zaman algısının yeniden masaya yatırılışı, boyutlar arası geçişlerle paralel evrenlere ulaşma duygusu filmi ayrıcalıklı kılarken, dönüşüm içinde kazanım duygusunun peşine düşen Tomorrowland, dünyayı düzeltme derdine düşen Casey Newton karakterinin bir adım önde olduğu, Britt Robertson’un tek başına konuyu sırtladığı yapım olarak beyazperdedeki yerini aldı. Eğlence anlamında sizleri tatmin edecek olan film, harika görsel şölenleriyle distopik konusunun zayıflığını pek hissettirmiyor.

Okumaya Devam Edin

Hollywood

TENET 26 AĞUSTOS’ta Türkçe Altyazılı, Türkçe Dublaj ve IMAX® Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Christopher Nolan imzalı yeni orijinal bilimkurgu-aksiyon “Tenet”ın başrolünde John David Washington yer alıyor.

Kahramanın sahip olduğu tek silah bir kelimedir: Tenet. Tüm dünyanın ayakta kalabilmesi için mücadele eden Kahraman, uluslararası casusluğun alacakaranlık dünyasında seyahat ederken üstlendiği görev onu gerçek zamanın ötesine götürecektir.

Zaman yolculuğu değildir bu. Evirtmedir.

“Tenet”ın uluslararası kadrosunda John David Washington’a Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Dimple Kapadia, Martin Donovan, Fiona Dourif, Yuri Kolokolnikov, Himesh Patel, Clémence Poésy, Aaron Taylor-Johnson’ın yanı sıra, Michael Caine ve Kenneth Branagh eşlik ediyor.

Nolan yazıp yönettiği filmin hikayesini perdeye taşımak için IMAX® ile 70mm tekniklerinden yararlandı. “Tenet”ın yapımcılığını Emma Thomas ve Nolan; yönetici yapımcılığını ise Thomas Hayslip üstlendi.

Nolan’ın kamera arkası ekibini oluşturan isimler şöyle: Görüntü yönetiminde Hoyte van Hoytema, yapım tasarımında Nathan Crowley, kurguda Jennifer Lame ve kostüm tasarımında Jeffrey Kurland. Görsel efektler amirliğini Andrew Jackson’ın, özel efektler amirliğini ise Scott Fisher’ın gerçekleştirdiği filmin müziği Ludwig Göransson imzasını taşıyor.

“Tenet”ın çekimleri yedi ülkeye yayıldı.

Okumaya Devam Edin

Haberler

Jumanji: The Next Level 13 Aralık’ta Türkçe Dublaj, 3D ve IMAX 3D Seçenekleriyle Sinemalarda!

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Yeni yılın gelmesine sayılı günler kala, Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level filminin 13 Aralık 2019 tarihinde sinemalara gösterilecek olmasıyla oyun yeniden başlıyor.

Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level bir önceki film olan Jumanji: Vahşi Orman/Jumanji:Welcome to the Jungle filminde geçen maceralarının ardından hayatta kalmayı başarmış dört genci bir araya getiriyor. Bu dört genç tatil döneminde üniversitelerinden New Hampshire Brantford’daki evlerine dönerler. Şimdi artık üniversiteli olan bu gençler kendi hayatlarında da yeni bir döneme girmeye çalışırlar. Spencer’in oyuna tekrar girmek zorunda kalmasının ardından Martha, Fridge ve Bethany yeniden bir araya gelirler ve Spencer’ı eve geri döndürebilmek için bir kurtarma görevi için Jumanji dünyasına girmek zorunda kalırlar.

Oyun artık bozulmuştur ve oyunculara karşı savaşmaktadır. Karakterlerin Jumanji hakkında bildikleri her şey değişmek üzeredir. Artık bu oyun sadece bir ormandan ibaret değildir, oyun daha büyük ve daha tehlikeli bir hale gelmiş ve üstesinden gelinmesi gereken korkunç engeller vardır. Bu filmde herşey olabilir yani bu büyük maceranın, inanılmaz görsel efektlerin ve destansı mekanların yanında hiç umulmadık şeylerle karşılaşmayı da bekleyin.

Filmin avatar (karakterlerin oyundaki görüntüleri) takımında, Dr. Smolder Bravestone rolünde Dwayne Johnson, Dr. Shelley Oberon rolünde Jack Black, Mouse Finbar rolünde Kevin Hart, Ruby Roundhouse rolünde Karen Gillan ve Seaplane rolünde Nick Jonas’ı görüyoruz. Ayrıca Filme yeni katılan oyuncularda, Milo rolünde Danny Glover, Büyükbaba Eddie rolünde Danny DeVito ve yeni avatar Ming rolünde Awkwafina’yı izliyoruz. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve kahramanlarımız oyundaki değişiklikler ile baş edebilmek için ve oyundan sağ olarak çıkıp Spencer’ı eve sağ salim getirebilmek için sahip oldukları güçlerinden destek almak zorundadırlar ve bunu da oyun hepsinin sonunu getirmeden önce yapmalıdırlar.

Columbia Pictures bir Matt Tolmach /Seven Bucks /Detective Agency yapımını sunar. Bir Kasdan filmi olan Jumanji: Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level’da başrollerde, Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Nick Jonas ,Awkwafina, Alex Wolff, Morgan Turner, Ser’Darius Blain, Madison Iseman, Danny Glover ve Danny DeVito yer alıyorlar. Muzik düzenlemesinde Manis Ravel ve Tom Wolfe bulunuyor. Film müziği ise Henry Jackman tarafından yapıldı. Kostüm tasarımcısı Louise Mingenbach’tır. Editörler; Mark Helfrich ACE, Steve Edwards,Tara Timpone ACE, tarafından yapıldı. Yapım tasarımcısı Bill Brzeski. Filmin görüntü yönetmenliğini Gyula Pados HDC yaptı. Filmin yönetici yapımcılığını David Householter, Melvin Mar, Scott Rosenberg, Jeff Pinker, William Teitler,Ted Field ve Mike Weber üstlendiler. Film, Chris Van Allsburg’un yazdığı Jumanji adlı kitaptan uyarlanmıştır. Senaryosunu Jake Kasdan, Jeff Pinker ve Scott Resenberg yazdı. Matt Tolmach, Jake Kasdan, Dwayne Johnson, Dany Garcia ve Hiram Garcia filmin yapımcılığını üstlendiler. Filmin yönetmeni Jake Kasdan’dır.

Okumaya Devam Edin

Dosyalar

The Irishman’de İzleyeceğimiz Karakterleri Tanıyalım

Yayın tarihi:

-

Goodfellas (1990), Casino (1995), The Departed (2006) ve The Wolf of Wall Street (2013) gibi gangster/suç filmleri ile bu türün en iyi örneklerini vermiş olan usta yönetmen Martin Scorsese’nin yine bu filmleriyle aynı kulvarda olan son filmi The Irishman (2019) 57. New York Film Festivali’nde ilk kez görücüye çıktı. Film seyirciler ve sinema yazarlarından övgü dolu geri dönüşler aldı. Oyuncu kadrosunda Al Pacino, Robert De Niro, Joe Pesci ve Harvey Keitel gibi usta oyuncuların yer aldığı filmde ABD tarihinin çözülememiş en büyük gizemlerinden biri olan efsanevi sendika başkanı Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolma hikayesini izleyeceğiz. 1 Kasım 2019’da belirli sinemalarda gösterime girecek olan film aynı zamanda 27 Kasım’da da Netflix’te yayınlanacak. The Irishman’i izleyeceğimiz günü iple çekerken gelin filmde izleyeceğimiz karakterlere yakından göz atalım.

Jimmy Hoffa (Al Pacino)

ABD’nin en büyük sendikasının (kamyon şoförleri sendikası) lideri. Mafya ile sıkı ilişki içerisinde ve sendikanın parasal gücünü yasadışı yollarda kullanması ile gündemde olan biri. En son 1975 yılında bir otoparkta mafya liderleri ile buluşma öncesi görülmüş ve sonrasında kendisinden bir daha haber alınamamış.

Frank Sheeran (Robert De Niro)

Lakabı ”İrlandalı”. II. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda, Avrupa’nın pek çok bölgesinde savaşmış bir savaş suçlusu. Ordudan ayrıldıktan sonra Bufalino suç ailesine katılmış ve mafya tetikçisi olmuş. Aynı zamanda da sendika çalışanı. Jimmy Hoffa’nın sendikasındaki piş işlerde başı çekiyor. Jimmy Hoffa cinayetinin (?) de baş aktörü.

Russell Bufalino (Joe Pesci)

Bufalino suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Cosa Nostra’nın içinde önemli bir yere sahip. Frank Sheeran ile yakın ilişkide olması ile birlikte Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının da baş şüphelilerinden.

Angelo Bruno (Harvey Keitel)

Philadelphia suç ailesinin lideri. Sicilya doğumlu. Frank Sheeran ile yakın ilişkileri bulunan Angelo Bruno uzlaşmacı kişiliğinden dolayı mafya içerisinde “Nazik Don” olarak anılırmış.

Chuckie O’Brien (Jesse Plemons)

Jimmy Hoffa’nın üvey oğlu. Hoffa’nın ortadan kaybolması olayının şüphelilerinden biri. Chuckie O’Brien aynı zamanda The Godfather (1972) filmindeki Tom Hagen karakterine de ilham olmuş.

Peggy Sheeran (Anna Paquin)

Frank Sheeran’ın kızı. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın tutkun olduğu kadın.

Felix DiTullio (Bobby Cannavale)

Lakabı ”Skinny Razor”. Yeni mafya üyelerini yetiştirmek için kurulan “Friendly Lounge” isimli barın işletmecisi. Aynı zamanda mafya suikastçisi.

Bill Bufalino (Ray Romano)

Lakabı ”Mafya Avukatı”. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın sendikasının da avukatlığını yapmış. Hoffa ile yakın ilişki içerisinde olmasının yanında ayrıca Bufalino suç ailesinin de üyesi.

Anthony Provenzano (Stephen Graham)

Genovese suç ailesinin önemli aktörlerinden. Aynı zamanda Jimmy Hoffa’nın başkanı olduğu sendikanın da başkan yardımcısı.

Anthony Salerno (Domenick Lombardozzi)

Genevose suç ailesinin en önemli isimlerinden biri. Lakabı ”Şişko Tony”.

Joseph Gallo (Sebastian Maniscalco)

Colombo suç ailesinin üyesi. Mafya içerisinde ”Çılgın Joe” olarak ünlenmiş.

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending