Connect with us

Avrupa Sineması

Weekend (2011) Haftasonu

Yayın tarihi:

-

Eşcinsel sineması yıllar geçtikçe konum değiştirirken bir takım biçimsel evrimler de geçiriyor. Bundan birkaç on yıl önce tabu kimliğinden arınan eşcinsel ya da literatürdeki adıyla queer sineması, Hollywood’daki değişimsel örneklerinin ötesinde bağımsız sinema için ciddi bir tercih meselesi olmuş durumda. Öyle ki bağımsız bir sinemacı, mesaj verme kaygısı gütmek için heteroseksüel olmayan bireylerle alakalı filmler yapmakta zorlanmıyor. Bunun pek çok örneğini de geçmiş yıllarda gördük. Öte yandan Hollywood’un bu sektöre yaklaşımı daha farklı. Eşcinsellerin sorunlarına çözüm üretmeye yardımcı olmak yerine içselleştirdiği duygularını dışarı vuran karakterleri anlatmayı seçen yapımcılar, samimiyetleri sorgulatırcasına etkileyicilikten uzak ekinler vermeye devam ediyor.

Geçtiğimiz !f İstanbul seçkisinde yer alan Weekend ise Hollywood’un yaptığı ve yapmaya devam edeceği queer sineması çizgisinden çok daha farklı bir konumda seyrediyor. Andrew Haigh tarafından yazılıp yönetilen film, özellikle eşcinselliğin yalnızca iki karakterin gözünden ve ağzından, toplumsal normlar yönüyle ele alınması sebebiyle hem eleştirmenler hem de seyirciler tarafından bir hayli beğenilmişti. İngiltere’nin bir şehrinde geçen film, yer yer İngiliz mizahı ile küçük tebessümlere sebebiyet verse de genel eğilimi itibariyle sanatın toplum için yapılabileceği kaygısını güderek eşcinseller üzerindeki baskıya ve eşcinsellerin dış dünyadan soyutlanmış ilişkilerine göz atıyor.

Filmde hikayeleri anlatılan iki karakterden ilki olan Russell (Tom Cullen), cankurtaranlık yapan ve ailesini hiçbir zaman tanımamış bir eşcinsel erkek. Bir gün arkadaşlarının evinden çıktıktan sonra gittiği gaybar’da tanıştığı Glen (Chris New) ise sanat için bir şeyler yapmaya çalışan ve yönelimlerini açıkça yaşayan biri. Glen’e göre gerek fikirlerini gerekse cinsel kimliğini daha sıkı muhafaza eden Russell, ailesiz olmanın getirdiği bir takım eksiklikleri uzunca bir süre yaşamış ve yaşamaya devam ediyor. En basit tabirle bir eşcinsel aktivisti olarak tanımlanabilecek fakat fikirleri daha yapıcı ve rasyonel diyebileceğimiz Glen ile aralarında başlayan elektrik, bu ikilinin her anlamda doyumsuz bir hafta sonu geçirmesine sebep oluyor.

Genelinde uzak plan çekimlerin hakim olduğu ve karakterler kadar bulundukları şehrin statik konumunu da ekrana yansıtan Weekend, hiç şüphesiz queer sinemasında yeni bir döneme girildiğinin yahut girileceğinin sevindirici bir işareti. Filmde iki karakterin karşılıklı diyalogları, anlayan için, toplumsal tabular üzerine oldukça gerçekçi ve yapıcı önermeler içeriyor. Glen’in homofobiye ve dünyada kurulu heteroseksüel düzene karşı bakış açısı başlarda daha tutucu olsa da Russell’ın yardımıyla daha geniş düşünebiliyor. Filmin özellikle ikilinin koltukta oturup bu normlar üzerinde tartıştığı sahnesi tam bir sanat eserine dönüşüyor. Glen, söz konusu uzun sekansta heteroseksüel dünya hakkında yerinde tespitlerde bulunuyor. Heteroseksüel insanların aletlerini her seferinde homoseksüellerin boğazına soktuğu benzetmesiyle televizyonda, reklam panolarında, yazılı basında, hikayelerde, masallarda, kısaca her yerde heteroseksüeller üzerinden düzenin işlediğinden yakınıyor. Homoseksüellere gelince ise durumun daha farklı bir düşünce işleyişine sahip olduğundan yakınıyor: “Heteroseksüelleri üzmemeliyiz! Dikkat et, heteroseksüeller geliyor. Hadi onları üzmeyelim, kendi küçük mıntıkamızda saklanalım, el ele tutuşmayalım, sokaklarda öpüşmeyelim…” Evet, gerçekten de etrafımıza şöyle bir baktığımızda heteroseksüel ve homoseksüel bireylerde tam da bunun benzeri bir oluşum görüyoruz –bunu kimse inkar edemez. Diyalog heteroseksüellerin evliliğine geldiğinde ise beklenenin aksine eşcinsel evliliğin propagandası yerine evlilik kurumunun samimiyeti ve gerekliliği tartışılıyor. Aslında filmi dikkate almak için sadece bu seçim bile yeterli gelebiliyor.

Bahsettiğim sekansta daha önce gerçekliğini sorgulama gereği duymadığım bir replik de mevcut. Söz konusu cümlede Glen, Amerika’da eşcinsel ve LBT bireylerin eşit haklar için sokağa döküldüğünü fakat okyanusun bu yakasına bakıldığında ise insanların tek derdinin Grindr gibi eşcinsel dating uygulamalarında takılmak ya da karşısındakine güzel gözüksün diye kıçlarını tıraş etmekle meşgul olduğundan dert yanıyor. Halbuki genel geçer fikir yapısına göre karşı kıtadaki insanların tabiri caizse geri zekalı ve üşengeç olduğu bilinir. Fakat düşününce kıta Avrupasındaki tutuculuğun bir türlü yenilemediğini görüyoruz. Peki bu durumun sebebi nedir? Heteroseksüellerin ya da muhafazakar kesimlerin baskısı mı? Evet diyenler bana pek samimi gelmiyor. Bir yere kadar kabul edilebilir bu seçeneğin yanında –en azından bu ülkedeki eşcinseller söz konusu olduğunda- bir ses çıkarma sorunu mevcut. Aman şu olmasın, aman bu olmasın diye diye yakındainsan hakları bile ellerinden alınacak bu insanları bu bağlamda anlamak biraz güç olabiliyor.

Glen’in bu çıkışlarına Russell’ın verdiği yanıt ise olaylara daha nesnel bakıldığında haklı görülüyor. Russell’a göre Glen, herkes bağımsız olsun, herkesin kendi düşünceleri olsun istiyor fakat tüm bunların arkasında aslında herkesin kendisi (yani Glen) gibi düşünmesini istiyor. Tekrar belirtme gereği duyuyorum, bu koltuk sekansı filmin yola çıkış amaçlarından birini en güzel yansıtan kısımlardan.

Tüm bu toplumsal bakışların yanında filmin önemsenmesi gereken bir diğer yönü de iki insanı anlatması. Weekend’de bu ikilinin başkalarıyla olan ilişkileri hakkında pek bir şey gördüğümüz söylenemez (Russell’ın hakiki dostu dışında). Diyeceğim o ki film, ikilinin ilişkisini oldukça samimi bir şekilde gözler önüne seriyor. Karşılıklı konuşmalarından yatak sahnelerine kadar her şey o kadar doğal yansıtılmış ki kendinizi bu ikiliyi biraz uzaktan seyreder gibi hissediyorsunuz. Ağız boşluklarındaki dil ile ön beyin ikilisini birleştirme becerileri kadar vücut dillerini kullanmadaki başarılarıyla da göz dolduran Tom Cullen ve Chris New, yapmacık sinema karakterlerinden çok uzak ve tek kelimeyle harikulade oyunculuklar ortaya koyuyorlar. Yeri gelmişken Chris New’ın gerçek hayatta da bir eşcinsel olduğunu, Tom Cullen’ın ise heteroseksüel olduğunu belirtelim. Filmi izlediğinizde Cullen’ın can alıcı performansından sonra Hollywood’un sahte eşcinsel karakterlerini canlandıran heteroseksüel oyuncuların samimiyetini ve kabiliyetini sorgulayacaksınız.

Filmin afişinin renkleri niçin o şekilde seçilmiş bilmiyorum ama benim için filmin sonunu anlatan bir bütün oldu o renkler. İkilinin ilişkisinin ne şekilde biteceğini zaten başından beri biliyorduk ama bunun ekrana nasıl yansıyacağından hiçbirimizin haberi yoktu. Gidişatı itibariyle karakterlerin duygularından ziyade vücutlarını ve mantıklarını konuşturmayı seçen yönetmenin, finalde işi gereğinden fazla dramatize edeceğini düşünmüyordum –beni haksız da çıkarmadı kendisi. Lakin yine de böylesi bir anlatımın sonunda her şeyin başa döndüğünü görmek izleyeni karamsarlığa itmekten öteye gidemiyor. Glen ile Russell’ın birlikte geçirdiği ilk gecenin sonunda Glen evden ayrılırken asansörün orada gördüğümüz öpüşüp koklaşarak vedalaşan çifte bir göndermeyle bitiyor her şey. Toplum içinde uygun görülmeyen iki erkeğin öpüşerek vedalaşma biçimi, Glen ve Russell son kez vedalaşırken tabuları yıkıyor. Tam bu sahnede yönetmen, homofobiyi bir kez gözler önüne seriyor. Fakat bu sefer seyirci daha çok etkileniyor zira film boyunca duygu dozu en yüksek an o an ve homoseksüel dünya hakkında tam bir doyum noktasına ulaşılmışken heteroseksüellerin kabul edilemez nefretleri kendini gösteriyor. Böylelikle Andrew Haigh, uğruna yaptığı filmin amacına yönelik son bir vuruş daha yapıyor.

Baştan aşağıya bir sanat eseri olarak görülebilecek, ne şekilde baktığınıza göre tamamen sıkıcı bir ibne hikayesinden tutun manidar ve düşündürücü bir erkek hikayesi olarak şekillenebilecek başarılı bir film Weekend. Yedinci sanatın bir örneği olarak izlemenin dışında, bir fikir yapısını alt üst etmek üzere cinsel yönelimi ne olursa olsun herkes tarafından izlenmesi gereken bir yapım. İster heteroseksüel olun ister homoseksüel; Russell ve Glen’in ilişkisi sizin olaylara bakış açınızı genişletecektir.

Okumaya Devam Edin

Avrupa Sineması

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi: Sonlarca Kez Bakmak

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Cannes Film Festivali’nden “en iyi senaryo” ödülüyle dönen Portrait de la jeune fille en feu, seyirci nezdinde Filmekimi programının en merakla beklenen yapımlarından oldu.

Eril hakimiyetin ağırlığındaki son dönem sinemasında böylesine “kadın” odaklı ve kadın elinden çıkmış işlere tanıklık etmek büyük bir keyif. Filmin yönetmeni ve aynı zamanda senaristi  Céline Sciamma, hikaye genişledikçe bir mit ile arka plan oluşturduğu şahane bir resim hayal etmiş. Ressam Marianne(Noémie Merlant) gibi bizi olduğumuz yerde tutmak gayesiyle eserini zaman zaman bulanıklaştırmış ve seyirciyi noktaları, bakışları ve sözleri birleştirerek neticeye hazırlamaya itmiş. Sahneler ilerledikçe gerçekten iyi bir hikayeyi izlediğimizi hissediyoruz fakat başyapıt gibi uzun boylu laflar etmekten imtina etmek lazım.

Ä°lgili resim

Senaryo başarısıyla ödül almış bir yapımı, hikayesi özelinde irdelemek yanlış olmaz. Senaryo yazımı için tavsiye veren pek çok kitapta kerteriz alındığı üzere, çıkış noktasına indirgeyerek filmi özetlemek gerekir. 18.yy sonlarında bir ressam(Marianne), genç bir kadının evliliğiyle nihayetlenecek portresini yapması için işe alınır. Genç kadın Héloise(Adéle Haenel), daha önce işe alınan ressama poz vermeyi reddetmiştir. Hiç tanımadığı bir adamla evlenmek istememesi hasebiyle bu durumdan kaçınan genç bir kadın ve resimlerini babasının adıyla imzalamak zorunda hisseden ressam Marianne… Kontesin(Valeria Golino) ricası üzerine Héloise ile yürüyüşler yaparak onu gözlemlemeye çalışan Marianne, bu yolla onun portresini yapmaya çalışır. İlerleyen sekanslarla beraber gizemli bir hal alan, ayrıldığı tarikatın kıyafetleriyle gezen Héloise’in varlığı özgürlüğe kavuştuğu ilk anda seyirciye de belirginleşiyor. Bu noktada filmin yapıtaşlarından birini çok çabuk kaybediyoruz. Poz vermekten kaçınan ve haliyle yarım bırakılmış tablodaki yüzü seyircide merak unsurunu tetikleyen genç kızın sureti, kameraya çok çabuk sunuyor kendini. Başyapıt nişanından burada uzaklaşmaya başlıyoruz. Bununla beraber, yaşadıkları dönemin olağan hayatını ve değer yargılarını ifadesel ve sözsel olarak ima etse de dönem ruhuna hakim olmamıza dayanak sağlayacak keskin çizgiler aktarmada eksik kalıyor. Dönemin imajına sırtını dayayan filmlerde rast geldiğimiz en sağlam sütunlardan biri olan müzik arka planı son derece silik ve eksik kalmaktan kurtulamıyor. Filme dair zihnimizde yer edecek en heybetli sahneler müzik arka planıyla sunulurken genele bakıldığında 18.yy sonlarında canlanan bir hikayede melodilerin yoksunluğu ve hatta kısırlığı duygularımızı ön plana koymamıza mani oluyor. Tüm bu olumsuzluklar filmi parçalara ayırmak zorunda bırakıyor. Başlangıçta yakalanan ivme, orta sekanslara doğru düşmekle beraber müzikle iç içe olduğumuz ve “alev aldığımız” sahneler sayesinde tekrar yükselmeye başlıyor. Bu noktada sinema tarihinin en yalın ve sert kürtaj sahnelerinden biriyle karşılaşıyoruz. Evin hizmetçisi Sophie(Luana Bajrami), vazgeçtiğinin gözlerine baktırılarak bizim de dikkatle izlememizi talep ediyor adeta. Başından itibaren bakışlara bu denli kıymet yükleyen hikayenin, efsanevi bir bakışma anına atıfta bulunarak biçimlendirilmesi ise büyüleyici oldu.

Orpheus mitini önce Héloise’in ağzından dinlediğimizde Marianne, Orpheus’un seçimine farklı bir yol sunuyor.

orpheus ve eurydice ile ilgili görsel sonucu

Aşık olmaktan ziyade şair olmayı seçmek

Mit, Marianne’in gözünden anlamlandığı anda bu cümleyi duyuyoruz ama bunun ardından yönetmen de kendi bakışını sunuyor. Mite Orpheus’un gözünden bakmayı bırakıp Eurydice’i seçimi yönlendiren itki konumuna sokuyor. Mite göre; Eurydice ve Orpheus’nin düğününde yılan tarafından ısırılan Eurydice ölür. Orpheus lirini eline alır ve ezgileri eşliğinde ölüler diyarına gider. Hades dahi onun müziğinden etkilenir ve Eurydice’in Orpheus’nin arkasından yürümesine izin verir; tek şartı ise arkasına bakmamasıdır. Şüpheyle yoluna devam eden ve kandırılmaktan korkan Orpheus, dayanamaz ve arkasına bakar. Eurydice anında yok olur.

Filmde ise Marianne ve Héloise aşklarını anıya dönüştürmeye mecbur birer hayatın kahramanlarıdır. Héloise, 28 dikişli sayfayla tutunur anısına; Marianne ise sonlarca kez  bakarak. Aşık olamayacakları için şair olmaya mecbur kalan karakterlerimizle  Héloise’in ablasının uçurumdan atlayarak gerçekleştirdiği intihar, bu kez ifadelere indirilir ve yine kimse bağırmaz.

Ä°lgili resim

Olanlar mıdır ölüme iten yoksa olmayanlar mı?

Miti arkasına alarak, anısı sürekli yanıp tutuşacak ama varlığı son bakışla sönecek iki ölü aşık yaratıyor hikaye. Bu ölüler ki anıları birbirlerinde yaşayacak ve fakat bir daha asla yaşanmayacak. Héloise’in gözyaşlarıyla beraber “kalbinden ateş almaya başlayan portre” tamamen tutuşuyor. Vivaldi’nin Dört Mevsim konçertosundan “Yaz” kısmı ile uzaklaşırken hikaye, yeniden bütün bir filmi müzikal olarak özetliyor. Güneşin sıcağıyla yanarken insanlar ve bütün canlılar rüzgarla beraber fırtına da yaklaşır. Son kısımda fırtına kükrer ve son sürat yağmur başlar.

Hikayenin düğüm bölümünde seyirciyi zaman zaman kurak bıraksa da bilhassa son yarım saatini dikkate alırsak gittikçe yeşillenen bir yapım. Özgür bir kadının erkekleri resmetmeden yarattığı dünyada, çok heybetli bir bitirişle bütün bir dünyayı anlatıyor. Böylelikle olanın anısına, olmayanın da acısına bir ağıt yakıyor.

portrait de la jeune fille en feu ile ilgili görsel sonucu

 

 

Okumaya Devam Edin

Avrupa Sineması

Çifte Hayatlar: İki Yüzlülüğün Kabulü

Yayın tarihi:

-

Yazar:

 

Bünyesinde çok tanıdık simaları barındıran Doubles vies (Çifte Hayatlar) filmini kabaca anlatmak gerekirse günümüz dünyasına hakim olan sosyal medya hakimiyetinin ve basılı yayıncılığın geçirmek zorunda kaldığı evrime odaklanılıyor diyebiliriz. Kadrosunda Fransız sineması denilince akla gelen Juliette Binoche ve Guillaume Canet gibi iki bilindik ismi  barındırmakla birlikte yeni yeni ün kazanan Vincent Macaigne kadroda yer alıyor. Senaristliğini ve yönetmenliğini, Clouds of Sils Maria(2014) ve Personal Shopper(2016) gibi yapımlardan aşina olacağımız Olivier Assayas üstleniyor.

Alain(Guillaume Canet), bir yayınevi yöneticisidir. Léonard(Vincent Macaigne) ile uzun yıllara dayanan bir iş ilişkileri vardır ve onun kitaplarının da yayıncısıdır. Filmde tartışmaya açılan konu, seyirciye çift yönlü bir bakış açısıyla hiç gecikmeden veriliyor. Değişimin süregeldiği yayıncılık sektöründe, artık basılı yayınlar sesli kitapların, blogların ve hatta sosyal medya ağlarının içine girmiştir. Alain bu noktada nerede duracağına karar veremeyen bir karakter haline dönüşür fakat eşi Selena(Juliette Binoche), bu değişime direnmeye çalışan ve hatta küçük cihazlar içinden kitap okumanın saçmalığından bahsederek eski usullere bağlılığını koruyan biridir. Selena, polisiye bir dizide “kriz yönetimi uzmanını” canlandırmaktadır. Pek çok kez kendisine oynadığı polis karakteri sorulduğunda polisi oynamadığının altını çizer ki oynamayı bırakana kadar. Diziden ayrılmaya karar verince “sadece polistim” demekle yetinmeye başlar. Filmin odak noktasını göründüğünden çok da uzağa götürmeden dijital dünya düzenine evrilme ve endüstriyel edebiyata bir eleştiri olarak irdelemek mümkün fakat bundan daha fazlası mevcut.

Karakterlerin hepsi orta yaşlarında ve  hem iş dünyasında hem de aile içlerinde düzenlerini ve rutinlerini oturtmuş insanlardır. Bu noktada filmin adıyla da bağlantı kurduğumuzda hepsinin çifte hayatlarına şahit olmak kaçınılmazdır. Alain eşini, yayınevini dijital sektöre adapte etmek için işe aldığı Laure(Christa Theret) ile aldatmaktadır. Üstelik Selena bu durumun farkındadır fakat bunu bilmek artık hayatlarında bir şey değiştirmez. Bu “ikiyüzlü” yaşamın kabulünü kendi içinde yapmıştır. Aynı şekilde Selena’nın da yazar Léonard ile bir birlikteliği vardır. Açıkça belli etmese de Alain’in de bu durumun farkında olduğunu hissetmemek işten bile değildir. Léonard ise eşiyle çok farklı tarzlara sahip olduklarının farkındadır ve ona Selena’dan bahseder. Bu itiraf da umduğumuz kadar yüksek bir tepki almaz. Filmin içinde birçok çarpık ilişki karşımıza çıksa da hiçbirisi yüksek frekanslarda bir tepki görmez. Tam burada günümüz ilişkileri ve dijital dünya ile bir bağlantı kurmak mümkündür.

Sosyal medyanın, hayatımızın genel rutini içine dahil olmasıyla beraber herkesin her durum için sesini duyurması fırsatı doğmuş olurken amiyane tabirle herkes de her işe burnunu sokmuş oluyor. Bireylerin kendilerini ifade etmelerinin, siyasi meselelere dair öz fikirlerini zaman zaman pervasızca dile getirmelerinin de kapısı açılıyor. Filmin içinde tıpkı bunun benzeri bir siyasi tartışma realiteye yansıdığında karşılıklı rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Şu bağlantıyı kurmak mümkün ki, edebiyatla beraber insan ilişkileri de endüstriyelleşiyor. Selena gibi, eski usullere bağlı kalmaya çalışan bir karakter dahi bu aldatmacadan payını alıyor ve buna pay veriyorken yeni dünyanın iki yüzlülüğünü son derece de normal karşılıyor. Léonard ise kişisel ilişkilerini tüm detaylarıyla kitaplarına aktarmaktan çekinmeyen ve hayatlarını şeffaflaştırdığı kişilere karşı suçluluk hissetmediği ikiyüzlülüğüyle barışık bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

doubles vies ile ilgili görsel sonucu

Aslında odaklanmamız gereken nokta şu ki, bahsi geçen dijital evrimin doğruluğu ve eski usullerle olan bağı sağlam tutmak sorunsalından ziyade bu değişimin reel dünyada yarattığı etkileri incelemek gerekiyor. Tıpkı Léonard’ın kitabının görece  kolay okunan bir kitaplar yazan bir başka yazarın eserinden daha az satmasındaki ana sebebin basitliğini ele almak gerekiyor. Alain aradaki tek farkın fiyat olduğunu belirtiyor. Edebi alandaki tercihler de artık maddeselleşmiş oluyor. Evrilen sisteme ayak uydurmalı mıyız, sunduğu kolaylıklar yanında bizden neleri götürür gibi sorulardan ziyade bu değişimlerin insan hayatı eksenindeki sapmaları ne kadar etkilediğini görüyoruz. Filmin sonuna doğru, basılı yayın satışlarının iyiye gitmesinden bahsedilirken bunun bir öngörü ya da temenniden ziyade insan hayatına olan yansımasına bir temel koyduğu aşikardır. Yukarıda da bahsettiğim aldatma, dijital dünyanın insana sunduğu bir fırsattır. Bu dünya içerisinde de herkesin ikinci bir yaşamı başlar. Toplum zaten bu olagelen duruma uyum sağlamışsa ikinci bir gerçeklikle buluşmuş oluruz. Dijital dünya, kişinin kendini sunması için ikinci bir gerçeklik sağlar. Blog sayfasını günde kaç kişinin ziyaret ettiği ya da Twitter’da kaç takipçin olduğu da bu durumun endüstriyel yansımasıdır. Doubles vies,  bu bütün değişimlerin doğru veya yanlışlığından ziyade gündelik hayata adaptasyonuyla değişen bireyleri mercek altına alıyor.

Bu bağlamda sunduğu yaklaşımı dikkate değer bulsam da bunu aktarmada diyaloglarla kurduğu düzenin yeterli gelmediği pek çok sahneye şahit oluyoruz. Paralel bir değişimi gözler önüne sererken diyaloglara tutunması mantıklı olsa da bu akışın çoğu zaman yetersiz kalması seyirciyi filmin fikrini aramaya zorluyor. İrdelediği konu gereği daha sağlam açıklamalarla izleyiciyi bir ikirciğe sürüklemesi ve savları üzerinde düşünmeye itmesi beklenirken bu noktada eksik kalıyor.

 

Okumaya Devam Edin

Avrupa Sineması

Stalker: İnanç, fantezilerin oluşturduğu bir hayal mi?

Yayın tarihi:

-

Yazar:

Neye, neden, ne kadar inanabiliriz? Eğer cennet sonsuz haz veren bir mekan ise, bize cenneti övenler neden oraya bir an önce gitmek istemezler? İnandıklarımızı niçin sorgulamadan kabul etmek zorundayız? İnanmadan yaşamak ne derece mümkündür? İnanç insan tarafından yazılan yazılar bütünü mü? Peki inandıklarımızın tamamı bir hayalin içinde mi ilerliyor? Tarkosvki’nin 1979 yılında Sovyetler Birliği ve Batı Almanya işbirliği içinde çektiği dünya sinema tarihine kazınan başyapıtı Stalker, yazının girişinde sorduğum soruları kendi içinde eriterek Platon’un ‘İdealar Dünyası’ felsefesini inanılmaz bakış açılarıyla beynimize kazıyor. Sonsuz mutluluğun peşinde koşturan insanların zavallı yanlarını açığa çıkaran yapıt, ‘şükür etmek’ kavramının dini boyutta analizlerini çarpıcı karelerle irdelemiş ve kendi cennetini arayan insanların duygusal çırpınışlarını kusursuz algıyla izleyene sunmuş.

Stalker, ‘Bölge‘ adlı alana gitmeleri için insanlara rehberlik eden bir adamla, yanındaki iki kişinin öyküsü. Filmin bir diğer adı ‘İz Sürücü’ ayrıca. Bölge nedir peki? İnsanları sonsuz mutluluk vaadiyle gittikleri, tüm sıkıntılarından, kötülüklerden kurtuldukları yer. Dünya dışı canlıların bu yasak alanı yarattığı söyleniyor, bazıları ise bölgeyi bir göktaşının dünyaya çarparak oluşturduğunu düşünüyor. ‘İz Sürücü’ olarak bilinen rehber yanındaki Yazar ve Profesör’ü alıp askerlerin koruduğu alandan gizlice geçerek ‘bölge’ye ulaşma derdinde. Profesör ve yazar yola çıktıkları bu uğraşta yaşamlarının tamamını analiz edip sürekli felsefi sohbetlere girişirken, hayatın bilimsel yönlerini acımasızca eleştirip, yok etmek peşinde. İz sürücü insanları bölgeye götürüp yaşamının tamamını oradaki sonsuz hazza bağlamış. Maymun diye adlandırdığı iki ayağı olmayan kızı ve bu kız çocuğunun dünyaya gelmesinde kendilerini Tanrı’ nın lanetlediğini düşünen bir eş İz Sürücü’ nün yollarını gözlüyor devamlı. Bölgeye giden üç insanın, yaşadıkları dünyada derin çıkmazları var ve tek bel bağladıkları nokta ise bu alan. Çünkü o yerde sonsuz mutluluk, haz ve rahatlık var. Oraya dünyevi şeyler sokamazsınız, o zaman sizi bölge cezalandırır. Bölgede yaşadığınız tüm olayların artık dünyayla bir bağı kalmamıştır.

Tarkosvki’ nin filminde Platon felsefesinden başlayarak günümüz dini olgularının yapısına; Sovyet sistemi içindeki insanların arada derede kalmış dünyevi zevklerine dek tüm düşünceler kıyasıya eleştirilmiş. İz Sürücü denilen karakterin insanları götürdükten sonra eve döndüğünde ‘kimse oraya inanmıyor’ diye ağlayışı, tek tanrılı dinlerin dünya üzerindeki insanlar tarafından yavaş yavaş terk edildiğini resmediyor. Zaten İz Sürücü kavramı bir metafor. Alt metinde dini olguları yaymakla görevli rahip kavramını açıkça gördüğümüz bu karakter, acılarını tamamen silmek adına bölgeyi kendisine çıkış olarak seçmiş, ama gerçeğin peşinde değil, aslında inanç olarak hayalin peşinde İz Sürücü olmaktan öteye geçememiş. Felsefe, bilim ve din… Üç olgunun metaforik yansımalarından çıkan tartışmalar, anlatılar sonunda yine dünyaya dönen üç insanın çaresizliği ile son buluyor. Sözümona Soyvet tarzı yaşam bütünselliğinde; inançtan, hislerden, duygusallıktan uzaklaşmış, kendilerini yıllarca makine gibi gören insanların hezeyanları, yine dünyanın gerçekliliği içinde suratlarına tokat gibi iniyor. Yaşadıkları dünya dışında gidebilecekleri başka bir ‘bölge’ yok. Kapitalist dini arayışların beyhude serzeniş olduğunu anlayan üç karakter, filmi izleyenlere açık mesaj veriyor; yok başka bir cehennem bu dünyada yaşıyoruz çaresiz!

Filmin kahverengi yapısı, silik görüntülerin beyinde işlenmiş ham hali anlamında kullanılmış. ‘Bölge’ye gelindiğinde oluşan renk ahengi daha sonra ‘sonsuz mutluluk’ kavramının olmayışıyla yeniden renksiz bütüne kayıp, hayallerin gerçekle bütünleşmediği algısını bizlere veriyor. Tarkosvki yarattığı sinematografi ile akıllara durgunluk verecek görüntüleri yakalayıp, aslında yaşadığımız pisliğin içinde inancın yine insanın kendi beyninde olgunlaşan bir yalan olduğuna kanaat getirmiş. İnsanın kendi tanrısı olduğunu, sonsuz mutluluk vaadiyle dini anlamda akılları karıştırılan rahiplerin çaresizliği bir sömürü olarak kullandıklarını anlatmış usta yönetmen.

Film vurucu biçimde insanların bir tanrıya, inanca ihtiyacı olup olmadığını sorguluyor. Tarkovski üç ayrı bakış açısından sorgusunu gerçekleştirip sonucu ise bizlere bırakmadan son sahnede suratımıza tokadı indirmiş. İnsanoğlunun hangi boyutta evreni algıladığını anlamak adına Stalker mutlaka ama mutlaka izlenmeli!

yasam.kaya@gmail.com

Okumaya Devam Edin

Facebook Sayfamızı Beğenin

Facebook Pagelike Widget

Twitter’dan takip edin!


Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır, https://sinematopya.com , 2019.

Trending